Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Casa ieftina

- - - - -
  • Please log in to reply
3 replies to this topic

#1
garbido

garbido

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 11.08.2007
Salutare tuturor!

Haideti sa construim o casa verde CAT MAI IEFTINA impreuna!
Sa venim cu exemple concrete din experiente traite si eventual cu secrete din mosi stramosi.
Cu probleme si eventual solutii la rezolvarea lor.

Imi vajaie capul de cate forumuri am citit si cu cat citesc mai mult parca nu mai inteleg nimic. Sunt pareri si pareri si oameni cu diferite "standarde" care niciodata nu ar accepta ideea de a construi si a locui intr-o astfel de casa pentru ca e casa sarantocilor care fie vorba intre noi, traiesc mai mult, sunt mai sanatosi si mai fericiti decat multi snobi ai zilelor noastre care merg pe marmura si granit, mananca icre negre si se plimba cu masini de sute de mii de euro.
Deschid aceasta discutie cu speranta ca am sa gasesc aici comentarii care sa ne ajute in problema pe care o impartasesc de ceva timp.
Pe scurt ar fi ca vreau sa construiesc o casa iar "pusculita" dupa o operatie pe cord deschis la 33 de ani (34 pe 20.02 Posted Image) a fost afectata vizibil.
Impartasesc un sentiment pe care foarte multi cred ca il incearca si anume, am un teren (al meu fiind la doi km de centrul orasului Targoviste, intr-o livada, intre case) si nu am bani sa fac o casa (beton-caramida/bca) cel putin nu acum iar dorinta de a nu mai sta la bloc e atat de mare ca mi-as pune un cort acolo si nu as mai pleca.
Ideea este ca acum doua zile, un prieten mi-a facut o surpriza si mi-a trimis o masina cu grinzi de 10/15 cm intre 4 si 5 metri lungime, 100 de bucati stejar si ceva scandura si promisunea ca o sa ma mai ajute cu completari daca mai e nevoie pentru a imi vedea visul realizat si anume o casa din paianta cu peretii din pamant (amestecat cu paie s.a.m.d.)
Prima problema e ca sunt verzi dar din cate stiu nu e o mare tragedia ca se poate construi si cu lemnul verde, oricum e o practica des intalnita in patria noastra draga unde multi iti iau bani pentru lemn uscat si tratat care de fapt e abia taiat din padure si debitat. Si sa fim seriosi, la casele batranesti care sunt si acum in picioare prin creierii muntilor nu cred ca au folosit lemn uscat cu o umiditate de ... si tratate cu diverse. Oricum am citit ca stejarul la umiditate se pietrifica Posted Image Momentan am stivuit acest lemn cu distantiere in curtea unui amic aproape de terenul cu pricina iar scandura am prins-o sub grinzi ca sa nu poata sa se strambe asa cum are tendinta stejarul. Oricum o grinda la dimensiunile spuse mai sus trece lejer peste 100 kg
O alta problema ar fi ca la noi nu exista un centru de analiza a pamantului in care sa ti se spuna cantitatile exacte de pamant, nisip, paie, balegar, etc sau mai stiu eu ce se pune intr-o compozitie optima, iar daca nu e facut asa cum trebuie crapa de iti bagi mainile sau picioarele indiferent ca avem pereti din chirpici sau umpluti direct si batuti cu maiul.
O a treia problema ar fi aceea a soarecilor care iti pot intra cu o foarte mare usurinta in pereti iar aici intervine intrebarea: cu ce e cel mai bine sa izolezi casa pe exterior impotriva lor si a stihiilor naturii dar fara a strica acel transfer epic asigurat de peretii de pamant care respira si creeaza un mediu din care iesi cu bateriile incarcate dupa o noapte dormita (aici totusi tind sa cred ca o mare importanta o are si zona unde e amplasata casa; campie, deal, munte). Nu stiu cati au avut ocazia sa doarma intr-o astfel de casa insa e o experienta de neuitat.
Toate vacantele copilariei mele le-am petrecut intr-o astfel de casa la bunici (vezi foto), intr-o zona de deal spre munte, la 40 de km de Buzau unde primul vecin era la 500 de metri distanta iar teren in jurul casei de zeci de mii de metri dar unde aveam acele probleme de care va spuneam dar intre timp, tatal meu a izolat-o cu expandat de 10, a pus rigips pe interior iar acea senzatie care exista in copilaria mea nu o mai pot regasi la acelasi nivel, dar poate sunt subiectiv.

Cu aceasta ocazie, fiind in masura sa elucidez cateva mistere legate de casele din paianta cu peretii de pamant, am sa incep eu si o fac cu mare drag:

1. Scartaie si nu ai confort fonic intre camere dintre nivele atata timp cat ai doar o dusumea, o vata minerala si un rigips, la cele de pe acelasi palier fiind insa mult mai bine. Legat de confortul fonic exterior pot spune ca se aud persoanele din curte vorbind atunci cand ai doar perete de pamant si geamuri clasice dar in zona in care ati vazut ca e casa cu vecini la distanta de care va spuneam iar masini una doua pe saptamana, nu conteaza.
2. Daunatorii exista si ii auzi mereu peste tot atunci cand ai doar perete de pamant, dupa upgrade (cu care nu sunt de acord ca iesim din zona eco) si o pisica harnica toate aceste probleme au disparut.
3. La capitolul rezistenta va pot spune ca desi e asa de mare, a trecut cu brio peste cutremure dar e clar ca nu e ceea ce stiti legat de zidarie, in cazul de fata si cand inchizi usa parca simti un tremur asta insemnand ca este elastica dar nu nesigura iar pana acum doi ani a fost acoperita cu tigla (deci greutate considerabila) care imi manca nervii si rabdarea cu lipitul in fiecare toamna a copilariei ca sa nu bage vantul zapada in pod, insa acum cu tabla ondulata au disparut si aceste probleme dar in schimb te coci vara Posted Image dar daca deschizi geamul trebuie sa te invelesti cu plapuma Posted Image.
4. Cu privire la fundatie, aceasta casa din poza e asezata pe un rand de pietre dar daca nu ai sant si scurgere a apei, iti intra in casa iar iarna obligatoriu lopata si treci la facut transee.
5. Despre confort termic aici e discutabil. Daca va uitati la poze, casa e in panta si daca o privim din lateral ea are P+Mansarda, iar daca o privim din fata are P+1+Mansarda. Vorbind despre parter din prisma vederii din fata tin sa precizez ca este in pamant cu zid de piatra peste care este o centura de beton cu fier. Aici, in aceste doua camere, vara e racoare iar iarna cald in partea de sus insa vara e acceptabil dar in mansarda te coci (dar atentie, e zona de deal spre munte iar padurea pica pe tine si seara nu poti sta in tricou afara) iar iarna cu o soba de teracota mori de cald pe ambele nivele.
6. Costuri. Si aici e discutabil dar daca te rezumi strict la bio pretul este cu mult mai mic peste 50% (faza de rosu) si consider ca daca ai un mester care sa iti faca scheletul de lemn (ne urcam in masina, mergem intr-o zona de deal spre munte unde predomina aceste case, intrebam unde gasim un mester si gata problema si ieftin si mestesug traditional si omenie) si acoperisul + un instalator si un electrician si un sobar ai cam rezolvat problema.

Este un subiect atat de vast despre care cred ca as putea vorbi o zi intreaga cu putinele mele cunostinte in domeniu insa astept reactii pentru moment.

Multumesc!

Attached Files



#2
Airbag

Airbag

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,630
  • Înscris: 10.05.2005

View Postgarbido, on 11 februarie 2013 - 14:15, said:

Salutare tuturor!

Haideti sa construim o casa verde CAT MAI IEFTINA impreuna!
Multumesc!


Schelet din lemn,umplut cu baloti de paie.

#3
calinjack

calinjack

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,675
  • Înscris: 21.10.2009
nu sunt de acord cu casa din paie.in timp paiele vor putrezi si vor  emana spori si ciuperci.sa nu mai vorbim de culcusul rozatoarelor.un prieten a construit pentru un client o casa(a se citi cabana) cu fundatie de beton schelet si stocatura de lemn+vata minerala ,in interior si rigips+ finisaje,dica faianta gresie etc.casa e compusa din camera ,baie,bucatarie.camera in jur de 5x6m iar baia si bucataria in jur de2,5x 4m aprox.(nu mai retin exact).ideea e ca pe client l-a costat de la A la Z cam 30000 ron.pret bun zic eu.

#4
tricky_radu

tricky_radu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 228
  • Înscris: 31.01.2007
Astept cu nerabdare sa-ti vad constructia.
Pana atunci si eu am in plan o casa: un demisol/subsol construit din stalpi si grinzi (si aici termin cu betonul) si vreau sa-i fac zidaria din piatra lipita cu var+nisip (dar inca nu stiu care piatra e buna si unde gasesc) si parterul (un sg. nivel) construit din cadre de lemn cu umplutura de pamant+paie (inca nu am gasit compozitia ideala) batut cu maiu (asa as dori) si acoperis din stuf.
Vreau o casa in care sa pot respira, mai aproape de natura.
Anul acesta doresc sa incep cu demisolul si vom vedea mai departe cum merg lucrurile.
Daca ai ceva sfaturi , idei...sau altii...
Peace.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate