Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Recuperare taxa auto achitata in 2007

- - - - -
  • Please log in to reply
5 replies to this topic

#1
Camataru10

Camataru10

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 830
  • Înscris: 28.05.2012
Salut! Am si eu o intrebare: Am cumparat in luna septembrie 2007 o masina pentru care am achitat taxa de prima inmatriculare 6000 lei. Ulterior, in luna septembrie 2008 mi s-a restituit suma de 2000 lei de catre Administratia Finantelor Publice din localitate. Am inteles de prin mass-media ca daca actionez in judecata am toate sansele sa castig procesul si sa mi se restituie intreaga suma achitata pe taxa de prima inmatriculare. Voi ce parere aveti? Stie cineva daca au mai existat cazuri asemanatoare, adica sa fi achizitionat cineva masina in anul 2007, sa i se restituie ulterior o parte din taxa iar mai apoi, in urma unui proces sa-si recupereze intreaga suma?? Astept un raspuns! Va multumesc mult!

#2
constable_ro

constable_ro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 571
  • Înscris: 27.03.2010
Fiind vorba de o creanta fiscala termenul de prescriptie este de 5 ani. Deci...Posted Image   Iar pentru cei care inca mai incearca sa-si recupereze taxele  sa tina cont de acest termen. De asemenea trebuie ca auto sa fie achizitionat din spatiul UE. Pentru cei care nu au cunostinte juridice ar fi nevoie de un avocat.

#3
picolin

picolin

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 28.01.2013
Sa inteleg ca daca am achitat  taxa auto prin august 2012 nu mai pot recupera banii?

#4
constable_ro

constable_ro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 571
  • Înscris: 27.03.2010
Da ! Asa este ! Mai mult acum mai exista si problema ca a fost inlaturata discriminarea care facea posibila taxa.

#5
"BandiT"

"BandiT"

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,226
  • Înscris: 24.07.2007
constable_ro ...nu mai induce lumea in eroare!
daca taxa s-a platit in 2012, se poate actiona in justitie si se poate castiga.
Si noua taxa pastreaza "discriminari" :
adica se va plati doar la prima vanzare/inmatriculare a  autoturismului , si e valabila doar ptr. autoturisme cu pana la 8 locuri!
deci autoutilitarele, basculantele, tirurile, autobuzele = nu platesc aceatsa taxa.
Adica exista si discriminare!

#6
Josef_Mengele

Josef_Mengele

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,997
  • Înscris: 09.10.2011

View Post"BandiT", on 02 februarie 2013 - 20:44, said:

Adica exista si discriminare!
M-a dat odata in judecata un angajat, ca l-am dat afara pt faptul ca a fumat in timpul programului, desi regulamentul interzicea, inclusiv venitul cu tigari si bricheta sau chibrituri.
Si a pierdut!

Discriminarea in cazul auto se face fata de conceptul de piata unica in care daca eu cumparam o rabla noua sau din afara plateam taxa, din tara nu plateam. Si eu sunt sceptic fata de sansele de castig in instanta, in primul rand, nu a zis nimeni baza legala care i-ar putea aduce succesul. Cand faci o plangere catre instanta, trebuie sa o motivezi... Nu zici ca "asa cred eu ca trebuie sa fie"

Edited by Josef_Mengele, 04 February 2013 - 15:15.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate