Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Programul orelor de liniste.

- - - - -
  • Please log in to reply
35 replies to this topic

#1
1hhgabriel

1hhgabriel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 322
  • Înscris: 01.11.2011
Conform legii 61/1991
ART. 2
25) tulburarea, fără drept, a liniștii locuitorilor prin producerea de zgomote cu orice aparat sau obiect ori prin strigăte sau larmă;
26) tulburarea liniștii locatarilor între orele 22,00 - 8,00 și 13,00 - 14,00 de către orice persoană prin producerea de zgomote, larmă sau prin folosirea oricărui aparat, obiect ori instrument muzical la intensitate mare în localurile sau în sediile persoanelor juridice, în locuințele persoanelor fizice sau în oricare alt loc din imobile cu destinația de locuințe ori situat în imediata vecinătate a acestora;
27) organizarea de petreceri cu caracter privat și utilizarea de aparatură muzicală la intensitate de natură a tulbura liniștea locuitorilor, în corturi, alte amenajări sau în spațiu neacoperit, situate în perimetrul apropiat imobilelor cu destinația de locuințe sau cu caracter social, în mediul urban;


Am un subwoofer de 45 watti 5.1, cu volumul la 50%, in jurul orelor 11:00 - 12:00 un vecin vine la mine si ma ameninta ca el cheama politia, ca-l deranjez. Intre timp m-am uitat pe legea care-am pus-o si mai sus. Abia se auzea in scara daca erai atent, si batranu' vine la mine sa-mi spuna ca-l deranjez, ii inteleg ca sunt batrani si bla bla bla, dar asta nu inseamna ca trebuie sa ascult muzica in casti si sa merg tiptil prin camera.
S-o luam logic, ora de liniste inseamna, ca ce fac eu in camera, sa nu auda si vecinul, corect? corect! cand nu e ora de liniste? tot la fel trebuie sa fie? Daca-l cheama pe Garcea, eu ies in pierdere, ca "omul legii" e prost, nu vreau sa jignesc pe cineva... de fapt vreau, dar sunt si exceptii, insa daca stai sa arunci o privire in tara asta, o privire la cum e legea in tara asta....

Deci intrebarea mea e urmatoarea, oarecum ridicola, pot sa las subwoofer-ul 70-80%, cand nu-i ora de liniste fara sa am vreo problema adica intre orele 10:00 - 12:00 si 16:00 - 22:00 ? (am inteles ca e posibil ca in anumite zone, blocuri, orele e liniste sa se prelungeasca cu o ora, in intervaul zilei (13:00 - 17:00).

Va multumesc mult pentru timpul acordat!

#2
Juuly

Juuly

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 34
  • Înscris: 12.07.2012
Esti nehotarat, este 13-14 sau
13-16, asa cum scrie in lege?

#3
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,364
  • Înscris: 15.06.2004
In prezent, la blocuri cel putin, intervalul e cam 13.00 - 17.00 pe timpul zilei. In urma cu cativa ani era 14.00-18.00.
Depinde oarecum si de ce stabileste asociatia de locatari.

In functie de nivelul sonor poti risca amenda si in timpul intervalului permis daca se depaseste un anumit nr de decibeli. Sau daca deranjezi in mod repetat.
Precum vezi, art 25 nu are ore limita. Deci exista posibilitatea interpretarii.

#4
colombo2003

colombo2003

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,312
  • Înscris: 16.07.2008
Chiar daca orarul permite, nu e nimeni obligat sa-si faca programul dupa cheful si programul tau, sa stea sa te suporte si sa asculte muzica ta. Poate ca nu-mi place, poate ca am si eu de lucru sau de invatat, poate ca mi-e rau si vreau sa dorm, poate ca am venit de la lucru, din tura, si vreau sa ma odihnesc.

Aici tine si de educatie, civilizatie, bunul simt al fiecaruia si respectul fata de ceilalti. Care, din pacate, cam stim care (sau cum) e, si cu cine avem de-a face.

#5
pelikanu

pelikanu

    tread carefully

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,089
  • Înscris: 19.08.2005
2x100W.
Respect legea - mai presus decat vecinii.

#6
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,656
  • Înscris: 30.10.2009
Nu scrie niciunde in legea de care ai pomenit ca in restul intervalului e voie sa faci zgomote care iti deranjeaza vecinii. Daca va insista sa iti faca reclamatii s-ar putea pana la urma sa iei amenda.

 1hhgabriel, on 20 septembrie 2012 - 16:01, said:

Abia se auzea in scara daca erai atent
Daca ar veni politistii si ar constata ca se aude si pe scara... Posted Image
Muzica o pui pentru tine, nu pentru cei din jur.  Ideea cu castile nu e rea deloc.

Nivelul maxim admis pentru interior este de 35 dB, daca tu consideri ca nu il depasesti...
http://www.nuzgomot....axim-admisibil/

Edited by althea, 20 September 2012 - 17:32.


#7
nutzu2009

nutzu2009

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 599
  • Înscris: 15.08.2009
De ce nu te pui si tu in situatia celor care trebuie sa auda bubuiturile tale?

Casa-Apartament .Avantaje si dezavantaje.

#8
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,292
  • Înscris: 07.02.2003

 eiffel, on 20 septembrie 2012 - 16:18, said:

In prezent, la blocuri cel putin, intervalul e cam 13.00 - 17.00 pe timpul zilei. In urma cu cativa ani era 14.00-18.00.
Depinde oarecum si de ce stabileste asociatia de locatari.
Citisem pe undeva ca de mai bine de 2 ani cel putin in capitala s-a terminat cu odihna legala dupa-amiaza un urma unor modificari ale consiliului local ca nu se mai putea construi calumea si altele... legea din 91 a suferit modificari, le stie cineva mai exact ?

Edited by andreic, 20 September 2012 - 18:00.


#9
bilibistrocizel

bilibistrocizel

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 6,326
  • Înscris: 29.08.2009

 althea, on 20 septembrie 2012 - 17:31, said:

Nu scrie niciunde in legea de care ai pomenit ca in restul intervalului e voie sa faci zgomote care iti deranjeaza vecinii. Daca va insista sa iti faca reclamatii s-ar putea pana la urma sa iei amenda.

Daca ar veni politistii si ar constata ca se aude si pe scara... Posted Image
Muzica o pui pentru tine, nu pentru cei din jur.  Ideea cu castile nu e rea deloc.

Nivelul maxim admis pentru interior este de 35 dB, daca tu consideri ca nu il depasesti...
http://www.nuzgomot....axim-admisibil/
cine vine sa ii masoare?Posted Image

PS:si daca eu am muzica atat de tare incat nu-i aud cand ma striga la usa?
ce imi vor face,imi vor darama usa?Posted Image

Edited by bilibistrocizel, 20 September 2012 - 18:04.


#10
evon

evon

    ~Learning Forex~

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,098
  • Înscris: 27.11.2010

 eiffel, on 20 septembrie 2012 - 16:18, said:

In prezent, la blocuri cel putin, intervalul e cam 13.00 - 17.00 pe timpul zilei. In urma cu cativa ani era 14.00-18.00.
Depinde oarecum si de ce stabileste asociatia de locatari.

In functie de nivelul sonor poti risca amenda si in timpul intervalului permis daca se depaseste un anumit nr de decibeli. Sau daca deranjezi in mod repetat.
Precum vezi, art 25 nu are ore limita. Deci exista posibilitatea interpretarii.
Si cum constata domnul politist, ca eu ascult muzica peste numarul x de decibeli? imi ia datele de la sistem, si daca acel sistem depaseste numarul de wati , sunt pasibil de amenda? sau cum.

#11
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,292
  • Înscris: 07.02.2003
Am gasit - http://www.adevarul....295770640.html#
"Vom avea parte doar de o oră de linişte pe zi"

Deci nu se mai da legal decat o ora dupa-amiaza. In rest doar ce hotareste asociatia. Asta era in 2010.

Edited by andreic, 20 September 2012 - 18:16.


#12
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,656
  • Înscris: 30.10.2009

 evon, on 20 septembrie 2012 - 18:09, said:

Si cum constata domnul politist, ca eu ascult muzica peste numarul x de decibeli? imi ia datele de la sistem, si daca acel sistem depaseste numarul de wati , sunt pasibil de amenda? sau cum.

Domnul politist nu trebuie sa masoare nivelul de zgomot. El iti va da amenda (presupunem) iar tu daca nu vrei sa o platesti va trebui sa o contesti in instanta.
Pentru asta va trebui sa angajezi un expert care sa masoare si pe scara si in apartamentul vecinului care este nivelul de zgomot perceput de politist cand a venit sa verifice reclamatia. Martori s-ar  gasi - e vecinul, poate mai sunt si altii. Iar rezultatul expertizei ar trebui sa arate ca e sub 35 dB.
Sa stii ca daca asculti muzica in camera, la vecini se aude mai tare decat pe scara.  


 andreic, on 20 septembrie 2012 - 18:16, said:

Am gasit - http://www.adevarul....295770640.html#
"Vom avea parte doar de o oră de linişte pe zi"

Deci nu se mai da legal decat o ora dupa-amiaza. In rest doar ce hotareste asociatia. Asta era in 2010.
Nu m-as lua dupa un articol din ziar la interpretarea legilor :)
Acel interval este pentru liniste deplina, ceea ce este cu totul altceva.
Oricine considera ca este deranjat de zgomotele produse in orice interval orar poate sesiza politia in temeiul art. 25 din Legea 61/1991 republicata in 2011, care spune ca tulburarea, fara drept, a linistii locuitorilor prin producerea de zgomote cu orice aparat sau obiect ori prin strigate sau larma este contraventie si se sanctioneaza cu amenda intre 200 si 1000 de lei.

#13
Corupt

Corupt

    Parazit nebun

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,312
  • Înscris: 03.02.2010
Daca zici ca se auzea muzica pe scara, iar ala are apartamentul chiar langa a tau sau sub, inseamna ca la el se aude mai tare.

Aveam si eu un vecin care, in fiecare seara, de la ora 22:00 dadea la televizor pe OTV sau Etno tare si se culca.
Am coborat de cateva ori sa il rog sa dea mai incet, dar el zicea ca nu e tare pt ca nu se aude pe scara, desi in casa (la mine) se auzea mult mai tare.
In final am rezolvat cu politia. Prima data i-a dat avertisment si pe urma amenda.

Poate ar fi bine sa nu mai ascutli chiar asa tare, daca vrei sa eviti problemele cu vecinii sau amenzile.
Totusi, stai la bloc, impreuna cu altii, nu pe camp.

#14
LunaCrystal

LunaCrystal

    Clubbing is life!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,384
  • Înscris: 20.10.2006
Ce sa mai zic, ,,buna" lege, nici ziua sa nu mai ai voie sa pui muzica, a ajuns muzica sa fie considerata contraventie, mai umpic si ajunge infractiune. Bleahh

Unde mai pui ca mare parte din cei care se plang sunt pensionari, care culmea ar trebui sa nu mai auda prea bine, care nu muncesc deci nu ar fi o problema ca nu pot dormii si asa mai departe. Unu care munceste nu are voie sa puna muzica din cauza lor, desii sustine indirect pensionarii prin taxele ce le plateste la stat. Huh

#15
dygey

dygey

    Al dracu' Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,652
  • Înscris: 13.10.2009
prietene, hai sa-ti explic eu problema altfel, ca sa nu mai stai tu sa cauti legi, chichite, portite, sa zici ca e bleah,
ca e "caaaahhhh", ca dracu' mai stie ce, etc.

poate intr-un apartament de langa al tau, cineva care lucreaza de noapte vrea si el sa doarma. are dreptul asta?
il are, te asigur. nu-mi veni cu balarii de genul "dopuri de urechi", ca se exclud din start. de ce? pai vine ala mai
obosit odata sau se culca mai pe la amiaza din varii motive si o sa mai auda ceasul sau alarma de la telefon cand
o trebui sa se trezeasca...la pastele cailor. si nici nemaipomenit de confortabile nu sunt acele dracii. poate omul
ala, cand tu dormi, calca pedala la podea intr-o masina de pompieri sau salvare. poate e mecanic de locomotiva, a
ajuns si el acasa si vrea sa doarma-n patul lui si nu in dormitoarele CFR-ului. poate infige branule si seringi in vene,
pune diagnostice si sare de la un bolnav la altul. poate lucreaza in domeniul curateniei, etc. poate ce zici? poate un
pic de bun-simt? poate putin respect?

si nu conteaza numai oamenii de mai sus, oricine are dreptul la liniste, fie ca e un pensionar care s-a trezit muuulti
ani la 4 dimineata ca tu sa gasesti paine la prima ora la alimentara, fie ca e un copil mic la care somnul este foarte
important, fie ca orice. fara comentarii de genu' "la mine in casa ma dau cu c*ru' de podea si cu capu' de pereti",
fara "ala e un pensionar care sta toata ziua, mai da-l in p*la mea", etc.

astora care vreti "sa puneti muzica" ca asa vi se scoala voua cand vrea vezica voastra, eu v-as rupe capu'. sincer! la fel
si alora care nici una nici doua, constata ca in fiecare saptamana aproape, au nevoie de o noua gaura intr-un perete de
beton. data cu bormasina, evident. si tarait asa, vreo doua ore la o gaura de Ø10mm. ma doare-n p*la ca ai fix atunci in
momentul ala pitici pe creier si vrei regheton de salam cu parizer la decibeli sau ca viata ta depinde saptamanal de gaura
data in perete. muzica la club/discoteca/cum mama dracu' le mai zice acuma si gaurile in pereti numai dimineata intr-un
interval de o ora sau pui un afis pe usa blocului "la ap. cutare, dau gauri. veniti sa-mi spuneti daca va deranjez sau ma
gasiti la numaru' ...".

ca dai si tu odata sau cand e in an, un chef ca e ziua ta, ca iti faci nunta sau botezul copilului acasa,ca te-apuca si pe tine
placerea si cheful...n-am nici o problema, nu ma refer la astea. eu cu aia care aproape in fiecare zi gasesc ei ca trebuie ca
sa asculte nush ce muzica si sa mai auda si altii ca ei "hare sistem cincipunctunu frate" am ce am. si pana acum, am potolit
cativa d-astia, trust me. acum cand ma vad baga capu-n pamant sau traverseaza strada, in functie de ce le-am promis/facut.

Edited by dygey, 20 September 2012 - 23:23.


#16
bilibistrocizel

bilibistrocizel

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 6,326
  • Înscris: 29.08.2009

 dygey, on 20 septembrie 2012 - 23:06, said:

prietene, hai sa-ti explic eu problema altfel, ca sa nu mai stai tu sa cauti legi, chichite, portite, sa zici ca e bleah,
ca e "caaaahhhh", ca dracu' mai stie ce, etc.

poate intr-un apartament de langa al tau, cineva care lucreaza de noapte vrea si el sa doarma. are dreptul asta?
il are, te asigur. nu-mi veni cu balarii de genul "dopuri de urechi", ca se exclud din start. de ce? pai vine ala mai
obosit odata sau se culca mai pe la amiaza din varii motive si o sa mai auda ceasul sau alarma de la telefon cand
o trebui sa se trezeasca...la pastele cailor. si nici nemaipomenit de confortabile nu sunt acele dracii. poate omul
ala, cand tu dormi, calca pedala la podea intr-o masina de pompieri sau salvare. poate e mecanic de locomotiva, a
ajuns si el acasa si vrea sa doarma-n patul lui si nu in dormitoarele CFR-ului. poate infige branule si seringi in vene,
pune diagnostice si sare de la un bolnav la altul. poate lucreaza in domeniul curateniei, etc. poate ce zici? poate un
pic de bun-simt? poate putin respect?

si nu conteaza numai oamenii de mai sus, oricine are dreptul la liniste, fie ca e un pensionar care s-a trezit muuulti
ani la 4 dimineata ca tu sa gasesti paine la prima ora la alimentara, fie ca e un copil mic la care somnul este foarte
important, fie ca orice. fara comentarii de genu' "la mine in casa ma dau cu c*ru' de podea si cu capu' de pereti",
fara "ala e un pensionar care sta toata ziua, mai da-l in p*la mea", etc.

astora care vreti "sa puneti muzica" ca asa vi se scoala voua cand vrea vezica voastra, eu v-as rupe capu'. sincer! la fel
si alora care nici una nici doua, constata ca in fiecare saptamana aproape, au nevoie de o noua gaura intr-un perete de
beton. data cu bormasina, evident. si tarait asa, vreo doua ore la o gaura de Ø10mm. ma doare-n p*la ca ai fix atunci in
momentul ala pitici pe creier si vrei regheton de salam cu parizer la decibeli sau ca viata ta depinde saptamanal de gaura
data in perete. muzica la club/discoteca/cum mama dracu' le mai zice acuma si gaurile in pereti numai dimineata intr-un
interval de o ora sau pui un afis pe usa blocului "la ap. cutare, dau gauri. veniti sa-mi spuneti daca va deranjez sau ma
gasiti la numaru' ...".

ca dai si tu odata sau cand e in an, un chef ca e ziua ta, ca iti faci nunta sau botezul copilului acasa,ca te-apuca si pe tine
placerea si cheful...n-am nici o problema, nu ma refer la astea. eu cu aia care aproape in fiecare zi gasesc ei ca trebuie ca
sa asculte nush ce muzica si sa mai auda si altii ca ei "hare sistem cincipunctunu frate" am ce am. si pana acum, am potolit
cativa d-astia, trust me
. acum cand ma vad baga capu-n pamant sau traverseaza strada, in functie de ce le-am promis/facut.
mai stiu si eu unu dinasta,care si-a luat-o grav de tot

#17
LunaCrystal

LunaCrystal

    Clubbing is life!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,384
  • Înscris: 20.10.2006
Eu inteleg si punctul de vedere al celor care nu le place muzica, nu pricep insa de ce trebuie sa se chinuie si unii si altii ? Idealul ar trebui sa se construiasca cartiere in care muzica e permisa oricand si oricat si cartiere unde e mereu interzisa. Nu inteleg cum vine asta ca muzica e din start interzisa peste tot, mai rau ca alcoolul sau fumatul. Fiecare cand isi cumpara/inchiriaza apartament sa aleaga ce doreste si sa nu poata exista comentarii.

Cum unora nu le place cu dopuri in urechi asa poate nici mie nu imi place cu casti in urechi. Poate am treaba multa si muzica ma tine treaz cat de cat, poate tocmai noaptea vin si am ceva de facut, de exemplu vin de la servici la 4 dimineata si vreau sa imi fac ceva de mancare inainte sa ma pun la somn, iar fara muzica pic din picioare de oboseala. Sau poate eu nu pot dormii fara muzica. Evident in astfel de situatii as alege o locuinta in cartierul cu multa muzica oricand. Muzica nu dauneaza grav sanatatii si nu ucide, nu e un viciu !!! Si chiar daca ar fi trebuie lasata omului optiunea de a decide daca vrea sau nu acest viciu, insa daca il vrea sa aibe posibilitatea asta.

Edited by LunaCrystal, 21 September 2012 - 00:01.


#18
Motzoc

Motzoc

    VENERABIL

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,644
  • Înscris: 29.01.2007
Eu sunt pensionar si nu ma deranjeaza muzica, anii de santier, de naveta si de dormit pe unde apucai m-au calit, insa ce patesc acum este de rasul curcilor, vecinul de deasupra are banda de alergat, o foloseste de trei ori pe zi, cate o ora ( a se citi 9 Km.) cand are timp si la mine zici ca-i cutremur se misca lustra, cade praf din tavan,etc.
Eu nu am reclamat nicaieri, insa am schimbat dormitorul cu sufrageria, ca am pat si TV si acolo!

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate