Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Crestere in inaltime

- - - - -
  • Please log in to reply
12 replies to this topic

#1
Karthus

Karthus

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 49
  • Înscris: 11.07.2012
Salut!Am o problema...am 15 ani si de un an am crescut numai 1 cm in inaltime.Acum am 1.75 m.Parintii mei sunt destul de inalti...tata are 1.85 si mama 1.80,iar bunicii sunt si ei inalti.Bunicul din partea mamei are 1.93.Acum doi ani eram cel mai inalt din clasa,acum sunt pe la jumatate :(.
Ce credeti?Mai pot creste in inaltime sau asta mi-a fost ?

#2
danielionutb

danielionutb

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 951
  • Înscris: 21.08.2012
Mai ai timp sa cresti. Dar ai o inaltime buna eu la 20 de ani am 1,76 si nu ma vait :)

#3
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,295
  • Înscris: 13.01.2011
Mai poti sa cresti...

Asta nu inseamna ca o sa ajungi obligatoriu cat parintii tai.

Si 3 centimetri daca mai cresti, ai sarit de medie...

Edited by crisstonne, 26 January 2013 - 13:05.


#4
Gonthar

Gonthar

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,581
  • Înscris: 15.10.2006
Cu o alimentatie adecvata si exercitii de crescut in intaltime mai poti creste cativa cm.

#5
nino852

nino852

    CENZURAT,autosuspendat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,713
  • Înscris: 10.05.2012

 Karthus, on 26 ianuarie 2013 - 12:59, said:

Salut!Am o problema...am 15 ani si de un an am crescut numai 1 cm in inaltime.Acum am 1.75 m.Parintii mei sunt destul de inalti...tata are 1.85 si mama 1.80,iar bunicii sunt si ei inalti.Bunicul din partea mamei are 1.93.Acum doi ani eram cel mai inalt din clasa,acum sunt pe la jumatate Posted Image.
Ce credeti?Mai pot creste in inaltime sau asta mi-a fost ?

Eu am crescut la 16 ani cu 2 cm., stai linistit, ca nu in inaltime sta importanta unui om.
Ai sa intelegi mai tarziu asta, deocamdata mananca sanatos si la ore fixe si fa cat mai multa miscare si, daca ai unde, inoata.
Fereste-te de energizante, tigari sau etnobotanice si n-o sa ai probleme.

Edited by nino852, 26 January 2013 - 13:14.


#6
catalinuptm

catalinuptm

    Senior CG Artist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,308
  • Înscris: 11.03.2008
Pana la +22 de ani ai tot timpul sa cresti, stai linistit, eu cand eram mic, ma jucam baschet, in speranta ca poate cresc si eu mai repede. Posted Image Agata-te de bari si stai asa intins un pic, si o sa cresti.

Edited by catalinuptm, 26 January 2013 - 13:48.


#7
cephalophodes

cephalophodes

    .★☆ ★☆ ★☆ ★☆.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,493
  • Înscris: 22.09.2011
rezolvarea este urmatoarea:

faci rost de 2 masini....de 2 funii...te legi de maini si picioare,si rogi 2 soferi sa traga de tine pana o sa cresti mai mult de 2 cm/an..

esti incredibil copile...de acum incepi sa te inalti serios....acum te dezvolti hormonal....

o alta metoda este sa stai agatat de o bara 1 ora/zi....

#8
BlueSoon

BlueSoon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,526
  • Înscris: 10.06.2006

 cephalophodes, on 26 ianuarie 2013 - 14:14, said:

rezolvarea este urmatoarea:

faci rost de 2 masini....de 2 funii...te legi de maini si picioare,si rogi 2 soferi sa traga de tine pana o sa cresti mai mult de 2 cm/an..

Acum inteleg si eu mecanismele alea de tortura din epoca medievala :) aia de fapt era un fel de supliment pt crestere in inaltime.

#9
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,662
  • Înscris: 29.03.2006
Poti sa cresti pana la 25 de ani.

Am avut un coleg de banca, care in clasa A XII-a era cu aproape un cap mai mic decat mine, si peste doi ani la facultate, era cu aproape un cap mai inalt decat mine...
Insa pot sublinia ca este un caz exceptional si extrem....nu am mai intalnit alte asemenea cazuri ....

Este important sa nu favorizezi terminarea procesului de osificare, sa amani pe cat posibil formarea completa a diafizelor osoase.
Altfel, odata procesul de osificare terminat, se opreste si cresterea in inaltime.

Trebuie evitat consumul mare de calciu, poate contrar unor pareri de oameni neinformati.
Se evita in primul rand consumul mare de cereale de orice fel, paine, paste, patiserie, chestie recomandata oricum pt toata viata.
Cerealele aduc cel mai mare aport de calciu in alimentatie, care pt crestere nu este bun - am explicat de ce, sarurile de caciu finalizeaza procesul de osificare al diafizelor oaselor, care ulterior nu mai cresc in lungime.
Dincolo de asta, carbohidratii sunt precursori de glucide in organism, si o cantitate mare este nesanatoasa.

Lactatele contin mai putin calciu decat se crede gresit popular - albul este datorat grasimii, si nu calciului.
Se pot consuma moderat la crestere, deoarece contin enzime de crestere.
Dupa maturizare insa, ele trebuie evitate, deoarece aceste enzime accelereaza procesul de imbatranire.
Mai mult, branzeturile si smantana  trebuie evitate oricum si la orice varsta, deoarece contin o cantitate enorma de grasime si colesterol, de sute de ori peste necesarul de lipide acceptabil pt. o viata sanatoasa.

Dintre sporturi poate ajuta inotul si baschetul, insa cu masura in perioada de crestere.
Oricum nu toti oamenii raspund la fel stimulilor.
Sunt cazuri de tineri, la care inotul le opreste cresterea, ba mai mult, ii patrateste si ii face diformi - in special la fete este extrem de grava treaba....

Trebuie insa evitate sporturile de forta, ridicat greutati mari, haltere in special, deoarece solicitarea de acest tip are ca raspuns intarirea oselor, care presupune osificarea accelerata si finalizarea cresterii.

Totul se face cu masura, fara excese, inclusiv saritul in sus, care taseaza oasele, atat trenul inferior cat si coloana vertebrala.

Oragnismul trebuie stimulat treptat.
Dincolo de aparitia plafonarii, organismul trebuie obisnuit in timp cu un anumit tip de efort.
Nu trebuie sa intelegi ca trebuie sa astepti implinirea varstei de 25 de ani ca sa mergi la sala !!!
Insa nu trebuie sa te apuci brusc de un efort extrem, care ti-a fost strain inainte.
In cazul in care ai facut sport de mic, este mai usor.
Daca te apuci acum mai serios, este bine sa nu fortezi anumite lucruri, in special tasarea oaselor si coloanei.

Edited by loock, 26 January 2013 - 15:17.


#10
Karthus

Karthus

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 49
  • Înscris: 11.07.2012
Multumesc de raspunsuri,dar cum explicati faptul ca intr-un singur an am crescut numai 1 cm,care defapt nici pe ala nu cred ca l-am crescut ?
Si inca ceva,ajuta la ceva daca iau multivitamine?

#11
NexT20

NexT20

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 762
  • Înscris: 24.09.2012
Calciu + d2 sau +d3  opreste cresterea in inaltime?

#12
Baronu666

Baronu666

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 727
  • Înscris: 21.11.2005

 Karthus, on 26 ianuarie 2013 - 17:21, said:

Multumesc de raspunsuri,dar cum explicati faptul ca intr-un singur an am crescut numai 1 cm,care defapt nici pe ala nu cred ca l-am crescut ?
Si inca ceva,ajuta la ceva daca iau multivitamine?

Daca vrei sa cresti in inaltime va trebui sa profiti la maxim de hormonul de crestere, care la varsta ta este la un nivel foarte mare. Asadar, practica un sport (sau mai multe), hidrateaza-te bine, mananca bine (mult si sanatos, cat mai natural posibil, fara aditivi etc) si nu in ultimul rand dar cel mai important dormi cel putin 8 ore pe noapte si cat mai devreme (nu mai tarziu de 10.30-11.00). Hormonul de crestere este activ si maxim in organism in primele 4 ore de somn, de aceea este foarte important sa dormi devreme si cel putin 8 ore.
Daca respecti astea, pana la 19-21 de ani o sa tot cresti.Posted Image
Eu am crescut si 10 cm intr-o vara, intre 16 si 17 ani, deci mai ai destul timp, nu te panica.Posted Image

#13
petrutnet

petrutnet

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 722
  • Înscris: 15.12.2007
1. Stai agăţat cu ambele mâini de o bară/spalier în fiecare zi câte 10 minute. Nu e o glumă.
2. Ţine spatele drept şi mergi mereu drept indiferent unde te afli.
3. Nu te apuca culturism până nu ajungi la înălţimea dorită, fă doar exerciţii cu propriul corp: flotări, tracţiuni la bară, genuflexiuni
4. Joacă baschet de câteva ori pe săptămână, înoată când ai ocazia. Dacă nu ai unde sau cu cine juca, sari în fiecare zi către o ţintă pe care să o atingi.
5. Mănâncă bine (nu exagerat).
6. Gândeşte pozitiv!

Am aplicat ce ţi-am scris mai sus.

Edited by petrutnet, 13 February 2013 - 18:47.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate