Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum reactivez Google Maps?

Conectare tableta X220la Tv

Femeile tinere nu mai vor sa munc...

La mulți ani @un_dac!
 La multi ani de Sfantul Gheorghe&...

Job - Facultate sau certificare

Deadpool & Wolverine (2023)

sistem hibrid eoliana + panouri +...
 Outlook e muta pe Android

Constructie Mun. Iasi. Casa P+1.

Cum mai rezolvati cu chiriasii ra...

Tastatura si mouse cu baterie int...
 AC Gree duce la palpait de becuri

Sfat / recomandare construire aco...

Cablu analog vs digital

Ce valoare stabiliti la RSSI la u...
 

Schimbare nume Titular si portabilitate catre RDS

- - - - -
  • Please log in to reply
7 replies to this topic

#1
jokayan

jokayan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 54
  • Înscris: 19.03.2009
Buna ziua Tuturor care veti raspunde
Problema este; Am decis sa trec Nr de telefon  de la Romtelecom ,{contract pe numele sorei mele} ,la RDS unde contractul este pe numele meu .EU si Sora mea stam la aceiasi adresa. Portabilitatea se poate face numai daca  fac scimbare de Titular la contractul Romtelecom pe numele meu .Am fost la Romtelecom si problema este ca sora are un serviciu telefonic mai vechi care nu mai exista , si ca daca schimb titularu trebuie sa fac un contract nou .Toate presupune 2 ani perioada contract si ti se da un telefon fara fir , aceasta este o oferta care presupune chirie 100% gratis pe tota perioada contractului.
Intrebarea mea este ca daca fac Portabilitatea dupa ce fac acest contrac nustiu daca sunt bun de plata ? cu 50% din valoarea abonamentului pe 2 ani ??????asa cum scrie  la Articolu 10 respectiv (10.3-a)




http://www.romteleco...icii-operatori/

#2
dygey

dygey

    Al dracu' Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,652
  • Înscris: 13.10.2009
e simplu: ii iei si-i bagi in ma-sa cu oferta lor.

specifici in mod expres ca nu doresti perioada contractuala si soliciti totul la pret de lista.
asta inseamna tarife la pret "neredus" si fara oferta cu nshpe mii de minute, plata taxei de
instalare/activare serviciu, fara telefon sau alte beneficii si orice mai vor ei p-acolo. atentie
la semnarea contractului, verifica special sa vezi daca nu cumva au inclus "din greseala" si
vreo perioada minima. daca au inclus, nu semnezi si te iei de ei. apoi, dupa o luna, portezi.

#3
xxl_cm

xxl_cm

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 311
  • Înscris: 29.06.2007
sau portezi direct pe numele surorii tale. nu cred ca e atat de important pe numele cui e contractul, din moment ce sunteti rude si stati la aceeasi adresa.

#4
Gealy

Gealy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 134
  • Înscris: 25.01.2007
Stai linistit ca si RCS-RDS sunt pungasi. Am patit-o eu in sensul ca am facut contract pt TV de la ei pe un an cu 3 luni gratuite in ideea ca dupa ce imi expira pot sa fac altul in conditiile din perioada respectiva (6 luni la 50% reducere). Dar dupa trecerea perioadei minime de 12 luni, surprize, surprize!
La ei nu exista posibilitatea sa iti prelungesti contractul in conditiile ofertei din momentu prelungirii, mai exact la ei nu exista "prelungire" ci practic ramai cu acel tarif multi ani.
La Romtelecom dupa ce expira perioada minima beneficiezi de oferta din momentul prelungirii.

Le-am spus ca eu pot sa reziliez si au zis ca daca reziliez trebuie sa astept de la 3 la 6 luni pentru a beneficia din nou de oferta promotionala.  

Stai sa iti spun si procedura de reziliere de la RCS: Te duci in perioada 1-5 a lunii la un sediu avand Receiverul in pachetul lui sa faci rezilierea care se opereaza dupa ce platesti si luna respectiva la casierie, apoi o luna nu vezi canalele codate ca nu mai ai receiver, dar platesti pretul intreg (ei fiind acoperiti ca in contract scrie ca iti  furnizeaza digital si analog la acelasi pret).  

Astfel ca i-am flituit si am pus din nou Romtelecom si cu reducerea pe Voce platesc aceeasi bani dar am vreo 30 de canale in plus. E drept ca voi avea mai putine HD-uri dupa 6 luni (acum am pachetul HD gratuit pt 6 luni si am vreo 12 canale HD). La ei nu aveam JimJam care e foarte ok pt juniorul meu si in plus Minimaxul si cateva discovery-uri erau codate si se vedeau doar prin decodorul lor. Acum prin IPTV am mai multe canale cu documentare, desene animate si filme. In plus pot vedea emisiunile de pe vreo 4 canale la orice ora (fara sa am receiver cu HDD). Mi se pare foarte tare.
Peste 2 ani oi vedea ce voi face.

#5
unchiujim

unchiujim

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,294
  • Înscris: 01.04.2007

 xxl_cm, on 23rd February 2012, 20:04, said:

sau portezi direct pe numele surorii tale. nu cred ca e atat de important pe numele cui e contractul, din moment ce sunteti rude si stati la aceeasi adresa.
aberezi. citeste legea. :thumbdown:

#6
alexa32

alexa32

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,293
  • Înscris: 12.08.2006
De ce nu se duce sora la RDS si face un abonament de fix cu portare cu tot ?!

#7
xxl_cm

xxl_cm

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 311
  • Înscris: 29.06.2007

 unchiujim, on 28th February 2012, 21:20, said:

aberezi. citeste legea. :thumbdown:
tu nu ai inteles: se duce sora si isi porteaza numarul. am spus ca nu e important ptr el daca e contractul pe numele lui sau al surorii lui.

#8
jokayan

jokayan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 54
  • Înscris: 19.03.2009
Mersi GEALY pentru informati Interesant cemi spui  dar sa sti ca la UPC am avut un contract de vreo 3 ani cu TV MEDIU 46,88 ron si plateam  22,68 -din 2012   ian. mi-a venit factura 46,88 - atunci mi-a dat si un nou aparat ,fara sa mai faca nici o reducere sau oferta ,Astazi inca mai difuzeaza serviciu dupa ce am facut cerere de reziliere din 25-1-2012 , mai am inca cu iei de furca .
Iar in privinta portari nr de telefon  am decis sa schimb Titularu de la RCS  adica pe numele sorei  costa 6 ron si fac  portare si am scapat de romtelecom. La romtelecom ma costa 45 ron abonamentul si de vorbit seara ,la Rcs dau 2 EURO si vorbesc nelimitat pe fix si cu romtelecom + abonament TV Baza special 25 ron  Deci cu 35 ron am rezolvat TV si Telefon , pentru mine este foarte avantajos


     Va multumesc pentru informati si va doresc un AN BUN

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate