Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Incarcator li-ion

- - - - -
  • Please log in to reply
29 replies to this topic

#19
GabaGN

GabaGN

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,267
  • Înscris: 19.08.2006
Eu am zis de protectie , pentru ca unul din cele 2 acumulatoare de nokia duse , a fost descarcat de mai lulte ori sub 2,5V , si acum zace mort cu 3,2V pe el dar 0 mA cand pui o sarcina pe el ... cea mai mare ciudatenie pe care am vazut-o ...
Si da are protectie incorporata , dar findca eroul nu primea destul curent de la acumulator , am legat bateria pe direct ... adica , sub adezivul pentru lichide , direct pe terminalele acumulatorului ... ghinion ...

#20
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008

View PostGabaGN, on 2nd July 2012, 09:52, said:

3,2V pe el dar 0 mA cand pui o sarcina pe el ... cea mai mare ciudatenie pe care am vazut-o ...
Aia se cheama rezistenta interna :-)

#21
GabaGN

GabaGN

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,267
  • Înscris: 19.08.2006
:) am inteles ideea doar ca dadeau pana acuma , macar un 5-10 mA si instare de genul asta ... acumulatorul asta insa nu :)

#22
Degetzica

Degetzica

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 117
  • Înscris: 20.07.2007

View Postmihaicozac, on 30 iunie 2012 - 10:31, said:

Eu folosesc de 2 ani ...  un singur încărcător încropit dintr-un adaptor de mobil şi o circuit de protecţie original de la una din celule, care constă într-un cip cu 8 pini şi 2 Mosfeturi. Nu a căzut încă nicio celulă, deşi sunt solicitate la greu,

Sa inteleg ca pot incarca direct ( fara montaje intermediare ) un acumulator Li-Ion gen BL-5C ( de Nokia ) printr-un incarcator in comutatie , electronica din acumulator avand grija de tensiunea si curentul de incarcare ?
"Incropit" ce inseamna ? Ca ai mai mesterit la acea protectie scoasa din acumulator sau ai lasat-o asa cum este ?

#23
GabaGN

GabaGN

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,267
  • Înscris: 19.08.2006
Chiar direct nu ... in prima faza ai nevoie de variatia tensiunii si in a doua faza a intensitatii ... un incarcator in comutatie nu face treaba asta ... iti trebuie o schema sau un integrat specializat .
Am realizat ambele scheme .. si cea din primul post (incarcatorul rapid) si cea cu mcp 73831 , cu 500mA incarcare (integratu smd costa 2,5 lei ) si merge incarcat de la portul usb al calculatorului sau laptopului .
Ambele scheme merg ireprosabil si nu au probleme de reglaj sau alte tampenii .
Schema de protectie functioneaza doar la descarcare , incarcarea e controlata altfel ... protectia nu lasa sa scada celula sub 3,2-3V  ca sa nu se distruga .

Edited by GabaGN, 28 June 2013 - 13:33.


#24
Degetzica

Degetzica

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 117
  • Înscris: 20.07.2007
Dar, ce este scris la http://forum.softped...on/page__st__72 , in postul 86, nu este asemanator ?
Se pare ca foloseste un incarcator ( dar nu din cel in comutatie ! ) si electronica din acumulator.
Daca folosesc incarcatorul de Nokia, cel clasic, cu transformator , functioneaza ?

Oricum, incep sa caut pentru mcp 73831 ...

#25
miron1947

miron1947

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,717
  • Înscris: 09.12.2006
Incarcatoarele pentru telefoane sunt simple redresoare(transformator+punte), gestionarea incarcarii o face un circuit din telefon.

Edited by miron1947, 28 June 2013 - 16:46.


#26
GabaGN

GabaGN

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,267
  • Înscris: 19.08.2006
Corect ... acu multi ani am pus un acumulator de siemens in walkman ... si arata un balon dupa 2 aniIn cel mai bun caz au protectia inclusa ... dar nu mai mult de atat .

Edited by GabaGN, 29 June 2013 - 10:11.


#27
Nero-d

Nero-d

    je m'en fiche/pohui

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,138
  • Înscris: 30.01.2004
salut
sa vedem daca-mi raspunde si mie cineva pe topicul asta vechi :)
cum se incarca li-ion in serie?
practic... am schimbat celulele (18650) dintr-o baterie a unei unelte cu acumulatori
celulele vechi industriale, no name... 3x3.6v, 1.3Ah
in locul lor am bagat 3.7v, 4000mAh
deci de la 10.8V, acum am 11.1V
carcasa bateriei mai contine un termistor (sau ceva care masoara temperatura) si o rezistenta
in afara de bornele +/-, mai am 3 borne... una pe care se masoara temperatura, si inca doua pentru incarcare individuala a celulelor

problema apare la incarcare... incarcatorul e inteligent si rapid... incarca acumulatorul original in aprox 30-40min
acum, cu noile celule, bac bateria la incarcat... sta 20-30 secunde si decupleaza... apare incarcata
nu am incercat fiabilitatea noilor celule... nu par de incredere la cat am dat pe ele... si n-as vrea sa modific incarcatorul (inca)
dar nici nu pot sa incarc fiecare celula in parte de la un alt incarcator universal
dureaza mult prea mult...
ma am 2 incarcatoare de la alte scule, tot li-ion dar care sunt pentru tensiuni superioare 12 si 14.4v... nu stiu cum scot astia asemenea tensiuni) si au 3 borne

as putea sa folosesc aceste incarcatoare?
sunt incarcatoare care incarca 2 sau mai multe celule in serie?

#28
abru

abru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 348
  • Înscris: 12.11.2005
Pentru celule de Li-ion trebuie si electronica care sa limiteze incarcarea si descarcarea.
Vezi sa nu dai foc la ceva.
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/vsAymO7Y9lU?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Ar merge, poate, puse intr-un acumulator vechi care a fost tot cu li-ion si care are electronica necesara.

Poate gasesti aici informatii mai utile.
http://forum.softped...-la-alta-sursa/

Edited by abru, 03 March 2015 - 21:43.


#29
GabaGN

GabaGN

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,267
  • Înscris: 19.08.2006
incarcatorul vechi e pt ni-cd sau tot pt li-ion ? daca e pt ni-cd nu iti recomand sa il mai incarci cu el ... vei omora celulele ... si in cel mai rau caz va fi si o explozie frumoasa cand trece presiunea din celule peste limita ...
Sfatul meu ... pune un intrerupator intre ele ... si incarcale in paralel , cu incarcator dedicat pt fiecare (schema aia mica de 5 lei ) pe care il lasi in acumulator.

#30
Nero-d

Nero-d

    je m'en fiche/pohui

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,138
  • Înscris: 30.01.2004
tot li-ion
dar difera tensiunea celulelor... si capacitatea...
incarcatorul le considera incarcate cand ating o tensiune mai mica... si se opreste
+ diferenta de capacitate... ala original, ca sa incarce in 30min 1.3Ah, trebuia sa bage 2.5 A pe fiecare celula (de aia erau si prevazute
la astia de 4Ah, ar trebui 8A pentru fiecare celula... deci in total 24A... ceea ce nu cred ca debiteaza incarcatorul...
la astea noi scrie pe ele incarcare la 400mA 10 ore... ei, n-or sa vada asa ceva
chestia e ca... am zis... nu par de incredere... am dat 10 lei/buc, sigilati... la banii astia nu cred ca e mare lucru de capul lor...

Edited by Nero-d, 04 March 2015 - 22:18.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate