Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...
 Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...
 Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11
 securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...

De unde cumparati suspensii / gar...

[UNDE] Reconditionare obiecte lemn
 

am pierdut actele casei de marcat

- - - - -
  • Please log in to reply
1 reply to this topic

#1
iulianajulie

iulianajulie

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 10.01.2012
Am nevoie de ajutor... nu mai gasesc actele casei de marcat... o am de putin timp, a fst fiscalizata, dar nu mai gasesc actele, ma refer la carticelele ei... nu la manualul de utilizare... ce trebuie sa fac ca sa iau altele? Multumesc!

#2
Mos_Ilie

Mos_Ilie

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,522
  • Înscris: 31.12.2006
Salut și bine ai venit pe forum.

Ai pierdut Cartea de intervenție și Registrul special de la casa de marcat ?

Ia legătura cu firma autorizată de Service ( care a fiscalizat casa de marcat ) și cu acordul Fisc-ului ți se va elibera ( contra cost ) un duplicat după actele pierdute.

Administrația Fiscală locală cere ( de obicei ) să faci un anunț publicitar în ziarul local cum că actele casei de marcat au fost pierdute sau distruse.

Procesul verbal de instalare ( fiscalizare ) din care ar trebui să ai un exemplar poate ajuta, la fel și raportul fiscal sumar pentru memoria fiscală, care se poate obține de pe casa de marcat.  

Operația în sine nu ar trebui să dureze mai mult de o oră.
După reconstituirea actelor de către firma autorizată de Service, trebuie să revii la Fisc unde se verifică ( și semnează ) actele nou întocmite.

În lege scrie că reconstituirea Cărții de intervenție trebuie făcută în maxim 72 de ore de la descoperirea pierderii sau distrugerii ei și se riscă amendă de la 8000 până la 10000 Lei, în caz că situația nu se rezolvă.

Edited by Mos_Ilie, 10 January 2012 - 15:41.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate