Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata
 

proba de lucru sofer Tir.

- - - - -
  • Please log in to reply
33 replies to this topic

#19
StGermain

StGermain

    RL 118

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,517
  • Înscris: 04.04.2004
E bun simulator la ce?
Lui nu ii trebuie datul cu spatele, odata ce a condus cel putin Spania - Suedia.

Ii trebuie strict legatul / dezlegatul semiremorcii de cap. Exista partea asta in jocuri?

Gaby - nu exista niste repere facute special cand dai inapoi capul spre semiremorca? Altfel cum poti reusi sa potrivesti exact capul in dreptul cuiului semiremorcii?

#20
CorneliuRos

CorneliuRos

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,296
  • Înscris: 05.11.2011

 Nicu90, on 30th January 2012, 21:20, said:

Ca sofer,n-ai nevoie de asa ceva .
Cand te pune la proba de lucru ce faci,iti montezi intai jucariile ?:lol:
Cornele,fugi tare.
Ca sofer cu permis profesionist trebuie sa stie sa cupleze remorca si sa o decupleze cu ochii inchisi sa spunem asa. Dar pentru usurarea condusului am explicat ca un monitor LCD+ camera ar fi fantastic la drum lung , mersul cu spatele etc...

In plus, in legislatie nu spune ca : la manevre de mers inapoi sau situatii de acest gen, nu trebuie sa mai fie o a doua persoana sa il ajute?

Quote

pai pana sa se duca e bun si un simulator.

Nu este bun niciun simulator , si nu face nicio branza la nicio scoala de soferi. Trebuie sa se duca la o parcare de TIR-isti sau la un depozit cu TIR-uri multe si vorbesti cu un responsabil de acolo....

Edited by CorneliuRos, 31 January 2012 - 12:17.


#21
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015

 v3lsatis, on 31st January 2012, 11:40, said:

Poti sa incerci un joc de asta cu tiruri pana una alta, iti faci reflexele cand dai cu spatele.
Cauta Euro truck simulator de exemplu.Pana ajungi live e bun ca sa iti faci o idee.

Ti-am spus-o ºi pe topicul celãlalt. Dacã nu eºti ºofer, sã eviþi aria asta ºi sã înveþi sã citeºti primul post dintr-un topic nou.

#22
gaby_bn

gaby_bn

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 45
  • Înscris: 31.01.2010

 Nicu90, on 31st January 2012, 11:47, said:

Omul a mai condus camioane,voi il frecati la cap cu jocuri pe calculator :lol:
Du-te intr-o parcare de camioane si acolo vorbesti cu soferii de tir,sigur te vor ajuta .
Esti printre putini de pe aici de pe forum care intradevar intelege ce vreau.O

 Nicu90, on 31st January 2012, 11:47, said:

Omul a mai condus camioane,voi il frecati la cap cu jocuri pe calculator :lol:
Du-te intr-o parcare de camioane si acolo vorbesti cu soferii de tir,sigur te vor ajuta .
Esti printre putini de pe aici de pe forum care intradevar intelege ce vreau.O sa vad daca gasesc o scoala de sofer cu semiremorca sau vreun binevoitor.Oricum discutia ramine deschisa si mai astept sugesti.Fara sa jignesc pe nimeni dar credetima jocurile pe calculator sau camerele video montate mai stiu eu unde pe camion nu ajuta cu absolut nimic.Realitatea e cu totul alta.Slutari si drumuri bune la toti soferi.

#23
Nicu90

Nicu90

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,084
  • Înscris: 14.09.2007

 CorneliuRos, on 31st January 2012, 12:13, said:

Ca sofer cu permis profesionist trebuie sa stie sa cupleze remorca si sa o decupleze cu ochii inchisi sa spunem asa. Dar pentru usurarea condusului am explicat ca un monitor LCD+ camera ar fi fantastic la drum lung , mersul cu spatele etc...

In plus, in legislatie nu spune ca : la manevre de mers inapoi sau situatii de acest gen, nu trebuie sa mai fie o a doua persoana sa il ajute?


Nu este bun niciun simulator , si nu face nicio branza la nicio scoala de soferi. Trebuie sa se duca la o parcare de TIR-isti sau la un depozit cu TIR-uri multe si vorbesti cu un responsabil de acolo....
Cornele bati campii tare de tot.
Un sofer (atentie,sofer) n-are nevoie de insotitori la orice manevra cu spatele .  Asa ca fugi cu explicatiile tale .

#24
gaby_bn

gaby_bn

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 45
  • Înscris: 31.01.2010

 Nicu90, on 31st January 2012, 15:17, said:

Cornele bati campii tare de tot.
Un sofer (atentie,sofer) n-are nevoie de insotitori la orice manevra cu spatele .  Asa ca fugi cu explicatiile tale .
Nicu e usor sa vorbesti daca nu ai urcat intr-un camion niciodata in viata ta,si nu ma refer la tine,.Cornel cred ca nu a condus nici macar 500 de metri un camion, deci nu are rost sa te enervezi.Omul vrea sa ajute dar din pacate solutile date de el sunt departe de realitate.Fara sa jignesc pe nimeni eu ramin la concluzia ca practica este cea mai importanta ,si chiar si 10 minute la fata locului ,in care tu sa prinzi sau sa  decuplezi furtunele alea ajuta mai mult ca orice simulator ,filmare sau explicatie data aici pe forum asa ca astept in continuare un coleg care este dispus sa ma ajute 15 minute,contra cost.Poate ati auzit din intimplare de vreo scoala de sofer prin zona Cluj,Bistrita,Mures,Vatra Dornei care sa aiba in dotare cap tractor cu semiremorca.Pacat ca in tara asta instructori in marea lor majoritate urmaresc sa isi i-a bani si atita tot.Cind urmaresti sa iti iei carnetul esti multumit cu doua ,trei ore de condus pe Saviem,Raba etc,dar mai tirziu iti dai seama ca ai toate categoriile, dar instructori nostri dragi nu te-au invatat sa cuplezi sau sa decuplezi o semiremorca(banul conteaza).Am luat cat CE cu 4 ore de condus pe Raba in 2003,fara vreo parcare ,manevra de cuplare,decuplare a remorci.Am prieteni care au luat CE in Spania si credetima au iesit din scoala de soferi satuli de manevre cu spatele sau cuplari si decuplari .Idea este ca omul si-a luat permisul de sofer profesionist acolo dar dupa ce a iesit din scoala a putut sa sustina o proba pentru angajare fara cea mai mica emotie.Aici iesim soferi profesionisti pe banda si nu suntem in stare sa parcam TIR-ul la rampa.Din pacate asta este Rominia.Toti angajatori vor experienta dar unde putem si noi sa facem experienta asta daca toata lumea ne inchide usa in nas si ce e si mai rau scolile de sofer urmaresc doar sa isi ia banul si nu te invata nimic

#25
corleonesicocos

corleonesicocos

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 99
  • Înscris: 12.12.2005
salutare, gabi, daca te ajuta cu ceva, legat de problema care o ai, intra pe site-ul celor de la Volvo truck.
acolo au un ghid, un '' manual'' de utilizare a capului tractor.
acolo au si o prezentare despre cuplarea si decuplarea semiremorcii. bafta.

#26
corleonesicocos

corleonesicocos

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 99
  • Înscris: 12.12.2005
mai exact, intri pe Volvo trucks romania, undeva in stanga sus iti apar "autocamioane", "autocamioane rulate", mai multe
dai pe "autocamioane" si alegi volvo fh, iar undeva in stanga mai jos o sa gasesti "instructiuni interactive pentru soferi"
si acolo vei gasi mai multe printre care si modul cum se cupleaza si decupleaza semiremorca
cred ca-ti va fi de folos, tinand cont ca nu esti chiar "strain " de ceea ce inseamna un tir. succes.

#27
coracao

coracao

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 782
  • Înscris: 25.04.2008
Era chiar aici un topic despre cuplare si decuplare a semiremorcii...nu iti fa probleme, nu e greu nici asta si nici manevrele cu spatele. trebuie doar sa nu te grabesti si sa fi atent.

#28
Nicu90

Nicu90

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,084
  • Înscris: 14.09.2007

 StGermain, on 31st January 2012, 12:04, said:

Gaby - nu exista niste repere facute special cand dai inapoi capul spre semiremorca? Altfel cum poti reusi sa potrivesti exact capul in dreptul cuiului semiremorcii?
Cand dai cu spatele trebuie sa vii in drept cu remorca,sa o vezi oglinzi si sa 'intri' in ea.Simti cum se cupleaza ,trebuie intrat cu putin tupeu ca altfel nu se cupleaza (sau exista varianta ca remorcile care le-am cuplat pana acum sa fi avut ceva in cupla ) .

#29
gaby_bn

gaby_bn

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 45
  • Înscris: 31.01.2010

 Nicu90, on 31st January 2012, 23:18, said:

Cand dai cu spatele trebuie sa vii in drept cu remorca,sa o vezi oglinzi si sa 'intri' in ea.Simti cum se cupleaza ,trebuie intrat cu putin tupeu ca altfel nu se cupleaza (sau exista varianta ca remorcile care le-am cuplat pana acum sa fi avut ceva in cupla ) .
Nicu acuma lucrezi pe tir?Poate ne faci o descriere amanuntita a manevrei de cuplare si decuplare si asa ne ajuti pe mai multi care suntem in situatia asta

 coracao, on 31st January 2012, 22:58, said:

Era chiar aici un topic despre cuplare si decuplare a semiremorcii...nu iti fa probleme, nu e greu nici asta si nici manevrele cu spatele. trebuie doar sa nu te grabesti si sa fi atent.
Multumesc de incurajare si eu ma gindesc ca de multe ori imi fac prea multe probleme mai ales ca de condus am mai condus tir.


 corleonesicocos, on 31st January 2012, 21:39, said:

mai exact, intri pe Volvo trucks romania, undeva in stanga sus iti apar "autocamioane", "autocamioane rulate", mai multe
dai pe "autocamioane" si alegi volvo fh, iar undeva in stanga mai jos o sa gasesti "instructiuni interactive pentru soferi"
si acolo vei gasi mai multe printre care si modul cum se cupleaza si decupleaza semiremorca
cred ca-ti va fi de folos, tinand cont ca nu esti chiar "strain " de ceea ce inseamna un tir. succes.
O sa arunc o privire multumesc de sugestie

#30
Nicu90

Nicu90

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,084
  • Înscris: 14.09.2007
Nu lucrez prorpriu-zis ,mai fac 2-3 curse pe luna in weekend .
Din ce stiu la cuplare ar fi urmatoarele: Vii cu capul tractor cu spatele si 'intri' sub remorca pana simti ca se cuplueaza (te uiti in oglinzi sa tragi in linie cu remorca) .
Tragi frana de mana la tractor,te duci in spate si cuplezi furtunele de aer/curent de la cap la remorca (o sa scoata un fasait,dar asa am vazut ca fac) .
Dupa asta,te duci si ridici picioarele la remorca ,ai o manivela pe partea dreapta ,in dreptul picioarelor si are doua viteza (daca tragi la tine o dai pe mic si ridici mai usor ) ,dupa ce le-ai ridicat pui manivela la loc in suport si de pe telecomanda de la pernele de aer apesi pe un buton de egalizare  (ridici sau lasi capul din perne ,dupa caz) .
Eu astea le stiu, pana acum asa am procedat.

#31
coracao

coracao

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 782
  • Înscris: 25.04.2008
http://forum.softped...howtopic=796940   Uite aici topicul cu cuplare si decuplare...am scris si mai sus dar nu m-ai bagat in seama...

#32
gaby_bn

gaby_bn

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 45
  • Înscris: 31.01.2010

 coracao, on 1st February 2012, 11:47, said:

http://forum.softped...howtopic=796940   Uite aici topicul cu cuplare si decuplare...am scris si mai sus dar nu m-ai bagat in seama...
merwsi mult

#33
mihaitza_m

mihaitza_m

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 09.07.2012
sevus,
fostul meu coleg de banca din liceu e sofer pe tir, la Hartltrans in Timisoara , dc asta iti spune ceva.
nici el nu avea experienta cand s-a angajat acolo, stiu ca era fericit ca l-au luat... cica a stat cateva luni cu un titular si a invatat ce era de invatat si de ceva timp e si el titular.
fa-ti si tu dosarul si trimite-l ...si ...poate ai noroc  :peacefingers:

#34
geodragos1974

geodragos1974

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 12.03.2013
cunoaste  cineva o firma de transport care angajeaza soferi sunt din ialomita multumesc

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate