Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

PFA agricultura: productie si comercializare

- - - - -
  • Please log in to reply
27 replies to this topic

#1
stefan78cata

stefan78cata

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 04.02.2012
salut, stie cineva ce documente trebuie tinute in evidenta pentru a nu avea probleme, in momentul unui control de la fisc?

#2
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,570
  • Înscris: 30.07.2003
http://www.finanteha...fp1040_2004.htm

#3
stefan78cata

stefan78cata

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 04.02.2012

 neagu_laurentiu, on 4th February 2012, 15:06, said:


Va multumesc pentru timpul acordat, pentru evidenta stocului de porumb, cum se procedeaza?: se intocmeste fisa de magazie? intrarea o fac in porumb stuleti sau in porumb boabe? mentionez ca vanzarea o fac in porumb boabe;
    Stocurile ramase de pe un an pe altul unde le inregistrez, este deajuns fisa de magazie???

Edited by stefan78cata, 04 February 2012 - 23:27.


#4
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,570
  • Înscris: 30.07.2003
Nu stiu cum sunteti impus dvs. la finante: sistem real sau la norma de venit. Daca sunteti in sitem real trebuie sa intocmiti acele acte din contabilitatea partida simpla (link-ul de mai sus).
Da, fisa de magazie tine evidenta intrarilor, iesirilor si a stocului zilnic.
In baza facturii de intrare se intocmeste NIR (nota de receptie si constatare diferente) apoi pe baza ei se completeaza fisa de magazie. Mai aveti modele si aici: http://www.avocatnet...is_01051252.pdf
Unitatea de masura dvs. o stabiliti, in asa fel incat sa va fie usor si la iesire. Oricand puteti converti in fisa asta. In cazul amintit e de preferat kg boabe.
In fisa se vede stocul la final de an, oricum mai aveti acolo documente de inventariere, care cel putin o data pe an sunt obligatorii.

#5
stefan78cata

stefan78cata

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 04.02.2012

 neagu_laurentiu, on 5th February 2012, 13:13, said:

Nu stiu cum sunteti impus dvs. la finante: sistem real sau la norma de venit. Daca sunteti in sitem real trebuie sa intocmiti acele acte din contabilitatea partida simpla (link-ul de mai sus).
Da, fisa de magazie tine evidenta intrarilor, iesirilor si a stocului zilnic.
In baza facturii de intrare se intocmeste NIR (nota de receptie si constatare diferente) apoi pe baza ei se completeaza fisa de magazie. Mai aveti modele si aici: http://www.avocatnet...is_01051252.pdf
Unitatea de masura dvs. o stabiliti, in asa fel incat sa va fie usor si la iesire. Oricand puteti converti in fisa asta. In cazul amintit e de preferat kg boabe.
In fisa se vede stocul la final de an, oricum mai aveti acolo documente de inventariere, care cel putin o data pe an sunt obligatorii.

Multumesc mult, eu nu cumpar produsul ca sa fac NIR si sa-l inregistrez in fisa de magazie, eu produc si comercializez (sun un PFA inregistrat dupa aprobarea masurii 141 - fond european) si inca ceva, vand cu baniciorul si fac conversia in kg, cred ca la un eventual control acasa de la finante nu ma intreba si de cantar? caci nu vand in targuri, vand numai acasa si angro la diferite persoane, ca se duce vestea prin sat (mentionez ca nu cultiv decat 2ha de porum, 1ha de grau, va dati seama ca nu sunt cantitati prea mari);

Edited by stefan78cata, 07 February 2012 - 08:48.


#6
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,570
  • Înscris: 30.07.2003
NIR-ul e obligatoriu, el nu se face doar pe baza de factura ! Vedeti in norme. Sau macar un Proces-verbal de receptie. Trebuie sa existe un document prin care receptionati cultura si o introduceti in contabilitate. Iar fisa de magazie se intocmeste pe baza unuia din cele doua de mai sus.

#7
stefan78cata

stefan78cata

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 04.02.2012

 neagu_laurentiu, on 7th February 2012, 12:23, said:

NIR-ul e obligatoriu, el nu se face doar pe baza de factura ! Vedeti in norme. Sau macar un Proces-verbal de receptie. Trebuie sa existe un document prin care receptionati cultura si o introduceti in contabilitate. Iar fisa de magazie se intocmeste pe baza unuia din cele doua de mai sus.

Va multumesc; eu ca beneficiar al masurii 141, in planul de afaceri, am specificat ca pe langa cultivarea terenului mai cresc niste porci pentru consumul intern; cum pot sa scad porumbul si graul pe care il consum pentru porci in evidenta contabila?
  Cu respect,  Catalin

#8
hunor66

hunor66

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,413
  • Înscris: 23.11.2006
Ti-l vinzi. De la societate, catre persoana fizica, matale.

Sau, a doua varianta: achizitionezi porcii pe societate si valoarea lor, ca si valoarea hranei lor, o bagi pe "protocol".

#9
stefan78cata

stefan78cata

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 04.02.2012

 horia66, on 15th February 2012, 13:12, said:

Ti-l vinzi. De la societate, catre persoana fizica, matale.

Sau, a doua varianta: achizitionezi porcii pe societate si valoarea lor, ca si valoarea hranei lor, o bagi pe "protocol".

Multumesc; dar nu pot introduce o clauza in contractul de comodat intre mine si PFA pentru pamantul care il cultiva PFA-ul? (adica 30-40% din productia obtinuta de PFA, sa fie folosita pentru consumul intern gospodaresc); ce credeti intampin probleme dpv fiscal?

#10
florinfwf

florinfwf

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 53
  • Înscris: 18.01.2012
Ti-a mai raspuns cineva mai inainte , Nu trebuie sa introduci toata productia in acte . Nu sta nimeni la capul tarlalei cu cantarul sa-ti cantareasca productia . De ce nu faci contract de arenda in loc de contract de comodat ?

#11
stefan78cata

stefan78cata

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 04.02.2012

 florinfwf, on 17th February 2012, 17:40, said:

Ti-a mai raspuns cineva mai inainte , Nu trebuie sa introduci toata productia in acte . Nu sta nimeni la capul tarlalei cu cantarul sa-ti cantareasca productia . De ce nu faci contract de arenda in loc de contract de comodat ?
.
  Pai am inteles ca contractul de arendare se impoziteaza (adica voi fi impozitat 16% din valoarea bunurilor primite).
  Referitor la productie, trebuie s-o introduc toata deoarece este inregistrata in planul de afaceri si poate sunt confruntate.

Edited by stefan78cata, 18 February 2012 - 10:20.


#12
hunor66

hunor66

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,413
  • Înscris: 23.11.2006
Pai, si pentru aia "30-40% din productia obtinuta de PFA" vei fi impozitat ca persoana fizica, pentru ca este un venit ! Obtinut de la PFA.

Mai bine ia matale si apuca-te de citeste codul fiscal si de procedura fiscala. Hai, ca mai ai timp pana se ia zapada ...

#13
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,570
  • Înscris: 30.07.2003

 stefan78cata, on 14th February 2012, 01:04, said:

cum pot sa scad porumbul si graul pe care il consum pentru porci in evidenta contabila?
Cu bon de consum daca animalele sunt in evidenta contabila.

#14
hunor66

hunor66

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,413
  • Înscris: 23.11.2006
Pai, aia e, ca nu sunt. Graul si porumbul sunt ai lu' PFA, iar porcii ai lu' PF.

#15
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,570
  • Înscris: 30.07.2003
Atunci solutiile de mai sus.

#16
florinfwf

florinfwf

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 53
  • Înscris: 18.01.2012

 stefan78cata, on 18th February 2012, 10:17, said:

.
  Pai am inteles ca contractul de arendare se impoziteaza (adica voi fi impozitat 16% din valoarea bunurilor primite).
  Referitor la productie, trebuie s-o introduc toata deoarece este inregistrata in planul de afaceri si poate sunt confruntate.
Atentie ce vinzi cu factura ti se impoziteaza tot cu 16% , de fapt d-ta tot ce vei vinde ti se va impozita cu 16% deoarece esti PFA . Numai PF vinde pe borderou de achizitii si este impozitat la sursa cu 2% . In momentul cand vei vinde cu dubla la targ cum te vei scade din gestiune ? si cum vei incasa banii ? Iti iei casa de marcat? Esti sigur ca vei realiza productia din planul de afaceri si ea nuva fi nici mai mica nici mai mare decat cea estimata ?

#17
stefan78cata

stefan78cata

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 04.02.2012

 florinfwf, on 18th February 2012, 17:48, said:

Atentie ce vinzi cu factura ti se impoziteaza tot cu 16% , de fapt d-ta tot ce vei vinde ti se va impozita cu 16% deoarece esti PFA . Numai PF vinde pe borderou de achizitii si este impozitat la sursa cu 2% . In momentul cand vei vinde cu dubla la targ cum te vei scade din gestiune ? si cum vei incasa banii ? Iti iei casa de marcat? Esti sigur ca vei realiza productia din planul de afaceri si ea nuva fi nici mai mica nici mai mare decat cea estimata ?

Tocmai asta e problema, ca pentru transa 2 aferenta mas 141 ne-au cerut un raport de executie, pe care l-au facut cei de la consultanta si au trecut o productie uriasa (conform planului de afaceri) iar eu am comercializat c-am 50-60 %, restul am consumat intern ca doar pamantul, tractorul, munca,etc. nu sunt ale PFA-ului (ce pot sa fac, ca m-am incarcat cu forte multa productie?)

Edited by stefan78cata, 18 February 2012 - 22:37.


#18
gig2008

gig2008

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 43
  • Înscris: 09.01.2011

 stefan78cata, on 18th February 2012, 22:36, said:

Tocmai asta e problema, ca pentru transa 2 aferenta mas 141 ne-au cerut un raport de executie, pe care l-au facut cei de la consultanta si au trecut o productie uriasa (conform planului de afaceri) iar eu am comercializat c-am 50-60 %, restul am consumat intern ca doar pamantul, tractorul, munca,etc. nu sunt ale PFA-ului (ce pot sa fac, ca m-am incarcat cu forte multa productie?)
ce vrei sa spui cu transa a 2 a ?
la masura 141 in anul 3 trebuie sa faci dovada ca ai respectat planul de afaceri ,asta daca mai vrei banii pe urmatorii doi ani .

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate