Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...
 Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE

Va rog recomandati echipa serioa...
 Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas

Amenda in Lipsa ?
 

Credit imobiliar/ipotecar

- - - - -
  • Please log in to reply
9 replies to this topic

#1
alina_ally23

alina_ally23

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 977
  • Înscris: 05.03.2005
Am dori sa ne construim o casa pe pamant si, neavand banii necesari, ne-am hotarat sa apelam la banci pentru un credit. Din pacate, bancile la care am fost pana acum, refuza sa dea credit pentru o locuinta ce urmeaza sa fie construita (ING, BCR, BRD, Raiffeisen, Volksbank, UniCredit Tiriac, Bancpost).
Singura banca de care am auzit ca ar fi de acord cu imprumutul fara a cere alte garantii decat constructia ce urmeaza a fi realizata, ar fi Piraeus Bank.
Urmeaza sa le facem o vizita zilele astea.
Intrebarea mea: este cineva care are credit la Piraeus Bank?  Cat de ok este banca?
Mai exista si alte banci care sa ceara ca si garantie doar imobilul ce urmeaza sa fie contruit?

#2
Ciubex

Ciubex

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,882
  • Înscris: 03.02.2005
@alina_ally23, eu am contractat in 2008 la Millennium un credit de nevoi personale cu ipoteca pentru a-mi cumpara un apartament. Am ipotecat insa un alt apartament, apartamentul parintilor mei. Deci am pus ipoteca pe un imobil si am facut cu banii ce am vrut.
Cred ca sunt multe banci care ofera aceasta varianta de creditare.
Am avut un coleg de serviciu care a luat credit de la Piraeus Bank (prin 2009) si nu a avut probleme cu ei la contractarea creditului. In sensul ca nu i s-a cerut in timpul derularii creditului vreun alt act sau vreo reevaluare a imobilului ipotecat si nici mie nu mi s-a cerut asta.
De retinut anii in care s-au facut creditele enumerate mai sus.
Acum, dupa criza din Grecia, s-ar putea ca cei de la Piraeus Bank sa nu prea mai acorde usor credite. Vezi si Banca Romaneasca ce iti ofera, in 2008... sau 2009 avea cele mai avantajoase dobanzi la credite.
Eu din pacate nu ma incadram la ei atunci :(
Eu, pentru a compara efectiv cat ar fi trebuit sa platesc le ceream un scadentar la un credit de 83 mii euro (pe acea vreme - 2008, cand euro era 3,3 lei) cu perioada de rambursare de 25 de ani.
Si atunci vedeam la fiecare banca cat as fi platit inapoi la fiecare rata.
De aceea te sfatuiesc sa ceri un scadentar la suma pe care ai dori sa o imprumuti pe aceeasi perioada de timp la tate bancile, vezi ca difera de la banca la banca perioada maxima, alege o varianta a perioadei de rambursare comuna, cred ca 25 de ani e o perioada comuna.

#3
alina_ally23

alina_ally23

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 977
  • Înscris: 05.03.2005
Trebuie sa recunosc ca la treaba cu scadentarul nu m-am gandit, dar asa o sa fac de acum.
Cat despre ipotecat casa parintilor nu prea se pune problema pentru ca nu vreau sa ramana fara casa daca eu nu mai pot sa platesc. Este treaba noastra in care nu vrem sa mai implicam si pe altcineva :). Deci varianta asta pica din start.
Noi voiam bani sa ne construim noi casa de la zero, insa daca nu reusim sa ne imprumutam atunci o sa cautam o casa deja facuta si punem ipoteca pe ea (cu toate ca nu ne prea surade ideea de casa deja construita).
Noi avem nevoie cam de 80mii E si pentru rate cat mai mici ne-am gandit la perioada de indatorare cat mai mare 30-35 ani si comision de rambursare anticipata 0% pentru ca vrem, atunci cand se poate, sa platim mai multe rate pe luna si sa scapam mai repede de credit.

#4
Ciubex

Ciubex

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,882
  • Înscris: 03.02.2005
Initial, cand am luat creditul am spus ca dupa contractare sa ne mutam ipoteca pe apartamentul nostru, insa intre timp piata imobiliara a cazut si nu am putut sa mutam ipoteca. Acum, a ramas varianta ca atunci cand o sa avem probleme sa ne vindem noi apartamentul si sa acoperim creditul luat.
Pentru ca oricum, daca s-ar ajunge sa vanda banca imobilul, banca l-ar vinde la o valoarea mai mica decat am dori noi.
In acest moment apartamentul nostru (al meu si al sotiei) nu este ipotecat si poate fi oricand vandut fara vreun acord al vreunei banci si-l vom tine astfel pana ne vom achita de creditul contractat.
Insa in asemenea cazuri conteaza foarte mult relatia dintre tine si parinti, pentru ca, in cazul meu, parintii au insistat la varianta asta, eu si sotia eram reticenti si pana la urma am acceptat. Au spus ei ca este modalitatea prin care ei ne sustin, neavand insa posibiltati financiare pentru a ne sustine in alt mod.

Edited by Ciubex, 24 April 2013 - 11:19.


#5
bogdan10

bogdan10

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 759
  • Înscris: 03.10.2006

 alina_ally23, on 24 aprilie 2013 - 11:07, said:

Trebuie sa recunosc ca la treaba cu scadentarul nu m-am gandit, dar asa o sa fac de acum.
Cat despre ipotecat casa parintilor nu prea se pune problema pentru ca nu vreau sa ramana fara casa daca eu nu mai pot sa platesc. Este treaba noastra in care nu vrem sa mai implicam si pe altcineva Posted Image. Deci varianta asta pica din start.
Noi voiam bani sa ne construim noi casa de la zero, insa daca nu reusim sa ne imprumutam atunci o sa cautam o casa deja facuta si punem ipoteca pe ea (cu toate ca nu ne prea surade ideea de casa deja construita).
Noi avem nevoie cam de 80mii E si pentru rate cat mai mici ne-am gandit la perioada de indatorare cat mai mare 30-35 ani si comision de rambursare anticipata 0% pentru ca vrem, atunci cand se poate, sa platim mai multe rate pe luna si sa scapam mai repede de credit.

Nu cred ca vei gasi un astfel de credit cum vrei tu. Chiar si cei care ar mai oferi un astfel de credit, presupune sa ai deja autorizatia de construire emisa si sa ai un contract de prestare servicii cu o firma de constructii care iti va realiza casa. Totodata banca solicita sa ai si un diriginte de santier autorizat care certifica lunar lucrarile efectuate de firma de constructii pt. care urmeaza sa se faca decontul. Tu in aceasta situatie nu vezi fizic banii ci se deschide un cont de creditare din care se debiteaza lunar suma din situatia de lucrari certificata de dirigintele de santier.
Credit ipotecar pt. o cladire pe care vrei sa o construiesti in regie proprie (initial sa primesti toata suma in mana) nu iti va acorda nicio banca - considerand ca vrei sa ipotechezi terenul + viitoarea cladire!

#6
alina_ally23

alina_ally23

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 977
  • Înscris: 05.03.2005
Aha, am inteles. Autorizatie de constructie exista, contract de prestare servicii exista cu firma ce ar urma sa realizeze casa.
Da, probabil ca nu vom gasi nicio banca care sa ne dea banii, din pacate, dar am zis sa mai incercam, cine stie poate reusim sa facem cumva.
Altfel ramane varianta cumpararii unei case deja terminata, dar asta presupune destul de multe riscuri. :(
Cei care mai au credite, ce banci sunt mai ok?

#7
Abkhaz

Abkhaz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,745
  • Înscris: 19.03.2013
Am incercat si eu sa iau asa ceva, teoretic bancile au /aveau asta in oferta.

Practic, e foarte complicat , banca da banii in transe, constructorul poate nu asteapta atat etc.

Cel mai bine si usor ar fi sa cauti o casa care sa-ti placa si s-o iei pe credit.

Te scuteste si de bataia de cap, si de timp , poate iti gasesti una pe care poti s-o mai finsezi cum vrei tu etc

#8
iancu_tudor

iancu_tudor

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 09.04.2013

 alina_ally23, on 24 aprilie 2013 - 11:21, said:

Aha, am inteles. Autorizatie de constructie exista, contract de prestare servicii exista cu firma ce ar urma sa realizeze casa.
Da, probabil ca nu vom gasi nicio banca care sa ne dea banii, din pacate, dar am zis sa mai incercam, cine stie poate reusim sa facem cumva.
Altfel ramane varianta cumpararii unei case deja terminata, dar asta presupune destul de multe riscuri. Posted Image
Cei care mai au credite, ce banci sunt mai ok?

Eu de exemplu am fost sa imi iau un apartament la mine in oras ( Oradea ) la o firma care construieste blocuri si in Arad , foarte ok fiind firma aceasta si de acolo mi-a recomandat sa merg la Piraeus ca au un contract de colaborare. Am fost foarte surprins de modul de abordare a salariatilor de cheltuielile reduse cu asigurarile fiinca mai am un credit la Millenium si chiar ma termina cu asigurarile lor , acum la cheltuielile cu creditul nu am ce sa iti spun ca e prima casa cam peste tot este la fel. Dar ca transparenta si cheltuieli pe langa credit am fost placut surprins de Piraeus . Chiar auzim lucruri proaste despre ei si daca nu aveam  recomandarea de la  firma aceasta de unde imi iau apartamentul ( de care sunt si mai multumit ) nu as fi intrat niciodata!

 iancu_tudor, on 24 aprilie 2013 - 15:13, said:

Eu de exemplu am fost sa imi iau un apartament la mine in oras ( Oradea ) la o firma care construieste blocuri si in Arad , foarte ok fiind firma aceasta si de acolo mi-a recomandat sa merg la Piraeus ca au un contract de colaborare. Am fost foarte surprins de modul de abordare a salariatilor de cheltuielile reduse cu asigurarile fiinca mai am un credit la Millenium si chiar ma termina cu asigurarile lor , acum la cheltuielile cu creditul nu am ce sa iti spun ca e prima casa cam peste tot este la fel. Dar ca transparenta si cheltuieli pe langa credit am fost placut surprins de Piraeus . Chiar auzim lucruri proaste despre ei si daca nu aveam  recomandarea de la  firma aceasta de unde imi iau apartamentul ( de care sunt si mai multumit ) nu as fi intrat niciodata!
Si am inteles ca de exemplu pentru firma aceasta finanteaza si apartamente in faza de proiect...acum nu vreau sa te mint sau as fi inteles eu gresit...poate finanteaza doar pt colaboratori in faza de proiect.

Edited by iancu_tudor, 24 April 2013 - 15:14.


#9
alina_ally23

alina_ally23

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 977
  • Înscris: 05.03.2005
O sa vedem :). Maine sau poimaine o sa dam o fuga pana la o sucursala sa vedem ce oferta au.

#10
di_marlenne

di_marlenne

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 01.02.2013
Raiffeisen este banca cu cea mai mare bataie de joc din cate banci am vazut. Am aplicat la ei pentru un credit ipotecar, m-au tinut 2 LUNI in care mi-au cerut cate un act pe saptamana, m-au asigurat ca totul e ok, ca dupa 2 luni sa-mi refuze creditarea fara un motiv anume. Atata bataie de joc nu am intalnit la nicio banca! Evitati Raiffeisen cat puteti! Eu una asa o sa fac. Mi-am retras de la ei tot, am desfiintat si contul firmei mele si cele personale. Eu inteleg sa te refuze o banca, dar sa aiba bunul simt sa-ti spuna intr-o saptamana, maxim doua, NU IN DOUA LUNI!

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate