Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

IPv6

- - - - -
  • Please log in to reply
841 replies to this topic

#1
omg99

omg99

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,914
  • Înscris: 06.04.2005
Azi am vazut ca a aparut o noua optiune in Digicare si anume IPv6 Test.

Citat

Inaintea lansarii oficiale a suportului IPv6 pentru serviciul Digi Net Fiberlink din prima parte a anului urmator (2012), RCS & RDS va testa cu ajutorul tau noul protocol de acces la internet (IPv6 - Internet Protocol versiunea 6).

Programul "IPv6 Test" reprezinta o etapa importanta a procesului de dezvoltare a retelei IP RCS & RDS si este disponibil pentru toti clientii nostri. Aceasta este oportunitatea ta de a te numara printre pionierii IPv6 la nivel mondial.

Citat

Protocolul de internet (IP) este limbajul utilizat de computere pentru a comunica între ele pe internet folosind adrese IP. Acesta funcționează asemenea numerelor de telefon, care ne permit să conectăm un telefon la un altul.

IPv6 este noua versiune a protocolului de internet. Sunt folosite aproape toate adresele utilizate de versiunea actuală a protocolului internet, IPv4. Noi, cei de la RCS&RDS, suntem de părere că IPv6 este esențial pentru sănătatea și accesibilitatea internetului și că, permițând tuturor dispozitivelor dintr-o rețea să comunice între ele în mod direct, IPv6 va aduce inovații și va permite internetului să se dezvolte tot mai mult.

Citat

Ca sa participi alaturi de noi la programul "IPv6 Test" este foarte simplu. Tot ce trebuie sa faci este sa bifezi casuta de mai jos si apoi sa apesi butonul corespunzator. Noi vom activa serviciile IPv6 pentru tine in baza noastra de date si iti vom oferi mai multe detalii tehnice despre pasii de configurare care trebuie parcursi, despre sistemele de operare si routerele compatibile.

Programul "IPv6 Test" este disponibil momentan în urmatoarele orașe: București, Cluj-Napoca, Constanța, Timișoara, Iași, Sibiu, Craiova, Târgu Mureș, Galați, Bacău, Brăila, Pitești, Râmnicu Vâlcea, Târgu-Jiu, Cernavoda, Medgidia, Eforie Nord, Navodari, Murfatlar.

Attached File  ipv6.jpg   107.52K   805 downloads

Edited by danielavram, 07 October 2011 - 20:01.


#2
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

Citat

Vă mulțumim pentru că participați la programul "IPv6 Test" alături de RCS&RDS!

Informațiile de mai jos sunt în mare parte de natură tehnică

Ca   să folosiți IPv6 veți avea nevoie de o bună înțelegere a protocolului   IPv6 și un router care suportă PPPoE IPv6 și Prefix Delegation via   DHCPv6.

Iată o listă de routere care suportă IPv6 și care au fost testate de către RCS&RDS în acest sens:

  • D-Link DIR-825 (firmware 2.05EU)
  • Linksys E4200 (firmware 1.0.03)
  • Vigor 2130n (firmware 1.5.1.1)
  • Cisco 800 Series (IOS 12.4)
  • Juniper NetScreen SSG5 (ScreenOS 6.2)
De   asemenea, PPPoE IPv6 este actualmente suportat în versiunile curente   ale sistemelor de operare MAC OS X, Microsoft Windows, precum și   majoritatea versiunilor de Linux.

Tot ce   trebuie să faceți în acest moment pentru a începe testele este să   adăugați cuvântul "ipv6test" (case sensitive) în câmpul "Service Name"   al clientului PPPoE. Dupa reconectare cu noul nume de serviciu, veți   folosi o configurație cu stivă duală nativă (veti avea o adresă IPv4 și o   adresă IPv6 simultan), astfel încât veți avea acces nativ la internet   atât pentru IPv4, cât și pentru IPv6.

Totodată, veți primi în plus   și un prefix dinamic /64 IPv6 prin DHCPv6 Prefix Delegation pentru a   putea fi folosit în spatele routerului, în LAN.

Pentru a testa funcționarea IPv6 dupa realizarea pașilor de mai sus intrați pe pagina noastră de test Test-IPv6 (http://www.test-ipv6.ro). Dacă veți obține minim 9 din 10 puncte pentru IPv6, atunci veți putea accesa internetul prin intermediul noului protocol.

Iată și o listă de website-uri IPv6:

  
Deci service name "ipv6test", pacat pe DIR-655-ul meu nu am suport IPv6.. :)

#3
ParapantaFlavia

ParapantaFlavia

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,251
  • Înscris: 20.10.2008
Whoopie... De ce nu au spus mai devreme? Și așa anul trecut mi-au prăjit routerul MSI (my shit insde). Și mi-am luat tot cu ipv4 only.

Edited by ParapantaFlavia, 07 October 2011 - 20:24.


#4
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Am HW A4, si nu cred ca mai au de gand sa scoata un firmware compatibil IPv6 pentru A4...
Momentan nu te prea ajuta pe tine, ii ajuta pe ei sa testeze reteaua in IPv6. Incet incet internetul va trece pe IPv6, e saturata plaja IPv4 (desi RDS mai are destule blocuri libere)...

Edited by MembruAnonim, 07 October 2011 - 20:35.


#5
omg99

omg99

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,914
  • Înscris: 06.04.2005
Eu oricum aveam degand sa imi iau un router si chiar am pus ochi pe D-Link DIR-825 numa bine va fi.

#6
dygey

dygey

    Al dracu' Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,652
  • Înscris: 13.10.2009
la mine n-a mers sa dau "ok" dupa ce am bifat casuta aia. cica "acest serviciu nu este disponibl momentan in orasul Dvs".
hai nu zau...daca ei spun ca poti aplica numai daca esti din Bucuresti si alte cateva orase, eu de ce nu pot? nimic nou...

#7
copjob2000

copjob2000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,813
  • Înscris: 26.11.2006

Vizualizare mesajfux, pe 7th October 2011, 21:12, a scris:

Avantajele pentru clientul final fiind .... FIX ZERO.







Deocamdată!
În viitor, când vei avea mai multe terminale cu acces la internet, se va vedea... :naughty:

#8
gamer8martie

gamer8martie

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,503
  • Înscris: 26.11.2010
Routerul pe care il primiti de la RDS  e compatibil IPv6.
http://www.dlink.com/DIR-615

#9
omg99

omg99

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,914
  • Înscris: 06.04.2005

Vizualizare mesajgamer8martie, pe 8th October 2011, 10:12, a scris:

Routerul pe care il primiti de la RDS  e compatibil IPv6.
http://www.dlink.com/DIR-615

Si cine primeste astfel de routere de la RDS si in ce conditii? eu acum 2 zile am fost trecut pe GPON si inafara de ONT nu am primit nici un router.

#10
HouseFreak

HouseFreak

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,432
  • Înscris: 15.09.2008

Vizualizare mesajgamer8martie, pe 8th October 2011, 10:12, a scris:

Routerul pe care il primiti de la RDS  e compatibil IPv6.
http://www.dlink.com/DIR-615


Cum fac si eu sa primesc acel router ? am sunat in call center si au zis ca nu dau ei asa ceva

Edited by HouseFreak, 08 October 2011 - 09:48.


#11
The.1

The.1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 423
  • Înscris: 18.02.2006
rds nu ofera nici un router din cate stiu eu. poate faceti confuzie cu ont-urile de la Huawei.
cat despre avantaje, ele nu exista in momentul de fata, e mai mult o optiune pt geeks

#12
gamer8martie

gamer8martie

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,503
  • Înscris: 26.11.2010

Vizualizare mesajdanielavram, pe 8th October 2011, 10:40, a scris:

Si cine primeste astfel de routere de la RDS si in ce conditii? eu acum 2 zile am fost trecut pe GPON si inafara de ONT nu am primit nici un router.



http://forum.softped...m...&p=10456445

#13
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,233
  • Înscris: 24.02.2007
Dupa ce am bifat pe site ca sunt de acord sa testez ipv6 mi-a aparut un message box fara continut. E normal?

#14
andrey_dumytrescu

andrey_dumytrescu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 650
  • Înscris: 06.08.2007
tp link TL-WR841N , merge cu ipv6? http://www.emag.ro/r...41n--pTL-WR841N

#15
dygey

dygey

    Al dracu' Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,652
  • Înscris: 13.10.2009

Vizualizare mesajThe.1, pe 8th October 2011, 10:55, a scris:

rds nu ofera nici un router din cate stiu eu.
ba ofera, sunt si poze cu ele puse pe forum de cei care le-au primit. uite-l mai jos pe cel primit de ZooMl3sS.

Attached Files


Edited by dygey, 08 October 2011 - 22:01.


#16
carmenclara1

carmenclara1

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,373
  • Înscris: 08.12.2008

Vizualizare mesajandrey_dumytrescu, pe 8th October 2011, 17:46, a scris:

tp link TL-WR841N , merge cu ipv6? http://www.emag.ro/r...41n--pTL-WR841N

cu firmware standard nu. ar trebui totusi sa mearga cu openwrt/gargoyle/dd-wrt

#17
easy90rider

easy90rider

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,980
  • Înscris: 01.07.2007
Am testat YT si chiar ca streamul se incarca prin ipv6 :)

#18
ht123

ht123

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 09.10.2011
aici sunt mai multe imagini tomato cu support ipv6:

http://tomato.groov....build5x-076V-EN

tomato-K26-1.28.905xRAF-EN-MIPSR1-076V-MiniIPv6.trx - asta cred ca este pentru Linksys WRT54-GL,-GS v1-v4
mai multe detalii despre compatibilitati cu routerele aici: http://tomatousb.org/doc:build-types

am testat tomato-E3000USB-NVRAM60K-1.28.905xRAF-EN-MIPSR2-076V-BT-VPN.bin pe un linksys E3000 si functioneaza perfect.

la Basic -> IPv6
IPv6 Service Type: DHCPv6 with Prefix Delegation
Prefix Length: 64
Enable Router Advertisements   [v]
Accept RA from [v] Wan

alegeti cu grija imaginile - tomatousb.org nu e raspunzator daca va stricati routerele :))

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate