Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...
 Cum sa elimini urmele de acnee?

Wc Geberit

Routere detinute in trecut si in ...

Teii din fața casei
 

sexul oral obligatoriu de la prima relatie intima?

- - - - -
  • Please log in to reply
492 replies to this topic

#109
Barboso

Barboso

    Satir bătrân, "United Gashka" member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,251
  • Înscris: 24.01.2008

View PostJayanti, on 11 ianuarie 2013 - 02:24, said:

Un nou caz de "să vorbim ca să nu adormim".
Macar ea, daca el nu l-a luat...

Edited by Barboso, 11 January 2013 - 02:54.


#110
Jayanti

Jayanti

    in and out

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,657
  • Înscris: 08.03.2011
În orice caz, cum scrie e ultima lui problemă.

#111
Tavi24

Tavi24

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 783
  • Înscris: 18.04.2011
Cineva facea comparatie intre "tinerea de mina" si "sugerea penisului", de la prima intilnire, de parca aceste doua dorinte ar fi opozabile!!! Banuiesc ca respectivul user fusese crescut si se formase intr-un mediu flexibil (precum cel occidental), beneficiase de o "cultura aleasa"!
O fi pe bune topicul asta si replicile aferente? Sau e terenul de joaca al celor care stau la birouri?

Dind crezare multor ziceri: Dupa ce ca fetele vi se deschid de la prima sau a 2-a intilnire, mai cereti si felatie? Nu va ajunge sexul normal?!

P.S.: Constat ca aici e mai mult o joaca a baietilor decit a fetelor, contrar denumirii sub-forumului.

Edited by Tavi24, 11 January 2013 - 11:13.


#112
jeffy86able

jeffy86able

    True Evil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,506
  • Înscris: 06.01.2012
Nu e vorba de "ajuns" . E vorba de explorarea sexualitatii . Sexul nu inseamna doar penis in vulva . Nu vad de ce atatia oameni se oripileaza cand aud de asta . E ceva normal . Sau daca nu normal ( unii il vad ca fiind ceva anormal ) , macar social acceptat .

Edited by jeffy86able, 11 January 2013 - 11:23.


#113
Tavi24

Tavi24

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 783
  • Înscris: 18.04.2011
Nu, "tinerea de mina" exclude sexul in abstract! De asemenea, "exploatarea sexualitatii" implica afectiunea reciproca intre parteneri, deci e departe de a se rezuma la o necesitate strict fiziologica. In fine, necesitatea hormonala de sex aparent animalic (cred insa ca si unele animalele isi manifesta atasament intre ele) se satisface prin sex normal!! Restul (vezi doamne, "exploatarea sexualitatii") e doar o camuflare a altor instincte mai mult sau mai putin asumate si constientizate... parerea mea!

Din moment ce manifestarile intime/sexuale sint scoase din dormitor, facute publice, nu mai sint doar treaba personala a practicantilor! In atare conditii, cu totii putem avea opinii la tema "sexualitatii"... si chiar ar fi de dorit sa le avem, in masura in care identificam un fenomen cu consecinte la scara societatii, nu practici sexuale izolate si irelevante. Sigur, se intimpla ca interlocutorii sa nu ne inteleaga punctele de vedere si sa le considere aberante... dar asta e altceva si probabil ca in astfel de discutii, intre persoane cu gindiri si conceptii diametral opuse, nu se va ajunge niciodata la un consens.

#114
Jayanti

Jayanti

    in and out

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,657
  • Înscris: 08.03.2011

View Postjeffy86able, on 11 ianuarie 2013 - 11:22, said:

Nu e vorba de "ajuns" . E vorba de explorarea sexualitatii . Sexul nu inseamna doar penis in vulva . Nu vad de ce atatia oameni se oripileaza cand aud de asta . E ceva normal . Sau daca nu normal ( unii il vad ca fiind ceva anormal ) , macar social acceptat .

Ouch, ai scris iar de "explorarea sexualităţii". Posted Image  Iar nu o să înţeleagă şi o s-o ţină o lună de-acum înainte cu "exploatarea sexualităţii", cum făcuse data trecută. Nu te supăra, Tavi24, nu te atac.

Altfel, ultima dată când am verificat, a face sex nu presupunea a da, a cere, a face un favor, a face troc ş.a., ci a împărtăşi un moment (mai mult sau mai puţin) intens, care implică [era cât pe ce să zic "implică una-ntr-alta, frecuş şi alte blasfemii"] emoţii, sentimente, hormoni, ce mai vrea fiecare şi în care partenerii se bucură unul de corpul celuilalt, îşi oferă plăcere, afecţiune etc. - dar nu pe cântărite sau pe forţate...

EDIT: Am scris în acelaşi timp... Şi da... "explorarea" a devenit "exploatarea"...

View PostTavi24, on 11 ianuarie 2013 - 11:55, said:

Nu, "tinerea de mina" exclude sexul in abstract! De asemenea, "exploatarea sexualitatii" implica afectiunea reciproca intre parteneri, deci e departe de a se rezuma la o necesitate strict fiziologica. In fine, necesitatea hormonala de sex aparent animalic (cred insa ca si unele animalele isi manifesta atasament intre ele) se satisface prin sex normal!! Restul (vezi doamne, "exploatarea sexualitatii") e doar o camuflare a altor instincte mai mult sau mai putin asumate si constientizate... parerea mea!

Din moment ce manifestarile intime/sexuale sint scoase din dormitor, facute publice, nu mai sint doar treaba personala a practicantilor! In atare conditii, cu totii putem avea opinii la tema "sexualitatii"... si chiar ar fi de dorit sa le avem, in masura in care identificam un fenomen cu consecinte la scara societatii, nu practici sexuale izolate si irelevante. Sigur, se intimpla ca interlocutorii sa nu ne inteleaga punctele de vedere si sa le considere aberante... dar asta e altceva si probabil ca in astfel de discutii, intre persoane cu gindiri si conceptii diametral opuse, nu se va ajunge niciodata la un consens.
Nişte observaţii pe scurt:
- cum adică ţinutul de mână exclude sexul în abstract?
- explorarea sexualităţii poate implica afecţiune (se poate citi: e de preferat să implice afecţiune), la fel cum implică în unele cazuri doar dorinţă
- da, nu zice nimeni să fie consumat sexul strict ca necesitate fiziologică
- sexul "normal" poate fi foarte bine asezonat cu felaţii

Edited by Jayanti, 11 January 2013 - 12:16.


#115
jeffy86able

jeffy86able

    True Evil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,506
  • Înscris: 06.01.2012
Tavi : Dimpotriva , nu mi se pare o "camuflare" a instinctelor , mi se pare o "refulare" a lor . Lucru bun de altfel . Sa nu uitam ca sexul se trage la baza sa din violenta . Si in plus , exploatarea sexualitatii nu are nici o legatura cu afectivitatea dintre parteneri . Sigur , te simti mai confortabil langa cineva pentru care ai sentimente .

Cat despre scoaterea manifestarilor sexuale in public , ai dreptate . Unii le scot in public . Mie imi e indiferent , nu prea obisnuiesc sa judec oamenii dupa preferintele lor in pat\sub pat\pe masina de spalat\in altaru' bisericii\etc. Si cred ca n-ar trebui s-o faci nici tu .

Edited by jeffy86able, 11 January 2013 - 12:10.


#116
Tavi24

Tavi24

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 783
  • Înscris: 18.04.2011

View PostJayanti, on 11 ianuarie 2013 - 11:58, said:

Ouch, ai scris iar de "explorarea sexualităţii". Posted Image  Iar nu o să înţeleagă şi o s-o ţină o lună de-acum înainte cu "exploatarea sexualităţii", cum făcuse data trecută. Nu te supăra, Tavi24, nu te atac.
............

Ei, hai, nu te gindi la sclavie. Si "explorarea sexualitatii" are fix acelasi sens in contextul evidentiat de mine.

In rest, nu mai comentez nimic. Sa n-ai impresia ca ma voi intinde la alte dezbateri (n-o sa repet greseala de pe aria de sex).

#117
IlumaIlum

IlumaIlum

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,917
  • Înscris: 13.09.2012

View PostTavi24, on 11 ianuarie 2013 - 12:06, said:

Ei, hai, nu te gindi la sclavie. Si "explorarea sexualitatii" are fix acelasi sens in contextul evidentiat de mine.

In rest, nu mai comentez nimic. Sa n-ai impresia ca ma voi intinde la alte dezbateri (n-o sa repet greseala de pe aria de sex).


tu chiar vrei sa ajungi la 40 de ani virgin?

#118
Jayanti

Jayanti

    in and out

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,657
  • Înscris: 08.03.2011

View PostTavi24, on 11 ianuarie 2013 - 12:06, said:

Ei, hai, nu te gindi la sclavie. Si "explorarea sexualitatii" are fix acelasi sens in contextul evidentiat de mine.

In rest, nu mai comentez nimic. Sa n-ai impresia ca ma voi intinde la alte dezbateri (n-o sa repet greseala de pe aria de sex).

Nu mă gândesc. Dar îi dădeai tu o astfel de aură. Negativă, adică.

Cum vrei.

#119
Tavi24

Tavi24

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 783
  • Înscris: 18.04.2011

View PostJayanti, on 11 ianuarie 2013 - 11:58, said:

- cum adică ţinutul de mână exclude sexul în abstract?

Adica "tinerea de mina" denota emotii si nevoia de afectiune. Prin "Sex in abstract" ma refeream la stricta calareala pentru eliminarea tensiunii sexuale, deci asa-zisul "sex sportiv" de reglare hormonala. Eu unul, nu prea pot detasa sexul (fizic) de partea emotionala/afectiva.

Altceva nu mai am de lamurit.

L.E.: "Tinerea de mina" nu e in acelasi registru cu actul sexul (normal, "oral", cum oti vrea...). Pentru mine, viata sexuala a unui cuplu ar trebui cladita si pe o minima baza sentimentala, altfel cuplul respectiv e anormal. Nu-i suficienta doar atractia fizica, indiferent de durata preconizata a relatiei si eventualele pretentii de explorare sexuala.
E ceva profund dezgustator si stupid sa te revolti ca partenera ta a refuzat sa-ti satisfaca dorinta explicita de felatie inca de la prima intilnire! Apoi sa compari "tinerea de mina" cu "sugerea penisului".

Edited by Tavi24, 11 January 2013 - 12:41.


#120
IlumaIlum

IlumaIlum

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,917
  • Înscris: 13.09.2012

View PostTavi24, on 11 ianuarie 2013 - 12:16, said:

Adica "tinerea de mina" denota emotii si nevoia de afectiune. Prin "Sex in abstract" ma refeream la stricta calareala pentru eliminarea tensiunii sexuale, deci asa-zisul "sex sportiv" de reglare hormonala. Eu unul, nu prea pot detasa sexul (fizic) de partea emotionala/afectiva.

Altceva nu mai am de lamurit.


tu nu poti detasa sexul de nimic. ca nu stii ce-i aia, nu stii cum se face, nu stii cum te simti in timpul lui si dupa el, nu stii cum se simte p izda, nu stii ce inseamna aia ""a se uda", nu stii ce inseamna sfarc intarit, si mai ai tupeul sa vorbesti despre asta? sa dai sfaturi sau sa categorisesti?

ba, chiar esti nesimtit?

Edited by IlumaIlum, 11 January 2013 - 12:29.


#121
Nomad1

Nomad1

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,024
  • Înscris: 01.12.2012

View Postjeffy86able, on 11 ianuarie 2013 - 11:22, said:

Nu e vorba de "ajuns" . E vorba de explorarea sexualitatii . Sexul nu inseamna doar penis in vulva . Nu vad de ce atatia oameni se oripileaza cand aud de asta . E ceva normal . Sau daca nu normal ( unii il vad ca fiind ceva anormal ) , macar social acceptat .

Jeffy, eu nu înțeleg cum vine asta. Dacă explorezi totul, de la început, ce-ți mai rămâne apoi? Plafonarea, sau obișnuința, sau intrarea în rutină. Și apoi, evident, apare necesitatea schimbării partenerei, pt că nu te mai poate surprinde / încânta cu nimic.

Se sare grosolan peste multe etape. Cu cât vă citesc mai mult, cu atât ajung la aceeași concluzie vânturată pe aici acum câtva timp : supraevaluarea sexului.

Și mă întreb, dacă vă dați mari doar (alfa-man-ul din voi, atât la femei, cât și la bărbați - "Cine mai e ca mine?"), sau, cerința asta de a face totul, dintr-o dată, de la început, există pe scară largă în actuala societate (nu pun granițe fenomenului, deoarece inclin să cred că este planetar).

Pt că, dacă există pe scară largă, ruina lumii nu e departe. Oare chiar am ajuns cu toții niște animale conduse în așa hal de instincte? Ceea ce scrieți, îmi formează o imagine a unui câmp (care reprezintă întreaga viață a fiecăruia) plin cu oameni, care fac sex cu oricine vor, din acea suprafață. Cam asta este ideea, văzând tendințele actuale. Într-o viață, majoritatea ajung să aibă mulți parteneri, și să-i schimbe foarte des, atunci când se plictisesc de respectivul / a, sau când nu mai există nimic care să-l "miște" .

Nu se mai "chinuie" nimeni să investească în relație, să construiască, ei cer totul de la început. Dacă nu te conformezi, sunt 100 altele / alții care așteaptă afară și o fac.

Dacă se continuă tendința asta, nu este prea departe momentul când toate barierele vechi morale și relaționale vor fi date la o parte sau înlăturate cu totul, și majoritatea vor face sex cu oricine apucă. Va fi o societate suprasaturată de sex, o societate plină de indivizi de ambe sexe în călduri, care se vor împerechea oriunde, cu oricine apucă, și vor considera asta normal.

Însă, cine stabilește / cine poate stabili care normalitate este normală? Aia de acum 100 ani, aia de acum 50 ani, aia de acum 20 ani, aia de acum, care din ele? Că "normalitatea" se schimbă continuu, nu este ceva stabil.

Pe de altă parte, acum se fac toate ce demult erau făcute rar sau deloc : oral, anal, etc. Mă întreb, ce mai urmează? Că astea vor ajunge demodate la un moment dat, și omul se va plictisi și va trebui să găsească altceva cu care să-și satisfacă plăcerea. Ce va fi atunci acceptat ca normalitate? Zoofilia? Necrofilia? Pt că nu prea mai sunt multe variante la dispoziție pt oameni.

#122
IlumaIlum

IlumaIlum

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,917
  • Înscris: 13.09.2012

View PostNomad1, on 11 ianuarie 2013 - 12:44, said:

Jeffy, eu nu înţeleg cum vine asta. Dacă explorezi totul, de la început, ce-ţi mai rămâne apoi? Plafonarea, sau obişnuinţa, sau intrarea în rutină. Şi apoi, evident, apare necesitatea schimbării partenerei, pt că nu te mai poate surprinde / încânta cu nimic.

Se sare grosolan peste multe etape. Cu cât vă citesc mai mult, cu atât ajung la aceeaşi concluzie vânturată pe aici acum câtva timp : supraevaluarea sexului.

Şi mă întreb, dacă vă daţi mari doar (alfa-man-ul din voi, atât la femei, cât şi la bărbaţi - "Cine mai e ca mine?"), sau, cerinţa asta de a face totul, dintr-o dată, de la început, există pe scară largă în actuala societate (nu pun graniţe fenomenului, deoarece inclin să cred că este planetar).

Pt că, dacă există pe scară largă, ruina lumii nu e departe. Oare chiar am ajuns cu toţii nişte animale conduse în aşa hal de instincte? Ceea ce scrieţi, îmi formează o imagine a unui câmp (care reprezintă întreaga viaţă a fiecăruia) plin cu oameni, care fac sex cu oricine vor, din acea suprafaţă. Cam asta este ideea, văzând tendinţele actuale. Într-o viaţă, majoritatea ajung să aibă mulţi parteneri, şi să-i schimbe foarte des, atunci când se plictisesc de respectivul / a, sau când nu mai există nimic care să-l "mişte" .

Nu se mai "chinuie" nimeni să investească în relaţie, să construiască, ei cer totul de la început. Dacă nu te conformezi, sunt 100 altele / alţii care aşteaptă afară şi o fac.

Dacă se continuă tendinţa asta, nu este prea departe momentul când toate barierele vechi morale şi relaţionale vor fi date la o parte sau înlăturate cu totul, şi majoritatea vor face sex cu oricine apucă. Va fi o societate suprasaturată de sex, o societate plină de indivizi de ambe sexe în călduri, care se vor împerechea oriunde, cu oricine apucă, şi vor considera asta normal.

Însă, cine stabileşte / cine poate stabili care normalitate este normală? Aia de acum 100 ani, aia de acum 50 ani, aia de acum 20 ani, aia de acum, care din ele? Că "normalitatea" se schimbă continuu, nu este ceva stabil.


Pe de altă parte, acum se fac toate ce demult erau făcute rar sau deloc : oral, anal, etc. Mă întreb, ce mai urmează? Că astea vor ajunge demodate la un moment dat, şi omul se va plictisi şi va trebui să găsească altceva cu care să-şi satisfacă plăcerea. Ce va fi atunci acceptat ca normalitate? Zoofilia? Necrofilia? Pt că nu prea mai sunt multe variante la dispoziţie pt oameni.



asa, si?

#123
Jayanti

Jayanti

    in and out

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,657
  • Înscris: 08.03.2011

View PostNomad1, on 11 ianuarie 2013 - 12:44, said:

Dacă explorezi totul, de la început, ce-ţi mai rămâne apoi? Plafonarea, sau obişnuinţa, sau intrarea în rutină. Şi apoi, evident, apare necesitatea schimbării partenerei, pt că nu te mai poate surprinde / încânta cu nimic.

Dar dacă, să zicem, prin absurd, refuzi să faci sex oral în primul an de relaţie, nu intervine nicio rutină? Şi, în primul rând, de acolo se trage dorinţa de a sta cu cineva, de a "construi", de la faptul că nu ţi-a atins cu gura penisul sau tu nu i-ai lins clitorisul?? Şi asta te atrage, te surprinde etc., ce nu aţi făcut în pat??

PS Nu zic că ar TREBUI să facă nimeni nimic sau din ce seară cine ce să facă.

#124
jeffy86able

jeffy86able

    True Evil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,506
  • Înscris: 06.01.2012

View PostNomad1, on 11 ianuarie 2013 - 12:44, said:

Jeffy, eu nu înţeleg cum vine asta. Dacă explorezi totul, de la început, ce-ţi mai rămâne apoi? Plafonarea, sau obişnuinţa, sau intrarea în rutină. Şi apoi, evident, apare necesitatea schimbării partenerei, pt că nu te mai poate surprinde / încânta cu nimic.

Se sare grosolan peste multe etape. Cu cât vă citesc mai mult, cu atât ajung la aceeaşi concluzie vânturată pe aici acum câtva timp : supraevaluarea sexului.

Şi mă întreb, dacă vă daţi mari doar (alfa-man-ul din voi, atât la femei, cât şi la bărbaţi - "Cine mai e ca mine?"), sau, cerinţa asta de a face totul, dintr-o dată, de la început, există pe scară largă în actuala societate (nu pun graniţe fenomenului, deoarece inclin să cred că este planetar).

Pt că, dacă există pe scară largă, ruina lumii nu e departe. Oare chiar am ajuns cu toţii nişte animale conduse în aşa hal de instincte? Ceea ce scrieţi, îmi formează o imagine a unui câmp (care reprezintă întreaga viaţă a fiecăruia) plin cu oameni, care fac sex cu oricine vor, din acea suprafaţă. Cam asta este ideea, văzând tendinţele actuale. Într-o viaţă, majoritatea ajung să aibă mulţi parteneri, şi să-i schimbe foarte des, atunci când se plictisesc de respectivul / a, sau când nu mai există nimic care să-l "mişte" .

Nu se mai "chinuie" nimeni să investească în relaţie, să construiască, ei cer totul de la început. Dacă nu te conformezi, sunt 100 altele / alţii care aşteaptă afară şi o fac.

Dacă se continuă tendinţa asta, nu este prea departe momentul când toate barierele vechi morale şi relaţionale vor fi date la o parte sau înlăturate cu totul, şi majoritatea vor face sex cu oricine apucă. Va fi o societate suprasaturată de sex, o societate plină de indivizi de ambe sexe în călduri, care se vor împerechea oriunde, cu oricine apucă, şi vor considera asta normal.

Însă, cine stabileşte / cine poate stabili care normalitate este normală? Aia de acum 100 ani, aia de acum 50 ani, aia de acum 20 ani, aia de acum, care din ele? Că "normalitatea" se schimbă continuu, nu este ceva stabil.

Pe de altă parte, acum se fac toate ce demult erau făcute rar sau deloc : oral, anal, etc. Mă întreb, ce mai urmează? Că astea vor ajunge demodate la un moment dat, şi omul se va plictisi şi va trebui să găsească altceva cu care să-şi satisfacă plăcerea. Ce va fi atunci acceptat ca normalitate? Zoofilia? Necrofilia? Pt că nu prea mai sunt multe variante la dispoziţie pt oameni.

Sexul e supraevaluat . Dar chestia cu plictiseala tine de parteneri , nu de act in sine . Nu e chiar asa mult de facut nici in sex . Si daca te plicisesti de X-uleasca in pat te vei plictisi si de Y-uleasca pentru ca nici aia nu poate face ceva supraomenesc in pat . Repet , nu sunt chiar asa multe lucruri de facut .
Plus ca daca oferi mai multe din prima ( sexual vorbind ) nu inseamna ca nu ai interes de relatie . Din nou , sunt lucruri diferite .
Despre "datul mare" , din nou , nu ma dau mare . Adica nu e nimic de lauda in asta . E un fapt . Nu bun , nu rau , pur si simplu e .
Normalitatea in schimb nu ma intereseaza . Daca o chestie e considerata anormala nu ma va opri sa o fac in cazul in care eu consider ca pot fi trase niste beneficii de acolo , indiferent de natura lor . Daca societatea crede ca n-ar trebui sa fac ceva , mie mi se rupe . N-o sa-mi refuz placere pt. ca asa crede lumea ca e "mai bine" . Nu-s tampit !

Edited by jeffy86able, 11 January 2013 - 13:05.


#125
Moaca

Moaca

    Mâță leșinată

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,235
  • Înscris: 31.07.2007

View PostNomad1, on 11 ianuarie 2013 - 12:44, said:

Pe de altă parte, acum se fac toate ce demult erau făcute rar sau deloc : oral, anal, etc.

Greşit, se făceau cel puţin din antichitate.

#126
jeffy86able

jeffy86able

    True Evil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,506
  • Înscris: 06.01.2012
Io cred ca el n-a auzit de orgiile romane .

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate