Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD
 Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...
 Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?

Wc Geberit
 

Blestem

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
22 replies to this topic

#1
1234567878

1234567878

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 165
  • Înscris: 09.06.2010
Cred ca am fost blestemat de o persoane, stiu si de cine, aproape sigur, ce pot sa fac? pot so duc pe acea persoana la biserica k sa ii ia raul dn ea? pot sa merg eu sa ma eliberez?

#2
Digix

Digix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,751
  • Înscris: 03.02.2007
Încearcă la Vanessa/Melissa!

#3
pelikanu

pelikanu

    tread carefully

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,089
  • Înscris: 19.08.2005
Te blestem eu sa nu se lipeasca blestemul precedent de tine.

#4
albnegru55

albnegru55

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,238
  • Înscris: 23.05.2010
In religia catolica  exista un astfel de ritual de eliberare. Nu se face in fecare zi. Eu odata am fost la preot dupa o problema grava de sanatate cand eram la pamant cu psihicul. I-am povestit ce mi s-a intamplat si ca problema a aparut instantaneu. M-am spovedit dupa care am fost intrebat daca m-am certat cu cineva in aceasta perioada si daca acea persoana a spus ceva sau mi-ar dori raul. Si chiar cand am fost dus prima oara la spital m-am certat cu un foarte bun prieten (dar nu cred ca ma blestemat). Oricum preotul mi-a spus sa ma pun in genunchi mi-a pus un voal pe cap si a spus o rugaciune pe care o citea dintr-o carticica. :)
Cum scrie si in Biblie "Daca Dumnezeu e cu noi ...cine e impotriva noastra!" (satana e impotriva noastra).
Sa sti ca satana ataca persoanele care sunt in dubii cu existenta lui Dumnezeu si a religiei, persoane care nu mai cred in puterea lui Dumnezeu fiindca daca omul se gandeste "o fi, sau nu o fi" atunci acelui om satana ii poate provoca mai multa durere, usa mai mult stres. Dumnezeu exista...asa cum si satana exista. O vedem in fiecare zi in oamenii de langa noi !

Edited by albnegru55, 05 February 2012 - 15:13.


#5
genius

genius

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,514
  • Înscris: 23.11.2004

 1234567878, on 5th February 2012, 13:35, said:

Cred ca am fost blestemat de o persoane, stiu si de cine, aproape sigur, ce pot sa fac? pot so duc pe acea persoana la biserica k sa ii ia raul dn ea? pot sa merg eu sa ma eliberez?
De câţi bani dispui ?

#6
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010

 albnegru55, on 5th February 2012, 15:13, said:

In religia catolica  exista un astfel de ritual de eliberare. Nu se face in fecare zi. Eu odata am fost la preot dupa o problema grava de sanatate cand eram la pamant cu psihicul. I-am povestit ce mi s-a intamplat si ca problema a aparut instantaneu. M-am spovedit dupa care am fost intrebat daca m-am certat cu cineva in aceasta perioada si daca acea persoana a spus ceva sau mi-ar dori raul. Si chiar cand am fost dus prima oara la spital m-am certat cu un foarte bun prieten (dar nu cred ca ma blestemat). Oricum preotul mi-a spus sa ma pun in genunchi mi-a pus un voal pe cap si a spus o rugaciune pe care o citea dintr-o carticica. :)
Cum scrie si in Biblie "Daca Dumnezeu e cu noi ...cine e impotriva noastra!" (satana e impotriva noastra).
Sa sti ca satana ataca persoanele care sunt in dubii cu existenta lui Dumnezeu si a religiei, persoane care nu mai cred in puterea lui Dumnezeu fiindca daca omul se gandeste "o fi, sau nu o fi" atunci acelui om satana ii poate provoca mai multa durere, usa mai mult stres. Dumnezeu exista...asa cum si satana exista. O vedem in fiecare zi in oamenii de langa noi !
Si in religia ortodoxa exista Moliftele Sfantului Vasile cel Mare.

#7
JhonLocke

JhonLocke

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,301
  • Înscris: 17.04.2011

 1234567878, on 5th February 2012, 13:35, said:

Cred ca am fost blestemat de o persoane, stiu si de cine, aproape sigur, ce pot sa fac? pot so duc pe acea persoana la biserica k sa ii ia raul dn ea? pot sa merg eu sa ma eliberez?
Prietene , e anu 2012. mai crezi in asa ceva??? tu si cu Oana Zavoranu. Cica mi-a pus o gaina moarta pe masina.... da dute  fata si  arunca o vaca moarta . Pe sistemul in blesteme sa ne razboim , un elefant putrezit .

#8
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

 1234567878, on 5th February 2012, 13:35, said:

Cred ca am fost blestemat de o persoane, stiu si de cine, aproape sigur, ce pot sa fac? pot so duc pe acea persoana la biserica k sa ii ia raul dn ea? pot sa merg eu sa ma eliberez?
Blestem este si sa zici "du-te in ..... mea". Daca ar fi ceva adevarat cu blestemele astea.....cam ce ar fi trebuit sa se intample? Ca nu merge sa zici ca e blestem mare si mic. Este blestem.

Dumnezeu este Singurul care poate bletema, stimabile. Uite, da-le pe mine, nah. Le iau eu, OK?
Lasa prostiile si inventiile astea babesti, ca doar asta sunt.

#9
kruger

kruger

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,924
  • Înscris: 04.02.2006

 mario_bril, on 5th February 2012, 23:43, said:

Si in religia ortodoxa exista Moliftele Sfantului Vasile cel Mare.

Subscriu ... Vasile asta a fost un om care blestema atat de urat, incat il ingrozea si pe dracu' .

De asta Biserica Ortodoxa i-a conferit titlul de Mare Sfant si i-a cumparat exclusivitatea pe blestemele lui. Sunt acum numite Moliftele Sfantului Vasile Cel Mare (registered trademark) si, citez : "nu orice preot poate sa le citeasca" .  Se recomanda absenta copiilor din incaparea unde se citesc aceste blesteme ... ca sa nu vada copiii pe popa injurand ca un betiv :lol:

 1234567878, on 5th February 2012, 13:35, said:

Cred ca am fost blestemat de o persoane, stiu si de cine, aproape sigur, ce pot sa fac? pot so duc pe acea persoana la biserica k sa ii ia raul dn ea? pot sa merg eu sa ma eliberez?

Daca ai nevoie de Dumnezeu, pune-te pe genunchi si roaga-te.  De ce intrebi pe oameni ?  Uita-te si tu ce spun ortodocsii: Te-a blestemat dracu' ? Il blestemam noi inapoi ... cu moliftele lu' peste

Edited by kruger, 06 February 2012 - 17:40.


#10
blacktiti89

blacktiti89

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,635
  • Înscris: 25.05.2009

 kruger, on 6th February 2012, 17:39, said:

Subscriu ... Vasile asta a fost un om care blestema atat de urat, incat il ingrozea si pe dracu' .

De asta Biserica Ortodoxa i-a conferit titlul de Mare Sfant si i-a cumparat exclusivitatea pe blestemele lui. Sunt acum numite Moliftele Sfantului Vasile Cel Mare (registered trademark) si, citez : "nu orice preot poate sa le citeasca" .  Se recomanda absenta copiilor din incaparea unde se citesc aceste blesteme ... ca sa nu vada copiii pe popa injurand ca un betiv :lol:



Daca ai nevoie de Dumnezeu, pune-te pe genunchi si roaga-te.  De ce intrebi pe oameni ?  Uita-te si tu ce spun ortodocsii: Te-a blestemat dracu' ? Il blestemam noi inapoi ... cu moliftele lu' peste
Eu  citit de pe internet,nu sunt cu nicio injuratura...in schimb sunt cam horror,asa...!:)....nici nu-mi imaginez cum ar suna,oricum cred ca au efect...!!
http://www.resurse-o...antului-vasile/

#11
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010

 blacktiti89, on 7th February 2012, 21:22, said:

Eu  citit de pe internet,nu sunt cu nicio injuratura...in schimb sunt cam horror,asa...!:)....nici nu-mi imaginez cum ar suna,oricum cred ca au efect...!!
http://www.resurse-o...antului-vasile/
Ti-ai gasit cui sa ii spui... Asta habar nu are de nimic, oricum.

#12
derbedea

derbedea

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 124
  • Înscris: 13.03.2011
zexelica si restul, daca doriti sa aflati mai ulte despre blesteme cititi Deuteronomi unde sunt toate blestemele. Si nu, zexelica "stimabile", Dumnezeu nu e singurul care poate blestema. Dupa cum ai sa vezi daca te mai si informezi, sunt mai multe feluri si categorii de autoritati care pot pune blesteme. Acel "Du-te-n ... mea" nu are nicio semnificatie din doua motive clare: 1. Nu e blestem (e o binecuvantare, nu? :) si a doua - nu esti o autoritate care poate blestema.

Edited by derbedea, 07 February 2012 - 23:14.


#13
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007
Bine, stimabile, eu recunosc ca nu sunt o autoritate ca sa blestem, dar nici cumatra de i-a dat-o distinsului care a initiat topicul.

#14
derbedea

derbedea

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 124
  • Înscris: 13.03.2011
Acum recunosti, la postul dinainte erai de alta parere, probabil tot atat de documentata ca si parerea cu sabatul ;). Omul avea nevoie de un sfat pentru o problema. Eu zic ca daca nu cunoastem domeniul sa ne abtinem, ca ne cam dam in stamba altfel :). Deci, blestem nu poate doar Dumnezeu sa puna cum vehement te exprimai. Iar cine i-a pus persoanei blestemul inca nu stim daca are autoritatea sa o faca sau nu.

#15
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

 derbedea, on 8th February 2012, 00:02, said:

Acum recunosti, la postul dinainte erai de alta parere, probabil tot atat de documentata ca si parerea cu sabatul ;). Omul avea nevoie de un sfat pentru o problema. Eu zic ca daca nu cunoastem domeniul sa ne abtinem, ca ne cam dam in stamba altfel :). Deci, blestem nu poate doar Dumnezeu sa puna cum vehement te exprimai. Iar cine i-a pus persoanei blestemul inca nu stim daca are autoritatea sa o faca sau nu.
Stimabile, daca citeai Biblia in locul brosuricilor mincinoasei uait, ai fi vazut ca blestemul poate fi scos pe gura de oricine, insa numai si numai blestemul de la Dumnezeu se intampla.

#16
derbedea

derbedea

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 124
  • Înscris: 13.03.2011
Mai citeste Deuteronomi. Se intampla sa fie in Biblie. Si cine e acea white coana mare pe care o pomenesti frenetic in toate posturile?

#17
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

 derbedea, on 8th February 2012, 12:06, said:

Mai citeste Deuteronomi. Se intampla sa fie in Biblie. Si cine e acea white coana mare pe care o pomenesti frenetic in toate posturile?
O proasta, nu conteaza.

Edited by zexelica, 08 February 2012 - 14:57.


#18
derbedea

derbedea

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 124
  • Înscris: 13.03.2011

 zexelica, on 8th February 2012, 14:56, said:

O proasta, nu conteaza.
Pe bune sunt curioasa de cine e, ca am vazut ca o tot dai exemplu. Intrebarea nu era ironica.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate