Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD
 Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...
 Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?

Wc Geberit
 

tractoare pe senile

- - - - -
  • Please log in to reply
14 replies to this topic

#1
tdicieanu

tdicieanu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 09.06.2011
Buna ziua.Doresc sa propun un subiect care ma framinta de mai mult timp.Eu sunt asistent medical,drumurile vietii m-au dus pe multe hotare unde am muncit.Acum sunt in Italia unde lucrez in sanatate,meseria mea;dar unica si singura dragoste a fost si ramine agricultura,mai bine zis tractorul !In Italia am descoperit..TRACTORUL pe SENILE,dupa ce in Romania am avut o lunga relatie cu un UTB 650 recondizionat de la un fost SMT.Relatia a fost deosebit de buna pina am plecat pe alte meleaguri si l-am vindut(divorzat,abandonat),uneori il mai visez, mai ales toamna vremea aratuilor(cite nebunii am mai facut impreuna...).Gata cu melancolia!Acum ca si orice rominas care sa respecta m-au luat gindurile sa ma intorc acasa si sa ma apuc de agricultura.DE cind sunt in italia am avut o relatie apropiata si foarte corecta  cu un Fiat de 65cp pe senile care in 7 ani nu a avut nevoie decit de intretinere periodica,tractorul este folosit pentrun 10 hectare vie, livada ,gradina.Ca dotare tocatare,freza,sapatore(vanga),compresor pentru taiat pomii,aparat stropit,circular, remorca, etc.-A-si dori sa aflu parerea voatra in ce priveste folosirea unuia asemanator acasa pentru lucrari de baza in cultura mare:tocat resturi vegetale ,arat,frezat,recoltat porumb cu masina de recoltat porumb.Multumesc pentru atentie.

#2
rasistu

rasistu

    Troll

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,715
  • Înscris: 20.03.2011
o parere buna!

#3
rand

rand

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,498
  • Înscris: 28.03.2011
Nu este un tractor universal ci este specializat, deci din start ai nevoie de inca un tractor pe langa el daca te gandesti la cultura mare.
Nu poti efectua cel putin urmatoarele lucrari:  prasitul, erbicidatul si stropiri de protectia plantelor pe vegetatie si nu poti efectua nici lucrari de transport pe drumuri amenajate sau pe distante mai mari.

Merita luat pentru lucrul pe pante mari, unde are doar avantaje. Este util si in livada datorita inaltimii reduse si manevrabilitatii excelente pe spatii reduse. Practic intorci pe loc la capatul randului in jurul unei senile franate.

Deci, in functie de ceea ce vrei sa faci merita sau nu merita sa ai asa ceva :).

#4
TudorCJ

TudorCJ

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,079
  • Înscris: 31.03.2011
Pe senile ai si avantaje si dezavantaje.Si la ce lucrari ai spus tu un U445DT sau DTC ii peste cap daca vrei numa lucrarile ce ai zis tu si poti face si mai multe ca duce bine la toate.Acuma cu vrei si tu si ce optiune vrei sa pui in practica,asta e parerea mea ca cu el te-ai descurca bine la toate si cand ai nevoie de forta cuplezi 4x4 cand nu lasi numa tractiunea normala.

#5
dorel232004

dorel232004

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,253
  • Înscris: 04.02.2007

 tdicieanu, on 26th October 2011, 13:01, said:

am avut o relatie apropiata si foarte corecta  cu un Fiat de 65cp pe senile
Pune si tu niste poze cu el! Pe ce pante poate umbla? Din ce an e? Am inceput sa ma uit si eu dupa senilate de un timp!

#6
rand

rand

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,498
  • Înscris: 28.03.2011

 dorel232004, on 12th December 2011, 04:33, said:

Pune si tu niste poze cu el! Pe ce pante poate umbla? Din ce an e? Am inceput sa ma uit si eu dupa senilate de un timp!
sunt ieftine http://www.tocmai.ro...at-2491653.html
Dar ar si mai bine un SM, cu senila mai lata...

Edited by rand, 13 December 2011 - 11:00.


#7
dorel232004

dorel232004

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,253
  • Înscris: 04.02.2007
Asta e mai vechi ca mine! Ce e un SM? Satu Mare? :thumbup:

Edited by dorel232004, 13 December 2011 - 18:07.


#8
Ion_Bumbu

Ion_Bumbu

    User asocial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,437
  • Înscris: 31.01.2010

 dorel232004, on 13th December 2011, 18:07, said:

Asta e mai vechi ca mine! Ce e un SM? Satu Mare? :thumbup:

Sfintu Gheorghe !

Grig

#9
rand

rand

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,498
  • Înscris: 28.03.2011

 dorel232004, on 13th December 2011, 18:07, said:

Asta e mai vechi ca mine! Ce e un SM? Satu Mare? :thumbup:

Da il si cumperi cu un salariu de pe o luna... ;) Probabil o fi fost rupt pe la padure, dar no... e ieftin
SM sunt tractoare pe senila , pentru lucru pe pante. Eu stu ca vine de la "senilat montan", altii zic ca de la "senila marita" :)
Cert este ca erau SV-urile, ca asta din poza, cu ecartament ingust, viticole.
Apoi erau S-urile si SM-urile.

Edited by rand, 13 December 2011 - 21:20.


#10
dorel232004

dorel232004

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,253
  • Înscris: 04.02.2007
Vechituri de varsta mea nici degeaba nu iau, ca-mi fac de lucru cu ele mai mult!
Asta e un senilat traznet, dar si costa:
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/l_JcLUOQhxw?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Am gasit unul hidraulic si reversibil, dar cred ca nu se mai fabrica:
http://www.lenzitrat...d_content=43441
Am mai gasit eu si altele, dar sunt scumpe rau!
Apropo, ce parere aveti de cele hidraulice, adica nu au cutie de viteze? Cun se misca pe pante?

#11
Ion_Bumbu

Ion_Bumbu

    User asocial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,437
  • Înscris: 31.01.2010
Cele cu transmisie hidrostatica sint mai usor de manevrat in orice conditii.

Grig

P.S.
Senilarele rominesti s`au facut la Sfintu Gheroghe , era o sectie de la Tractorul.

#12
dorel232004

dorel232004

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,253
  • Înscris: 04.02.2007

 Ion_Bumbu, on 13th December 2011, 21:54, said:

Cele cu transmisie hidrostatica sint mai usor de manevrat in orice conditii.
Parca ma tenteaza asa ceva, ca am facut fabra musculara la antebrate asta vara, de la atatea manevrea, cu tocatorul! In panta se manifesta ca si celelalte, ca nu are frana de motor, nu?

#13
Ion_Bumbu

Ion_Bumbu

    User asocial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,437
  • Înscris: 31.01.2010
Pai daca o ia la vale prea repede dai in spate usor si gata frineaza.
Alea cu cit merg in fata tot asa merg si in spate.
E o pompa si un motor hidraulic ,de fapt doua .

Grig

#14
mircealola

mircealola

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 84
  • Înscris: 15.07.2008
pentru cei indragostiti de fieratanii si in special de senilate. urmariti comanda de ridicare a plugului.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/qgGRg1wGVDg?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#15
rand

rand

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,498
  • Înscris: 28.03.2011

 mircealola, on 22nd December 2011, 14:01, said:

pentru cei indragostiti de fieratanii si in special de senilate. urmariti comanda de ridicare a plugului.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/qgGRg1wGVDg?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Exact asa era sistemuo de ridicare a plugului la KD35. Cu el a inceput mecanizarea Romaniei ;)

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate