Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
O smecherie pe care nu o inteleg

Balcon parter fara acte

unde gasesc un speed bag in bucur...

Programe TV cu altfel de sporturi
 Laptop "bun la toate" max...

navigatie noua vw tiguan

ctfmon.exe - System Error (in Saf...

Ați prins vremurile cand 120 Volț...
 Whatsapp nu afișeaza numele ...

Medii admitere Politehnica Bucure...

Se extinde Baza de la Kogalniceanu

Politist mutilat de caine in curt...
 Trotineta- cat rezista?

Windows 11 si inregistrare de pe ...

Cont Facebook spart

Accesare Plex prin webstation
 

saltele ortopedice

* * * * * 3 votes
  • Please log in to reply
4611 replies to this topic

#991
roxana_SCS

roxana_SCS

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 52
  • Înscris: 30.11.2007

View PostLL13G, on 23rd December 2011, 13:21, said:

Scumpe si laudate sunt si cele de la Lineaflex, pe care vad ca nu le-ai mentionat.

nu am apucat sa le vad pe viu pe cele de la lineaflex
nici nu stiu unde le-as putea incerca in constanta. oferta la saltele mi se pare destul de slabuta.
de ex...la mobexpert au doar natupalmul de 20 cm. pe celalalt nu l-au adus pt k "nu mai au loc in magazin"
acum chiar am pata pusa pe cele de la lems...sper sa revin curand cu detalii despre ele

#992
LL13G

LL13G

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,520
  • Înscris: 08.08.2006
@roxana: bafta

eu am niste nelamuriri referitoare la salteaua mea. am cumparat-o acum vreo 2 saptamani, dar salteaua mea are un miros ciudat, asa de aracet parca..
e normal?

am tot citit ca unele saltele miros de la tratamentul antimucegai/antiacarieni, dar mie mi se pare puternic si urat mirosul asta, ma gandesc ca paote e si toxic si exact de asta nu am nevoie..  am sunat, dar nu e nimeni acum, o sa le trimit un mail, totusi e cam ciudat

#993
maestrofree

maestrofree

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 24.03.2010
Incercati si saltelele de la magniflex, sunt direct din italia, au un showroom pe langa udristei in bucuresti, ii gasiti pe net. Cand am trecut pe acolo si am vazut saltele Piere Cardin, am vazut ca au si saltele Schlaraffia direct din Germania, nu am mai plecat fara saltea. Nu sunt prim pret, dar cand este vorba de saltea nu trebuie sa va ganditi la bani deoarece 8 ore pe zi dormiti pe saltea, nu am cum sa va explic cat de odihnit ma trezesc dupa 6 ore de somn pe o saltea buna, sunt foarte multumit, de aceea ii si recomand. Au si accesorii(perne, protectoare saltea, somiere), au si saltele copii etc.

#994
geyer

geyer

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 38
  • Înscris: 09.02.2009
Salutare! Am tot citit de câteva zile acest topic si mi s-a părut foarte interesant, oferă informa?ii folositoare, dar apare o nelamurire. Destul de mul?i utilizatori, unii care au testat, al?ii care nu au testat, spun ca saltelele Natupalm sunt excelente si nemaipomenite. Azi, am fost si eu la Mobexpert sa testez o saltea Natupalm Deluxe. Este interesantă ca si senzatie dar când am întrebat de garantie, cei de acolo au spus ca e 2 ani....de rasul curcilor! Este destul de ciudat ca pt o saltea de aproape 3000 de lei sa Primesti garantie 2 ani...mi se pare o nesimtire totala din partea celor de la Mobexpert. In plus, cautand pe gooogle aceasta saltea, am găsit doar site-uri din malaesia, de la producător si alibaba-uri sau made-in-China...deci ce sa în?eleg? Ca aceasta saltea se vinde doar in Romania noastră luată de la galbejiti ieftin si făcută produs de lux pt romanii no?tri?
E corect ca se pot face si produse de calitate in Asia, dar tind sa cred ca noi nu prea le vedem.

O părere?

Poate mă insel eu....

Apropo, am vazut de câteva zile o saltea memory la Lem's, interesantă, pre? aproximativ 1900lei la 1600x2000x200. Garantie tot doi ani...

Aruncati o privire si aici http://regelesaltele.../mef_elite_13-7 si spuneti o părere despre aceste saltelele.

Va multumesc!

Edited by geyer, 29 December 2011 - 22:15.


#995
roxana_SCS

roxana_SCS

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 52
  • Înscris: 30.11.2007

View Postgeyer, on 29th December 2011, 21:59, said:

Apropo, am vazut de câteva zile o saltea memory la Lem's, interesantă, pre? aproximativ 1900lei la 1600x2000x200. Garantie tot doi ani...

Va multumesc!


eu m-am lasat pagubasa incercand sa aflu detalii despre saltelele de la Lems...am fost iar sa vad daca au aflat ceva informatii si vadit enervati de faptul ca insist, mi s-a spus ca nu-mi vor spune oricum care este producatorul, iar detaliile pe care le solicit oricum nu le stie nimeni. de parca ma duceam in china sa iau direct de la producator :)

ma rog...le-am transmis si eu elegant ca in acest caz imi voi cumpara saltea de la mobexpert si cu asta basta

am totusi o intrebare pentru cei care au incercat diverse tipuri de saltele...ati gasit vreuna care sa semene (ca si senzatie cand stai pe ea) cu serta new york?... care din pacate e mult peste bugetul meu...

#996
geyer

geyer

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 38
  • Înscris: 09.02.2009

View Postroxana_SCS, on 30th December 2011, 09:27, said:

eu m-am lasat pagubasa incercand sa aflu detalii despre saltelele de la Lems...am fost iar sa vad daca au aflat ceva informatii si vadit enervati de faptul ca insist, mi s-a spus ca nu-mi vor spune oricum care este producatorul, iar detaliile pe care le solicit oricum nu le stie nimeni. de parca ma duceam in china sa iau direct de la producator :)

ma rog...le-am transmis si eu elegant ca in acest caz imi voi cumpara saltea de la mobexpert si cu asta basta

am totusi o intrebare pentru cei care au incercat diverse tipuri de saltele...ati gasit vreuna care sa semene (ca si senzatie cand stai pe ea) cu serta new york?... care din pacate e mult peste bugetul meu...


Daa....eu am fost in Cluj la Lem's, dar au fost f amabili. Informații despre saltea mi-au dat de pe o hârtie, care o pro ideea si ei de Putin timp...

Acum...nici nu știu ce sa fac...Natupalm sunt de prin malaesia, Lem's au informații putine...e o ceata totala. Tempur...nu "este bani" de ea :P.

Oricum...garantiile sunt cam mici, fata de ceri de la regelesaltelelor.ro, care dau 10ani pe forma iar la preț au reducere acum de 30%. E un preț bunicel, zic eu.

Dar sunt încă in Dilema, pt ca Natupalm au 4 steaguri iar cealaltă are doua straturi de spuma.

Cum e mai bine, sa fie spuma cu memorie mai groasa(7cm) sau mai subtire(2cm)?

#997
colombo2003

colombo2003

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,312
  • Înscris: 16.07.2008
Si saltele de la IKEA au 10 ani garantie (si preturi rezonabile), insa, desi sunt fan IKEA, de data asta pe mine nu m-au convins; sunt prea moi pentru gustul meu.

Incercati si saltele Siesta. Am luat de curand de la ei doua saltele Soft Europa. Ce pot sa va spun despre ei? Sunt fabricate in Romania, la Fetesti. Sunt livrate, gratuit, la domiciliu. Si au garantie de 6 ani!

Au avut putin miros de la adeziv, dar, dupa 3 zile de aerisit, acesta a disparut. Husa este detasabila, cu fermoar si lavabila. Timp de livrare 4 zile (dupa achitarea avansului de 50%).

Fata de iarna este tare (dar pe mine asta m-a si interesat; bine, si somierele au duritate reglabila). Modelul Cumulus insa mi s-a parut extrem de tare (cel mai dur de pe piata; si am incercat cam tot...). Cam atat. Daca mai aveti intrebari, va raspund cu placere.

#998
LL13G

LL13G

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,520
  • Înscris: 08.08.2006

View Postcolombo2003, on 30th December 2011, 21:58, said:

Si saltele de la IKEA au 10 ani garantie (si preturi rezonabile), insa, desi sunt fan IKEA, de data asta pe mine nu m-au convins; sunt prea moi pentru gustul meu.

Incercati si saltele Siesta. Am luat de curand de la ei doua saltele Soft Europa. Ce pot sa va spun despre ei? Sunt fabricate in Romania, la Fetesti. Sunt livrate, gratuit, la domiciliu. Si au garantie de 6 ani!

Au avut putin miros de la adeziv, dar, dupa 3 zile de aerisit, acesta a disparut. Husa este detasabila, cu fermoar si lavabila. Timp de livrare 4 zile (dupa achitarea avansului de 50%).

Fata de iarna este tare (dar pe mine asta m-a si interesat; bine, si somierele au duritate reglabila). Modelul Cumulus insa mi s-a parut extrem de tare (cel mai dur de pe piata; si am incercat cam tot...). Cam atat. Daca mai aveti intrebari, va raspund cu placere.
a disparut mirosul dupa 3 zile de aerisit? la mine mirose f puternic inca.. daca e rece in camera nu se simte, daca dau drumul la caldura dupa 3 ore opa si mirosul.. am tot aerisit, mai ales ca nu am pus salteaua sa ma culc pe ea din prima zis..  le-am scris sa-i intreb insa stiu ca sunt in concediu

tu cum le-ai aerisit, scoase din husa si lasate la aer sau cum, ca altfel nu vad cum nu as mai simti mirosul ala dupa 3 zile...

LE: am salteaua de la inceputul lunii, e ok ca duritate, poate un pic mai mult decat as fi vrut, credeam ca la caldura o sa fie mai moale (acolo unde m-am asezat pe ea era rece), dar nimic ce nu poate fi rezolvat usor cu o salteluta moale :)

Edited by LL13G, 30 December 2011 - 23:54.


#999
b_free2dream

b_free2dream

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 39
  • Înscris: 05.10.2008
Buna ziua!
si.. La multi ani! ca mai e putin si vine anul nou

Am si eu o poveste legata de NatuPalm, dupa luni si luni de zile in care am testat, citit si economisit pentru o saltea, am reusit sa cumparam acum 2 zile NatuPalm supreme (cea de 25cm). Aseara am dormit pe ea, si... m-am simtit f rau :( adica ma doare spatele foarte tare si putin si gatul (dar sa zicem ca daca gasesc o perna potrivita peste asta trec) dar spatele m-a trezit de nu stiu cate ori... Eu la inceput am vrut o saltea cu arcuri si moale dar stand pe ea la magazin, mi s-a parut ca desi e tare cand te asezi pe urma e ok, insa acum nu stiu ce sa fac. De dus inapoi nu pot, si nici bani de altceva nu am, oricum nu-mi vine sa cred ca nu ma simt bine pe ea... Sotul meu e cel mai fericit, a zis ca e cea mai buna, insa uite mie nu-mi place. M-am gandit ca poate e de vina patul ca nu am avut bani de unul nou sau de somiera iar cel pe care am pus salteaua are placi din pal. Stiu ca trebuie gaurite, dar ne-am grabit sa dormim pe o saltea ca destul dormisem pe canapea si nu am mai facut gauri.  Insa acum ma gandesc ca oricum trebuie pusa o somiera (sau 2 mici) cu lamele cat mai flexibile sa ii dea un pic de balans, nu stiu.. sau sa astept sa fac rost de bani si sa cumpar o alta saltea subtire sa o pun deauspra......  Of! daca cineva are o idee, orice, o sugestie poate imi spuneti si mie ca ma gandesc cum o sa dorm pe ea in urmatorii ani si nu stiu daca o sa pot...

Multumesc mult!

#1000
LL13G

LL13G

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,520
  • Înscris: 08.08.2006

View Postb_free2dream, on 30th December 2011, 23:57, said:

Buna ziua!
si.. La multi ani! ca mai e putin si vine anul nou

Am si eu o poveste legata de NatuPalm, dupa luni si luni de zile in care am testat, citit si economisit pentru o saltea, am reusit sa cumparam acum 2 zile NatuPalm supreme (cea de 25cm). Aseara am dormit pe ea, si... m-am simtit f rau :( adica ma doare spatele foarte tare si putin si gatul (dar sa zicem ca daca gasesc o perna potrivita peste asta trec) dar spatele m-a trezit de nu stiu cate ori... Eu la inceput am vrut o saltea cu arcuri si moale dar stand pe ea la magazin, mi s-a parut ca desi e tare cand te asezi pe urma e ok, insa acum nu stiu ce sa fac. De dus inapoi nu pot, si nici bani de altceva nu am, oricum nu-mi vine sa cred ca nu ma simt bine pe ea... Sotul meu e cel mai fericit, a zis ca e cea mai buna, insa uite mie nu-mi place. M-am gandit ca poate e de vina patul ca nu am avut bani de unul nou sau de somiera iar cel pe care am pus salteaua are placi din pal. Stiu ca trebuie gaurite, dar ne-am grabit sa dormim pe o saltea ca destul dormisem pe canapea si nu am mai facut gauri.  Insa acum ma gandesc ca oricum trebuie pusa o somiera (sau 2 mici) cu lamele cat mai flexibile sa ii dea un pic de balans, nu stiu.. sau sa astept sa fac rost de bani si sa cumpar o alta saltea subtire sa o pun deauspra......  Of! daca cineva are o idee, orice, o sugestie poate imi spuneti si mie ca ma gandesc cum o sa dorm pe ea in urmatorii ani si nu stiu daca o sa pot...

Multumesc mult!

stiu ca mobexpert are niste saltele mici pt cei care vor mai moale tot de la natupalm.
nu cred ca niste lamele flexibile ar ajuta nespus de mult, pt ca e o saltea de 25 de cm.

stiu oameni care au dormit pe memory si in primele nopti nu a fost ok, dar pe urma au spus ca au fost de vis..
singurul care are mai multe cunostinte despre saltele pe aici e amotida, dar cred ca e ocupat in perioada asta :)

#1001
geyer

geyer

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 38
  • Înscris: 09.02.2009

View Postb_free2dream, on 30th December 2011, 23:57, said:

Buna ziua!
si.. La multi ani! ca mai e putin si vine anul nou

Am si eu o poveste legata de NatuPalm, dupa luni si luni de zile in care am testat, citit si economisit pentru o saltea, am reusit sa cumparam acum 2 zile NatuPalm supreme (cea de 25cm). Aseara am dormit pe ea, si... m-am simtit f rau :( adica ma doare spatele foarte tare si putin si gatul (dar sa zicem ca daca gasesc o perna potrivita peste asta trec) dar spatele m-a trezit de nu stiu cate ori... Eu la inceput am vrut o saltea cu arcuri si moale dar stand pe ea la magazin, mi s-a parut ca desi e tare cand te asezi pe urma e ok, insa acum nu stiu ce sa fac. De dus inapoi nu pot, si nici bani de altceva nu am, oricum nu-mi vine sa cred ca nu ma simt bine pe ea... Sotul meu e cel mai fericit, a zis ca e cea mai buna, insa uite mie nu-mi place. M-am gandit ca poate e de vina patul ca nu am avut bani de unul nou sau de somiera iar cel pe care am pus salteaua are placi din pal. Stiu ca trebuie gaurite, dar ne-am grabit sa dormim pe o saltea ca destul dormisem pe canapea si nu am mai facut gauri.  Insa acum ma gandesc ca oricum trebuie pusa o somiera (sau 2 mici) cu lamele cat mai flexibile sa ii dea un pic de balans, nu stiu.. sau sa astept sa fac rost de bani si sa cumpar o alta saltea subtire sa o pun deauspra......  Of! daca cineva are o idee, orice, o sugestie poate imi spuneti si mie ca ma gandesc cum o sa dorm pe ea in urmatorii ani si nu stiu daca o sa pot...

Câte kg ai? Poate e?ti prea u?oară, pt ca acela?i lucru mi l-a spus si o vanzatoare de la Mobexpert care era de 1.50m Si subtirica tare :P

Poate si asta e o problema...eu, la cele 103 kg ale mele...chiar m-am sim?it bine pe ea si am stat cam o jum de ora :) treceau oamenii si se uitau la mine zambind... :)

Oricum...daca nu o mai vrei, la ce pre? o vinzi?  :naughty:

Edited by geyer, 31 December 2011 - 00:39.


#1002
X_phir3

X_phir3

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 49
  • Înscris: 26.09.2005
Salut tuturor,

Aseara ca de an nou am schimbat asternutul si m-am uitat sub saltea. Surpriza... mucegai umed verde/negru :) tipic banuiesc pt el, la mijlocul patului.
Suportul patului e din pal care s-a si curbat fiind umed cred(cam aiurea totusi sa se deformeze in 2 luni numai).
Acum cred ca sunt mai multe cauze gen apartamentu e nou, umiditate mare, in prima luna transpiram excesiv si nu am luat in calcul posibilitatea mucegaiului(stii cum e "la mine nu are cum sa se intample"), nenea de unde am luat salteaua mi-a zis ca mai bine ar fi sa am somiera si daca nu am sa aerisesc salteaua saptamanal ceea ce eu nu am facut.
Suportul patului e prost facut(9 dopuri de cola) si numai aseara am vazut cum arata deoarece gaurile pentru "aerisire" au fost date in placaj cand eu nu am fost acasa si nu m-am mai uitat sa vad cum arata, am mers pe "incredere".
Acum din ce am citit pe net si sfaturi babesti amoniacul cu apa/zeama de lamaie/apa hidrogenata ar scoate petele de mucegai. Momentan am dat cu domestos sa scot petele de pe pal si am spalat husa ( 40 grade :| )
Mucegaiul nu a trecut de husa saltelei, dar salteaua are putin miros de mucegai.
Si acum intrebarile :) :
1. Cum scot mirosul de mucegai din saltea?  avand in vedere ca afara e mai umed ca in casa ca e iarna(momentan am deschis geamu si e pusa lipita de calorifer)
2. Patul nu are aerisire prea buna ... singurul loc pe unde ar intra aerul sunt canalele de la imbinarile parchetului masiv si nici pe acolo. De modificat patul nu prea as dori.
Ar fi suficient daca o data pe saptamana ridic salteaua si aerisesc camera?
3. Are rost sa cumpar 2 somiere? sau sa cumpar un pal mai gros cel actual are 2 cm... mi se pare cam subtirel motiv pentru care as crede ca s-a si deformat asa repede.
4. E posibil ca mucegaiul sa se extinda si in saltea? Din cate am inteles poliuretanul este tratat antimucegai acarieni si etc.
Salteaua este aceasta http://www.valentino...ti.com/osteopat

Mersi




View Postb_free2dream, on 30th December 2011, 23:57, said:

Buna ziua!
si.. La multi ani! ca mai e putin si vine anul nou

Am si eu o poveste legata de NatuPalm, dupa luni si luni de zile in care am testat, citit si economisit pentru o saltea, am reusit sa cumparam acum 2 zile NatuPalm supreme (cea de 25cm). Aseara am dormit pe ea, si... m-am simtit f rau :( adica ma doare spatele foarte tare si putin si gatul (dar sa zicem ca daca gasesc o perna potrivita peste asta trec) dar spatele m-a trezit de nu stiu cate ori... Eu la inceput am vrut o saltea cu arcuri si moale dar stand pe ea la magazin, mi s-a parut ca desi e tare cand te asezi pe urma e ok, insa acum nu stiu ce sa fac. De dus inapoi nu pot, si nici bani de altceva nu am, oricum nu-mi vine sa cred ca nu ma simt bine pe ea... Sotul meu e cel mai fericit, a zis ca e cea mai buna, insa uite mie nu-mi place. M-am gandit ca poate e de vina patul ca nu am avut bani de unul nou sau de somiera iar cel pe care am pus salteaua are placi din pal. Stiu ca trebuie gaurite, dar ne-am grabit sa dormim pe o saltea ca destul dormisem pe canapea si nu am mai facut gauri.  Insa acum ma gandesc ca oricum trebuie pusa o somiera (sau 2 mici) cu lamele cat mai flexibile sa ii dea un pic de balans, nu stiu.. sau sa astept sa fac rost de bani si sa cumpar o alta saltea subtire sa o pun deauspra......  Of! daca cineva are o idee, orice, o sugestie poate imi spuneti si mie ca ma gandesc cum o sa dorm pe ea in urmatorii ani si nu stiu daca o sa pot...

Multumesc mult!

Salut,

Pozitia recomandata este cea culcat pe spate. La inceput cand am luat salteaua aveam senzatia de amorteala si mi se parea si mie ciudat.Dar dupa cateva saptamani au disparut simptomele si acum dorm ca in puf :D.
Nu cred ca te ajuta somiera nu o sa faca patul mai moale. Poate ai pernele prea joase , sau prea inalte :)
Eu zic sa mai astepti :) sa vezi cum evolueaza e altceva cand treci de la "dealuri" si "vai" la "asfalt" :D

Edited by X_phir3, 01 January 2012 - 14:32.


#1003
X_phir3

X_phir3

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 49
  • Înscris: 26.09.2005

View PostX_phir3, on 1st January 2012, 14:20, said:

Salut,

Pozitia recomandata este cea culcat pe spate. La inceput cand am luat salteaua aveam senzatia de amorteala si mi se parea si mie ciudat.Dar dupa cateva saptamani au disparut simptomele si acum dorm ca in puf :D.
Nu cred ca te ajuta somiera nu o sa faca patul mai moale. Poate ai pernele prea joase , sau prea inalte :)
Eu zic sa mai astepti :) sa vezi cum evolueaza e altceva cand treci de la "dealuri" si "vai" la "asfalt" :D

Daca tot ai dureri de spate trebuie sa iti iei un strat de spuma si il pui deasupra saltelei, mai ieftin decat alta saltea :)

#1004
b_free2dream

b_free2dream

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 39
  • Înscris: 05.10.2008
Buna ziua,

Nu stiu ce sa zic, am citit ce mi-ati spus si tot nu ma acomodez cu ea.
In leg cu kg am cam 64 si 178 inaltime asa ca nu e cazul sa fiu prea subtire, cu dormitul pe spate nu-mi place, e ca si cum nu stau pe nimic, adica nu ma afund chiar deloc si daca pun o saltea tot din acelasi material ma gandesc ca nu am rezolvat nimic, ca tot la fel de dreapta ma tine. Problema e ca nu pot sa dorm, am mai incercat o noapte si m-am trezit in mijlocul noptii mi-am luat perna si m-am mutat pe canapea, unde mi-a placut mai mult, nu am mai avut dureri de spate si nici ochii umflati de cat m-am rasucit.
Acum nu stiu ce sa zic am primit si intrebarea Oricum...daca nu o mai vrei, la ce pret o vinzi? asa ca am vorbit cu sotul care ma vede ca nu-mi place si care mi-a zis ca daca nu pot sa dorm si nu pot, decat sa-l bat la cap tot timpul ca de ce am luat salteaua asta mai bine o vindem.. eu as vrea sa o duc la mag dar desi stiu ca in lege scrie ca poti returna in 30 de zile orice produs ei mi-au zis ca nu se poate... Cu pretul nu stiu am dat 2.882 ma gandeam ca macar 2.650 sa luam pe ea.. habar n-am  Tot citind aici ma gandesc ca poate o sa-mi placa cu timpul, cum spuneti voi, plus ca am dat atatia bani pe ea, dar cand ma intind nu-mi place si ma mut pe canapea...

Edited by b_free2dream, 02 January 2012 - 11:11.


#1005
LL13G

LL13G

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,520
  • Înscris: 08.08.2006

View Postb_free2dream, on 2nd January 2012, 11:08, said:

Buna ziua,

Nu stiu ce sa zic, am citit ce mi-ati spus si tot nu ma acomodez cu ea.
In leg cu kg am cam 64 si 178 inaltime asa ca nu e cazul sa fiu prea subtire, cu dormitul pe spate nu-mi place, e ca si cum nu stau pe nimic, adica nu ma afund chiar deloc si daca pun o saltea tot din acelasi material ma gandesc ca nu am rezolvat nimic, ca tot la fel de dreapta ma tine. Problema e ca nu pot sa dorm, am mai incercat o noapte si m-am trezit in mijlocul noptii mi-am luat perna si m-am mutat pe canapea, unde mi-a placut mai mult, nu am mai avut dureri de spate si nici ochii umflati de cat m-am rasucit.
Acum nu stiu ce sa zic am primit si intrebarea Oricum...daca nu o mai vrei, la ce pret o vinzi? asa ca am vorbit cu sotul care ma vede ca nu-mi place si care mi-a zis ca daca nu pot sa dorm si nu pot, decat sa-l bat la cap tot timpul ca de ce am luat salteaua asta mai bine o vindem.. eu as vrea sa o duc la mag dar desi stiu ca in lege scrie ca poti returna in 30 de zile orice produs ei mi-au zis ca nu se poate... Cu pretul nu stiu am dat 2.882 ma gandeam ca macar 2.650 sa luam pe ea.. habar n-am  Tot citind aici ma gandesc ca poate o sa-mi placa cu timpul, cum spuneti voi, plus ca am dat atatia bani pe ea, dar cand ma intind nu-mi place si ma mut pe canapea...
daca vrei sa o returnezi incearca si opc

#1006
amotida

amotida

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 474
  • Înscris: 03.02.2011
La Multi Ani si un An Nou cat mai bun tuturor.

View PostLL13G, on 26th December 2011, 13:33, said:

am cumparat-o acum vreo 2 saptamani, dar salteaua mea are un miros ciudat, asa de aracet parca..
e normal?

Mai devreme sau mai tarziu mirosul va dispare, nu-ti mai face probleme. Pan' la urma ce saltea ai luat caci parca n-am vazut sa fi zis?


View Postgeyer, on 29th December 2011, 21:59, said:

Este destul de ciudat ca pt o saltea de aproape 3000 de lei sa Primesti garantie 2 ani...mi se pare o nesimtire totala din partea celor de la Mobexpert. In plus, cautand pe gooogle aceasta saltea, am g?sit doar site-uri din malaesia, de la produc?tor si alibaba-uri sau made-in-China...deci ce sa în?eleg? Ca aceasta saltea se vinde doar in Romania noastr? luat? de la galbejiti ieftin si f?cut? produs de lux pt romanii no?tri?

-S-a mai vorbit aici despre problema garantiilor date de acel magazin... Asa e, ai dreptate, e o aiureala din partea lor sa faca acest lucru si poate le-o veni mintea la cap la un moment dat, oricum lipsa garantiilor de lunga durata in cazul anumitor saltele de acolo nu inseamna ca si respectivele nu ar fi bune sau durabile; nu ma mai repet cu incercari explicative...
-Ai gasit site-uri din Malaiesia deoarece acolo sunt produse respectivele. Nu, nu se vinde doar in Ro, se vinde in multe tari ale lumii, inclusiv DE, UK, ca sa dau doar niste exemple... Am mai vorbit si despre asta.

#1007
amotida

amotida

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 474
  • Înscris: 03.02.2011

View Postgeyer, on 30th December 2011, 10:11, said:

Cum e mai bine, sa fie spuma cu memorie mai groasa(7cm) sau mai subtire(2cm)?

Si despre astfel de lucruri s-a vorbit. Asta se intampla cand cineva nu citeste toate informatiile de pe acest topic (stiu, este greu sa te-apuci sa citesti tot, mai ales cand vezi un topic cu multe pagini).
Pe scurt:
-Un strat de memorie de 7cm face ca o saltea sa intre in categoria celor memory. Cam 6-7cm sunt necesari pentru a face o "amprenta" corespunzatoare si o "imbratisare" efectiva a corpului. Problema e ca un strat mai gros de spuma cu memorie contribuie si la sustinere; si deoarece este asa, pentru mine o asemenea spuma trebuie sa aiba si un oarece minimum de date tehnice (uneori greu de aflat); ca sa dau un mic exemplu, nu conteaza in primul rand grosimea spumei, nu inseamna ca daca are 7, 8, 10, chiar 12cm de memory e si o saltea buna! Spuma trebuie sa aiba niste calitati bune...daca e o spuma proasta, degeaba e groasa, mai mult zic, fiind proasta va realiza o sustinere deficitara si va crea probleme mari. Asta pe scurt; mai pe larg daca vrei, citeste topicul (dupa pag 20-23 incoace).
-Un strat subtire (ca de ex, 2cm) de spuma memory, are rol DOAR pentru realizarea unui comfort sporit al saltelelor din alte materiale. Doi cm sunt oricum cam prea putini, ar trebui macar 3-4. Am mai spus-o si o repet, decat o saltea proasta memory, mai bine o saltea din alte materiale (ca de ex, arcuri independente) care sa aiba si un strat rezonabil (3-5cm) de spuma cu memorie pt un confort mai mare.

#1008
amotida

amotida

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 474
  • Înscris: 03.02.2011

View Postb_free2dream, on 30th December 2011, 23:57, said:


Durerea de spate, mai mult ca sigur nu este din cauza saltelei respective. Am motive sa spun asta. Posibile cauze ale durerii tale:
-mai mult ca sigur tu ai probleme cu spatele si nu este pentru prima data cand resimti dureri;
-intamplarea face ca tu sa ai in aceste zile o criza (inflamatii la nivelul discului/discurilor coloanei) si pui aceste dureri pe seama saltelei;
-ti-ai provocat in ultimul timp durerile de spate ridicand (poate chiar salteaua) ceva, sau facand anumite aplecari...
-nefiind obisnuita cu un asemenea material precum al saltelei respective, nu-ti gasesti pozitia in pat, faci miscari bruste in pat schimbandu-ti pozitiile (cred ca intelegi la ce ma refer...ai o stare nervoasa deoarece nu te simti cum trebuie si te perpelesti in pat "ca pestele pe uscat")...ei bine, rotindu-te de multe ori iti provoci durerea de spate. (daca e asta, iti garantez ca oricine se obisnuieste la un moment dat cu asa ceva).
-dormi "pe burta" (cea mai rea pozitie -in general-pt coloana; aceasta pozitie pe o saltea memory iti poate provoca dureri in plus deoarece bazinul se afunda intr-o pozitie incomoda pt coloana).

Sfaturi:
-dormi pe saltea doar in pozitiile "pe o parte" si "pe spate"; pentru pozitia "pe spate" perna nu trebuie sa fie inalta.
-neaparat sa afli miscarile de asezare si ridicare de pe pat recomandate persoanelor cu probleme de dureri de spate.
-as fi curios daca ai lua vreo doua-trei zile niste pastile anti-inflamatorii gen Loxitan, cum te-ai simti dupa aia (fiindca eu sunt absolut sigur ca tu ai acum o criza a spatelui).
-nu e o problema de greutate (asa cum banuia un alt coleg mai sus).
-nu-ti trebuie sub nicio forma o alta salteluta subtire !!!!
-nici includerea unei somiere nu va juca un rol deosebit (vorba cuiva, salteaua e prea groasa ca sa poti resimti intradevar reactii ale lamelelor elastice); oricum, nici placa de pal de acolo nu tre' sa ramana asa (pt o asemenea saltea eu as folosi sustinere din lamele inflexibile sau flexibile cu fermitate mare ---practic mai mult as avea nevoie de aerisire, nu de reactii sporite ale sistemului de dormit, da-o naibii, la urma urmei e una de 25cm...)
Atat deocamdata...daca imi mai vine ceva in minte iti voi trimite PM.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate