Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

o mica formula

- - - - -
  • Please log in to reply
23 replies to this topic

#1
talk32

talk32

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 195
  • Înscris: 13.08.2011
salut.
cum se calculeaza rezistenta necesara pentru a transforma din 9v in 0.7v?
o formula ceva.....
Merci anticipat. :peacefingers:

#2
Aburici

Aburici

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 256
  • Înscris: 16.02.2004
http://www.circuitee...-ohm/rezistorul

#3
miron1947

miron1947

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,717
  • Înscris: 09.12.2006

 talk32, on 6th October 2011, 21:34, said:

cum se calculeaza rezistenta necesara pentru a transforma din 9v in 0.7v?
Pentru a calcula o cadere de tensiune, trebuie sa cunoasteti si curentul care circula spre consumator.

Edited by miron1947, 06 October 2011 - 20:44.


#4
talk32

talk32

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 195
  • Înscris: 13.08.2011
curentul este de 0.5 A.
AM CITIT  DESPRE LEGEA LUI OHM. U = I*R , DAR NU STIU CUM SA O FOLOSESC.

Edited by talk32, 06 October 2011 - 20:53.


#5
miron1947

miron1947

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,717
  • Înscris: 09.12.2006

 talk32, on 6th October 2011, 21:52, said:

U(V) = I(A)*R(ohmi)
9V- 0,7V= o cadere de 8,3V
U (8,3V) : I (0,5A)=R 16,6 ohmi

Edited by miron1947, 06 October 2011 - 21:03.


#6
catalinmacovei88

catalinmacovei88

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 903
  • Înscris: 30.07.2011
Ar mai fi o solutie divizorul rezistiv.

#7
Mircel

Mircel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,427
  • Înscris: 01.10.2005

 catalinmacovei88, on 6th October 2011, 22:07, said:

Ar mai fi o solutie:
Alimentezi cu cei 9V un circuit serie alcătuit dintr-o diodă 1N4007 și un rezistor de 18 Ohmi. Pe joncțiunea diodei vei obține o tensiune de 0,7V pe care o folosești ptr. ...
Chiar: la ce-ți trebuie d-le talk32, cei 0,7V?

Edited by Mircel, 06 October 2011 - 21:22.


#8
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,629
  • Înscris: 29.03.2006
Este o cadere foarte mare de tensiune, si asta presupune un consum mare in rezistenta, care trebuie sa fie de putere serioasa ca sa nu se arda.

Divizorul de tensiune este o solutie ciobaneasca extrem de neeleganta chiar si pt caderi mult mai mici de tensiune.
De la 9V poti reduce cat de cat rezonabil pana pe la 5V, si asta daca se pleaca chiar de la 9V si nu de la 12V, dupa care divizorul de tensiune cu rezistor, chiar este o alegere foarte proasta.

Oricum, trebuie sa cunosti si rezistenta de sarcina, respectiv consumatorul.

Un simplu rezistor nu realizeaza o sursa de curent/tensiune, si nici macar o schema in care se ia in calcul si rezistenta de sarcina.

R2/(R1+R2) x V0 = V1, unde in notatia mea !, R2 este rezistenta de sarcina(consumatorul), R1 este rezistorul divizor, V0 este tensinea de intrare ( 9V) si V1 este tensiunea de iesire.

Varianta cu dioda este mult mai eleganta, si simpla.
O dioda realizeaza o cadere de tensiune de cira 0,7V aproximativ, dar depinde si de dioda, poate sa fie si 0,5 dar si 1V sau mai mult, in functie de model.
Pt o cadere de la 9V la 0,7V, trebuie fie o salba intreaga de diode, fie un circuit cu rezistor si o dioda.
Sunt si variante cu integrate, sau cu un tranzistor NPN care duce cativa Amperi - minim 4 ca sa nu se incinga si arda repede, de ex, BD441.
Exista o varianta f. simpla doar cu un NPN si un rezistor, eventual un potentiometru reglabil, asa de simpla incat nici ea nu este sursa de tensiune adevarata, ci mai curand de putere, dar actioneaza in circuit similar cu un divizor de tensiune, alaturi de rezistenta de sarcina a consumatorului.
Insa chiar si cu tranzistor este o cadere prea mare de tensiune de la 9V la 0,7, si asta inseamna iar consum exagerat in tranzistor.
Cu dioda/diode sau integrat este cel mai bine pt asa ceva.

Edited by loock, 06 October 2011 - 21:45.


#9
talk32

talk32

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 195
  • Înscris: 13.08.2011
0.7 v pentru a deschide baza unui tranzistor.
eu am pus acele valori , fictiv.doream sa stiu cum calculez rezistenta necesara.

Edited by talk32, 07 October 2011 - 19:17.


#10
miron1947

miron1947

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,717
  • Înscris: 09.12.2006

 talk32, on 7th October 2011, 20:13, said:

0.7 v pentru a deschide baza unui tranzistor
Pentru polarizarea unui tranzistor se utilizeaza un divizor, dar sigur nu aveti nevoie de 0,5A pentru aceasta.Mai bine desenati montajul si discutam pe el.

#11
talk32

talk32

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 195
  • Înscris: 13.08.2011
nu e un montaj anume.vreau doar sa invat cum sa calculez rezistenta necesara pentru a scoate o anumita tensiune.


deci : din tensiunea totala scad tensiunea necesara , apoi impart la intensitatea din circuit si obtin rezistenta.corect?

#12
miron1947

miron1947

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,717
  • Înscris: 09.12.2006

 talk32, on 7th October 2011, 20:36, said:

cum sa calculez rezistenta necesara pentru a scoate o anumita tensiune.
Pentru polarizarea unui tranzistor se utilizeaza in general un divizor de tensiune.
Pentru usurinta utilizarii legi lui Ohm, vedeti in imagine o "constructie", pentru a afla unul di cele trei valori, acoperiti valoarea necunoscuta si ramane vizibil formula de aplicat.

Attached Files

  • Attached File  Ohm.JPG   1.22K   45 downloads


#13
talk32

talk32

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 195
  • Înscris: 13.08.2011
legea lui ohm stiu cat de cat sa o aplic, dar eu nu stiam cum se afla rezistenta necesara.
acum am inteles.
ms de ajutor.

#14
catalinmacovei88

catalinmacovei88

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 903
  • Înscris: 30.07.2011
Cauta si documenteaza despre divizorul de tensiune rezistiv, e cel mai potrivit pt. ce vrei si chiar pentru mai multe.

#15
dobrotescunicol

dobrotescunicol

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,872
  • Înscris: 30.08.2003
Hai să-ți explic eu pe înțeles. Nu poți calcula o rezistență valabilă în toate cazurile, să zici: domne, la o baterie de 9V, pun rezistența asta și o să scot 5V din ea.

1. Presupunem că legi înseriate la o baterie de 9V, un bec ce ce se alimentează la 5V și o rezistență pe care o calculezi cu legea lui Ohm și o pui tu acolo să coboare tensiunea de la 9V la 5V. Ai putea folosind legea lui Ohm, afli rezistența necesară, o calculezi și-o legi. Dar, dacă schimbi becul, pui altul care necesită tot 5V, dar care consumă mai puțini amperi să zicem. Ei, în situația asta, o să te trezești că rezistența care o pusăsei să coboare de la 9V la 5V nu mai e bună, deoarece becul nou pe care l-ai pus are altă rezistență internă, curentul care se stabilește per total în circuit este altul și rezistența care o calculasei tu inițial să coboare de la 9V la 5V nu mai "suge" tot atît din cauză că alt curent "general" se stabilește acum în circuit cu noul bec. Căderea de tensiune pe rezistența pe care o calculasei este acum alta deoarece s-a modificat consumatorul și prin circuit trece alt curent. Deci, becul tău nou pus, deși tot 5V necesită, o să te trezești că îl alimentezi cu altă tensiune decît a specificat producătorul.

Deci, poți calcula o rezistență să coboare cîți volți vrei, dar numai dacă știi toate datele din circuit, toți consumatorii, ca să poți aplica legea lui om pe tot circuitul. Dacă schimbi un consumator sau ceva în circuit, se schimbă toate datele, consumul e altul, căderea de tensiune e alta pe fiecare rezistor și de la 9V te vei trezi că acum a coborît la 6,5V să zicem.

2. Bun, vei întreba poate, cum se face totuși că avem surse/alimentatoare care scot 5V chiar de-i pun consumator un bec mai mic sau mai mare, ea tot 5V scoate? Aceste surse nu se realizează cu o simplă rezistență ci au în interior circuite mai complexe, tranzistori care se "autoreglează" chiar de-i pui un consumator diferit, diode, în interiorul cărora căderea de tensiune nu se face pe principiul rezistiv ci pe saltul electronilor (tranziții cuantice), este un fenomen mai complex, nu îl pot explica acum. Îți sugerez să citești despre cum funcționează o diodă, ce înseamnă PN etc.

Din cauza faptului că pe diodă căderea de tensiune se realizează prin tranziții cuantice (să le zic așa),  indiferent de pui un bec mai mic sau mai mare, tot cu 0.7V va scădea tensiunea (pentru că acele tranziții depind de voltaj, de nimic altceva), deci, da, dacă ai avea 9V și ai vrea să scoți 8,3V, ai putea să pui o diodă care scade cu 0,7V și ai sta liniștit că orice bec alimentezi chiar de-i mic sau mare, pe el totdeauna vor fi 8,3V. Dacă însă vrei să faci asta cu o rezistență nu vei putea deoarece căderea de tensiune pe rezistență depinde de ce bec pui, în funcție de cît "suge" becul, rezistența va suge și ea "mai mult sau mai puțin" și va realiza o cădere în consecință. Legea lui om e U=RI, deci se schimbă una, se schimbă toate, pe cînd dacă ai diode e altă treabă, fenomenele acelea cuantice se petrec doar la o anumită tensiune.


Pentru a explica de ce la priză avem 220V indiferent de pui un bec mai mic sau mai mare (că doar n-avem diode în priză sau tranzistori), e mai greu. Trebuie să înțelegi ce e curentul alternativ și să înțelegi absorbția maximă de putere (rezistența sarcinii egală cu rezistența sursei) și alte fenomene. Oricum, ideea ai prins-o cred.

Sper că ți-a plăcut explicația mea. Eu m-am chinuit ani de zile să înțeleg aceste lucruri simple, deci nu e nici-o rușine să întrebi de mai multe ori.

Am încercat să folosesc expresii care nu sunt riguros exacte științific, dar care explică intuitiv fenomenul, asta contează pînă la urmă, să înțelegi, nu formulele algebrice. Dacă o să cauți în cărți divizorul, o să te umple cu formule și calcule în loc să-ți explice fenomenul.

Edited by dobrotescunicol, 08 October 2011 - 01:38.


#16
talk32

talk32

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 195
  • Înscris: 13.08.2011
aha.deci trebuie sa masor intai rezistenta tuturor consumatorilor.de schimbat nu voi schimba nimic in circuit .
e destul de interesant ca nici eu nu prea inteleg in totalitate  termenii: tensiune , rezistenta, intensitate.mai simplu mi s-a parut sa invat ce face fiecare componenta in parte , decat sa invat ce e ala curent electric.
Ms de raspuns.( a durat 5 minute sa-l citesc, si sa il procesez :))

#17
miron1947

miron1947

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,717
  • Înscris: 09.12.2006

 dobrotescunicol, on 8th October 2011, 02:27, said:

1. Presupunem că legi înseriate la o baterie de 9V, un bec ce ce se alimentează la 5V și o rezistență pe care o calculezi cu legea lui Ohm și o pui tu acolo să coboare tensiunea de la 9V la 5V.
Nu este prea inspirat  exemplul cu  bec, acesta are rezistenta neliniara, este f.mica la rece si creste cu temperatura.

Edited by miron1947, 08 October 2011 - 17:22.


#18
talk32

talk32

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 195
  • Înscris: 13.08.2011

 miron1947, on 8th October 2011, 18:03, said:

Nu este prea inspirat  exemplul cu  bec, acesta are rezistenta neliniara, este f.mica la rece si creste cu temperatura.

la raspunsul tau chiar m-am derutat de tot. :(

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate