Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Achiziționare tuner TV !

Din ce este facuta terasa asta?

Cum accesez site-ul CNAS ?

Algoritm simplu de calculare al u...
 Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne
 Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 

Metode de autoaparare(instrumente)

- - - - -
  • Please log in to reply
18 replies to this topic

#1
mihhay

mihhay

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 399
  • Înscris: 11.03.2011
Care sunt cele mai bune instrumente de autoaparare, daca, de exemplu, cineva intentioneaza sa imi ia telefonul, cheile, banii sau daca cineva doreste sa imi incalce dreptul la integritate fizica? Cel mai important la aceste tipurii de ustensile:
1. Sa fie ultraportabile, sa poata fi ascunse usor(in haine)
2.Sa poate fi folosite de persoane care nu au forta fizica mare
3. Sa aiba un pret accesibil
4. Sa fie usor de manuit, dar sa nu poata fi luate de catre agresor, devenind astfel o arma impotriva mea
Asadar, ce instrument de autoaparare (spray lacrimogen, electrosoc, baston telescopic, rozeta box, briceag, pistol cu gaz, etc.) este cel mai indicat ?
*** Am postat special la o ora asa de tarzie, in speranta ca minorii sunt la somn.

Edited by mihhay, 16 July 2012 - 01:24.


#2
934

934

    Rain Man.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,360
  • Înscris: 14.04.2007
Fieru' tata. Insa numai daca ai coae sa-l folosesti ca altfel te trezesti cu el infipt in rect.

#3
bilibistrocizel

bilibistrocizel

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 6,326
  • Înscris: 29.08.2009

View Postmihhay, on 16th July 2012, 02:23, said:

Care sunt cele mai bune instrumente de autoaparare, daca, de exemplu, cineva intentioneaza sa imi ia telefonul, cheile, banii sau daca cineva doreste sa imi incalce dreptul la integritate fizica? Cel mai important la aceste tipurii de ustensile:
1. Sa fie ultraportabile, sa poata fi ascunse usor(in haine)
2.Sa poate fi folosite de persoane care nu au forta fizica mare
3. Sa aiba un pret accesibil
4. Sa fie usor de manuit, dar sa nu poata fi luate de catre agresor, devenind astfel o arma impotriva mea
Asadar, ce instrument de autoaparare (spray lacrimogen, electrosoc, baston telescopic, rozeta box, briceag, pistol cu gaz, etc.) este cel mai indicat ?
*** Am postat special la o ora asa de tarzie, in speranta ca minorii sunt la somn.
cel mai bun "instrument" e curaju

View Post934, on 16th July 2012, 02:26, said:

Fieru' tata. Insa numai daca ai coae sa-l folosesti ca altfel te trezesti cu el infipt in rect.
juma de tol :lol:

#4
TVWLTOOZ

TVWLTOOZ

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,335
  • Înscris: 26.03.2011
Câteva noțiuni elementare de medicină consider că sunt un avantaj major. Cu o lovitură nu foarte puternică, dar plasată unde trebuie poți face foarte multe.
Tot ce mai rămâne e să fii o persoană care-și stăpânește emoțiile și se stăpânește sub presiune, pentru a-ți păstra judecata limpede.

#5
mobilewave

mobilewave

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,674
  • Înscris: 04.12.2008
http://forum.softped...t...344323&st=0

#6
pelikanu

pelikanu

    tread carefully

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,089
  • Înscris: 19.08.2005
Daca reusesti sa treci de examenul psihologic, ia-ti pistol.
Daca nu reusesti sa treci, mai incearca - poate ai noroc.

Pentru ca totusi ai aparut pe un forum cu intrebarea asta, cred ca cea mai buna metoda de aparare pentru tine in acest moment este fuga.
Asadar evita pantofii si pantalonii la dunga.

#7
bilibistrocizel

bilibistrocizel

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 6,326
  • Înscris: 29.08.2009

View Postpelikanu, on 16th July 2012, 01:54, said:

Daca reusesti sa treci de examenul psihologic, ia-ti pistol.
Daca nu reusesti sa treci, mai incearca - poate ai noroc.

Pentru ca totusi ai aparut pe un forum cu intrebarea asta, cred ca cea mai buna metoda de aparare pentru tine in acest moment este fuga.
Asadar evita pantofii si pantalonii la dunga.
daca tragi in el si il ranesti...ai pus-o,ala depune plangere si tot tu faci parnaie,ca asa-i la noi

#8
pro-civilizatie

pro-civilizatie

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,012
  • Înscris: 19.02.2011

View Postbilibistrocizel, on 16th July 2012, 02:59, said:

daca tragi in el si il ranesti...ai pus-o,ala depune plangere si tot tu faci parnaie,ca asa-i la noi
Si daca am mini-camera video la mine care demonstreaza ca el m-a agresat?

#9
ccvag3

ccvag3

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 278
  • Înscris: 17.02.2012

View Postpro-civilizatie, on 16th July 2012, 04:00, said:

Si daca am mini-camera video la mine care demonstreaza ca el m-a agresat?
Ar trebui sa ai si mini-judecator si mini-procuror ca la noi probele video nu prea sunt acceptate. Cel putin nu din partea cetateanului de rand. Constituie infractiune inregistrarea fara consimtamant a persoanei, etc etc. Mini camera ta e ilegala. Moama ce faina e Romania.
Daca nu iti sterge nimeni topicul si il mai gasesc si maine va arat eu cateva posibilitati de supravietuire legala. Ma rog, la limita legii.
Linkul ala de mai sus e haios rau. Si acolo exista port legal de arme. Atentie port legal, nu utilizare legala.

#10
dan84

dan84

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,028
  • Înscris: 25.09.2006
Curent electric, tata!

#11
pro-civilizatie

pro-civilizatie

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,012
  • Înscris: 19.02.2011

View Postccvag3, on 16th July 2012, 05:01, said:

Ar trebui sa ai si mini-judecator si mini-procuror ca la noi probele video nu prea sunt acceptate. Cel putin nu din partea cetateanului de rand. Constituie infractiune inregistrarea fara consimtamant a persoanei, etc etc. Mini camera ta e ilegala. Moama ce faina e Romania.
Daca nu iti sterge nimeni topicul si il mai gasesc si maine va arat eu cateva posibilitati de supravietuire legala. Ma rog, la limita legii.
Linkul ala de mai sus e haios rau. Si acolo exista port legal de arme. Atentie port legal, nu utilizare legala.
1Adica trebuie sa ii cer consimtamantul agresorului sa il filmez? :w00t:
2Care e legea care zice asta?
3Adica niste martori mincinosi ,car eiti poarta raca din cine stie ce motiv,sunt mai de incredere decat o camera video?

#12
ccf_cristi

ccf_cristi

    Asa si?!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,492
  • Înscris: 13.10.2010
Fuga! O fi ea rusinoasa, dar e sanatoasa! :rolleyes:

Putem sa-i zicem si de cutitul cu luneta...daca nu stie sa-l foloseasca s-ar putea sa ne scrie de pe patul de la urgente! :deadtongue:

#13
mobilewave

mobilewave

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,674
  • Înscris: 04.12.2008

View Postccvag3, on 16th July 2012, 04:01, said:

Constituie infractiune inregistrarea fara consimtamant a persoanei, etc etc. Mini camera ta e ilegala. Moama ce faina e Romania.

Ma indoiesc ca atata timp cat esti intr-un spatiu public este ilegal sa filmezi :)

#14
marevna

marevna

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 79
  • Înscris: 08.08.2008
Spray-ul paralizant, pistolul cu electrosocuri..eu personal pe astea doua le-as folosi. Am postat aceeasi intrebare pe politisti.ro si aparent, in Romania nu ai voie sa porti asupra ta nici banalul spray paralizant, eventual trebuie sa suni la 112 si sa astepti sa ti se dea in cap intre timp.

#15
-Diana-

-Diana-

    Happy Zone

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,697
  • Înscris: 06.10.2012
Mda, nu ai voie sa faci pe justitiarul, trebuie sa folosesti serviciile Politiei...si ceva rugaciuni, asta in caz ca esti bâtă legat de autoaparare.

Eu am folosit fuga. S-a trezit unu sa-mi smulga telefonul din mana si inainte cu 1 sec. sa mi-l ia din mana, am fugit cat am putut. Nu m-a prins, in schimb pe el, da. :)

#16
aurelian27

aurelian27

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 215
  • Înscris: 28.06.2014
Pumnii si curajul, se numeste a fi barbat.

#17
pro-civilizatie

pro-civilizatie

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,012
  • Înscris: 19.02.2011
si daca sunt vreo 2-3 cefe late cu gand sa te omoare ,ce faci?
un cetatean care nu are dreptl sa poarte arma nu e cetatean,ci sclav.
asta va considera pe voi statul roman.
e timpul sa facem o asociatie si sa cerem dreptul la legitima aparare.

#18
baribalu

baribalu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,644
  • Înscris: 23.10.2006
Arma de foc scurta cu glont, decat sa planga mama mai bine plange ma-sa sau varianta de peste garla, decat carat de 6 mai bine judecat de 12.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate