Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...
 

Izolare mansarda

- - - - -
  • Please log in to reply
309 replies to this topic

#163
msn2

msn2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,835
  • Înscris: 25.04.2008
Citeste postul 147, acolo gasesti ordinea si componentele.
Km e prea scumpa pt ce face. Vata eko e f slaba foloseste vata recomandata ddcproducator pt montaj vertical

Edited by msn2, 18 January 2014 - 10:39.


#164
at_b

at_b

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 787
  • Înscris: 20.06.2006
salut, meris frumos,
ca sa ma asigur ca am inteles corect
-pot sa le montez asa cum am descris, nu conteaza aerul/distanta dintre straturi, atata timp cat bariera se gaseste intre rigips si vata
-isover eko este proasta, cea pentru montare verticala este mai rezistenta in timp? mai legata? presupun (rio twin e la fel de proasta?)
-vario dublex este prea scumpa pt ce face, exista vro alternativa agreeata printre colegi forumisti?

multumesc frumos inca o data

#165
mccoyreal

mccoyreal

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 62
  • Înscris: 22.04.2008

View Postat_b, on 18 ianuarie 2014 - 10:55, said:

salut, meris frumos,
ca sa ma asigur ca am inteles corect
-pot sa le montez asa cum am descris, nu conteaza aerul/distanta dintre straturi, atata timp cat bariera se gaseste intre rigips si vata
-isover eko este proasta, cea pentru montare verticala este mai rezistenta in timp? mai legata? presupun (rio twin e la fel de proasta?)
-vario dublex este prea scumpa pt ce face, exista vro alternativa agreeata printre colegi forumisti?

multumesc frumos inca o data

Salut

am inceput sa izolez cu isover eko in pod intre capriori.

vata este foarte usoara si nu sta singura intre capriori(autoportanta cred ca este termenul)

Totusi ca si pret este foarte buna si este recomandata pe site-ul isover pentru acest tip de izolare..

Stiu ca exista niste bride speciale  de prindere dar pe care eu nu le-am gasit de cumparat si folosesc sirma zincata de 0,8 pe care o leg de niste cuisoare batute in capriori ca sa formez un fel de plasa care sa sustina vata. Pentru montare vertical in pereti pe profile de rigips cred ca se pot folosi diverse elemente de sustinere facute la fata locului (bridele care se gasesc la colac par foarte potrivite pentru acest lucru)

Azi am luat si un packet de ursa sf 38 care este cel putin dubla la greutate si foarte densa. (Dar este si dubla la pret.) O sa o testez zilele urmatoare.

Totusi pentru zona de pot care nu va fi mansardata si va fi doar spatiu de depozitare voi continua cu EKO 100 si metoda sirma :)

#166
at_b

at_b

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 787
  • Înscris: 20.06.2006
Are cineva o recomandare de bariera vapori cu care sa nu am probleme si care sa nu sparga pusculita? Cele aluminizate sunt bune de ceva? Vs polietilena?

Multumesc frumos

Ca si izolare termica era mai bine cu densitatea mare la vata sau cu densitatea mai mica ( mai mult aer in componenta?)

#167
mccoyreal

mccoyreal

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 62
  • Înscris: 22.04.2008

View Postat_b, on 20 ianuarie 2014 - 09:21, said:

Are cineva o recomandare de bariera vapori cu care sa nu am probleme si care sa nu sparga pusculita? Cele aluminizate sunt bune de ceva? Vs polietilena?
Poti folosi
- folie de aluminiu (de ex Folie Isoflex alu) aprox 2,5lei/mp
- folie polietilena
- vata cu folie de aluminiu (ca si ultim strat)
- Isover si Knauf au propriile folii bariera de vapori (le gasesti pe site-ul lor)
- probabil si alte produse.

cel mai ieftin iesi cu vata simpla + folie (aluminiu sau polietilena)


Quote

Ca si izolare termica era mai bine cu densitatea mare la vata sau cu densitatea mai mica ( mai mult aer in componenta?)
Cu cat este mai densa cu atat este mai buna.

#168
at_b

at_b

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 787
  • Înscris: 20.06.2006
multumesc frumos
din punct de vedere al izolarii termice, presupunand ca spatiul nu este o problema, este corect urmatorul calcul/rationament?
din asta, mie imi da ca daca folosesc mai multe straturi de vata ieftina, de la un producator ok totusi, este si mai ieftin si mai eficient ca o vata cu lambda ul mai mare...

ce factori ratez?

Attached Files


Edited by at_b, 22 January 2014 - 18:30.


#169
msn2

msn2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,835
  • Înscris: 25.04.2008
ai dreptate, vata ieftina pusa in mai multe straturi aduce o rezistenta termica mai mare cu un cost mai redus.
dar vata ieftina nu e garantata ca nu se strange/lasa in timp.
din tabelul tau, de exemplu, doar domo are mentiunea ca se foloseste pe plan inclinat si pe verticala, eko/rio  doar pe orizontala.

uite aici: http://www.isover.ro...-sticla-12.html

din preturile tale cred ca daca o sa cauti pe la depozite o sa gasesti un pret mai mic decat cele din magazinele mari(dede, brico etc)

bariera de vapori: alu-pz e ieftina si ok.

#170
at_b

at_b

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 787
  • Înscris: 20.06.2006
Multumesc msn2, multumesc frumos.

Daca se face o ancorare corespunzatoare pentru eko de, pe capriori si intre profilele de rigips se pot folosi, sau e doar un vis frumos ?

Care se va transforma in cosmar? :P

#171
msn2

msn2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,835
  • Înscris: 25.04.2008
unde exista pericolul de a se umezi se foloseste vata bazaltica.
un compromis este cea de sticla, dar una "buna", eko nu.

numai daca ai ceva cu cel care o va monta atunci cumpara eko, se destrama destul de accentuat si irita ff mult pielea, fata de o vata domo/akusto.
dar 100 si ceva de lei sulul de domo e exagerat, mai cauta ca se gaseste si mai ieftin.

#172
elia8

elia8

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 56
  • Înscris: 18.07.2013
Eu am un pod ventilat, si numai partea laterala de aprox. 1 metru este inclinata, si  intentionez sa montez vata de sticla isover akusto 3 straturi a 75 mm. am calculat lambda pentru 3 straturi, obtin o rezistenta termica ff buna de 5.77. Am vazut o folie f buna de la Delta mai groasa si cu fibra de sticla...cred ca o voi prinde cu holsuburi pemntru a sustine vata...intentionez sa previn arcuirea rigipsului in timp...Ce parere aveti?

Edited by elia8, 23 January 2014 - 12:18.


#173
msn2

msn2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,835
  • Înscris: 25.04.2008
Daca folia e bariera de vapori atunci e bine. daca e anticondens atunci NU.
pt sustinut vata se face un pat de sarma sustinut de cuie.

rigipsul nu se arcuieste in timp daca e montat corect, sustinere la max 60 cm.(plafon chiar 40cm) si placa de 12,5 nu de 9 mm.

#174
elia8

elia8

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 56
  • Înscris: 18.07.2013
da...folia este de aluminiu delta reflex armata 7 lei /mp
nu am cum sa fac pat de sarma...pt ca  noi avem sub pod structura de profile metalice...am facut cu sarma subtire de profile..o chestie...apoi urmeaza folia de care va spuneam...apoi rigips de 9 mm (il am cumparat).

in pod peste vata, cred ca trebuie adaugata, pentru a nu se depune praf, folie anticondes...sau batuta scandura

Edited by elia8, 23 January 2014 - 13:02.


#175
msn2

msn2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,835
  • Înscris: 25.04.2008
in lateralul profilelor metalice se pun negresele si de ele sarma...

#176
elia8

elia8

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 56
  • Înscris: 18.07.2013
vre-o problema cu ripisul de 9 mm?

#177
florinEE

florinEE

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 270
  • Înscris: 10.06.2008
Hai sa va spun ce problema am: m-am apucat de montat vata (isover uniroll plus) de 10 cm intre capriori de 12 cm, am pus primul strat in toata mansarda, iar ptr a o sustine pe pozitie am facut o plasa de sarma (desi nu era absolut necesar deoarece vata sta singura intre capriori daca o taiati cu 1 cm mai lata. Pana acum totul bine si frumos. Deoarece vreau sa mai adaug inca 15 cm de vata, dispusa transversal pe primul rand, am folosit ca accesorii de fixare a rigipsului tiranti de 25cm + racord de suspendare. Ca si bariera de vapori am cumparat folie PE (de solar). Nu am gasit alta solutie de fixare a stratului de vata de 15 cm decat sa strapung atat vata, cat si folia PE cu tirantii de 4mm diametru, fixand apoi racordurile de ancorare, profilele CD60 si placile de rigips.  Deoarece folia este strapunsa de tiranti, ma gandeam sa o fixez intre CD-uri si rigips, adica sub CD-uri, si nu deasupra. Cum sa o fixez pe CD-uri?Mentionez ca folia e de 2m latime, deci se vor suprapune straturile.
Procedeul de fixare enumerat mai sus este foarte greoi - dupa ce vata este penetrata de tiranti, trebuie tinuta pe pozitie, altfel aluneca (cade), iar daca pun si folia imediat sub vata, operatiunea devine dificila rau. Voi ce solutie ati ales/recomandati ptr fixarea stratului de vata de 15cm sub nivelul capriorilor?

Edited by florinEE, 24 January 2014 - 21:30.


#178
florinEE

florinEE

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 270
  • Înscris: 10.06.2008
Pana la urma au facut baietii un cadru din profile ptr a infige tirantii in vata si folie, destul de dificil ptr cei 15 cm aditionali de vata.
Attached File  1.JPG   192.51K   292 downloads Attached File  2.JPG   136.43K   284 downloads Attached File  4.JPG   122.29K   264 downloads
Le-am zis baietilor ca in urmatoarele camere sa puna folia PE intre profile si rigips.

#179
peter_memo4

peter_memo4

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 482
  • Înscris: 31.12.2009
poti folosi banda dublu adeziva lipita de profilele metalice si peste(de fapt sub) profile intinzi folia . ulterior montezi placile de gips .
cred ca pe jurnalul lui alibabu e folosita metoda asta si poti vedea si poze.
Posted Image

#180
dan20c

dan20c

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 130
  • Înscris: 03.12.2013
Pentru izolarea tavanului de la etaj am de ales intre urmatoarele variante:
Isover PLU
Rockwool Airrock LD
Pe hartie sunt identice. In realitate, Airrock LD e cu 7-8 lei mai ieftina, pe mp.
A lucrat cineva cu Airrock LD? E o varianta buna?

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate