Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata
 

numismatica , Stie cineva ceva despre aceasta moneda/medalion

- - - - -
  • Please log in to reply
19 replies to this topic

#1
Monkey3003

Monkey3003

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 25.02.2013
Salut,
Am cautat pe internet detalii despre moneda/medalion, "IVPPITER GVSTOS" si nu am gasit detalii, deloc, in schimb am gasit pe cineva care are o astfel de moneda si mi'a spus ca nu stie prea multe despre ea decat ca acesta moneda ar data din anii 750 I.D.H. si valoare ei este undeva pe la 1500 de Euro, stie cineva ceva despre acesta moneda? Si as vrea daca mai stie cineva detalii despre moneda United States of America , 1906... am inteles ca aceste monede ies anual, m-ar interesa valoarea si istoricul acestor monezi. Va multumesc!

Attached Files



#2
nasol2008

nasol2008

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 985
  • Înscris: 06.06.2008
Nu ma pricep la numismatica, dar monede romane cu aceeasi inscriptie se vand pe site-urile de profil cu maxim 400 de euro. Nu prea cred ca a ta e o editie atat de limitata incat sa merite 1500 de euro. Mergi la un expert in domeniu si evalueaz-o.

#3
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,109
  • Înscris: 05.06.2002
valoare monezii depinde f. mult si de starea ei. sa nu te apuci s-o lustruiesti sau sa-i faci ceva ca ai toate sansele sa-i scazi drastic valoarea.

#4
Monkey3003

Monkey3003

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 25.02.2013

View Postnasol2008, on 25 februarie 2013 - 12:57, said:

Nu ma pricep la numismatica, dar monede romane cu aceeasi inscriptie se vand pe site-urile de profil cu maxim 400 de euro. Nu prea cred ca a ta e o editie atat de limitata incat sa merite 1500 de euro. Mergi la un expert in domeniu si evalueaz-o.
Am fost la cineva, la un anticariat, dar nu a stiut sa imi dea detalii,expert de genul asta ma cam pune pe ganduri. Singurul lucru care m'i la spus este ca are valoare dar nu stie sa imi dea alte detalii :)

View PostFane, on 25 februarie 2013 - 13:17, said:

valoare monezii depinde f. mult si de starea ei. sa nu te apuci s-o lustruiesti sau sa-i faci ceva ca ai toate sansele sa-i scazi drastic valoarea.
Da, asta am auzit si eu, nu am incercat sa o curat, prefer inainte sa aflu detalii despre ea apoi sa o duc la un expert , sa stiu daca merita :)

#5
c14h3r

c14h3r

    Membru nesanatos..

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,822
  • Înscris: 12.12.2007
Ce te opreste sa te duci la un muzeu de arheologie si sa intrebi...

#6
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,792
  • Înscris: 25.06.2007
Moneda asa zis ''americana'' e o copie chinezeasca, absolut nereusita, din metal feros a unui dolar de argint. Valoare numismatica zero.
Monedea asa zis ''antica'' e un tot o copie. Reversul (partea cu Jupiter) e o imitatie a reversului unui denar emis de imparatul Nero. Valoare numismatica la fel, zero.
Ambele sunt facaturi moderne.

#7
Monkey3003

Monkey3003

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 25.02.2013

View PostKarhu, on 25 februarie 2013 - 13:38, said:

Moneda asa zis ''americana'' e o copie chinezeasca, absolut nereusita, din metal feros a unui dolar de argint. Valoare numismatica zero.
Monedea asa zis ''antica'' e un tot o copie. Reversul (partea cu Jupiter) e o imitatie a reversului unui denar emis de imparatul Nero. Valoare numismatica la fel, zero.
Ambele sunt facaturi moderne.
Am inteles, Multumesc frumos... macar m'am lamurit, desi am fost la un anticariat si mi'a spus ca are valoare dar nu stie sa imi zica mai multe detalii :)

View Postc14h3r, on 25 februarie 2013 - 13:38, said:

Ce te opreste sa te duci la un muzeu de arheologie si sa intrebi...
Timpul :)

#8
Mocebon

Mocebon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,625
  • Înscris: 06.10.2006
Nu intotdeauna falsurile au valoare zero.
In cazul monedei tale se poate sa fie vorba de o emisiune scoasa de o populatie romanizata, de vreun trib periferic Imperiului Roman, etc...
Si ca fals, ar putea valora ceva, mai ales datorita raritatii.

#9
Monkey3003

Monkey3003

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 25.02.2013

View PostMocebon, on 25 februarie 2013 - 14:01, said:

Nu intotdeauna falsurile au valoare zero.
In cazul monedei tale se poate sa fie vorba de o emisiune scoasa de o populatie romanizata, de vreun trib periferic Imperiului Roman, etc...
Si ca fals, ar putea valora ceva, mai ales datorita raritatii.
Am inteles, ma poti orienta catre un expert? unde m-as putea duce sa intreb? la un muzeu? Multumesc

#10
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,792
  • Înscris: 25.06.2007

View PostMocebon, on 25 februarie 2013 - 14:01, said:

In cazul monedei tale se poate sa fie vorba de o emisiune scoasa de o populatie romanizata, de vreun trib periferic Imperiului Roman, etc...
Nu, astea sunt falsuri moderne, poate si falsuri e prea mult zis.
Un fals de epoca incearca sa imite cat mai bine moneda falsificata. Cum ar putea imita o tinichea subtire de maxim 1.5 grame (apreciere ochiometrica), un denar roman de vreo 4.5 grame, gros, din argint? Si nu ma refer doar ca material, greutate, aspect ci si la faptul ca moneda discutata nu are un avers, adica fata cu efigia imparatului emitent.

#11
Mocebon

Mocebon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,625
  • Înscris: 06.10.2006

View PostMonkey3003, on 25 februarie 2013 - 14:05, said:

Am inteles, ma poti orienta catre un expert? unde m-as putea duce sa intreb? la un muzeu? Multumesc
Poti incerca si la muzee, desi oamenii aia nu sunt automat numismati... dar mai bine cere o parere pe cateva forumuri numismatice mari.

View PostKarhu, on 25 februarie 2013 - 14:14, said:

Nu, astea sunt falsuri moderne, poate si falsuri e prea mult zis.
Un fals de epoca incearca sa imite cat mai bine moneda falsificata. Cum ar putea imita o tinichea subtire de maxim 1.5 grame (apreciere ochiometrica), un denar roman de vreo 4.5 grame, gros, din argint? Si nu ma refer doar ca material, greutate, aspect ci si la faptul ca moneda discutata nu are un avers, adica fata cu efigia imparatului emitentt.
Un fals nu se refera neparat la imitarea 100% a unei monede, ci uneori la "imprumutarea" elementelor sale.
Spre exemplu, e posibil sa fie o moneda marunta, emisa de un guvernator supus Romei, si sa fi circulat strict local.
Ca nu e din argint masiv, (ca denarii romani) e de inteles... nu oricine avea argint, mijloacele tehnice sau permisiunea pentru asa ceva.

Insa e posibil sa ai si tu dreptate...

Edited by Mocebon, 25 February 2013 - 14:26.


#12
Monkey3003

Monkey3003

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 25.02.2013
Dar un site ceva, detalii despre aceste monede exista? din ce material sunt facute, de cand dateaza si etc? la cele originale ma refer daca spuneti ca aceasta este un fake :)

#13
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,109
  • Înscris: 05.06.2002
https://www.google.r...iw=1920&bih=979

#14
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,792
  • Înscris: 25.06.2007

View PostMocebon, on 25 februarie 2013 - 14:24, said:

Spre exemplu, e posibil sa fie o moneda marunta, emisa de un guvernator supus Romei, si sa fi circulat strict local.
Monedele locale (printre care si limes denarius la care  probabil te referi) aveau alta factura, alt aspect. Asta e in mod clar o facatura moderna, un fantasy coin.
In general monedele locale erau din bronz, chestia e ca nu incercau sa imite emisiuni din argint ci aveau designul lor propriu, inclusiv elementele de identificarea (imparat, orasul emitent, uneori valoarea nominala).
Oricum, ''moneda'' dezbatuta e tradata de aspectul ei general, de factura, o identifici ca fals dintr-o aruncatura de ochi...

#15
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,792
  • Înscris: 25.06.2007

View PostMonkey3003, on 25 februarie 2013 - 14:40, said:

Dar un site ceva, detalii despre aceste monede exista? din ce material sunt facute, de cand dateaza si etc? la cele originale ma refer daca spuneti ca aceasta este un fake Posted Image
In materie de monede antice, cel mai bun forum din lume e http://www.forumancientcoins.com/
Se discuta insa la nivel avansat, pentru cineva fara cunostinte peste cele de baza e destul de dificil.
La noi in tara cel mai bun site e  http://transylvanian...phpBB/index.php, am vazut ca ai intrebat acolo si ai si primit raspuns. Macar nu ai fost luat peste picior, cand afirmi ca o moneda dateaza din anul 750 iC, deci cu peste 100 de ani inainte de emiterea primelor monede din lume, te poti astepta si la asa ceva.

Despre moneda in cauza, am spus, una din fete imita reversul unui denar imperial roman emis in timpul lui Nero.
Cealata fata s-ar putea sa fie pura fantezie, cel putin pe moment nu-mi 'pusca'' cu nimic...

#16
Monkey3003

Monkey3003

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 25.02.2013

View PostKarhu, on 25 februarie 2013 - 15:26, said:

In materie de monede antice, cel mai bun forum din lume e http://www.forumancientcoins.com/
Se discuta insa la nivel avansat, pentru cineva fara cunostinte peste cele de baza e destul de dificil.
La noi in tara cel mai bun site e  http://transylvanian...phpBB/index.php, am vazut ca ai intrebat acolo si ai si primit raspuns. Macar nu ai fost luat peste picior, cand afirmi ca o moneda dateaza din anul 750 iC, deci cu peste 100 de ani inainte de emiterea primelor monede din lume, te poti astepta si la asa ceva.

Despre moneda in cauza, am spus, una din fete imita reversul unui denar imperial roman emis in timpul lui Nero.
Cealata fata s-ar putea sa fie pura fantezie, cel putin pe moment nu-mi 'pusca'' cu nimic...
Multumesc pentru informatii :)

#17
Monkey3003

Monkey3003

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 25.02.2013
Salz, revin cu o problema...
Am fost cu moneda la cineva si mi'a spus in felul urmator:
   Acea persoana are o moneda de acest gen dar din aur, si mi'a spus ca pe acele vremuri se facea clasificarea monezilor dupa metale, a mea fiind din bronz...mi'a spus ca ea dateaza din acele vremuri dar sa ma duc la un expert sa imi zica exact, acea perosoana cere 1500 euro pe ea, ce parere aveti... cea din poza este acea moneda din aur pe care o are acea persoana..

Attached Files

  • Attached File  2.jpg   27.5K   12 downloads
  • Attached File  1.jpg   28.25K   12 downloads


#18
ValiJigovan

ValiJigovan

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 14.06.2010
eu am gasit pe net ca monedele antice se declara la stat si intra in patrimoniu statului si ai dreptu la 30% din valoarea ei....este adevarat??? http://videonews.ant...-bucuresti.html

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate