Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Filme online merg in reluare

- - - - -
  • Please log in to reply
7 replies to this topic

#1
alinvel

alinvel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 44
  • Înscris: 18.06.2011
Salut,
Am o problema, si anume cand vreau sa vizionez un film online (oricare), imi merge in reluare (sunetul merge bine) am deschis windows task manager iar la CPU Usage un nucleu ajunge la 100% iar cel de-al 2-lea undeva la 13% iar totalul ajunge 50 - 60%
Mentionez ca am AMD Athlon 64 X2 Dual Core Procesor 4000+ 2.11Ghz cu 2 GB RAM
Ms anticipat

#2
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,364
  • Înscris: 15.06.2004
1. Din ce vad, calculatorul tau nu e optimizat ptr multithreating. Citeste aici - http://forum.noteboo...oem-do-you.html
2. Ce placa video ai si ce drivere ai ptr ea - majoritatea placilor noi stiu sa faca ele decodare video si sa scuteasca procesorul.
3. Vezi sa ai ultima versiune de flash.
4. Ce browser folosesti ?

#3
lenovostart

lenovostart

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 171
  • Înscris: 17.08.2010
Mai mult ca sigur ai virusi, in aceasi situatie am fost si eu cu ceva timp in urma (aveam o herghelie de trojani), am formatat hardul si am reinstalat sistemul de operare, dupa aia a mers fara probleme.

Edited by Ravy, 30 January 2012 - 14:20.


#4
tom_1133

tom_1133

    utilizator Linux Mint

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,716
  • Înscris: 10.02.2011
eiffel, este nevoie de un procesor dual core ca sa poti viziona un film online  :w00t:  ?! foarte tare, nu stiam !

ON:
alinvel, presupun ca ai windows XP daca ai postat pe aria dedicata XP-ului  :peacefingers:
Asadar, ai observat daca windowsul iti "vede" placa video ?
Ca sa verifici asta, fa asa:
1. click dreapta pe desktop
2. click pe "Properties"
3. click pe "Settings"
4. click pe "Advanced"
5. click pe "Adapter" si la "Adapter Information" rebuie sa scrie numele placii tale video (fie ea onboard sau atasabila),
cati mb are placa video si ce versiune etc. !
Daca nu scrie nimic decat "Unknown" inseamna ca nu ai driverul placii video instalat si de aceea cand vizionezi orice film online
iti merge in reluare imaginea iar procesorul incearca sa compenseze lipsa driverului placii video, motiv pt. care sta la 100%  :peacefingers:

Sfatul meu este sa iei programul asta ASTA ca sa afli cum se numeste modelul placii video, apoi cauti driverul pt. placa ta video, il instalezi si n-o sa mai ai probleme.


bafta !

#5
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,364
  • Înscris: 15.06.2004

Quote

eiffel, este nevoie de un procesor dual core ca sa poti viziona un film online  ?! foarte tare, nu stiam !
Nu la asta m-am referit ci doar la faptul ca nu e optimizat:

Quote

iar la CPU Usage un nucleu ajunge la 100% iar cel de-al 2-lea undeva la 13%
In mod normal pe un sistem optimizat ambele nuclee ar fi folosite la valori apropiate. Asta e si motivul ptr care am notat ca punct separat.
Nu are treaba neaparat cu filmele care merg in reluare...
Desi procesorul ala nu ar putea reda fluent un film 1080p fara ajutor din partea unei placi video care stie decodare HD hardware.

#6
tom_1133

tom_1133

    utilizator Linux Mint

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,716
  • Înscris: 10.02.2011
In orice caz, alinvel nu are driverul placii video (nici onboard nici atasabila) instalat si de aceea nu poate vedea nic macar filmuletele de pe youtube  :peacefingers:

#7
alinvel

alinvel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 44
  • Înscris: 18.06.2011

View Posttom_1133, on 30th January 2012, 13:49, said:

eiffel, este nevoie de un procesor dual core ca sa poti viziona un film online  :w00t:  ?! foarte tare, nu stiam !

ON:
alinvel, presupun ca ai windows XP daca ai postat pe aria dedicata XP-ului  :peacefingers:
Asadar, ai observat daca windowsul iti "vede" placa video ?
Ca sa verifici asta, fa asa:
1. click dreapta pe desktop
2. click pe "Properties"
3. click pe "Settings"
4. click pe "Advanced"
5. click pe "Adapter" si la "Adapter Information" rebuie sa scrie numele placii tale video (fie ea onboard sau atasabila),
cati mb are placa video si ce versiune etc. !
Daca nu scrie nimic decat "Unknown" inseamna ca nu ai driverul placii video instalat si de aceea cand vizionezi orice film online
iti merge in reluare imaginea iar procesorul incearca sa compenseze lipsa driverului placii video, motiv pt. care sta la 100%  :peacefingers:

Sfatul meu este sa iei programul asta ASTA ca sa afli cum se numeste modelul placii video, apoi cauti driverul pt. placa ta video, il instalezi si n-o sa mai ai probleme.


bafta !


Am placa video Radeon X1550 512 MB, windows XP :)
Problema asta o am de 2 zile, nu am instalat/dezinstalat nimic recent. Imi merge perfect jocurile filmele de pe HDD chiar si de pe alte site-uri insa a aparut problema pe site-ul 990 si 220 punct ro. Acum pe 220 imi merge insa 990 nu. Am defragmentat, verificat partitia C de erori, scanat de virusi (avira varianta free); folosesc mozilla si google chrome updatate la zi, java updatat.
Ideea este ca dau play la un film, imi merge bine cam 10, 20 minute cele 2 nuclee fiind la cca 20-30% si utilizate in mod egal, dupa cele 20 min la primul nucleu ii creste activitatea pana la 100% iar la cel de-al 2-lea ii scade.

#8
acadea_wireless

acadea_wireless

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 269
  • Înscris: 04.09.2008
Posibil sa fie plin de praf, si sa se protejeze de supraincalzire reducandu-si viteza, bazat pe ultimul tau post.

Sari cu aspiratoru' pe el.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate