Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

Recomandari rasa caine

- - - - -
  • Please log in to reply
127 replies to this topic

#1
Kneegrow

Kneegrow

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 238
  • Înscris: 12.08.2011
Imi doresc un caine pentru curte.Asta ar insemna ca trebuie sa fie cat de cat rezistent la frig.As mai dori sa aiba urmatoarele caracteristici:
- sa nu faca multa mizerie si nici zgomot
- par scurt sau maxim mediu
- sa fie prietenos cu membrii familiei, inclusiv cu cele 5 pisici pe care le detin momentan :)
- sa fie bun de paza
- sa nu-mi rupa braduletii plantati in curte si nici alte flori
Ma gandeam la un Amstaff sau Bull Terrier.Ce parere aveti? Ce alta rasa mi-ati putea recomanda? Mersi!

#2
opop

opop

    bolnav cronic :(

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,570
  • Înscris: 06.01.2007

Quote

- sa nu-mi rupa braduletii plantati in curte si nici alte flori
cred ca de caine florifer ai nevoie

acum serios, conteaza dresajul si geneticul (daca parintii au fost agresivi de ex)
labrador nu e bun ?

eu stiu bull terrier care are ~11 ani si a fost dresat, s-a purtat ca un bebelus toata viata si nu a avut intentia sa muste pe cineva vreodata dar alearga orice pisica infara de cea cu care a crescut (british tot de 11 ani)

Edited by opop, 16 February 2013 - 16:20.


#3
Der_Anfang_Angriff

Der_Anfang_Angriff

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 84
  • Înscris: 01.01.2013
Akita-Inu Posted Image  http://ro.wikipedia.org/wiki/Akita_Inu , nu e cea mai buna varianta dar ai putea sa o iei in considerare !

#4
d4m4g3

d4m4g3

    The best or nothing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,755
  • Înscris: 23.05.2013
Parca vrei sa-ti cumperi televizor si ai insirat preferintele tale. Posted Image

Cam grea viata ar avea. Vrei sa fie bun de paza, dar sa nu faca zgomot. Daca intra cineva in curte, o sa intre in casa sa maraie la tine ca sa te atentioneze.
Daca-l vrei de paza mi se pare normal sa faca zgomot, sa latre la pisicile straine, la stele, la alti caini, la cei care se apropie de gardul tau, etc.
Sa stea singur, cuminte intr-un colt ca un soldat, fara sa se joace, sa alerge, ca sa nu rupa florile, sa faca mizerie sau sa nu faca zgomot latrand in joaca.

Prietenos cred ca va fi, asa sunt cainii in general. Dar restul... Posted Image

PS: Buget? Posted Image

#5
gambino55

gambino55

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 120
  • Înscris: 17.07.2008
Ciobanescul german se incadreaza in profilul tau , mai putin faptul ca are par lung si trebuie periat des .

#6
Kneegrow

Kneegrow

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 238
  • Înscris: 12.08.2011
Stiu ca cel mai mult conteaza dresajul cainelui.Dar eu ma refeream in mod special sa nu aiba in genetic acel comportament distructiv.
Is faini acei Akita-Inu dar nu stiu cat de buni ar fi de paza.Plus ca, am uitat sa mentionez faptul ca as vrea ca respectivul caine sa fie de talie mica/medie.
Amstaff are cineva?

View Postd4m4g3, on 16 februarie 2013 - 16:30, said:

Parca vrei sa-ti cumperi televizor si ai insirat preferintele tale. Posted Image

Cam grea viata ar avea. Vrei sa fie bun de paza, dar sa nu faca zgomot. Daca intra cineva in curte, o sa intre in casa sa maraie la tine ca sa te atentioneze.
Daca-l vrei de paza mi se pare normal sa faca zgomot, sa latre la pisicile straine, la stele, la alti caini, la cei care se apropie de gardul tau, etc.
Sa stea singur, cuminte intr-un colt ca un soldat, fara sa se joace, sa alerge, ca sa nu rupa florile, sa faca mizerie sau sa nu faca zgomot latrand in joaca.

Prietenos cred ca va fi, asa sunt cainii in general. Dar restul... Posted Image

PS: Buget? Posted Image

Un caine de paza poate fi bun si fara sa latre la stele verzi pe pereti.Genul ala, sa taca si sa faca :)
Buget probabil in jurul sumei de 200 de euro.Nu neaparat cu pedigree.

#7
RuneJaguar

RuneJaguar

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 949
  • Înscris: 01.01.2013
In primul rand, chestia cu mizeria nu tine de rasa. La fel si chestia cu ruptul braduletilor (poate doar daca iei pechinez sau chihuahua). Tine de dresaj.

Partea cu zgomotul
Sunt rase mai tacute ca Akita Inu, Amstaff, Mastiff Napolitan, rasele de ogari.
Insa pana si asta cu latratul se invata.

Partea cu matele:
Terra nova ar fi un exemplu.
In rest, rasele de caini care nu prea au treaba cu pisicile sunt, in general, formate din caini mici.

Partea cu paza:
Sunt multe aici. Ciobanesc german, Rotweiller, Doberman, Pitbull, Cane Corso.


Amstafful indeplineste toate cele zise de tine, mai putin partea cu rezistenta la frig. Plus ca nu va tolera matele, poate doar dresat ca lumea.
La fel si pentru bull terrier.

Chestia e ca tu vrei si caine cu parul scurt, vrei si caine rezistent la frig. Nu prea merge.

Ce recomand?

Akita Inu - e tacut, cum vrei tu, e bun cu copiii, e bun la paza, rezista la frig. Insa daca vrei sa fie amic cu matele, trebuie sa-l iei de mic, sa-l dresezi. Par mediu.

Ciobanesc german
Ciobanesc cehoslovac - combinatie intre ala german si lup salbatic, bine s-ar putea sa urle ceva mai mult in noptile cu luna plina
Husky
Samoyede




Akita Inu. PS: Da, e caine de paza si de vanatoare.
[ http://www.dogbreedswallpapers.com/wp-content/uploads/147-japanese-akita-dog_640x482.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ http://www.meihoakitas.co.uk/white%20akita%20Maggi%20Mai.JPG - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]


Descriere :  Akita este un caine mare, puternic, alert , cu multa substanta si osatura puternica  Are urechi ciulite, ochi mici si coada purtata "covrig". Este renumit pentru iubirea si loialitatea purtata stapanului. Este cel mai mare din categoria Spitz-ilor Japonezi. Akita sunt inotatori foarte buni, au nevoie de spatiu si nu trebuie limitati.
Inaltime  :  Mascul : 61-70 cm Femele : 57 – 70 cm
Greutate  :  32-40 kg
Culori  :  Orice culoare, inclusiv alb, tigrat, baltat, cu sau fara masca.
Roba  :  Subparul este moale si des, iar parul este aspru si drept.
Temperament  :  Activ, independent, indraznet si demn.
Comportament fata de copii  :  Va proteja copiii familiei, dar  va fi precaut cu cei straini.
Comportament fata de alte animale din casa  :  Se va intelege cu restul companionilor din casa. Se poate sa fie agresiv catre animale mai mici.
Paza  :  Nivel foarte ridicat.
Protectie  :  Nivel ridicat, alert dar detasat. Niciodata fricos.
Intretinere si dresaj  :  Necesita periere zilnica si exercitii. Naparleste de 2 ori pe an. Imbaiere cand este necesar. Obedienta trebuie exersata de la varsta frageda pentru a preveni agresivitatea catre alti caini.
Grad de inteligenta  :  Nivel ridicat sau foarte ridicat.
Activitate  :  Nivel moderat .
Mediu indicat  :  Casa la curte imprejmuita de gard( esential )
Probleme de sanatate  :  Displazie de sold si probleme de ochi.
Medie de viata  :  12 ani
Numar de pui pe cuib  : 5-7
Tara de origine  : Japonia
Istorie  :  Dezvoltat in anii 1630 de catre un Samurai, Akita a fost creat pentru a fi un luptator si gardian excelent. In 1931 Akita a fost desemnat Monument National si una din comorile nationale ale Japoniei.

Edited by RuneJaguar, 16 February 2013 - 16:50.


#8
stephanatsea

stephanatsea

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,469
  • Înscris: 04.05.2006
Este foarte important cum il inveti sa se comporte si mai putin rasa, care trebuie sa se muleze cerintelor. Ex-boxerul este cainele ideal paza/atasament. Punctul meu de vedere.
Eu la curte  mi-as alege intre
Airdale, Akita Inu, Boxer, Doberman.  Si neaparat boschetarul din fata blocului
In cazul cainilor cu par scurt trebuie mai multa atentie pe perioada frigului.
.
Merg si rasele mentionate de tine.

#9
sebastyan-adryan

sebastyan-adryan

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,587
  • Înscris: 10.11.2012
De ce nu luati in calcul si husky . In afara de conditia cu latratul le indeplineste pe toate, doar ca este foarte linistit, in general; prietenos si se acomodeaza imediat cu oamenii animalele din preajma. Personal chiar imi doresc unul, doar ca imi este imposibil sa ma ingrijesc de el zi de zi.

#10
stephanatsea

stephanatsea

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,469
  • Înscris: 04.05.2006
husky nu este un caine de paza.

#11
sebastyan-adryan

sebastyan-adryan

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,587
  • Înscris: 10.11.2012

View Poststephanatsea, on 16 februarie 2013 - 16:52, said:

husky nu este un caine de paza.
Mai citeste odata ce am scris acolo apoi da-ti seama ca ma repeti.

View Postmarius87ism, on 16 februarie 2013 - 16:52, said:

Ce tampenie de topic , cine imi da inapoi secundele care au trecut pana am citit ?
Nu te pune nimeni sa citesti

#12
RuneJaguar

RuneJaguar

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 949
  • Înscris: 01.01.2013

View Poststephanatsea, on 16 februarie 2013 - 16:52, said:

husky nu este un caine de paza.

Mda, cam asa e.
Si nu cred ca are relatie prea buna cu pisicile, intrucat e rasa de vanatoare si de tractiune.

Chestia e ca ce vrea el e cam greu.
Si rezistent la frig si cu par scurt.
Si de paza si protectie si sa nu aiba treaba cu alte animale.


Akita Inu
Rotweiller
Ciobanesc german




Sau poate un kangal turcesc
[ https://lefora-attachments.s3.amazonaws.com/site/209378/attachments/20110828/kangal.jpg?Signature=stm6D5iqdM4KqPvyPRTtDbuBXtU%3D&Expires=1361030739&AWSAccessKeyId=195AGCM8AD5H7VDPQVG2 - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]


View Postmarius87ism, on 16 februarie 2013 - 16:52, said:

Ce tampenie de topic , cine imi da inapoi secundele care au trecut pana am citit ?

Inventezi masina timpului si iti rogi parintii tineri sa si-o traga mai repede.
Ar fi fain si daca le-ai zice sa te duca in pustietate, apoi, ca sa nu ai acces la internet, cu restul oamenilor normali.

Edited by RuneJaguar, 16 February 2013 - 17:09.


#13
lorelei20

lorelei20

    matza rasfatata

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,395
  • Înscris: 23.03.2011
tu vrei un caine automat cu buton? mi se pare ca nu esti rezonabil deloc.

#14
Kneegrow

Kneegrow

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 238
  • Înscris: 12.08.2011
Mersi pentru raspunsuri.Akita Inu este cu siguranta o rasa pe care o voi lua in calcul, singurul punct negativ al fi dimensiunea cainelui, care, sincer e putin peste cerintele mele.Dar nu le putem avea pe toate.Care este pretul unui Akita Inu?

#15
sebastyan-adryan

sebastyan-adryan

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,587
  • Înscris: 10.11.2012
http://www.publi24.r...aini/akita-inu/
La aproximativ 1000lei iti iei un pui.


Bafta.

#16
opop

opop

    bolnav cronic :(

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,570
  • Înscris: 06.01.2007

View PostKneegrow, on 16 februarie 2013 - 16:36, said:

Buget probabil in jurul sumei de 200 de euro.Nu neaparat cu pedigree.

in cazul asta cumperi un bichon frumos

#17
OriOn20

OriOn20

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,675
  • Înscris: 07.04.2010

View PostRuneJaguar, on 16 februarie 2013 - 16:44, said:

Nu stiu cat de bun  este Akita inu pt. paza dar Akita American este mai bun.
Deci daca initiatorul vrea un Akita versiunea americana este cea pe care o recomand.

Eu sincer recomand Rottweilerul sunt caini excelenti si nu mi se par nici atat de galagiosi. Spun asta pt. am 2 vecini cu rottweileri si nu prea ma deranjeaza cu latratul. Au si parul aproape scurt si se descurca cu frigul. Cainii vecinilor mei nu au intrat niciodata in casa.

Edited by OriOn20, 16 February 2013 - 17:48.


#18
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,491
  • Înscris: 15.09.2010
Nu recomanda rottweiler cuiva care nu a mai avut caini. Nici akita, amstaff sau pitbull. Sunt caini de ordonanta, trebuie sa fii mai experimentat ca sa te poti impune in fata lor si sa-i faci sa te asculte. Cred ca un caine potrivit ar fi boxerul sau bullmastiff-ul doar ca ultimul e foarte mare. In rest are toate caracteristicile pe care ti le doresti.Nu latra prea mult, e foarte bun de paza, are parul destul de scurt, motiv pentru care va avea nevoie de un adapost bine protejat. Parte cu rosul plantelor nu ti-o poate garanta nimeni. Toti puii, pina la un an-doi au tendinta sa roada tot ce li pare interesant, papuci, pantofi, lemne, cabluri si multe altele.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate