Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...
 

o noua teapa ""made in romania"

- - - - -
  • Please log in to reply
57 replies to this topic

#1
alin2o

alin2o

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 567
  • Înscris: 10.05.2007
Am cumparat in decembrie un sistem pe componente de la magazinul on-line DC-SHOP ,iar recent mi s-a dus dwd-rw ,luand legatura cu respectivul magazin pt garantie am avut surpriza sa constat ca firma ROMSOFT detinatoarea magazinului a dat faliment,clientii lor fiind preluati de CEL.RO ,iar ce sa vezi CEL a preluat doar magazinul DC-SHOP si baza de date cu clienti,dar nu si garantiile defunctei ROMSOFT,care la insistentele mele mi-au trimis o copie dupa certificatul de radiere a firmei...
  Asta este o manevra clasica de a da teapa la distribuitori si la clienti,declari falimentul si apoi schimbi numele firmei si esti bine-mersi...

                NU MAI CUPARATI DE LA DC-SHOP.RO SAU CEL.RO !!!

Attached Files



#2
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,025
  • Înscris: 24.02.2006
cu ce-i vinovat cel.ro? din ce inteleg eu tu ai luat teapa de la firma romsoft.

#3
meshgheru_andu

meshgheru_andu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,453
  • Înscris: 09.05.2009
Cel.ro exista dinainte de a da faliment dc shop!

#4
deac4

deac4

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 16.02.2008
1. Ar trebui sa mai insisti.
2. Garantia se mai poate acorda de catre un centru specializat de service.
Mai poti afla unele informatii si aici
http://www.liviutalo...l-doar-site-ul/

#5
alin2o

alin2o

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 567
  • Înscris: 10.05.2007

 _Smiley_, on 22nd March 2012, 20:12, said:

cu ce-i vinovat cel.ro? din ce inteleg eu tu ai luat teapa de la firma romsoft.
este un principiu de bun simt,daca cumperi un produs de la sa spunem domo sau altex,se strica in garantie mergi la acelasi magazin cu acelasi nume si ti se spune ca nu mai fac garantiile ca s-a schimat proprietarul .eu am cumparat de la magazinul on-line  dc-shop .ro care exista si acum,arata la fel ca anul trecut,nu scrie nicaeri ca este alta firma, am pretentia ca dc-shop sa-mi faca garantia ,ca magazinul e proprietatea romsoft sau cel, putin ma intereseaza,iar cei de la cel.ro daca au preluat brandul dc-shop trebuie sa-si asume si garantiile clientilor dc-shop.
am postat pentru ca altii sa nu mai ia teapa cum am luat eu,dar vad ca unii pana nu o patesc ei nu-i intereseaza,cumparati fratilor in continuare de la dc-shop!!!
CE-MI PLACE IN ROMANIA!!!

#6
fezo

fezo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,762
  • Înscris: 16.07.2007

 alin2o, on 24th March 2012, 07:10, said:

iar cei de la cel.ro daca au preluat brandul dc-shop trebuie sa-si asume si garantiile clientilor dc-shop.

Nu-i poate obliga nimeni sa faca acest lucru. Romsoft a vindut numele "dc-shop" la cel.ro. Este exact cind moare cineva si lumea imparte mostenirea. Toata lumea vrea numai lucrurile de valoare ale defunctului. Tu ai vrea o obligatie ca mostenire?
Nu cauta bunul simt in Romania, fiindca nu prea exista. Daca vrei sa fii tratat omeneste ai o singura sansa: sa emigrezi.

#7
c21h30o2

c21h30o2

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 136
  • Înscris: 19.03.2012
eu stiu ca atunci cand cumperi cumperi cu totul. si cu bune si cu rele.

#8
blueff

blueff

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 613
  • Înscris: 29.01.2012
Stii prost sau faci confuzii. Bine, nici fezo sau altii inainte nu au fost prea expliciti ci mai degraba confuzi in explicatii. cel.ro nu a cumparat romsoftul ci a cumparat un nume de la ei. E ca si cum ai avea fast food si ai cumpara de la McD numele de Big Mac si l-ai folosi pentru un produs de-al tau. Nici nu mai conteaza daca reteta nu este aceeasi asa cum nu mai conteaza daca cel va vinde aceleasi produse ca inainte. Nu te face asta raspunzator ca au intrat in spital 100 de indivizi care au mancat big mac inainte de la McDonald's. Vei fi raspunzator eventual pentru viitorii 100 de clienti care vor intra in spital mancand Big Mac de la tine. Analog aici, ei nu pot fi raspunzatori pentru produsele vandute de catre cei de la romsoft pana la momentul cumpararii numelui. Vor fi raspunzatori de produsele vandute de ei pe situl cu numele cumparat. Asadar, daca romsoft nu s-au desfiintat si au vandut doar numele sunt raspunzatori in continuare pentru garantia produselor vandute. Mai mult, daca va veti uita pe facturi/chitante de cand ati cumparat veti vedea 90% sigur ca apare romsoft. Restul de 10% este doar in cazul in care nu era firma separata dintr-un consortiu de firme si atunci nu are rost sa vb de romsoft ci de dc-shop ca firma separata caz in care evident ca preia cu totul, si cu bune si cu rele. Daca s-au desfiintat atunci e nasol, dar totusi cred si normal ar fi sa se poata rezolva pentru ca garantia este oferita de producator in primul rand. Astfel ca ar trebui sa trimiti un email catre producator, sa-i explici falimentul firmei de la care ai cumparat produsul aflat inca in garantie si ei sa te ghideze catre un service autorizat sau alt magazin care sa iti repare sau sa iti inlocuiasca produsul pe baza de comanda si sa faca retur produsul defect. Asa ar fi normal si parca citisem mai demult ca cineva asa rezolvase o problema de genul asta.
In Iasi chiar a fost o mare problema acum multi ani cand s-a inchis Millenium Computer, un colos un vanzari IT. Garantiile parca au fost preluate atunci de Flamingo daca nu ma insel. Oricum, stiu doar ca nu au ramas miile de clienti cu ochii in soare.

Edited by blueff, 24 March 2012 - 23:22.


#9
Meclan

Meclan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 251
  • Înscris: 20.02.2012

 _Smiley_, on 22nd March 2012, 21:12, said:

cu ce-i vinovat cel.ro?
Ei nu, dar sunt bosorogii din Guvern si Parlament, ocupati mai mult cu matrapazlacuri decat sa emita legi bune.

Lege ar fi, dar e interpretabila pentru ca asa au dorit bosorogii guvernanti. Tot prostul stie ca daca cumperi sau mostenesti averea unuia, automat i-ai preluat si datoriile.
Iar Garantia este o datorie pentru ca numai si numai cu ea iti vinzi produsele.
Basca e si obligatorie.

In mod normal ar trebui sa se sesizeze unul din numeroasele organe "de control si mai ales de frecat menta daca nu iese spaga" si sa denunte acea preluare de active.
Dar, in tara asta condusa numai de vieri cu soriciul gros, se iau masuri numai daca se tragge cu pistolul in multime sau daca le pui porcilor bombe sub cur.



 blueff, on 25th March 2012, 00:17, said:

cel.ro nu a cumparat romsoftul ci a cumparat un nume de la ei. E ca si cum ai avea fast food si ai cumpara de la McD numele de Big Mac si l-ai folosi pentru un produs de-al tau. Nici nu mai conteaza daca reteta nu este aceeasi asa cum nu mai conteaza daca cel va vinde aceleasi produse ca inainte
Dar daca te-ai folosit de numele Big Mac pentru a-ti crea obligatii contractuale (in speta, garantia) cel care preia brandul are obligatia sa-i preia aceste datorii.

Ma rog, asta ar fi intr-o tara normala.
Dar noi traim aici, cu vaca moarta in cotet.

#10
blueff

blueff

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 613
  • Înscris: 29.01.2012

 Meclan, on 25th March 2012, 11:13, said:

Dar daca te-ai folosit de numele Big Mac pentru a-ti crea obligatii contractuale (in speta, garantia) cel care preia brandul are obligatia sa-i preia aceste datorii.
Iti creezi obligatii contractuale pentru ceea ce produci tu sub acea denumire nu pentru ceea ce au produs cei dinaintea ta sub acea denumire. In cazul nostru garantia pentru produsele ce urmeaza a fi vandute de cel pe situl dc-shop care le va apartine. Brandul nu are cum sa aiba datotii. Cand cumperi numele de Big Mac de la McDonald's nu cumperi si vreo datorie de la ei asa cum nu cumperi automat nici vreo parte din profitul lor de pana atunci.

#11
Meclan

Meclan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 251
  • Înscris: 20.02.2012

 blueff, on 26th March 2012, 00:45, said:

Cand cumperi numele de Big Mac de la McDonald's nu cumperi si vreo datorie de la ei asa cum nu cumperi automat nici vreo parte din profitul lor de pana atunci.
E de pus in rama. :))))))))))))))))

Deci, ca sa scapi de datorii, nu trebuie decat sa-ti pasezi firma falimentara sotiei. Iar dupa ce si ea o umple de datorii, o reprimesti curata si fata mare.

Voi chiar nu realizati ce tampenii debitati?
Daca era asa, nici dracu nu mai avea datorii.

Tara de cacat, oameni de cacat iar normalitatea e smecheria.
Cu cat esti mai tzepar, cu atat esti mai respectat si nu degeaba tot tiganu' are in el sange de samsar.  :thumbup:

Edited by Meclan, 26 March 2012 - 19:33.


#12
441529

441529

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 403
  • Înscris: 17.08.2006
Si eu am avut o experienta neplacuta cu cel.ro, in ceea ce priveste partea de vanzari. Nu recomand.

#13
don_dannielo

don_dannielo

    Bah! Are we more than dumb sheep?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,456
  • Înscris: 27.06.2004

 blueff, on 26th March 2012, 00:45, said:

Iti creezi obligatii contractuale pentru ceea ce produci tu sub acea denumire nu pentru ceea ce au produs cei dinaintea ta sub acea denumire. In cazul nostru garantia pentru produsele ce urmeaza a fi vandute de cel pe situl dc-shop care le va apartine. Brandul nu are cum sa aiba datotii. Cand cumperi numele de Big Mac de la McDonald's nu cumperi si vreo datorie de la ei asa cum nu cumperi automat nici vreo parte din profitul lor de pana atunci.
Auzi, dar baza de date de la dc-shop poate fi folosita de cel pentru a trimite oferte? De ce?
A fost produsa de "cei de dinaintea ta sub acea denumire".

Edited by don_dannielo, 26 March 2012 - 20:06.


#14
blueff

blueff

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 613
  • Înscris: 29.01.2012
@don_dannielo
Baze de date cumpara o sumedenie de agenti economici fara nici macar sa cumpere vreun brand. Asadar nu vad nicio legatura intre ce ai scris tu si citatul cu ceea ce am scris eu. In principiu acele baze de date pot fi folosite si pentru chestii pozitive nu neaparat negative asa cum gandesti tu. Poate sunt clienti multumiti pana in momentul respectiv de dc-shop si vor sa primeasca oferte noi. Cei care nu vor nu au decat sa se dezaboneze de la newsletter. Daca ai sti ca azi iti cumperi o memorie de 100 lei si maine toate bancile si inca vreo 20 de agenti economici au toate datele tale, nu ai mai pune intrebarea asta. Crezi ca mie imi convine? Si eu am primit telefoane de la o sumedenie de banci si m-am luat tare de ei sa-mi spuna de unde au datele mele? Nu iti vor spune niciodata. Este cunoscuta vanzarea bazelor de date intre agenti economici chiar daca nu e normala. Astfel ca cel puteau cumpara numai baza de date far sa cumpere numele dc-shop si astfel nici nu ar mai fi existat discutia asta iar ei ar fi avut datele clinetilor dc-shop.

@Manclan
Om fi noi prosti si debitam tampenii dar tu ne intreci pe toti in imbecilitate nepricepand nici cat un copchil de gradinita. Pentru tine a cumpara o firma este acelasi lucru cu a cumpara un nume (un brand)? Chiar nu esti in stare sa intelegi ce scrie ca la prosti in propozitia citata de tine? "Cand cumperi numele de Big Mac nu firma McDonald's...". Esti foarte inteligent daca tu consideri acelasi lucru, n-am ce spune daca nu stii sa faci diferenta dintre o firma si un nume de produs apartinand firmei. Cand vei cumpara data viitoare un Big Mac de la Mc sa te uiti pe bon sa vezi daca iti scrie SC Big Mac. :lol: Un nume de domeniu nu inseamna societatea comerciala iar cine a cumparat de pe dc-shop a cumparat de fapt de la Romsoft. Tu daca ai un domeniu de internet si cineva ti-l cumpara nu-ti preia si ratele la banca ca alea sunt facute pe numele tau cu cnp-ul tau nu sunt facute de x-ulescu.ro.

#15
Meclan

Meclan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 251
  • Înscris: 20.02.2012

 blueff, on 26th March 2012, 21:36, said:

@Manclan
Om fi noi prosti si debitam tampenii dar tu ne intreci pe toti in imbecilitate nepricepand nici cat un copchil de gradinita. Pentru tine a cumpara o firma este acelasi lucru cu a cumpara un nume (un brand)?
Tovarase, nu am spus ca nu au... "acoperire regulamentara", ci ca "ar fi fost normal sa.." ceea ce e cu totul alta mancare de peste.

Normal ca sunt tampit intr-o tara plina de porci ce considera ceva normal ca o firma sa fie preluata fara obligatiile care le au in desfasurare si pe baza carora si-au vandut chinezariile.
Dar mai bine sunt tampit decat un porc jegos, asa cum mirosi tu.

NU POTI CUMPARA O FIRMA FALIMERNTARA FARA SA-I PREIEI SI DATORIILE SI OBLIGATIILE.
Nu!
Pentru a scapa de balast, samsarii nostri de cacat folosesc alte tertipuri, de genul "nu S.C. CacatRomanesc S.R.L. are datorii, ci S.C. CacatRomanesc S.A." (S.A.-ul nu exista decat pe hartie)
Iar eu, samsar tigan ce sunt, am vandut S.R.L.-ul, si sunt mai curat ca anusul soldatului german ce a stat cu lunile in transeele de la Verdun. :angel:


In speta, nu trebuia sa existe absolut nicio sansa ca samsarul falit sa vanda macar o aschie din firma lui de rahat pana nu rezolva problema garantiilor..
Bosorogii din politica au mai avut un precedent, cu ultrapro, si putea lua masuri sa indrept lucrurile. Altfel, obligatiia garantiilor, inmstituita tot de ei, devine facultativa.
Cum spuneam: tara de cacat, oameni idem.

End!

Edited by Meclan, 27 March 2012 - 06:24.


#16
Remicade

Remicade

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,776
  • Înscris: 25.11.2009

 Meclan, on 26th March 2012, 20:32, said:

Deci, ca sa scapi de datorii, nu trebuie decat sa-ti pasezi firma falimentara sotiei. Iar dupa ce si ea o umple de datorii, o reprimesti curata si fata mare.
Off topic: defapt ai dreptate se practica urmatoarea schema: firma cu datorii o vinzi unui boschetar (il convingi la o bere + 100 lei sa semneze) si esti curat.

#17
androholic

androholic

    nemuritor si rece

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,898
  • Înscris: 26.03.2012
Tipic romanesc. Tepele sunt inevitabile la noi. Nu cred sa existe vreun cetatean cinstit sa nu-si fi luat cel putin o teapa. Doar teparii nu-si iau tepe.

#18
blueff

blueff

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 613
  • Înscris: 29.01.2012

 Meclan, on 27th March 2012, 07:24, said:

...
Mia omu', eu am inteles ce ai spus tu dar scrie la alt topic ca nu e cazul discutiei aici. SI mai ales nu pune citate care nu se potrivesc deloc ca asta e dovada de cretinism. Ai pus acel citat de parca as fi scris eu undeva despre preluarea unei firme cu stergerea datoriilor cand de fapt nu era vorba nici pe departe despre asa ceva. Ba sa mai si sustii ca as fi de acord cu asta...
Daca cel.ro (adica societatea aferenta care detine numele asta) ar fi cumparat Romsoftul (incluzand si numele dc-shop) evident ca nu mi se parea normal sa nu preia si obligatiile contractuale ale acelei firme, pentru ca asta este obligatoriu. Daca sunt obligatii contractuale in vigoare (iar garantiile sunt asa ceva) le preiau automat. Dar, repet, nu este subiectul discutiei pentru ca nu a fost cumparat Romsoftul ci un nume oarecare de "produs", acel produs fiind magazinul online (domeniu, nume inregistrat etc.) dc-shop.

Edited by blueff, 27 March 2012 - 13:34.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate