Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

SOBE de caramida, de zidarie, diverse sobe, focare

* * * * - 9 votes
  • Please log in to reply
22119 replies to this topic

#6067
ciobimar

ciobimar

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,791
  • Înscris: 19.10.2010

View Postcsomi, on 14 septembrie 2014 - 18:48, said:

Nu stiu ce materiale sau folosit sau cum au fost dimensionate si utilizate sobele de care vorbiti Dl-e Bobon....
Va prezint doua simulari in care se pot vedea pereti ceramici de 5 si 10 cm grosime se poate vedea temperatura interioara(a gazelor in medie de 200 grd), se poate vedea temperatura interioara pe suprafata peretelui si pe suprafata exterioara a acestuia la cele doua grosimi, se mai poate observa densitatea fluxul de caldura W/m2, masa specifica de absorbtie,etc ...dar ce este mai important este coeficientul de atenuare si decalajul in h (ore) al acestei mase in timp. Decalajul reprezinta timpul in care aceasta masa acumuleaza caldura la capacitatea maxima si o reda spre exterior....daca peste acest timp se mai alimenteaza de la interior cu aceste temperaturi sau energii aceasta masa nu mai are capacitate de acumulare si astfel se face risipa de energie(pe cos) si soba devine suprasolicitata termic... Acesta masa de acumulare trebuie lasata sa se descarce pt a lasa loc energiilor de reincarcare....
Maestre jos cu palaria in cinstea si onoarea Dumitale..
Ce tot am incercat eu sa spun si nu cred ca am reusit(ba am vazut ca am deranjat mai mult)  ai demonstrat D-ta ,simplu si frumos ca deobicei....

Attached Files



#6068
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009

View Postandreilesan, on 14 septembrie 2014 - 18:25, said:

1.Ce grosime au peretii de paianta?
2.Cati pereti exteriori are acea incapere de 4x4?
3. Ce inaltime utila ai in acea incapere?
4. Din ce este facut tavanul si cat de groase sunt acele straturi?
5. Din ce este pardoseala?
1- 30 cm
2-1 perete fara fereastra
3-2,75m
4-sipca cu lut -grosime 10 cm
5-beton armat si sub el poliester expandat de 4

6.Cate geamuri are incaperea? Ce suprafata au acestea? Cate randuri de sticle au?
6- are un geam format din 3 ferestre mai mici 1,2 x1,3 ,un rind de sticle dar nu da afara -da intr-un hol
7. Ce cos ai in acel colt? Cat pe cat este sectiunea si ce inaltime are?
7-cosul este in cealanta camera ,este trapezoidal adica incepe de jos 1.4x1,2 si su ajunge 0,5 x0,5,inaltime...cam 5 m
Daca reusesti sa raspunzi la aceste 7 intrebari voi incerca sa te directionez catre un model de soba de zidarie din catalogul de modele a lui A. Skolnik.

Eu chiar nu stiu cum se faceau sobele acestea despre care spui ca se fac in partea voastra de tara.. si banuind ca este una cu buncar si ardere inferioara vroiam sa nu fii atat de scump la povestit.. M-am oferit sa te sprijin pentru ca am vazut ca esti un forumist activ si pentru ca chiar sunt interesat de soba cu alimentare superioara...Posted Image  Altfel colegii ti-ar fi recomandat sa te apuci sa citesti topicul de pe la inceputuri..Posted Image
sobe normale de teracota doar ca focarul este mare si este alimentat din lateral din cosul mare de fum ,pe acolo se introduceau resturile vegetale deoarece se facea mizerie ,si aveau fumuri mai putine si nu aveau al doilea pod ca sa treaca mai usor fumul ,tiraj mai mare etc.
Dupa ce vom cunoaste puterea termica necesara sobei  iti voi transmite o lista cu ce intra in acea soba (dupa A.Skolnik) si vei putea sa-ti dai seama cat ar costa materialele.

Posted Image De teracota te interesezi sau de zidarie? Daca de teracota - atunci eu nu stiu ce sa te sfatuiesc.
ma intereseaza de zidarie .intrebarea am puso pentru ca atunci cind mi-am construit teracota in alta camera m-am chinuit mult cu lutul amestecat cu nisip....se facea greu ca era noiembrie apa ingheta dim afara si imi degera miinile....
ps- nu stiu cum scrii tu ca mie nu mia iesit...

Edited by silesax, 14 September 2014 - 19:42.


#6069
bobon

bobon

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,290
  • Înscris: 15.08.2009

View Postcsomi, on 14 septembrie 2014 - 18:48, said:

Nu stiu ce materiale sau folosit sau cum au fost dimensionate si utilizate sobele de care vorbiti Dl-e Bobon....
Va prezint doua simulari in care se pot vedea pereti ceramici de 5 si 10 cm grosime se poate vedea temperatura interioara(a gazelor in medie de 200 grd), se poate vedea temperatura interioara pe suprafata peretelui si pe suprafata exterioara a acestuia la cele doua grosimi, se mai poate observa densitatea fluxul de caldura W/m2, masa specifica de absorbtie,etc ...dar ce este mai important este coeficientul de atenuare si decalajul in h (ore) al acestei mase in timp. Decalajul reprezinta timpul in care aceasta masa acumuleaza caldura la capacitatea maxima si o reda spre exterior....daca peste acest timp se mai alimenteaza de la interior cu aceste temperaturi sau energii aceasta masa nu mai are capacitate de acumulare si astfel se face risipa de energie(pe cos) si soba devine suprasolicitata termic... Acesta masa de acumulare trebuie lasata sa se descarce pt a lasa loc energiilor de reincarcare....

             Ce sa mai spun domnule Csomi ca erau placate in interior  pe lungime cu caramizi,  (44/66) 66 si lasat la capete  incarcare normala de teracota decit interiorul cahlelor  .Cit despre  decalaj  am mai discutat cu Andrei  si alti pe forum despre saturare termica a sobelor si  aruncarea pe cos a caldurii. Multumesc mult. ele erau facute  tip sertare si aveau 4 sau 5 si scoateau  cenusa o data la citeva zile. dupa ce consumau  atitea lemne.

Edited by bobon, 14 September 2014 - 19:55.


#6070
csomi

csomi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,984
  • Înscris: 08.01.2010

View Postbobon, on 14 septembrie 2014 - 19:54, said:

Ce sa mai spun domnule Csomi ca erau placate in interior  pe lungime cu caramizi,  (44/66) 66 si lasat la capete  incarcare normala de teracota decit interiorul cahlelor  .Cit despre  decalaj  am mai discutat cu Andrei  si alti pe forum despre saturare termica a sobelor si  aruncarea pe cos a caldurii. Multumesc mult. ele erau facute  tip sertare si aveau 4 sau 5 si scoateau  cenusa o data la citeva zile. dupa ce consumau  atitea lemne.

Dl-e Bobo toata stima, ...am mai spus si mai demult... nu vreau sa ma pronunt sau sa ma dau cu parerea despre lucruri ce nu le-am vazut cu ochii mei sau nu sunt incercate sau "pipaite"  de mine la "fata" locului. In mare parte simularile perezentate  mi sau confirmat si in practica ...

View Postsilesax, on 14 septembrie 2014 - 19:41, said:

ma intereseaza de zidarie .intrebarea am puso pentru ca atunci cind mi-am construit teracota in alta camera m-am chinuit mult cu lutul amestecat cu nisip....se facea greu ca era noiembrie apa ingheta dim afara si imi degera miinile....


Cred ca nici cele de zidarie nu  se fac mai usor...mai ales in conditiile prezentate mai sus.
Sunt cativa colegi pasionati care pot confirma acest lucru ....@ciobimar, @uforom89, @cheluakame, @ciobanuvali, @cristimoisuc, @anduvirgil, @tonyst...si multi altii.

Edited by csomi, 14 September 2014 - 20:44.


#6071
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,040
  • Înscris: 17.03.2005

View Postciobimar, on 14 septembrie 2014 - 17:12, said:

Pentru Parintelu,..stiu ca nea aratat un postament inceput  pentru un cuptor sau ceva de genul,..
Eu atunci nu prea l-am incurajat ...motivandui ca e bine ca alimentarea cu aer trebuie sa fie cat mai aproape de podea...bineinteles ca se poate face o aductiune de la acea cota ....si dupa aia m-am gandit la sobele rusesti ,care tot de pe la acea inaltime incepe functionarea ..

http://photo.qip.ru/.../#mainImageLink
Sarumana, oricum peste vreo 2-3 saptamani cand ma apuc de el o sa va omor iar cu intrebari.


#6072
ciobimar

ciobimar

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,791
  • Înscris: 19.10.2010

View Postparintele, on 14 septembrie 2014 - 20:30, said:

Sarumana, oricum peste vreo 2-3 saptamani cand ma apuc de el o sa va omor iar cu intrebari.
Nici o problema ...intreaba fara jena ,punem tot arsenalul la bataie sa te ajutam,sa iasa ceva bun ...eu iti doresc de pe acum mult succes..
A..si cu cosul iti suntem datori in a te ajuta ...dar acolo la topicul de cosuri nu se putea , sper ca ai inteles...

Inca o ideie ...tot vroiai tu sa-ti ei centrala... de banii aia... sau poate ajungi mai ieftin ,nu vrei sa-ti tragi un cazan de caramida  ...

View Postcsomi, on 14 septembrie 2014 - 20:25, said:

Dl-e Bobo toata stima, ...am mai spus si mai demult... nu vreau sa ma pronunt sau sa ma dau cu parerea despre lucruri ce nu le-am vazut cu ochii mei sau nu sunt incercate sau "pipaite"  de mine la "fata" locului. In mare parte simularile perezentate  mi sau confirmat si in practica ...



Cred ca nici cele de zidarie nu  se fac mai usor...mai ales in conditiile prezentate mai sus.
Sunt cativa colegi pasionati care pot confirma acest lucru ....@ciobimar, @uforom89, @ciobanuvali, @cristimoisuc, @anduvirgil, @tonyst...si multi altii.
Da D-le Csomi tot in acea luna ...noiembrie ,am facut si eu cazanul de caramida...si de atunci ma bucur de el...

Edited by ciobimar, 14 September 2014 - 20:44.


#6073
csomi

csomi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,984
  • Înscris: 08.01.2010

View Postciobimar, on 14 septembrie 2014 - 20:43, said:

Da D-le Csomi tot in acea luna ...noiembrie ,am facut si eu cazanul de caramida...si de atunci ma bucur de el...

I-mi amintesc...era dupa lucrarea lui @Ciine sau inainte ?

Edited by csomi, 14 September 2014 - 21:31.


#6074
ciobimar

ciobimar

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,791
  • Înscris: 19.10.2010

View Postcsomi, on 14 septembrie 2014 - 21:07, said:

I-mi amintesc...era dupa lucrarea lui @Caine sau inainte ?
Dupa acea lucrare exemplara facuta de Ciine ,(mereu imi aduc aminte de vorbele haioase ale lui LICAP ,zicea de Ciine" ca e un amator care da clasa profesionistilor si am mai aparut si eu cu cazanul meu ce arde impotriva naturii)...mai greu, dar am reusit si eu sa fac un cazan cu ardere inferioara...

Edited by ciobimar, 14 September 2014 - 21:28.


#6075
csomi

csomi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,984
  • Înscris: 08.01.2010

View Postciobimar, on 14 septembrie 2014 - 21:22, said:

Dupa acea lucrare exemplara facuta de Ciine ,mai greu, dar am reusit si eu sa fac un cazan cu ardere inferioara...

Nu a fost o lucrare usoara la ce ati facut acol...cate caramizi au intrat ?

#6076
silenced

silenced

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,295
  • Înscris: 30.11.2008

View Postcsomi, on 14 septembrie 2014 - 20:25, said:

Cred ca nici cele de zidarie nu  se fac mai usor...mai ales in conditiile prezentate mai sus.
Sunt cativa colegi pasionati care pot confirma acest lucru ....@ciobimar, @uforom89, @cheluakame, @ciobanuvali, @cristimoisuc, @anduvirgil, @tonyst...si multi altii.

Adevarat, mare respect ptr toti sobarii, chiar si cei incepatori...

Apropo,
un vechi vis ptr un prieten, ce a inceput...

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/mQ14op1hRfI?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Cu stima

Attached Files



#6077
csomi

csomi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,984
  • Înscris: 08.01.2010

View Postciobanuvali, on 14 septembrie 2014 - 21:48, said:

....
Apropo,
un vechi vis ptr un prieten, ce a inceput...



Salutare Vali !
Pare un proiect "maret", bravo Posted Image  spor la treaba  Posted Image

Edited by csomi, 14 September 2014 - 22:07.


#6078
ciobimar

ciobimar

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,791
  • Înscris: 19.10.2010
Succes Vali...bravo ....

#6079
andreilesan

andreilesan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,835
  • Înscris: 11.03.2012

View Postciobanuvali, on 14 septembrie 2014 - 21:48, said:

..un vechi vis ptr un prieten, ce a inceput...
Doamne Ajuta Vali !
Posted Image  Vezi sa nu-ti intre in obicei sa faci sobele de zidarie toamna..Posted Image  Posted Image

Edited by andreilesan, 14 September 2014 - 22:23.


#6080
bobon

bobon

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,290
  • Înscris: 15.08.2009

View Postandreilesan, on 14 septembrie 2014 - 22:21, said:

Doamne Ajuta Vali !
Posted Image  Vezi sa nu-ti intre in obicei sa faci sobele de zidarie toamna..Posted Image  Posted Image

Ieri spuneam versuri din aduceri aminte de 40 ani .Nu a venit ninsoarea dar .... toata noapte a  ploau  cind in rafale  puternice  cind mocaneste ,dimineata era ceva adunat prin oras, La un moment dat iar o ploaie puternica si tinte nene, de sus de pe dealuri veneau puhoaie de apa  incarcata ce pamint galben  si tot felul de  obiecte de la  depozitele  de gunoaie ,capacele de la  canalele pluviale  au sarit   si sa vezi fintini arteziene in centru orasul ui  si pe toata  faleza. Priveliste dezolanta. strazile de jos incarcate  cu  mizerie, trotuarul galben poate mai mult de 10 cm cu pamint , parcul  acoperit cu de toate de parca s-ar fi mutat locul de depozitare aici. Apa a intrat in case, in subsolurile blocurilor , in apartamentele de la parter, sau spart ziduri care  erau facute la loc  si faceau mai mult rau. Toata ziua a pluat si  inca, inca,... cind oare s-o opri,ma cuprinde deznadejdea. Ceva asemanator sa mai intimplat acum 13-15 ani intr-o zi de 13 iulie cind am fost  anuntati, dar ploaia  cu furtuna multa a durat  2 ore, atunci   sau dus pe Cerna cotete de pasari , de porci,acum  poate darima casele. Asta e.. trebuie sa ne acceptam soarta, intr-o oarecare ,masura si noi contribuim  la schimbarea climei.Scuze offtopic,Gelu ma iarta, aici postez cel mai mult. Vad ca toata ziua pe topic a fost liniste.,iar eu vin cu veste proasta. parca  adusa  dintr-un film  de groaza.

Edited by bobon, 15 September 2014 - 18:30.


#6081
luvio

luvio

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 921
  • Înscris: 19.02.2009
Doresc si eu sa-mi fac o raketa pentru afara: copt ardei, vinete,pus o cratita de zacusca, poate si un gratar, fara a ma interesa incalzirea vreunui spatiu ca oricum e afara. M-am jucat azi cu niste caramizi de samota si am vazut ca merge strasnic chiar si fara a fi etansate. Am vazut ca inaltimea  raiserului are importanta mare pentru asigurarea tirajului insa am o dilema in ce priveste inaltimea lui legata de asigurarea unei temperaturi maxime la partea lui superioara.
Am vazut ca flacara nu urca foarte mult in raiser si cum temperatura maxima ma gindesc ca este acolo la flacara ar fi bine ca plita sa fie cat mai aproape de aceasta. Insa pentru a se asigura tirajul acesta totusi trebuie sa aiba o anumita inaltime si de aceea as intreba daca exista vreun raport care trebuie respectat pentru asigurarea unui tiraj corespunzator si a celei mai bune temperaturi la partea superioara a raiserului?
Raiserul meu este un tub de beton care are un diametru interior de 20cm si o inaltime de 75cm si parca as fi tentat sa mai reduc din el. Focul arde intr-un tunel patrat de samota cu latura interioara de 12 cm.Ma puteti ajuta cu un sfat inainte de-a ma apuca sa-l definitivez? Multumesc anticipat.

Edited by luvio, 15 September 2014 - 20:05.


#6082
uforom89

uforom89

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 439
  • Înscris: 13.06.2010
Aici gasesti foarte multe informatii despre sobele racheta, inclusiv dimensiuni de referinta pt fiecare element.
http://www.diypedia....ica-tradus-tei/

#6083
sandy76

sandy76

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,058
  • Înscris: 20.10.2008

View Postluvio, on 15 septembrie 2014 - 20:03, said:

Doresc si eu sa-mi fac o raketa pentru afara: copt ardei, vinete,pus o cratita de zacusca, poate si un gratar, fara a ma interesa incalzirea vreunui spatiu ca oricum e afara. M-am jucat azi cu niste caramizi de samota si am vazut ca merge strasnic chiar si fara a fi etansate. Am vazut ca inaltimea  raiserului are importanta mare pentru asigurarea tirajului insa am o dilema in ce priveste inaltimea lui legata de asigurarea unei temperaturi maxime la partea lui superioara.
Am vazut ca flacara nu urca foarte mult in raiser si cum temperatura maxima ma gindesc ca este acolo la flacara ar fi bine ca plita sa fie cat mai aproape de aceasta. Insa pentru a se asigura tirajul acesta totusi trebuie sa aiba o anumita inaltime si de aceea as intreba daca exista vreun raport care trebuie respectat pentru asigurarea unui tiraj corespunzator si a celei mai bune temperaturi la partea superioara a raiserului?
Raiserul meu este un tub de beton care are un diametru interior de 20cm si o inaltime de 75cm si parca as fi tentat sa mai reduc din el. Focul arde intr-un tunel patrat de samota cu latura interioara de 12 cm.Ma puteti ajuta cu un sfat inainte de-a ma apuca sa-l definitivez? Multumesc anticipat.
Daca tubul nu este din ciment refractar nu te sfatuiesc sa-l folosesti la asa ceva, poate exploda!

#6084
cheluakame

cheluakame

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,312
  • Înscris: 05.02.2010

View Postluvio, on 15 septembrie 2014 - 20:03, said:

Doresc si eu sa-mi fac o raketa pentru afara: copt ardei, vinete,pus o cratita de zacusca, poate si un gratar, fara a ma interesa incalzirea vreunui spatiu ca oricum e afara. M-am jucat azi cu niste caramizi de samota si am vazut ca merge strasnic chiar si fara a fi etansate. Am vazut ca inaltimea  raiserului are importanta mare pentru asigurarea tirajului insa am o dilema in ce priveste inaltimea lui legata de asigurarea unei temperaturi maxime la partea lui superioara.
Am vazut ca flacara nu urca foarte mult in raiser si cum temperatura maxima ma gindesc ca este acolo la flacara ar fi bine ca plita sa fie cat mai aproape de aceasta. Insa pentru a se asigura tirajul acesta totusi trebuie sa aiba o anumita inaltime si de aceea as intreba daca exista vreun raport care trebuie respectat pentru asigurarea unui tiraj corespunzator si a celei mai bune temperaturi la partea superioara a raiserului?
Raiserul meu este un tub de beton care are un diametru interior de 20cm si o inaltime de 75cm si parca as fi tentat sa mai reduc din el. Focul arde intr-un tunel patrat de samota cu latura interioara de 12 cm.Ma puteti ajuta cu un sfat inainte de-a ma apuca sa-l definitivez? Multumesc anticipat.
Salut Luvio.
20 cm diametru riser se preteaza mai degraba la un cazan cu ardere inferioara de 30-40 kw, nicidecum la un rocket de gradina.
Parerea mea, nu depasi 12-14 cm diametrul la riser.

Sa-ti spun cate ceva despre rocketul cu care ma joc eu.
Are un buncar (L x l x h) 45x20x35, cu fanta de iesire in riser pozitionata pe o parte (pentru a induce turbulenta) de 35 x 2.5 cm.
Riserul are o inaltime totala (de la baza buncarului pana in varf) de ~90 cm. Diametrul interior ~15 cm.
Temperatura in baza riserului nu depaseste 1100*C (nu se topeste cuprul), iar in partea superioara odata intrat in regim, aluminiul "curge".

Fa-ti un cofrag si amesteca lut cu perlit (cam 50-50) si "toarna-ti" tu riserul cum il doresti Posted Image .
Sau, mai exista varianta cu riser construit din samota.

Daca doresti sa nu faci prea multe experimente, cauta pe google metodologia de calcul pentru Batch Box a lui Peter Van Den Berg sau vezi ca pe forumul celalalt exista un calculator de dimensionare pentru acesta.

O idee de plita+cuptor + acumulare (inteleg ca aceasta nu iti trebuie) cu focar rocket si buncar "generos" de alimentare.
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/dFchLpXIbTw?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate