Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD
 Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...
 Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?

Wc Geberit
 

Actiuni Compania Romana de Petrol

- - - - -
  • Please log in to reply
4 replies to this topic

#1
CValentin2

CValentin2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 295
  • Înscris: 03.09.2010
Mama mea avea cateva actiuni la Compania Romana de Petrol. Dupa ce a murit, eu devin mostenitorul de drept. Am citit pe internet ca aceasta companie s-a desfiintat. Am inteles de la tata ca inainte primeam niste dividente (nu stiu ce-i alea) sau o suma de bani, iar de ceva timp n-a mai primit. Mai valoreaza ceva actiunile ? Mai primesc ceva?
Trebuie sa fac succesiunea ca sa intru in posesia lor si n-as vrea sa umplu degeaba.

#2
Horsie

Horsie

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,372
  • Înscris: 10.06.2002
Q: Ce valoare are un certificat de actionar cu 356 de actiuni la Compania Romana de Petrol ( Bucuresti, str. G-ral Budisteanu, nr 11 bis, sect.1)?


A: Acum detineti actiuni Petrom (SNP). Va rog sa cititi rubrica de intrebari frecvente pentru raspuns.

===

http://forum.softped...9616-cuponiada/

Pentru mai multe informatii adreseaza-te unui registru (REGISCO) care tine evidenta actionarilor SNP.

http://ro.wikipedia....zitarul_Central

===
Pe scurt, mergi si contacteaza depozitarul central.

http://www.roclear.eu

Quote


În vederea exercitării cu uşurinţă a drepturilor ce vă revin în calitate de acţionari, precum şi în vederea creşterii eficienţei comunicării dintre dvs. şi societăţile emitente la care deţineţi acţiuni, vă informăm că este necesar să figuraţi în registrul acţionarilor cu datele personale de identificare actuale. (cod numeric personal, nume, prenume şi domiciliul actual).
Încasarea fără întârziere a dividendelor, recepţionarea informărilor transmise de către societăţile emitente şi implicit participarea dvs. la evenimentele anunţate prin intermediul acestor informări (spre exemplu Adunările Generale ale Acţionarilor), reprezintă o parte din beneficiile înregistrării datelor de identificare actuale.
Documentele necesare în vederea actualizării datelor personale de identificare sunt următoarele:
Anexa nr. VI. 1 - Cererea de modificare a datelor de identificare ale titularilor de cont;
Documentele care susţin solicitarea în cauză
Dovada achitării tarifului aferent serviciului solicitat.
Documentele mai sus menţionate pot fi transmise prin următoarele modalităţi:
Prin intermediul oficiilor Companiei Naţionale Poşta Română S.A.;
Prin intermediul Participanţilor la sistemul Depozitarului Central, în cazul în care deţinerile dvs. sunt evidenţiate în conturile acestora;
Direct la sediul Depozitarului Central;
Prin corespondenţa adresată Depozitarului Central.
Pentru informaţii suplimentare vă rugăm să ne contactaţi la următoarele nr. de telefon:
021/408.58.40
021/408.58.51

#3
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,570
  • Înscris: 30.07.2003

View PostCValentin2, on 06 decembrie 2012 - 15:40, said:

inainte primeam niste dividente (nu stiu ce-i alea)
http://ro.wikipedia.org/wiki/Dividend

#4
A_L_E_X

A_L_E_X

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,097
  • Înscris: 18.03.2006
Si completarea la ceea ce au spus cei de mai sus. Eu zic ca merita sa te interesezi. Dar sa nu vinzi actiunile pentru ca presimt ca or sa creasca odata ce vor incepe extractia gazelor de sist din Marea Neagra.

Edited by A_L_E_X, 06 December 2012 - 16:33.


#5
yndy

yndy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,443
  • Înscris: 17.05.2010

View PostA_L_E_X, on 06 decembrie 2012 - 16:31, said:

Si completarea la ceea ce au spus cei de mai sus. Eu zic ca merita sa te interesezi. Dar sa nu vinzi actiunile pentru ca presimt ca or sa creasca odata ce vor incepe extractia gazelor de sist din Marea Neagra.

Gazele de sist sunt gaze de sist si gazele din Marea Neagra sunt gaze din Marea Neagra.

Este adevarat ca actiunile Petrom au potential bun de apreciare pe termen lung, dar daca uiti de ele si nici nu mergi sa-ti iei dividendele (ca nu ti le mai trimit acasa acum) atunci nu stiu cat de avantajat ar fi.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate