Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Rename SQL column

Achiziționare tuner TV !

Din ce este facuta terasa asta?

Cum accesez site-ul CNAS ?
 Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...
 Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 

nu vad jocurile pe full screen

- - - - -
  • Please log in to reply
5 replies to this topic

#1
pupic4fun

pupic4fun

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 18.12.2011
sarbatori fericite in primul rand....
am si eu o problema la laptop....nu pot vedea jocurile pe tot ecranul... si am incercat urmatoarele:
1. am pus rezolutia maxima la joc (si tot imi ramane o diferenta pe laterala)
2. rezolutie ecran (mie se intampla acelasi lucru ca la jocuri...adik nu se vede desktop pe tot ecranul, vad imagine pe tot ecranul doar in 1366-768 si 1360-768)
3. am cautat in setarile driverului sistem grafic HD intel si nu am gasit prea multe optiune pentru grafica...nimic legat de full screen la apicati sau ceva de genu

-configuratia laptopului o gasiti in fisierul atasat mai jos
-windows 7 ultimate (64 bits)
-si am primit cd cu driverele laptopului ......insa trebuie sa specific o treaba dubioasa si anume ca nu pot sa imi instalez driverul de la nvidia, ci doar pe cel de la intel hd



astept sugesti....

ps: o sa iau si un program sa fac update la drivere si anume "Warez- Piraterie" poate reusesc ceva (dar nu sta nimeni la sharing pentru el, deci cred ca mai dureaza)

Attached Files


Edited by eiffel, 19 December 2011 - 16:02.


#2
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,364
  • Înscris: 15.06.2004
Sarbatori fericite si tie.
Si o indemnare sa recitesti regulamentul acceptat la inscriere si eventualele reguli suplimentare de pe ariile pe care postezi - le gasesti la IMPORTANT.

In primul rand - un laptop cu video intel nu e ptr jocuri. Doar ptr Office si navigare pe net. Plus ceva filme la chipseturile cu HD in denumire.
In al doilea - in general jocurile mai vechi, care teoretic pot rula pe un calculator cu grafica Intel, nu stiu rezolutii wide. Deci din start vor rula cu ceva bari negre pe marginile ecranului. Asta daca se vor incadra cat de cat in rezolutie.
In al treilea rand, laptopul tau pare a folosi tehnologia nVidia Optimus. Spun pare, ptr ca nu stiu de unde ai luat acele specificatii. Pentru ca pe acelasi sasiu de laptop pot exista diverse configuratii - date de literele de dupa model. Ori cum tu spui ca nu poti instala driverele nVidia, e posibil ca sa nu ai aceasat tehnologie instalata. Sunt destule modele de laptop care vin in configuratii cu si fara nVidia Optimus. Si nu ai spus exact fabricantul si modelul - asa cum scrie pe eticheta de pe verso.
In al 4-lea rand - nu-ti recomand sa iei un soft piratat ptr update de drivere. E ilegal, plus ca te poti virusa. Si nici nu e nevoie - gasesti similar atat al intel cat si la nVidia pe site - detectie automata. DAR cele mai bune drivere le gasesti intotdeauna pe site-ul producatorului laptopului. vezi si asta - http://forum.softped...howtopic=525291

#3
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,298
  • Înscris: 07.02.2003

 pupic4fun, on 19th December 2011, 15:58, said:

2. rezolutie ecran (mie se intampla acelasi lucru ca la jocuri...adik nu se vede desktop pe tot ecranul, vad imagine pe tot ecranul doar in 1366-768 si 1360-768)
Asta e normal - Rezolutie optima: 1366 x 768 deci ecranul tau e 16:9. Daca jocul nu stie de 16:9 nu are de ce sa se vada pe tot ecranul... altfel s-ar turti.

#4
Dobybest

Dobybest

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,260
  • Înscris: 28.08.2007
Daca vrei sa le vezi full screen trebuie sa bifezi optiunea fill to screen din softul driverului video dar imaginea se vedea distorsionat !

#5
pupic4fun

pupic4fun

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 18.12.2011

 Dobybest, on 19th December 2011, 16:38, said:

Daca vrei sa le vezi full screen trebuie sa bifezi optiunea fill to screen din softul driverului video dar imaginea se vedea distorsionat !
am specificat ca nu am asemenea optiune in setarile driverului....



acum uite ce scrie pe spatele laptopului.....
" lenovo ideaPad z570
model name 20095
input 20v ~ 4.5a
mfg data 11/10/24
s/n wb03730322     p/n 59316603
mo: wb0110240c
factory id: ks
manufactured for lenovo (singapore) Pte. Ltd"




iar acele detalii le-am luat de pe site de unde am cumparat laptop :|




ps: imi cer scuze ca nu am postat unde trebuie...dar sunt mai nou si inca descopar complexitatea forumului :)...

#6
pupic4fun

pupic4fun

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 18.12.2011
help?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate