Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu
 Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...
 Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare
 

Necroza avasculara sistemica in borrelioza

- - - - -
  • Please log in to reply
10 replies to this topic

#1
HBOT

HBOT

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 206
  • Înscris: 11.08.2009
Asa cum am promis in topicul despre zoonoze, doresc sa va prezint un caz, din pacate nu singurul, de pacient in care diagnosticul de necroza avasculara s-a facut EXCLUSIV pe baza unui WB pozitiv la borrelia afzeli!

Pacientul in cauza s-a adresat CMHC cu diagnosticul de NACF bilateral. De fapt in urma cu cca 2 luni ne-a sunat ca ar avea o necroza, diagnostic sugerat de medicul de familie. Pacientul acuza de cca. un an dureri ale soldului, timp in care s-a plimbat intre reumatolog si ortoped, NICI UNUL dintre acestia neavind inspiratia profesionala, in ciuda protocoalelor de diagnostic, de a face un RMN de sold. In tot acest timp sau facut radiografii care nu aratau nimic. De altfel necrozele osoase asptice sau cele avasculare NU SE vad pe radiografii, decit in stadii foarte avansate, cind matricea minerala osoasa incepe sa devina atit de afectata de procesul de necroza incit sa evidentieze rarefieri sau tasari, ce pot fi evidentiate cu ajutorul radiografiei. DAR SI AICI la fel ca si in diagnosticul borreliei: unii stiu, alti au doar dreptul de libera practica, in astfel de cazuri cu consecinte catastrofale pentru pacient!

Tot facind radiografii, la un moment dat soldul drept a inceput sa prezinte modificari si astfel i-a picat fisa medicului de familie: necroza! Apoi pacientul ni s-a adresat, moment in care i-am explicat ca diagnosticul de NACF drept nu poate fi pus pe radiografie, aceasta putind ridica doar o suspiciune, pentru a pune un astfel de diagnostic trebuie facut un RMN, mai ales ca daca deja se vad modificari pe dreapta ar putea fi si stingul afectat.

A urmat un RMN de sold: fig 1, care a confirmat diagnosticul de NACF bilateral stadiul IV Ficat Arlet pe dreapta si III F&A pe stinga. Dreptul avind radiografia cu modificari, l-am incadrat in IV F&A, adica un ARCO II si in urma acestor investigatii rezultatul a fost clar: pe dreapta va urma PROTEZA, deoarece aceste modificari de contur sint IREVERSIBILE, ideea fiind de a incerca sa stabilizam soldul pentru a evita prabusiri ulterioare si a incerca sa aminam cit mai mult cu putinta protezarea, iar pe stinga se poate rezolva cu ajutorul terapiei hiperbare si a restrictiei de incarcare stricta, ce va dura probabil undeva la 6 luni.

Pacientul a inceput hiperbara, cu evolutie favorabila a NACF-ului, dar pe parcursul terapiei s-a cristalizat necesitatea efectuarii uni WB la borrelii, care a fost efectuat dupa trei saptamani de hiperbara. WB a fost pozitiv la afzeli. IN acest moment, fara ca pacientul sa AIBA NICI CEA MAI MICA SIMPTOMATICA pe alte articulatii portante, i-am explicat ca as dori sa efectuez un RMN de genunchi pentru incadrare: NACF sau necroza sistemica, deoarece aceasta afzeli da asa ceva si este bine sa stim acum pentru a evita surprizele pe mai tirziu. Pacientul a fost de acord, astfel ca sugerat sa facem genunchiul sting. Am completat biletul de trimitere, dar la cca o ora pacientul m-a rugat daca n-am putea sa facem genunchiul drept, in ideea ca soldul drept este oricum stricat si membrul drept este oricum incarcat de sacrificiu pentru a salva stingul!. Am zis OK si am taiat cu pixul stg. scriind dr.

Pozele 2 si 3. Ceea ce vedeti este unul dintre cele mai grave si extinse infarcte osoase aflate in tratament, adica o necroza avasculara extrem de intinsa a condililor, spatiului intercondiliar, metafizei si diafizei distale femurale, a platoului tibial, metafizei si diafizei proximale tibiene si ceva extrem de rar si inca NEDESCRIS IN LITERATURA DE SPECIALITATE: necroza avasculara a epifizei, metafizei si diafizei proximale peroniere!

ACEST caz constituie o borna in metodologia artroborreliozei fiind unul din putinele sau poate DINTRE PRIMELE cazuri din istoria medicinei in care necroza avasculara a fost descoperite nu prin efectuarea RMN-ului in urma unei simptomatologii sugestive, ci pur si simplu in urma analizei Western Bloot pozitiva la specia borrelia afzeli.

Pacientul inca nu a facut un DFM, si va urma sa faca RMN-ul pentru genunchiul sting, fiind afectata diafiza tibiala dr., va face si RMN-ul de glezna dr. si in functie de genunchiul stg. eventual si glezna. De asemenea sotia si fica vor fi investigate la o posibila borrelioza si in functie de anamneza v-om vedea ce alte investigatii mai sint utile.

As dori sa remarc inca doua aspecte deosebit de importante:
1. acest pacient este nascut in 1983, adica are 29 de ani.
2. nu este singurul pacient in care necroza avasculara a fost identificata pe baza WB-ului, mai mult chiar avem in tratament pacienti cu necroze ale caror rude apropiate, pozitive la afzeli, au fost descoperite cu necroze avasculare.

Cu stima,
Dr. Bogdan Cristian Ion

Acest post contine referiri personale ce fac obiectul unui studiu amplu astfel ca folosirea acestor informatii fara specificarea sursei lezeaza proprietatea intelectuala a CMHC.

Attached Files



#2
ditaanca

ditaanca

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 338
  • Înscris: 12.06.2010
Aceasta postare  m-a speriat ...
un tanar de 29 de ani care are majoritatea articulatiilor  atat de grav afectate ... nu stiu ce sa scriu ...e mult prea trist . ..

dar  ceea ce ati scris aici poate fi un curs interesant

#3
HBOT

HBOT

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 206
  • Înscris: 11.08.2009
Si tinara de 20 de ani pe care ati gasit-o negativa pe DFM in toamna era o necroza sistemica cu afectare a soldului bilaterala, genunchi bilateral si pilon tibial, numai ca in toamna cind a venit la Dvs. nu mai avea restrictie de incarcare. De asemenea acum am in terapie o alta fata tinara de 22 de ani si una de 24 cu necroza sistemica, in conditiile in care in Romania acest diagnostic aproape ca nu exista, la CMHC nu trece luna fara 1-2 astfel de pacienti!

Desi in cazul de mai sus pacientul nu a luat corticosteroizi, desi se considera ca necrozele sistemice apar pe corticosteroizi si astfel pe nedrept este incriminat medrolul in etiologia necrozei avasculare! Intr-un mod indirect chiar este responsabil, dar foarte probabil explicatia tine de artroborrelioza.

Cit despre filmele din Germania ce sa spun? Cine stie ce face este in avantaj, cine nu bijbiie! Oricum nu sint singurii care se bazeaza pe DFM si oricum este mult mai relaxant sa poti corela terapia. De altfel in reportajul facut de Fliege, un cunoscut moderator al Germaniei, deosebit de serios, exact acest aspect a fost relevat: microscopia in cimp intunecat facuta in acel Borreliazentrum ii ajuta enorm sa urmareasca eficienta anumitelor antibiotice in functie de tipul borreliei si deschide porti de tratament de neimaginat in absenta acestei metode. Asta zic nemtii care estimeaza ca au o problema de sanatate publica extrem de serioasa cu aceste borrelii.

Oricum in filmele prezentate erau filmate borrelia afzelii (6-7 microni) si hemobartonele, interesant este insa ca au surprins si o borrelie aderata la suprafata eritrocitara, adica acel eritrocit "in lamaie", ori sa surprinzi acest lucru inseamna ca acest laborator chiar face microscopii in cimp intunecat.

Cu stima,
dr. Ion

#4
ditaanca

ditaanca

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 338
  • Înscris: 12.06.2010
Incep sa ma simt norocoasa fiindca la mine este vorba de neuroborrelioza ...

Ati scris :

Cit despre filmele din Germania ce sa spun? Cine stie ce face este in avantaj, cine nu bijbiie! Oricum nu sint singurii care se bazeaza pe DFM si oricum este mult mai relaxant sa poti corela terapia. De altfel in reportajul facut de Fliege, un cunoscut moderator al Germaniei, deosebit de serios, exact acest aspect a fost relevat: microscopia in cimp intunecat facuta in acel Borreliazentrum ii ajuta enorm sa urmareasca eficienta anumitelor antibiotice in functie de tipul borreliei si deschide porti de tratament de neimaginat in absenta acestei metode. Asta zic nemtii care estimeaza ca au o problema de sanatate publica extrem de serioasa cu aceste borrelii.

Oricum in filmele prezentate erau filmate borrelia afzelii (6-7 microni) si hemobartonele, interesant este insa ca au surprins si o borrelie aderata la suprafata eritrocitara, adica acel eritrocit "in lamaie", ori sa surprinzi acest lucru inseamna ca acest laborator chiar face microscopii in cimp intunecat.
  


Concret : in Germania , intr-o clinica specializata in tratamentul borreliozei  , se utilizeaza microscopia , si nu se sfiesc sa dovedeasca lumii medicale  acest lucru !!!
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/mLps5qz-zKQ?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]  

Nemtii or fi avand o problema de sanatate publica ...ghinion...noi nu recunoastem nimic ...si uite asa tineri de 20-24-29 de ani merg in carje sau sunt in scaun cu rotile...

#5
HBOT

HBOT

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 206
  • Înscris: 11.08.2009
Nu numai in Romania exista astfel de cazuri, ci peste tot in lume, un exemplu, probabil nu asa de avansat ca si cazul de mai sus este descris aici:

http://forum.romedic...s...rt=1&mess=1

Elementele principale ale acestui caz: Lupus, tratat in Canada cu corticosteroizi, necroza avasculara de cap femural, unilaterala, si afectarea necrotica (infarct osos) a metafizei tibiale. Desigur ca lupusul este o entitate distincta, dar in fond este un sindrom autoimun, de CAUZA NECUNOSCUTA (suna cunoscuta exprimarea?!) care se manifesta prin afectarea structurilor de colagen si a tesutului fibros, in mod sistemic. Marshall descrie aceasta afectiune ca fiind datorata unor infectii, denumite de el "oculte" adica de nediagnosticat si propune o schema de minociclina (suna cunoscuta schema?) intinsa pe ani de zile, culmea cu rezultate deosebite. In Sighet, un Dr. roman, Dr. Markus, medic internist, de mai bine de un deceniu administreaza scheme de minociclina in lupus, cu rezultate deosebit de favorabile pentru pacienti. Desi din pacientii D-sale nu am vazut NICI O NECROZA, adica imi strica rau de tot "afacerea" cu hiperbara, il recomand ori de cite ori am ocazia pentru rezultatele deosebite pe care le obtine!

Personal NU SINT un adept al schemelor Marshall, pentru ca le consider ocultism, adica tratamentul unei afectiuni dupa principiul: da-i antibiotic ca s-ar putea sa fie o infectie, nu-l consider corect. DAR MARSHALL este un deschizator de drumuri si daca consideram ca ce zice acesta ar putea fi adevarat, cu technicile moderne putem vedea exact ce patogeni se gasesc in spatele unor afectiuni asa zise autoimune si induce un tratament specific si nu unul global! CULMEA insa este ca Marshall are dreptate, in sensul ca atunci cind sistematic cauti o serie de patogeni in spatele acestor afectiuni, chiar ii gasesti.

Faptul ca un centru medical din Germania foloseste DFM in diagnostic si monitorizare nu reprezinta ceva absurd. Microscopia in cimp intunecat este o metoda validata de diagnostic, in special in cazul unor infectii precum cele date de spirochete, din pacate insa o metoda extrem de subiectiva, adica o metoda care depinde 100% de microscopist. Este greu de conceput un sistem de monitorizare la scara larga cu ajutorul acestei metode tocmai prin faptul ca ar fi necesar un numar mare de personal extrem de bine calificat pentru a te putea baza pe aceasta metoda, astfel ca pentru a elimina variatiile calitative intre diferitele interpretari subiective este de preferat o analiza efectuata de o masina, precum WB-ul sau PCR-ul. O microscopie in cimp intunecat pozitiva elimina ORICE DUBIU legat de o spirochetoza, problemele apar cind microscopisti nu gasesc aceste formatiuni! Nu le gasesc ca nu sint in stare sau ca pacientul nu mai are spirochete?

Cei de la Inus au un medic de laborator pasionat care el insusi, pentru pacientii clinici face aceste microscopii, dar daca vreti Dvs, acest cititor sa faceti o microscopie la ei probabil ca nu o vor face! De altfel mi se pare legitim acest lucru, cine stie ce face inseamna ca poseda asa numitul know-how si nu este neaparat obligat sa-l imparte si cu altii!

Daca insa in Romania exista medici care sustin ca filmele facute de Dr. Moscu sint de fapt filmele unui singur pacient purtator de borrelii, adica copii multiplicate, nu inseamna decit o recunoastere a meritelor Dr. Moscu in acest domeniu si o dovada a INCAPACITATII si Incompetentei acestora!

Ideeile nu sint insa noi, de mai bine de un deceniu pacienti romani sint diagnosticati si tratati in Ungaria de Dr. Boszic, pe acelasi principiu, cu rezultate deosebite, pe baza insa a acelorlasi filme, filme asemanatoare ca si calitate cu cele produse de dr. Moscu. Speranta mea este ca si dr. Butte va ajunge la aceasi acuratete a diagnosticului, astfel ca in viitor probabil ca nimeni nu va mai avea ceva de obiectat asupra acestor filme, mai ales ca efectuarea lor standardizata intr-un laborator uman nu va mai lasa loc rautatilor care la ora actuala circula, din nestiinta, invidie, incompetenta!

Cu stima,
Dr. Ion

#6
ditaanca

ditaanca

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 338
  • Înscris: 12.06.2010
...faptul ca si  persoane din afara tarii urmaresc ceea ce scrieti , trebuie sa va bucure si sa va motiveze ...felicitari !
   Au trecut si pe la noi persoane din  Canada , Franta , Italia  ... si telefonic am fost contactati de oameni  din Anglia, Germania , Turcia (dupa ce filmele noastre ajunsesera pe acolo ) . Astazi se plangea cineva ca ,desi are diagnosticul confirmat in Augsburg , nu vrea nici un spital sa-i faca tratamentul indicat de medicii de acolo...
  
Lupusul si cauza necunoscuta ...suna extrem de cunoscuta exprimarea ...cel putin pentru mine ! Am trecut pe acolo!  Nu s-a confirmat . De fapt , ultima varianta era : " inca nu stim sigur despre ce boala este vorba dar SIGUR este o autoimuna " .   Dupa aceea ,in 8 Dec 2010 am dat peste postarea dumneavoastra de la  Zoonoze ... Mi s-a parut mult mai logic si mai credibil ceea ce scriati !

In Romania se sustin multe ! Ceea ce-mi place cel mai tare este ca cei care vorbesc despre existenta unui singur film care se repeta sunt mai ales cei care refuza sa se uite la filmele de pe CD-urile aduse de pacienti. (???)     :lol:   Nici macar n-au aflat c-am schimbat tehnica de filmare ... :nonobad:
Acuma...parerea lor ...hai s-o spun altfel :  cei care sustin acest lucru nu intra in categoria oamenilor a caror parere sa conteze pentru mine !
Tin la parerea d-nei dr. Rosca , a dumneavoastra , a dl.dr. Boszik , a celorlalti medici  pe care i-am mai mentionat si care trateaza oamenii facandu-si cu adevarat meseria !
  
  Restul ... ( domnilor moderatori, puteti sa faceti cuvantul asta foarte mic , va rog ? multumesc anticipat )

Poate ca ar trebui investigat mai mult pentru a identifica exact coinfectiile care insotesc borreliile la pacientii cu necroze . Eu inclin spre chlamydii . Trebuie sa vorbim cu d-na dr Butte si sa caute dansa toate posibilitatile de diagnostic pe specii diferite de chlamidya . Si studiul brazilian sustinea acest lucru : borrelii+chlamydii in artroborrelioze si borrelii + bartonela in neuroborrelioze  ( adaug eu si mi se pare extrem de importante  anaplasmele ) Din ce am observat eu , anaplasmele le-am suspicionat la toti cei care s-au plans si  de  unele probleme psihice .

Edited by ditaanca, 02 February 2012 - 22:44.


#7
HBOT

HBOT

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 206
  • Înscris: 11.08.2009

 ditaanca, on 31st January 2012, 22:23, said:

Articolul este :
http://www.scielo.br...ipt=sci_arttext

Aveti dreptate cu privire la o specie locala , probabil , dar si eu m-am gandit tot timpul ca una este manifestarea unei infectii unice si alta este manifestarea unor coinfectii .
:coolspeak:


Am citit articolul acesta, dar cel mai interesant mi s-a parut literatura si datele publicate, in special imaginile!

In figura 1 este o poza TIPICA pentru spirochete vii, evidentiate pe microscopul in cimp intunecat, DFM. Mai mult chiar ceea ce se vede acolo are in jur de 14 microni si o vad si eu la pacientii pozitivi la BBss, atunci cind vorbim de DFM si de mariri de 1000. Pe microscopul meu, de la CMHC, am posibilitatea sa le vad la mariri de 1500X, 2000x si 2500X, schimbind ocularele, cel mai mare fiind de 25X, pe obiectivul de 100X imersie si pot sa spun ca imaginile sint foarte asemanatoare, daca nu chiar identice.

Interesanta insa este figura 4, publicata de Prof. Maria de Lourdes Higuchi, adica o microscopie electronica cu o marire de 4200X, in care imaginea C descrie o spirocheta, a carei dimensiune este de cca 3,5 microni, adica dimensiunea formatiunilor care apar in sindroame neurologice, cind WB-ul este pozitiv la garini, situatie in care pe maririle de 2500X DFM putem vedea capatele "maciucate". De asemenea in aceasta poza se evidentiaeaza un detaliu deosebit de important: MARIMEA micoplasmelor, undeva la 500 nm, adica tocmai acele puncte rotunde mici aderate la suprafata eritrocitelor, deseori in numar mare, care au pe DFM cca o zecime din diametrul eritrocitului (imaginea B) si poate cel mai important lucru: IMAGINEA A: descrisa ca si chlamidia, care are in aceasta poza un diametru de 300 nm, adica in afara razei vizuale a DFM, atunci cind se folosesc mariri de 100sapm.spam De altfel eu am dubii mari ca acele ar fi chlamidii, desi ca dimensiune corespund, dar ele nu sint extracelulare ci strict intracelulare in aceasta forma, in afara celulei existind in forma de corpusculi elementari.

Nu cred in asocierea: borrelia + chlamidia sau bartonella: artro, respectiv neuroborrelioza, deoarece a doua este chiar rara, iar prima, pare a fi rara, in sensul ca nu gasim chlamidiile, desi chlamidiile sint extrem de raspindite, ori aceste sindroame: neuro si artro sint destul de raspindite, mult mai raspindite decit cele doua asocieri. Mai degraba as inclina sa cred in asocierea borrelia + babesia respectiv anaplasma (ehrlihia), care apar mult mai frecvent. Cert este ca micoplasmele sint omniprezente, iar daca reusim sa aflam gradul de raspindire al fiecarui patogen in parte pe grupuri largi de pacienti, putem corela indirect cu ponderea unor afectiuni in populatie si astfel indirect afla despre aceste asocieri.

In necrozele avasculare caut chlamidiile, asa cum pot in Romania, dar pot spune ca nu am gasit de loc, chiar daca sint descrise ca ar juca un rol important in poliartrite sau alte fenomene inflamatorii articulare. Probabil ca sintem pusi in fata aceeasi probleme pe care Romania o avea cu citiva ani in urma cu borreliile: lipsa unui diagnostic competent.

Pina atunci insa nu pot sa ma pronunt!

Cu stima,
Dr. Ion

#8
ditaanca

ditaanca

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 338
  • Înscris: 12.06.2010
5 din cele 17 specii de Mycoplasma izolate de la pasari sunt considerate patogene..
Micoplasmoza afecteaza toate speciile de animale pe intreg globul. Cuprinde deasemenea toate speciile de pasari de la gaini, rate, gaste, fazani, si bineinteles paseriformele chiar daca descoperirea este de data mai recenta. La paseriforme ea poate prinde atat aparatul respirator cat si pe cel reproducator.
Forma care prezinta tropism pe aparatul reproducator se manifesta in particular la femele.
Chlamidia la pasari da ornitoza , la pisici  isi pierd ochii , se transmite destul de usor , din cate stiu eu ...

Eu sunt foarte nelamurita cu privire la micoplasme , chlamidii, si tot neamul lor...Nu imi este clara" inrudirea" . Am citit pe undeva ca se considera ca micoplasmozele la oameni trec de la sine ...

Unui shar-pei cu durere pe trenul posterior caruia i-am gasit la DFM haemoplasma-like (nimic pe filmul radiologic ;la animale RMN-ul este dificil de facut si necesita anestezie generala ) i-am administrat o luna claritromicina si doua luni cate o doxi la doua zile. Nu mai schioapata desi a trecut de atunci  prin perioade de schimbari atmosferice cand  exprima durerea , schiopata si avea apetit scazut. Pana sa facem aceasta schema de tratament era abonat la antiinflamatoare si antidureroase .
Probabil ca RMN-urile ar spune mai multe ...

Da ...diagnosticul competent .
De fapt ceea ce se observa pe RMN este efectul prezentei infectiei cronice , nediagnosticate la timp." Daca nu faci febra nu este infectie " ...zic unii sau ..." daca ai o infectie  de acest gen nici  nu poti sta in picioare "...  ( altii pun diagnostic prin calcul probabilistic si ajung la concluzia ca este prea rara sansa ) dar cred ca ceea ce ati gasit la pacientii dumneavoastra cu ajutorul  RMN-ului  ne sugereaza  ca in situatia infectiilor cronice (neinteresante pentru anumiti medici ) organismul pierde batalia pe tacute , iar "avertizarile " simptomatice sunt asa de subtile , incat de multe ori aflam tarziu.

#9
HBOT

HBOT

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 206
  • Înscris: 11.08.2009

 ditaanca, on 6th February 2012, 12:03, said:

... dar cred ca ceea ce ati gasit la pacientii dumneavoastra cu ajutorul  RMN-ului  ne sugereaza  ca in situatia infectiilor cronice (neinteresante pentru anumiti medici ) organismul pierde batalia pe tacute , iar "avertizarile " simptomatice sunt asa de subtile , incat de multe ori aflam tarziu.


Acum am in tratament:
- o tinara de 20 si ceva de ani cu o necroza sistemica: SOLD bilateral, GENUNCHI bilateral (atit afectari ale tibiei cit si ale femurului) si GLEZNE (pilon tibial), pozitiva la afzelii. Initial a fost diagnosticata cu un limfom si tratata la Fundeni.
- un tinar de 30 si ceva care in urma cu un an a fost diagnosticat cu NEVRITA OPTICA, suspicionat cu SM, cu 4 leziuni de demielinizare subcorticale insa, cautat de Cluj la borrelii, dar gasit negativ (analiza facuta la Synevo). Probabil ca cei de la neurologie s-au gindit sa ocoleasca Sp. de Boli Infectioase Cluj, deoarece acolo ies prea des analizele de borrelii pozitive! Ginion! NACF bilateral, iar saptamana viitoare iau sub lupa: genunchii. Analizele de borrelia mai astept putin pentru a stimula imunitatea si sa iasa atit de "pozitive" inchit sa-i zgirie pe creieri pe cei din Cluj!

De indata ce am gata pozele cu RMN-urile si analizele de borrelia le voi posta!

#10
eclati

eclati

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 30.01.2012
Domnule doctor,

Si in America isi pun problemele pe care le explicati dumneavoastra asa de bine, in legatura dintre Lyme si necroze:

http://translate.goo...o...Blyme&hl=ro

Stima

#11
HBOT

HBOT

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 206
  • Înscris: 11.08.2009
Nu numai in Germania sint astfel de preocupari. Uneori in cazul pacientilor cu borrelioza apar si astfel de necroze ca cele descrise in link-ul de mai sus.

CEA CE FACEM INSA IN ROMANIA este nou in lume! NOI, in CMHC, cautam sa standardizam cautarea adica sa stabilim criterii clinice pe baza carora sa stim in vitor CU SIGURANTA cind trebuie sa cautam borrelia la un pacient cu necroza avasculara si respectiv cind trebuie sa cautam necroza la un pacient cu borrelioza.

Faptul ca intre cele doua fenomene ar putea exista o legatura este cunoscut multor medici care au habar de borrelioza, dar modul in care o facem in CMHC este nou la nivel mondial!

PROBABIL ca la fel in cazul leziunilor de demielinizare ar trebui sa cautam borrelia garini, la fel cum facem cu afzeli in cazul edemului osos, iar in cazul gasirii borreliei garini ar trebui cautate leziunile de demielinizare, la fel cum o facem cind gasim borrelia afzeli si cautam leziunile specifice edemului osos. Probabil ca standardizarea acestor corelari ne va ajuta sa fim mult mai exacti in diagnostic si tratament si va ajuta generatiile viitoare de medici sa inteleaga aceste fenomene, deocamdata greu de inteles pentru multi colegi!

Cu stima,
Dr. Ion

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate