Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...
 

SAMSUNG GALAXY NEXUS VS GALAXY S2?

- - - - -
  • Please log in to reply
14 replies to this topic

#1
goldutzu06

goldutzu06

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 05.02.2010
salutare,
vreau sa achizitionez un telefon si sunt in dilema:| va rog sa-mi recomandati pe care sa-l aleg,va rog sa va argumentati decizia.
o seara faina

#2
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
S2,e mai bun decat Nexus
De ce nu iei HTC ONE X?

#3
rasistu

rasistu

    Troll

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,715
  • Înscris: 20.03.2011
nexus are acceleratorul grafic cam slab, in plus are rezolutia mai mare.
s2 are ultima generatie de amoled. adica versiunea PLUS.

as alege one x =))

#4
goldutzu06

goldutzu06

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 05.02.2010
hmm,nu m-am gandit la a 3-a optiune. la prima vedere e cam urat si niciodata n-am fost PRO htc.

#5
cetone

cetone

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 122
  • Înscris: 19.01.2010
S2 are in plus camera mai buna pe cand Nexus are ecranul mai mare insa parerea mea e ca e de ajuns Super AMOLED-ul S2-ului.Telefoanele sunt aproape asemanatoare doar ecranul si camera difera si inca ceva chestii mici.Eu unul as fi intr-o mare dilema aici dar pana la urma as alege S2-ul

#6
reventon

reventon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,743
  • Înscris: 19.12.2008
In calitate de fost posesor al Galaxy S, Galaxy S2 si curent posesor al Galaxy Nexus recomand Nexus in favoarea lui S2, de ce?
- ecran NET superior, filmele si browsingul au alt farmec
- cel mai bun suport software
- design frumos (asta e subiectiv)
- calitate si amplificare foarte buna la casti (doar la iphone am mai intalnit creative-urile mele sa iti sparga timpanele cand sari de 60% volum)
- putere de procesare video mai buna (am testat fruit ninja HD hacked pe s s2 si nexus, iar pe nexus cand veneau cate 50 de fructe odata tot mergea fluent, in schimb pe s2 si s sacada, nu mai citea degetul bine, iar cum dispareau fructele isi revenea)
- un sensor al camerei ceva mai slab (cu putin) dar are 0 shutter lag, si prinde mult mai multa lumina noaptea
- soft Android nemodificat cu touchwiz si alte balarii + bloatware
- LED de notificari customizabil pentru fiecare notificare, gen apel nepreluat, mesaj, email, whatsapp, messenger ... orice (culoare si frecventa)
- un tablet mode interesant http://forum.xda-dev...d.php?t=1619582
- calitate mai buna a apelului

Edited by reventon, 20 May 2012 - 21:09.


#7
ad-bloc

ad-bloc

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,892
  • Înscris: 26.03.2012

View Postreventon, on 20th May 2012, 22:04, said:

As alege Nexus in favoarea lui S2, de ce?
Ecran NET superior, cel mai bun suport software, cel mai frumos design (asta e subiectiv), calitate si amplificare foarte buna la casti (doar la iphone am mai intalnit creative-urile mele sa iti sparga timpanele cand sari de 60% volum), putere de procesare video mai buna (am testat fruit ninja HD hacked pe s s2 si nexus, iar pe nexus cand veneau cate 50 de fructe odata tot mergea fluent, in schimb pe s2 si s sacada, nu mai citea degetul bine, iar cum dispareau fructele isi revenea), un sensor al camerei ceva mai slab (cu putin) dar are 0 shutter lag, si prinde mult mai multa lumina noaptea, soft Android nemodificat cu touchwiz si alte balarii + bloatware, LED de notificari customizabil (culoare si frecventa).


Cel mai important lucru la un telefon cu android, am subliniat ce a spus userul reventon. Orice aplicatie o sa mearga perfect, o sa primeasca cel mai nou soft, asa incat eu astept urmatorul nexus , nu S3.

Nu te doare capul ( doar daca doresti ) de custom, rom custom, CM, revolution, xda. Un telefon trebuie sa mearga perfect cand este scos din cutie ca S3, i4, nexus.

customul x= nu merge wi fi, custom rom-ul y - nu merge nu stiu ce

Nu prea am eu incredere in cei care fac rom-uri, mai ales ca folosesc des cardul pe mobil.

Edited by ad-bloc, 20 May 2012 - 21:11.


#8
reventon

reventon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,743
  • Înscris: 19.12.2008
Si eu astept urmatorul Nexus. Am avut chiar si iPhone 4, dar m-a dezamagit.
Softul stock este foarte bun, eventual root si un custom kernel care nu vor adauga buguri.

Dau la pariu ca nexus va vedea 4.0.5 inaintea lui S3 si mai multe softuri decat S3. Google Nexus S (echivalentul lui Galaxy S) a primit ICS, pe cand galaxy S a ramas la 2.3.6.

Eu in momentul de fata am un custom rom - Liquid ICS, un rom foarte clean, am descarcat youtube, google maps de pe play store.
De asemenea m-am jucat Asphalt 6 (+ fruit ninja, temple run, angry birds) si merg ca lacrima.

Edited by reventon, 20 May 2012 - 21:20.


#9
ad-bloc

ad-bloc

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,892
  • Înscris: 26.03.2012
Mai ales ca nu exista aplicatie care sa ceara o asemenea putere de procesare. Pur si simplu in S3 au optimizat softul si TW, iar gpu-ul este folosit ca si in new ipad pentru rezolutia marita. Nu vad ce aplicatii ingenuncheaza un nexus ( din moment ce este telefonul dezvoltatorilor ) sau ce aplicatii o sa apara ( poate de la samsung ) care sa aiba nevoie de quad core, gpu de new ipad. Sa fim seriosi...

#10
goldutzu06

goldutzu06

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 05.02.2010
de la inceput am fost 60-40 pt nexus,cred ca il cumpar.am un prieten care are s2 si e frumos dar mai aratos pare nexusu.
va multumesc

#11
Alex-AR

Alex-AR

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,277
  • Înscris: 19.03.2009

View Postreventon, on 20th May 2012, 21:04, said:

In calitate de fost posesor al Galaxy S, Galaxy S2 si curent posesor al Galaxy Nexus recomand Nexus in favoarea lui S2, de ce?
- ecran NET superior, filmele si browsingul au alt farmec
- cel mai bun suport software
- design frumos (asta e subiectiv)
- calitate si amplificare foarte buna la casti (doar la iphone am mai intalnit creative-urile mele sa iti sparga timpanele cand sari de 60% volum)
- putere de procesare video mai buna (am testat fruit ninja HD hacked pe s s2 si nexus, iar pe nexus cand veneau cate 50 de fructe odata tot mergea fluent, in schimb pe s2 si s sacada, nu mai citea degetul bine, iar cum dispareau fructele isi revenea)
- un sensor al camerei ceva mai slab (cu putin) dar are 0 shutter lag, si prinde mult mai multa lumina noaptea
- soft Android nemodificat cu touchwiz si alte balarii + bloatware
- LED de notificari customizabil pentru fiecare notificare, gen apel nepreluat, mesaj, email, whatsapp, messenger ... orice (culoare si frecventa)
- un tablet mode interesant http://forum.xda-dev...d.php?t=1619582
- calitate mai buna a apelului

De asta am ales Nexus in loc de S2. Nu am probeleme cu el, a venit cu Android 4.0.2 care a avut ceva buguri, dar la 4.0.4 au disparut. Cel mai important e ca nu are probleme hardware. Nu am auzit pe cineva sa se planga ca i sa stricat placa de baza, procesor, ecran etc....
Un + pentru Nexus

#12
ad-bloc

ad-bloc

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,892
  • Înscris: 26.03.2012

View Postgoldutzu06, on 20th May 2012, 22:29, said:

de la inceput am fost 60-40 pt nexus,cred ca il cumpar.am un prieten care are s2 si e frumos dar mai aratos pare nexusu.
va multumesc

Un smartphone , dupa umila mea parere, este un patrat cu margini rotunjite ( sau nu ), ecran tactil  cu o anumita diagonala - se poate desena si in paint -. Nu trebuie sa fie frumos, poate sa aiba materiale mai placute ( vezi htc ), dar in rest conteaza softul , optimizarea ( sens de la htc este superb ), lag, daca agata in aplicatii, widget-uri.

In curand , toate o sa fie de la 3,7 in sus ca diagonala pana la dumnezeu stie unde, o sa conteze daca este nexus sau daca alta firma o sa devina serioasa, daca operatorul este serios.

Attached Files



#13
tzotzolyno

tzotzolyno

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,056
  • Înscris: 12.01.2007

View PostAlex-AR, on 20th May 2012, 22:29, said:

De asta am ales Nexus in loc de S2. Nu am probeleme cu el, a venit cu Android 4.0.2 care a avut ceva buguri, dar la 4.0.4 au disparut. Cel mai important e ca nu are probleme hardware. Nu am auzit pe cineva sa se planga ca i sa stricat placa de baza, procesor, ecran etc....
Un + pentru Nexus
Și când te gândești că o să apară toamna asta 5 tipuri de noi telefoane Nexus (fiecare de la alt producător) așa-mi frec mâinile de nerăbdare. Tare aș vrea un Nexus limitat la 4,5 inchi cu ecran Super SAMOLED Plus, cu Gorilla Glass 2, carcasă unibody cu aluminiu anodizat sau Kevlar și baterie gen RAZR Maxx (3300 mAh). Și ceva quad core Krait cu suport video pt viitoarele jocuri.

Marele avantaj va fi suportul nemijlocit de la Google.  :naughty:

#14
Alex-AR

Alex-AR

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,277
  • Înscris: 19.03.2009
Si iti dai seama cat va costa un Nexus cu toate dotarile enumerate de tine....?

#15
tzotzolyno

tzotzolyno

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,056
  • Înscris: 12.01.2007

View PostAlex-AR, on 21st May 2012, 10:52, said:

Si iti dai seama cat va costa un Nexus cu toate dotarile enumerate de tine....?
Va fi mai scump față de S3 cu siguranță. Dar așa ceva văd eu un super-smartphone al anului 2012. Sunt curios ce specificații va aceea Motorola Razr HD.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate