Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

A-GPS > S-GPS

- - - - -
  • Please log in to reply
6 replies to this topic

#1
manuq69

manuq69

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 419
  • Înscris: 14.03.2009
Salut tuturor ! Ma simt nevoit sa deschid un nou subiect pentru ca nu am gasit nicaieri un raspuns concret la intrebarea : Care e diferenta dintre A-GPS si S-GPS ? Doresc sa achizitionez o tableta si nu stiu daca sa aleg varianta cu 3G (care vine cu suport A-GPS) sau varianta fara 3G (care vine cu S-GPS) . E o diferenta de 400>450 de lei, ma refer la tableta Samsung Galaxy Note 10.1 . Multumesc anticipat !

#2
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,295
  • Înscris: 07.02.2003
S-GPS este o forma mai evoluata de A-GPS, este tot asistat pentru a fixa pozitia mai rapid dar nu are nevoie de conexiune de date cum are A-GPS-ul ca sa iei locatia mai rapid, o face folosind parametrii retelei mobile, deci atata timp cat ai semnal va putea face asistarea si localizarea rapida. Mai este ceva, S-GPS poate lucra simnultan cu apelurile vocale, in mod normal GPS-ul shareuieste antena cu cea a telefonului si nu poate merge in acelasi timp in timpul unui apel telefonic. http://en.wikipedia.org/wiki/S-GPS

Edited by andreic, 01 October 2012 - 08:38.


#3
manuq69

manuq69

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 419
  • Înscris: 14.03.2009

View Postandreic, on 01 octombrie 2012 - 08:34, said:

S-GPS este o forma mai evoluata de A-GPS, este tot asistat pentru a fixa pozitia mai rapid dar nu are nevoie de conexiune de date cum are A-GPS-ul ca sa iei locatia mai rapid, o face folosind parametrii retelei mobile, deci atata timp cat ai semnal va putea face asistarea si localizarea rapida. Mai este ceva, S-GPS poate lucra simnultan cu apelurile vocale, in mod normal GPS-ul shareuieste antena cu cea a telefonului si nu poate merge in acelasi timp in timpul unui apel telefonic. http://en.wikipedia.org/wiki/S-GPS
Mersi mult pentru raspuns . Dar mi se pare "bizar" cum nu are nevoie de 3G, adica de o retea mobila, pentru ca defapt tableta fara 3G nu poate fi folosita ca telefon. Aici m-am blocat eu ! Poate nici nu ma pricep, poate confund ! Oricum am inteles in mare despre ce e vorba cu S-GPS .

#4
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,295
  • Înscris: 07.02.2003
3G/UMTS s-ar putea sa vrea, ca voce macar (nu am avut S-GPS sa testez) dar nu cere trafic de date cum cere A-GPS-ul (trafic foarte mic dar e acolo ceva...). In 3G localizarea poate fi facuta aproximativ cu ajutorul retelei si transmisa catre telefon prin protocoale smechere, S-GPS-ul s-ar folosi de treaba asta insa este compatibil si cu A-GPS deci daca nu merge asa merge clasic. Iti iei o aplicatie de android numita GPS Test si in ea pe langa informatii si un vitezometru care-mi place mie sa mi-l pun la masina,  un modul de clear/download A-GPS data si poti face manual daca vezi ca nu se localizeaza rapid.

Edited by andreic, 01 October 2012 - 11:30.


#5
manuq69

manuq69

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 419
  • Înscris: 14.03.2009

View Postandreic, on 01 octombrie 2012 - 11:27, said:

3G/UMTS s-ar putea sa vrea, ca voce macar (nu am avut S-GPS sa testez) dar nu cere trafic de date cum cere A-GPS-ul (trafic foarte mic dar e acolo ceva...). In 3G localizarea poate fi facuta aproximativ cu ajutorul retelei si transmisa catre telefon prin protocoale smechere, S-GPS-ul s-ar folosi de treaba asta insa este compatibil si cu A-GPS deci daca nu merge asa merge clasic. Iti iei o aplicatie de android numita GPS Test si in ea pe langa informatii si un vitezometru care-mi place mie sa mi-l pun la masina,  un modul de clear/download A-GPS data si poti face manual daca vezi ca nu se localizeaza rapid.
Ok, mersi ! Cu GPS Test am mai lucrat pe SII . Deci e Ok si varianta tabletei si fara 3G.

#6
georg73

georg73

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 18.01.2012
S- GPS fata de A-GPS foloseste  constelatia ruseasca de sateliti Glonass si cea americana Navstar .A-GPS foloseste doar Navstar.Cu cat primesti semnal de la mai multi sateliti cu atat ai o pozitionare mai precisa si mai rapida.

#7
qing

qing

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 21.07.2008

View Postgeorg73, on 23 ianuarie 2013 - 18:02, said:

S- GPS fata de A-GPS foloseste  constelatia ruseasca de sateliti Glonass si cea americana Navstar .A-GPS foloseste doar Navstar.Cu cat primesti semnal de la mai multi sateliti cu atat ai o pozitionare mai precisa si mai rapida.

Ce-mi plac mie cei care cred ca stiu ...
Eu zic sa citesti ce a raspuns andreic si sa te abtii de la raspunsuri de diletant.
No offence !

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate