Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Ameteli, dureri de cap, oboseala si rezultate analize

- - - - -
  • Please log in to reply
12 replies to this topic

#1
Dude

Dude

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 108
  • Înscris: 20.05.2005
Buna ziua,

De aproximativ 10 zile am stari destul de puternice de ameteala, dureri de cap si implicit dificultati de concentrare.
Am facut un set de analize ale sangelui urmand ca in zilele urmatoare sa fac si o ecografie abdominala si sa merg la un consult cardiologic (medicul de familie a sesizat o tahicardie).

M-ar interesa cateva pareri vizate legate de rezultatele analizei de sange. Am sa mentionez doar valorile anormale :

ALANINAMINOTRANSFERAZA (GPT/ALT) 92,6
COLESTEROL TOTAL 260.1
ASPARTATAMINOTRANSFERAZA (GOT/AST) 45.8

Din cate am reusit sa ma documentez, rezultatele ar indica o steatoza hepatica.

Multumesc anticipat si o sa incerc sa revin cu rezultatele ecografiei.

#2
echo3

echo3

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,567
  • Înscris: 21.12.2012
Inaltime, greutate?

#3
Dude

Dude

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 108
  • Înscris: 20.05.2005
1.80m - 87kg

#4
knauf75

knauf75

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,362
  • Înscris: 29.05.2008
greutatea nu cred ca e necesara,doar lungime si latime.

#5
echo3

echo3

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,567
  • Înscris: 21.12.2012
Am crezut ca esti obez Posted Image.
Ai cam mare colesterolul. Si da, asta iti afecteaza ficatul si circulatia sangelui. Ai nevoie de mai multa miscare si de o dieta saraca in colesterol, probabil si niste medicamente speciale.

Edited by echo3, 04 June 2013 - 17:41.


#6
hemTT

hemTT

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 2,443
  • Înscris: 18.07.2011
" medicamente speciale"- grije mare cu ele ca te pacalesti singur
maninca grapefruit rosu pina explodezi , rau nu face si ajuta foarte mult . Fa dragoste , asta nici nu strica nici nu ajuta ca apa sfintita dar ai moralul ridicat.
Medicamentele dedicate distrug ficatul , trebuie luate cu hepatoprotectoare combinat , dupa ce te lasi de tratament valorile revin si sunt mai mari ! putini medici iti spun ca sa te aiba pacient permanent .

#7
SOCRATE_MMXII

SOCRATE_MMXII

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,004
  • Înscris: 29.01.2013
Ca sa scapi de "colesterolul mare" baga ulei de seminte de in/peste/dovleac.
Ca sa scapi de steatoza hepatica ia ACC600 - 2 tablete efervescente/zi
Ca sa scapi de tahicardie poti sa iei 1 capsula de taurina/zi (il gasesti la magazinele de suplimente sportive) - asta va elimina si senzatia de oboseala psihica.

P.S. Cine va incepe sa-mi spuna ca acetil-cisteina (ACC) e doar mucolitic si expectorant il invit sa puna mana pe-o carte de A.T.I.

#8
Sirius_B

Sirius_B

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,291
  • Înscris: 30.04.2012
Aaaa.. nu s-a stabilit nici un diagnostic de steatoza hepatica.
fa-ti ecografie abdominala si vezi ce zice medicul.
pana acum  stii doar ca ai hipercolesterolemie, un diagnostic nu se pune pe baza unei biochimii serice.
Legat de ameteala, nu suferi de hipotensiune?
Ai un ritm de dormit normal? inveti sau te stresezi pentru ceva? iei alte medicamente?
Alte simptome ai, vedere difuza etc? Durerea de cap unde e , se declanseaza la ceva,  cat dureaza si cat de intensa e?

Edited by Sirius_B, 04 June 2013 - 18:28.


#9
Dude

Dude

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 108
  • Înscris: 20.05.2005
nu ma stiu suferind de hipotensiune
ritmul de somn este normal. nu invat, sunt angajat si lucrez in ritm sustinut insa normal. nu fac ore suplimentare.
nu iau medicamente. singurele medicamente din ultima perioada au fost vitamine
vederea este ok. durerea de cap este in zona frontala, de intensitate medie spre redusa si nu am deslusit un model de declansare. de obicei este asociata perioadelor cu ameteli mai puternice. dureaza aproximativ 30 de minute
cea mai deranjanta este ameteala care nu ma lasa sa imi fac treaba asa cum trebuie.

#10
Dude

Dude

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 108
  • Înscris: 20.05.2005
Revin cu informatii. In urma ecografiei a rezultat ca ficatul este marit (la limita superioara a normalului) cu arii infracentimetrice hipoecogene in raport cu restul perenchimului (zone libere de steatoza), ecogenitate crescuta cu atenuare posterioara (tip steatozic grad II). Concuzia fiind : steatoza hepatica. Am facut si analize pentru hepatite si Epstein Barr care au iesit negative.

Urmez de cateva saptamani un regim alimentar, alcoolul a fost eliminat total si incerc sa ma odihnesc cat mai mult. Am avut si o perioada de concediu in care mi-am mai revenit insa de o saptamana lucrez din nou si starea de epuizare si ametelile au revenit. Doar durerile de cap au disparut aproape in totalitate. Orice efort intelectual sau fizic mai intens / sustinut ma obosesc si totodata puterea de concentrare, atentie este scazuta.

Ce ar trebui sa fac pentru o recuperare eficienta si rapida. Risc ceva continuand sa muncesc si sa depun efort intelectual sustinut ?

Sunt destul de ingrijorat de actuala lipsa de energie si de ritmul scazut in care imi recapat vitalitatea anterioara.

#11
90210

90210

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 549
  • Înscris: 10.10.2010

 SOCRATE_MMXII, on 04 iunie 2013 - 18:03, said:

Ca sa scapi de "colesterolul mare" baga ulei de seminte de in/peste/dovleac.
Ca sa scapi de steatoza hepatica ia ACC600 - 2 tablete efervescente/zi
Ca sa scapi de tahicardie poti sa iei 1 capsula de taurina/zi (il gasesti la magazinele de suplimente sportive) - asta va elimina si senzatia de oboseala psihica.

P.S. Cine va incepe sa-mi spuna ca acetil-cisteina (ACC) e doar mucolitic si expectorant il invit sa puna mana pe-o carte de A.T.I.
Posted Image
Posted Image
O sa ma abonez la postarile tale, esti extrem de amuzant, spui niste bancuri medicale fantastice Posted Image

#12
alina44

alina44

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 29.06.2013
Poate ai o infectie undeva in corp. Ai avut cumva diaree inainte de a debuta aceste simptome?
Ametelile si durerea de cap pot fi declansate si de o alta afectiune, nu neaparat de ficat.
Te balonezi sau ai gaze la stomac dupa ce mananci?
Ai nasul infundat sau te doare gatul?

#13
alina44

alina44

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 29.06.2013
Control la inima ai facut? Poate ai hipertensiune si nu stii. Poate fi oscilanta, adica sa creasca tensiunea doar in anumite momente.
Vezi ca si vitaminele pot avea efecte adverse si nu este bine sa iei oricand si oricum vitamine. Cel mai bine se iau in perioada de iarna, atunci cand nu ne putem alimenta corespunzator, daca este chiar nevoie.
Acestea nu ar trebui luate fara a face mai intai analize, ca sa stii exact ce iti lipseste si ce nu. Altfel, poti face hipervitaminoza si este foarte grav.
Ti-ai facut mai intai analizele la - ca, mg, potasiu, sa nu mai vorbim de vitamina A si B-urile pe care, daca le iei in exces, iti faci praf tot organismul, inclusiv creierul.
Daca, de ex. Iei suplimente care contin doze mari de vitamina A, iar tu nu ai o lipsa de aceasta vitamina si mai consumi si sucuri de fructe sau legume cu un continut mare de vit.A," te-ai aranjat". Si asa stau lucrurile si cu celelalte vitamine si minerale.
Cauta si citeste pe net despre hipervitaminoza A si ai sa vezi ce efecte are.
Ai grija si cate lichide bei, ca nici prea multa apa nu este buna (mai mult de 2,5  litri), deoarece poti face hipertensiune intracraniana care tot cam asa se manifesta. Tii cont pe zi cam  tot ce bei - apa, sucuri, ceaiuri, cafea, ciorba (este tot lichid).
Ca sa te vitaminizezi mananca mai bine fructe si legume proaspete, nu le amesteca intre ele, ci mananca fiecare fruct separat, asta ca sa stii si care anume iti face bine si care  nu. Vezi ca fructele nu se amesteca cu legumele, ci le mananci la distanta de 2 ore macar.
Cauta sa mananci fructul intreg, deoarece este mai bine metabolizat mancat sa, cu pulpa, decat doar sucul.
Acum, ca te simti asa, ar trebui sa nu bei cafea,  alcool,  sucuri acidulate.

Edited by alina44, 02 July 2013 - 19:35.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate