Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

Sfaturi babesti

- - - - -
  • Please log in to reply
15 replies to this topic

#1
red-rose

red-rose

    calzado, oro y chocolate

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,567
  • Înscris: 05.02.2010
In intampinarea celor care doresc a se folosi de ele sau vor doar sa rada cu gura pan' la urechi. Un topic in care sa imbinam utilul cu "basmele" babelor plictisite.

o sa incep eu, c-un sfat serios, tehnica folosita si functionala:

pentru arsuri, nu foarte grave, spargeti un ou si dati pe rana cu albusul acestuia, de cate ori e nevoie, pana cand pielea nu-l mai absoarbe. albumina continuta de acesta ajuta la regenerarea pielii in timp foarte scurt

#2
v3lsatis

v3lsatis

    【HD】

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,173
  • Înscris: 19.12.2004
Bag si eu unu de care nu ma satur:

Cand e ghetus afara, trebuie sa va lipiti pe talpa pantofului leucoplast de ala maro ca sa nu va uschitzi in cap  :thumbup:

#3
red-rose

red-rose

    calzado, oro y chocolate

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,567
  • Înscris: 05.02.2010
alta :P pentru femeile gravide care vor sa stie ce sex va avea copilul, pot afla astfel:

daca va arunca cineva in cap putina sare, fara sa stiti momentul in care-o va face. Daca puneti prima data mana la nas, atunci veti avea baiat, iar daca duceti mana la gura, atunci veti avea fata.  :bigwhitegrin:

#4
v3lsatis

v3lsatis

    【HD】

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,173
  • Înscris: 19.12.2004
Continuam :)

Daca spargi un ou si ai doua galbenusuri o sa ai gemeni !  :deadtongue:

#5
minam

minam

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 931
  • Înscris: 15.09.2009
Ca sa scapi de un neg, il legi strans cu un fir de par de cal si in scurt timp se usuca si cade
:peacefingers:

#6
red-rose

red-rose

    calzado, oro y chocolate

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,567
  • Înscris: 05.02.2010

View Postminam, on 13th January 2012, 12:00, said:

Ca sa scapi de un neg, il legi strans cu un fir de par de cal si in scurt timp se usuca si cade
:peacefingers:
sau dai pe el cu zeama de rostopasca

#7
minam

minam

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 931
  • Înscris: 15.09.2009

View Postred-rose, on 13th January 2012, 12:13, said:

sau dai pe el cu zeama de rostopasca

stiu....le-am incercat pe amandoua (cu succes)  :rolleyes:

#8
yasmi

yasmi

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,504
  • Înscris: 20.02.2009

View Postred-rose, on 13th January 2012, 11:51, said:

alta :P pentru femeile gravide care vor sa stie ce sex va avea copilul, pot afla astfel:

daca va arunca cineva in cap putina sare, fara sa stiti momentul in care-o va face. Daca puneti prima data mana la nas, atunci veti avea baiat, iar daca duceti mana la gura, atunci veti avea fata.  :bigwhitegrin:

daca pune mina stinga sa se scuture e fata, daca pune dreapta e baiat

la futai :
daca casca gura cind termina o sa iasa fata, daca stringe din dinti, face baiat :lol:

#9
Oscilatrix

Oscilatrix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,581
  • Înscris: 30.11.2009
Pe mine ma sperie faza cu deochiul. Adica eu nu cred deloc in asemenea chestii, dar imi amintesc cand eram mica ca am fost deochiata de 2 ori si imi da peste cap credintele :D. Mi-era foarte rau, vomitat, febra, nu ma puteam misca, cate o zi intreaga, dupa ce mi-a facut nasa-mea respectiv o baba un descantec d'ala, cu bete de chibrit in ceasca de apa si nu mai stiu ce, mi-a trecut imediat!! Si eram si mult prea mica ca sa constientizez ca aia cica trebuie sa ma vindece si vezi doamne a fost placebo. Freaky shit.

#10
Deria_Leena26

Deria_Leena26

    WYSIWYG

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,650
  • Înscris: 11.05.2006

View Postv3lsatis, on 13th January 2012, 11:46, said:

Bag si eu unu de care nu ma satur:

Cand e ghetus afara, trebuie sa va lipiti pe talpa pantofului leucoplast de ala maro ca sa nu va uschitzi in cap  :thumbup:

Hm, la mine era "sa va puneti o soseta groasa, flausata, peste gheata/bocanc, sa nu alunecati".

View PostOscilatrix, on 13th January 2012, 12:30, said:

Pe mine ma sperie faza cu deochiul. Adica eu nu cred deloc in asemenea chestii, dar imi amintesc cand eram mica ca am fost deochiata de 2 ori si imi da peste cap credintele :D. Mi-era foarte rau, vomitat, febra, nu ma puteam misca, cate o zi intreaga, dupa ce mi-a facut nasa-mea respectiv o baba un descantec d'ala, cu bete de chibrit in ceasca de apa si nu mai stiu ce, mi-a trecut imediat!! Si eram si mult prea mica ca sa constientizez ca aia cica trebuie sa ma vindece si vezi doamne a fost placebo. Freaky shit.

Dap, de aici si indoiala mea.

Venisem o data din oras, eram studenta, si m-a luat un rau, nu cu febra, greata, varsaturi, dar cu fugit imaginea din fata ochilor, ameteli... Pana nu m-a descantat cineva care stia, nexam sa-mi treaca...

Daca te doare capul, cureti un cartof, il tai felii, asezi feliile intr-o carpa curata, o rulezi si o pui pe cap, pe partea dureroasa.

Daca iti simti picioarele grele, obosite, umpli un lighean cu apa cat suporti de calda, arunci in apa un pumn de sare grunjoasa, zeama de la doua lamai si stai cu picioarele in apa aia, relaxandu-te.

Daca ai nevoie de un scrub rapid, amesteci 2-3 linguri de zahar brun cu niste ulei de corp pentru bebelusi.

#11
red-rose

red-rose

    calzado, oro y chocolate

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,567
  • Înscris: 05.02.2010
daca n-aveti chef sa calcati perdelele, la spalare, pe langa balsam, puneti si 100 ml (un pahar) de otet

#12
yasmi

yasmi

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,504
  • Înscris: 20.02.2009
io nu le calc, le agat asa stoarse direct
se usca ele spinzurate , foarte bine.

#13
red-rose

red-rose

    calzado, oro y chocolate

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,567
  • Înscris: 05.02.2010

View Postyasmi, on 13th January 2012, 14:21, said:

io nu le calc, le agat asa stoarse direct
se usca ele spinzurate , foarte bine.
si eu le pun tot ude, asa cum le scot de la spalat, dar daca pun otet se indreapta frumos si nu raman cute (care oricum apar la stoarcere)

#14
Sydule

Sydule

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 08.10.2011
Nu stiu daca-i babeasca, dar am vazut pe net cum iti cureti periile de par: le lasi un pic la inmuiat intr-un bol cu solutie de spalat vase si un pic de ulei de masline. Nu e nevoie sa le freci. Am incercat, se degreseaza bine si indeparteaza toate scamele alea de la baza.

#15
red-rose

red-rose

    calzado, oro y chocolate

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,567
  • Înscris: 05.02.2010

View PostSydule, on 21st January 2012, 19:31, said:

Nu stiu daca-i babeasca, dar am vazut pe net cum iti cureti periile de par: le lasi un pic la inmuiat intr-un bol cu solutie de spalat vase si un pic de ulei de masline. Nu e nevoie sa le freci. Am incercat, se degreseaza bine si indeparteaza toate scamele alea de la baza.
nu te supara, da' cam la cat timp efectuezi tu operatiunea asta, de se fac astfel de "depuneri" :huh:

#16
Sydule

Sydule

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 08.10.2011
Saptamanal se aduna praf, matreata la periile din plastic. La cele de lemn nu am probleme
Mai era un sfat pt a usca unghiile rapid dupa aplicarea ojei - cufundarea lor intr-un bol cu apa rece.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate