Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Livada de ciresi, ce soiuri sa aleg ?

- - - - -
  • Please log in to reply
4 replies to this topic

#1
GeorgeCDB

GeorgeCDB

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 09.06.2013
Buna ziua tuturor, de curand am cumparat un hectar de pamant si as vrea sa fac o livada de ciresi
m-am gandit la unele soiuri cat mai timpurii, gen:
Timpuriu de Mai
Bigarreau Burlat
Negre de Bistrita

Dar sfaturile gasite pe internet sunt putine si contradictorii, in sensul ca de ex la ciresele negre de bistrita nu prea stiu perioada de coacere,
la Bigarreau Burlat si Timpuriu de Mai nu stiu daca este autofertil..
As vrea sa ma ajutati cu niste sfaturi in privinta polenizatorilor si perioada de coacere sau sa imi ziceti niste soiuri astfel incat perioada de coacere sa varieze intre 15 mai - 30 iunie.
Multumesc

#2
pui

pui

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,060
  • Înscris: 01.09.2004
Soiului ales trebuie să-i placă zona unde îl plantezi.
Eu sunt din Tg-Mureş şi din 4 cireşi plantaţi (soiuri diferite) mi s-au uscat deja 3 + 1 vişin.
I-am cumpărat de la Ambie.... iar ei aduc de la Ciumbrud, Alba (ing. Levente).
Am cumpărat şi de la ei direct pomi fructiferi, toţi s-au prins, cu excepţia cireşilor şi vişinului.
PS: caută pe net pepiniera Ciumbrud, (http://ciumbrudplant...uctiferi/cires/) mergi acolo şi discută direct de soiul ales, zona unde vrei să-i plantezi ş.a.
Preţuri OK.

#3
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,990
  • Înscris: 17.03.2005
N-am nimic cu ciumbrudul dar sa ai pe site, tu, mare producator de material saditor, poze furate de la unii care nici macar nu produc ci doar vand, adica Yurta, mie mi se pare neserios.

#4
DDuras

DDuras

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,528
  • Înscris: 23.11.2006
poate nu le-or avea cu aparatul foto. Posted Image

#5
florinpaun

florinpaun

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 18.11.2012

View PostGeorgeCDB, on 09 iunie 2013 - 11:55, said:

Buna ziua tuturor, de curand am cumparat un hectar de pamant si as vrea sa fac o livada de ciresi
m-am gandit la unele soiuri cat mai timpurii, gen:
Timpuriu de Mai
Bigarreau Burlat
Negre de Bistrita

Dar sfaturile gasite pe internet sunt putine si contradictorii, in sensul ca de ex la ciresele negre de bistrita nu prea stiu perioada de coacere,
la Bigarreau Burlat si Timpuriu de Mai nu stiu daca este autofertil..
As vrea sa ma ajutati cu niste sfaturi in privinta polenizatorilor si perioada de coacere sau sa imi ziceti niste soiuri astfel incat perioada de coacere sa varieze intre 15 mai - 30 iunie.
Multumesc

Salut. Eu cred ca mai intai ai face bine sa analizezi terenul, sa vezi daca terenul e bogat in minerale ce ii plac ciresului, sau mai bine cauta un agronom,sa nu faci o investitie inutila, poate pe trenul dumneavoastra merge mai bine ( un exemplu) caisul sau piersicul.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate