Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...
 Cum sa elimini urmele de acnee?

Wc Geberit

Routere detinute in trecut si in ...

Teii din fața casei
 

Xanax - merita sa incep tratament?

- - - - -
  • Please log in to reply
68 replies to this topic

#1
albnegru55

albnegru55

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,238
  • Înscris: 23.05.2010
Salutare !
Cer din nou ajutorul softpedistilor pentru o mica problema !
De aproximativ 10 luni sufar de tulburare de axietate asociate cu atacuri de panica plus o depresie fiindca nu prea mai am speranta ca voi avea o viata ca inainte.
Am sa sar peste informatiile prin care v-as putea explica ce viata de cosmar traiesc. Dar totusi spun ca totul a inceput de la faptul ca  am luat un medicament la care eram alergic si era sa dau coltul (3 zile drumuri la urgente) de atunci simt o frica pe care nu  o pot controla si mi-au aparut toate problemele  ... ma trezesc dimineata si deja simt ca inima da sa imi sara din piept, imi pun tensiometru pe mana tensiunea mare si ca 9ore din 10 ma gandesc numai la  atacuri cerebrale , infarct si la cat timp mai am de trait (e straniu dar pur si simplu nu imi pot scoate ideea din subconstient) noapte abia pot sa adorm. Plus atacul de panica cand isi face aparitia simt ca ma sufoc, ca inima imi bate tare, mai am cate o extrasistola, tremur ...am cam invatat sa imi controlez atacurile astea de panica rareori imi mai scapa unul din control.
Depresia e pentru ca de mult timp am aceasta problema, nu prea mai am curajul sa fac multe lucruri care le-am facut (nu prea mai joc fotbal, nu mai calatoresc, imi este frica sa merg acasa in Romania fiindca acolo mi-au inceput problemele si ma simt in nesiguranta acolo) , fiindca am devenit dintr-un baiat mereu pus pe distractie ...un om ce se simte imbatranit, trist  etc.

De multe ori mi-am pus in gand ca eu trebuie sa imi revin, nu am fost la sedinte la psiholog , am fost doar la un psihiatru caruia i-am povestit tot ce mi se intampla , mi-a pus diagnosticul si mi-a prescris o pastila "Citrapam Sandoz" de la care imi era foarte rau si mi-a ridicat tensiunea arteriala astfel ca acum aproape o luna am ajuns in spital cu o tensiune de peste 170.  La iesirea din spital eram slabit , vomam intr-una dimineata, simteam ca ametesc nu aveam pofta de mancare ...dar totusi cu mult efort mi-am revenit si acum sunt iar om.
M-am dus inapoi la psihoterapeut si mi-a zis ca sa incerc alta pastila fiindca aceasta mi-a dat reactiile adverse. Si mi-a prescris XANAX 0,25 una pe zi. M-a avertizat ca aceasta pastila provoaca dependenta dar ca se poate renunta daca este vointa.
Acum sincer sa fiu mi-as dori sa ma simt bine si sa fiu dependent de Xanax decat sa nu ma pot bucura de viata. Insa imi este frica ca iar mi se va face rau de aceea va intreb pe voi cei care ati folosit sau care cunoasteti pe cineva care a folosit daca simtit o imbunatatire.
Am fost la tot felul de doctori: cardiolog , plamani, analize sange, tiroida si toate au iesit bune. Maine fac 23 de ani si nu imi doresc nimic alceva decat sa fiu cum am fost.
Multumesc anticipat pentru raspunsuri si orice sfat il primesc cu bratele deschise.

Edited by albnegru55, 16 May 2012 - 19:28.


#2
inpain

inpain

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,030
  • Înscris: 05.06.2011
prea multa incredere in psihiatri dauneaza grav sanatatii.

#3
Cleopatra-

Cleopatra-

    Fleur-Noire

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,592
  • Înscris: 12.04.2009
Incearca sa revii treptat la activitatile pe care spui ca le faceai inainte. Pentru asta cu siguranta nu ai nevoie de medicamente. Miscarea ajuta foarte mult psihicul si vointa, asa ca nu ai nimic de pierdut.

#4
wolfydRg

wolfydRg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,002
  • Înscris: 20.06.2005
Nu utiliza medicamente(droguri) , pe moment poate fi ok, dar in timp va da dependeta si va fi nevoie de ajustari in plus.
Incearca o alta abordare.

#5
Victor5

Victor5

    Verba volant, scripta manent

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,273
  • Înscris: 05.04.2011
Poþi lua Xanax , la nevoie, când te simþi anxios, dar nu înainte de a te urca la volan; 0.25 mg alprazolam e doza cea mai micã, însã, luatã zilnic apare toleranþa ºi necesitatea de a creºte doza; totuºi, între douã rele...

#6
Remicade

Remicade

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,769
  • Înscris: 25.11.2009
Xanaxul merge excelent pe diagnosticul tau, ia-l cat timp iti spune doctorul tau si apoi renunta treptat la el, da dependenta (ca toate benzodizepinele) dar in nici un caz asa severa sa nu poti renunta la el. Zeci de mii de romani iau Xanax (Alprazolam) in Romania in fiecare zi, nu esti singurul cu probleme. Si eu am luat Xanax si m-am simtit foarte bine dupa el, la mine efectul advers a fost sedarea.

#7
ripper

ripper

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,257
  • Înscris: 25.03.2002
@initiator - un lucru e cert, asa nu mai poti sta. Trebuie urgent tratament, o sa-ti revii, stai linistit. Mai sunt alte cateva milioane ca tine si n-a murit nimeni.

Edited by adadoi, 17 May 2012 - 07:23.


#8
orlovisk

orlovisk

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 971
  • Înscris: 24.08.2006
Referitor la tratamentul medicamentos psihiatric:
xanax 0,25mg e foarte putin, la cat de intense sunt simptomele tale. Exista si pastile de 1 mg. Da, da dependenta, insa trece cam in 7 zile, si sevrajul e mai putin chinuitor fata de cum era acum 15 sevrajul dupa diazepam sau nitrazepam. Tratamentul cu xanax fiind pur simptomatic, nu te vei face bine cu el. Ai atacuri de panica si anxietate, dar ai si depresie. Nu s-a inventat vreun antidepresiv care sa vindece depresia, doar o amelioreaza, o face suportabila. Dar chiar si asa, daca nu vin bucurii din mediu, de la altii, sau care ti le faci tu, depresia se va accentua, cu sau fara antidepresive. In momentul de fata, unii au depresii asa de intense, ca si o psihoza (de aceea se numesc depresii de intensitate psihotica). Psihiatrii prescriu in acest caz antipsihotice, desi pacientul nu are delir sau halucinatii. Insa doar ele pot diminua depresia, insa si asta tine 2-3 ani, apoi trebuie schimbata substanta. Fiindca nu mai are efect. Pe psihiatri nu-i intereseaza cauzele tulburarilor psihice asa ca merg ca rusul inainte pe chimicale. Daca de la antipsihotice apar tulburari extrapiramidale (tremuraturi) iti vor da antiparkinsoniene. In orice caz, in 10 ani de tratamente medicamentoase psihiatrice, cu greu iti vei mai aminti ziua, luna si anul in care esti. Ori sa scazi pe 26 din 100. Cand vei ajunge in halul asta, iti vor face certificat de handicapat si te vor pensiona de boala.

De ce ti se intampla toate acestea: pentru ca asa (cu acceptiunea ta inconstienta de pe vremea cand erai mic copil) ti-a fost programat inconstientul in familie (deaia ti-e si rau cand te duci acolo). Acest inconstient nu e al tau, ci al celor care te-au educat, insa el e in capul tau, si incearca sa te extermine (pentru ca asa au dorit cei care ti-au dat de mancare si te-au crescut). Din pacate, simpotmele arata ca deja ai decompensat psihiatric, caci emotional erai mai demult (mai intai are loc decompensarea psihologica, dar aia nu o simti). Necunoscand cauzele, poate vei cauta explicatii mistice sau vei gasi tu propriile explicatii. Nici e nici o sansa sa reusesti acum singur. Pentru ca daca reuseai, ai fi facut-o deja, inca de cand erai mic, si respingeai programarea distructiva parentala. Asa scapa de nebunie copiii din medii nocive ca orfelinate, parinti degenerati, nevrotici, depresivi. Dar unii nu scapa, pentru ca nu au inteligenta emotionala destula (sunt ca si cainii, se ataseaza de stapanul care-i bate zilnic, pe cand pisicile de la o vreme pleaca si nu mai vin). O sa-ti dau adresa unui psihoterapeut din Elvetia cu care am facut si eu psihoterapie. Ieri spunea cuiva ca a pierdut 8 ani din viata incercand sa-i invete meserie pe niste dobitoci de medici din Romania (Timisoara si Bucuresti). Psihoterapia nu e pentru oricine, e necesar un IQ minim de 110, bun simt si chemare spre adevar (capacitatea de a gandi cauza-efect). Eu am cautat 20 de ani un medic psihiatru sau psihoterapeut sa-mi descifreze sistemul familial in care am dezvoltat simptomele. Nu am gasit in Romania. Acest terapeut mi le-a spus rapid in doar 8 ore. Din pacate cand am inceput sa fac scandal cu parintii, care m-au vampirizat de energie psihica, mi-au taiat fondurile pentru psihoterapie (destul de scumpa, 40-60 euro ora). Asa cam am ramas oarecum prins intre doua lumi. Deci iti trimi pm.

#9
c14h3r

c14h3r

    Membru nesanatos..

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,822
  • Înscris: 12.12.2007
@initiator: poti renunta si trece peste orice dependenta doar daca vrei. La fel si peste frica. Tu ai stat 3 ziel prin urgente, eu o luna jumate prin spitale cu nspe mii de tratamente puse dupa ureche , culmea de medici...
Daca ti-e frica de inec si stai pe mal, n-o sa inveti niciodata sa inoti. Deci, in fiecare dimineata, trage adanc aer in piept, uita-te in oglinda si spune-ti ca e o zi prea buna ca sa mori.. La 23 de ani ai toata viata iniainte si o poti trai fara medicamente...Daca chiar vrei asta.

#10
albnegru55

albnegru55

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,238
  • Înscris: 23.05.2010

 orlovisk, on 16th May 2012, 20:12, said:

Referitor la tratamentul medicamentos psihiatric:
xanax 0,25mg e foarte putin, la cat de intense sunt simptomele tale. Exista si pastile de 1 mg. Da, da dependenta, insa trece cam in 7 zile, si sevrajul e mai putin chinuitor fata de cum era acum 15 sevrajul dupa diazepam sau nitrazepam. Tratamentul cu xanax fiind pur simptomatic, nu te vei face bine cu el. Ai atacuri de panica si anxietate, dar ai si depresie. Nu s-a inventat vreun antidepresiv care sa vindece depresia, doar o amelioreaza, o face suportabila. Dar chiar si asa, daca nu vin bucurii din mediu, de la altii, sau care ti le faci tu, depresia se va accentua, cu sau fara antidepresive. In momentul de fata, unii au depresii asa de intense, ca si o psihoza (de aceea se numesc depresii de intensitate psihotica). Psihiatrii prescriu in acest caz antipsihotice, desi pacientul nu are delir sau halucinatii. Insa doar ele pot diminua depresia, insa si asta tine 2-3 ani, apoi trebuie schimbata substanta. Fiindca nu mai are efect. Pe psihiatri nu-i intereseaza cauzele tulburarilor psihice asa ca merg ca rusul inainte pe chimicale. Daca de la antipsihotice apar tulburari extrapiramidale (tremuraturi) iti vor da antiparkinsoniene. In orice caz, in 10 ani de tratamente medicamentoase psihiatrice, cu greu iti vei mai aminti ziua, luna si anul in care esti. Ori sa scazi pe 26 din 100. Cand vei ajunge in halul asta, iti vor face certificat de handicapat si te vor pensiona de boala.

De ce ti se intampla toate acestea: pentru ca asa (cu acceptiunea ta inconstienta de pe vremea cand erai mic copil) ti-a fost programat inconstientul in familie (deaia ti-e si rau cand te duci acolo). Acest inconstient nu e al tau, ci al celor care te-au educat, insa el e in capul tau, si incearca sa te extermine (pentru ca asa au dorit cei care ti-au dat de mancare si te-au crescut). Din pacate, simpotmele arata ca deja ai decompensat psihiatric, caci emotional erai mai demult (mai intai are loc decompensarea psihologica, dar aia nu o simti). Necunoscand cauzele, poate vei cauta explicatii mistice sau vei gasi tu propriile explicatii. Nici e nici o sansa sa reusesti acum singur. Pentru ca daca reuseai, ai fi facut-o deja, inca de cand erai mic, si respingeai programarea distructiva parentala. Asa scapa de nebunie copiii din medii nocive ca orfelinate, parinti degenerati, nevrotici, depresivi. Dar unii nu scapa, pentru ca nu au inteligenta emotionala destula (sunt ca si cainii, se ataseaza de stapanul care-i bate zilnic, pe cand pisicile de la o vreme pleaca si nu mai vin). O sa-ti dau adresa unui psihoterapeut din Elvetia cu care am facut si eu psihoterapie. Ieri spunea cuiva ca a pierdut 8 ani din viata incercand sa-i invete meserie pe niste dobitoci de medici din Romania (Timisoara si Bucuresti). Psihoterapia nu e pentru oricine, e necesar un IQ minim de 110, bun simt si chemare spre adevar (capacitatea de a gandi cauza-efect). Eu am cautat 20 de ani un medic psihiatru sau psihoterapeut sa-mi descifreze sistemul familial in care am dezvoltat simptomele. Nu am gasit in Romania. Acest terapeut mi le-a spus rapid in doar 8 ore. Din pacate cand am inceput sa fac scandal cu parintii, care m-au vampirizat de energie psihica, mi-au taiat fondurile pentru psihoterapie (destul de scumpa, 40-60 euro ora). Asa cam am ramas oarecum prins intre doua lumi. Deci iti trimi pm.
Nesiguranta pe care o simt acasa nu este din cauza celor ca m-au crescut. Ci e din faptul ca stau undeva la tara la vreo 25 km de oras. Si ambulanta in acel loc ajunge cateodata in mai mult de o ora.

 c14h3r, on 16th May 2012, 20:29, said:

@initiator: poti renunta si trece peste orice dependenta doar daca vrei. La fel si peste frica. Tu ai stat 3 ziel prin urgente, eu o luna jumate prin spitale cu nspe mii de tratamente puse dupa ureche , culmea de medici...
Daca ti-e frica de inec si stai pe mal, n-o sa inveti niciodata sa inoti. Deci, in fiecare dimineata, trage adanc aer in piept, uita-te in oglinda si spune-ti ca e o zi prea buna ca sa mori.. La 23 de ani ai toata viata iniainte si o poti trai fara medicamente...Daca chiar vrei asta.
:) Adevar graiesti ... pacat ca imi este atat de greu.
PS. Multumesc tuturor pentru raspunsuri !

#11
orlovisk

orlovisk

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 971
  • Înscris: 24.08.2006

 albnegru55, on 16th May 2012, 18:33, said:

Nesiguranta pe care o simt acasa nu este din cauza celor ca m-au crescut. Ci e din faptul ca stau undeva la tara la vreo 25 km de oras. Si ambulanta in acel loc ajunge cateodata in mai mult de o ora.

daca atata poti tu, sa fi pacient de profesie, e treaba ta. Ai auzit de sindromul Munchausen? de aia cu boli imaginare care cheama zilnic ambulanta acasa, sau suna de 100 ori pe zi la numere de urgenta?

Edited by orlovisk, 16 May 2012 - 20:41.


#12
jderjerpelit

jderjerpelit

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 561
  • Înscris: 08.07.2006
Catre initiator.
Sunt trecut prin multe, inclusiv gauri cu trepanul in cap pentru scos puroaie, 2 reactii anafilactice, izbire sistematica  a  patului in care ma aflam dupa operatie de catre brancardieri si unele asistente, dandu-i sut zdravan, ca sa ma vada cum ma schimonosesc de durere, etc. Iti dai seama ca prea zdravan cu nervii nu mai eram cand m-am externat dupa o luna. Om in toata firea ma speriam la cel mai mic zgomot, daca cineva din familie intra in camera la mine si nu-l auzeam sau vedeam din timp, saream in sus cu ochii holbati de groaza si tahicardizat tot. Daca luam vreun calmant pentru durere ma bantuia frica reactiei anafilactice, aoleu daca ma asfixiez iar, etc. Cum am rezolvat? Tot concediul medical(60 zile) am repetat clipa de clipa, ca papagalul prost, formule gen "sunt sanatos tun la fel ca inainte","sunt perfect echilibrat psihic" etc, etc. Am inceput serviciul, bineinteles ca am rarit-o cu incantatiile, dar alocam zilnic macar 10 minute papagalicelii. Din acest punct de vedere, sunt vindecat complet acum. In prezent am alte fobii  :naughty: , gen pierderea locului de munca, lipsa de incredere in bunii semeni, etc, dar pe care mi-e lene sa mi le vindec.
Tu iti alegi formula care crezi ca ti se potriveste cel mai bine tie, iti garantez ca functioneaza. Referitor la medicatie, nu sunt in masura sa ma pronunt.
Sanatate!

#13
HDDGuru

HDDGuru

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,162
  • Înscris: 27.02.2012

 albnegru55, on 16th May 2012, 20:19, said:

Acum sincer sa fiu mi-as dori sa ma simt bine si sa fiu dependent de Xanax decat sa nu ma pot bucura de viata. Insa imi este frica ca iar mi se va face rau de aceea va intreb pe voi cei care ati folosit sau care cunoasteti pe cineva care a folosit daca simtit o imbunatatire.

acum sincer vorbind din starea in care te afli tu din 100 oameni doar 2 isi revin. restul toata viata sunt consumatori de xanax, diazepam si alte prostii calmante. stiu oameni care 2 ani au consumat felurite prostii recomandate de psihiatri si apoi cand au renuntat au inceput sa devina bestii cu apucaturi maniacale. te puteai astepta la orice recidiv in orice moment.

la xanax intradevar organismul se adapteaza si necesita marirea dozei deaceea un medic cu cap pe umeri trebuie sa-ti recomande pauze. oricum xanax-ul nu este pentru tratament ci pentru cure de scurta durata.

#14
albnegru55

albnegru55

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,238
  • Înscris: 23.05.2010

 jderjerpelit, on 16th May 2012, 20:42, said:

Catre initiator.
Sunt trecut prin multe, inclusiv gauri cu trepanul in cap pentru scos puroaie, 2 reactii anafilactice, izbire sistematica  a  patului in care ma aflam dupa operatie de catre brancardieri si unele asistente, dandu-i sut zdravan, ca sa ma vada cum ma schimonosesc de durere, etc. Iti dai seama ca prea zdravan cu nervii nu mai eram cand m-am externat dupa o luna. Om in toata firea ma speriam la cel mai mic zgomot, daca cineva din familie intra in camera la mine si nu-l auzeam sau vedeam din timp, saream in sus cu ochii holbati de groaza si tahicardizat tot. Daca luam vreun calmant pentru durere ma bantuia frica reactiei anafilactice, aoleu daca ma asfixiez iar, etc. Cum am rezolvat? Tot concediul medical(60 zile) am repetat clipa de clipa, ca papagalul prost, formule gen "sunt sanatos tun la fel ca inainte","sunt perfect echilibrat psihic" etc, etc. Am inceput serviciul, bineinteles ca am rarit-o cu incantatiile, dar alocam zilnic macar 10 minute papagalicelii. Din acest punct de vedere, sunt vindecat complet acum. In prezent am alte fobii  :naughty: , gen pierderea locului de munca, lipsa de incredere in bunii semeni, etc, dar pe care mi-e lene sa mi le vindec.
Tu iti alegi formula care crezi ca ti se potriveste cel mai bine tie, iti garantez ca functioneaza. Referitor la medicatie, nu sunt in masura sa ma pronunt.
Sanatate!
:) Am sa incerc ... odata am mai facut ceva de genul ... parca ma simteam mai bine si chiar parca prinsesem incredere. Binenteles ca am intrat in casa ma uitam la televizor...am avut un atac de panica si iar m-am facut budinca.

#15
c14h3r

c14h3r

    Membru nesanatos..

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,822
  • Înscris: 12.12.2007
"Michael Jackson inaite sa moara, lua 10 xanax pe zi (nu stiu in ce gramaj). Whitney Houston lua cocaina."
Sa speram ca nu e si nu va fi cazul initiatorului topicului..
@initiator: increderea in persoana proprie si mai ales in propriile puteri conteaza foarte mult. Te stimulezi de 1000 de ori pe zi si te sperii de 10 ori. Maine te vei speria tot de atatea ori sau poate de mai multe. Poimaine te vei speria de 9 ori si crede-ma iti vei da seama de asta. Atata timp cat vei constientiza ca tu poti fi tu fara medicamente, inseamna ca esti pe drumul cel bun si vei avea cat mai putine atacuri de panica. O prietena, familia, prietenii,  pot fi sustinatori foarte buni in aceste cazuri si te pot incuraja si ajuta sa treci peste atacurile de panica. Un lucru la care te poti gandi mereu este acela ca analizale efectuate, inima, plamani, etc., sunt ok, deci esti sanatos. O usoara problema este la "cabina" dar o poti controla. Nu te astepta sa o controlezi instant si peste noapte. E nevoie de timp si rabdare. Comunica cu cei de langa tine (familie, prieteni, prietena) Daca nu ai o prietena, fa-ti. Daca nu reusesti inca, autosugestia este cel mai bun stimulent si medicament de care te poti bucura.

Edited by c14h3r, 16 May 2012 - 21:16.


#16
albnegru55

albnegru55

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,238
  • Înscris: 23.05.2010

 c14h3r, on 16th May 2012, 21:15, said:

"Michael Jackson inaite sa moara, lua 10 xanax pe zi (nu stiu in ce gramaj). Whitney Houston lua cocaina."
Sa speram ca nu e si nu va fi cazul initiatorului topicului..
@initiator: increderea in persoana proprie si mai ales in propriile puteri conteaza foarte mult. Te stimulezi de 1000 de ori pe zi si te sperii de 10 ori. Maine te vei speria tot de atatea ori sau poate de mai multe. Poimaine te vei speria de 9 ori si crede-ma iti vei da seama de asta. Atata timp cat vei constientiza ca tu poti fi tu fara medicamente, inseamna ca esti pe drumul cel bun si vei avea cat mai putine atacuri de panica. O prietena, familia, prietenii,  pot fi sustinatori foarte buni in aceste cazuri si te pot incuraja si ajuta sa treci peste atacurile de panica. Un lucru la care te poti gandi mereu este acela ca analizale efectuate, inima, plamani, etc., sunt ok, deci esti sanatos. O usoara problema este la "cabina" dar o poti controla. Nu te astepta sa o controlezi instant si peste noapte. E nevoie de timp si rabdare. Comunica cu cei de langa tine (familie, prieteni, prietena) Daca nu ai o prietena, fa-ti. Daca nu reusesti inca, autosugestia este cel mai bun stimulent si medicament de care te poti bucura.
:) Multumesc pentru sfaturi ! Slava Domnului am o prietena extraordinara care are grija de mine. Uneori ma mira de unde are atata rabdare !  In rest prietenii, caci familia e preocupata cu munca iar parintii imi sunt in Romania ...cu ei nu vorbesc despre problemele de sanatate pe care le am (desi stiu de atacurile de panica si frica) dar nu vorbim pe tema aia fiindca isi fac griji , se gandesc mult , tata are deja la activ un infarct si eu tin prea mult la ei ca sa impartasesc cu ei problemele mele.  Au si ei o varsta (53 respectiv 55) cred ca e momentul sa aiba o viata linistita si sa nu isi faca griji. Nu le-am spus nici de faptul ca am fost internat in spital la cardiologie dupa ce am avut probleme cu tensiunea.

Edited by albnegru55, 16 May 2012 - 21:35.


#17
c14h3r

c14h3r

    Membru nesanatos..

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,822
  • Înscris: 12.12.2007
Internat la cardiologie din cauza medicatiei, daca am inteles eu bine...Asta inseamna ca, in principiu, "ceasul" este OK. Repet, daca am inteles eu bine...Faptul ca nu esti acasa poate contribui la starile de anxietate si atacurile de panica. La fel, inteleg ca in momentul de fata sunteti cam 2 implicati in "poevestea" asta: tu cu problemele si prietena cu sustinerea psihica si fizica...Ajut-o altfel, oricat de puternica este, va ceda si nu va fi bine pentru niciunul din voi...Invata sa te controlezi, iesiti din cotidian atunci cand aveti ocazia. Va fi mult mai bine.

#18
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,157
  • Înscris: 16.10.2008
@albnegru55:
Am o persoana apropiata care sufera de exact aceiasi afectiune(suferea mai bine zis) si face din septembrie anul trecut tratament cu Xanax si Zoloft ,deja a inceput de vreo luna sa reduca dozele de Xanax(acum ia 0,5mg/zi in doua doze) si se simte ca si cum nimic nu s-ar fi intamplat vreodata. Adica a si uitat prin ce a trecut.
Pot spune ca manifestarile descrise de tine sunt putine ,in cazul persoanei de care zic erau mult mai multe si mai serioase.
Vad ca-si dau unii cu parerea pe aici ,se vede ca habar n-au. Atacurile de panica pot aparea oricand ,in orice moment , absolut aleatoriu. Dupa un timp te inveti cu ele ,adica stii cam cand urmeaza dar doar atat ,nu poti face mare lucru. Persoana de care vorbesc a incercat mai bine de un an diverse terapii alternative ,psihoterapie ,dar degeaba. Pana cand nu a inceput tratamentul medicamentos nu s-a rezolvat nimic ,ba din contra.
Cel mai bine e ca tratamentul medicamentos sa fie combinat cu terapia unui psiholog. Din pacate la noi nu prea se gasesc psihologi cu adevarat priceputi in asa ceva( terapie cognitiv-comportamentala) si e pacat pt. ca anxietatea e o mare problema astazi la noi.
Spunea un medic de la urgente ca in jur de 30% din pacientii ce vin cu severe manifestari cardiace au de fapt atacuri de panica.
Succes cu tratamentul si insanatosire grabnica!

Edited by edigee, 16 May 2012 - 22:41.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate