Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Rename SQL column

Achiziționare tuner TV !

Din ce este facuta terasa asta?

Cum accesez site-ul CNAS ?
 Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...
 Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 

Stick USB defect

- - - - -
  • Please log in to reply
19 replies to this topic

#1
Lost_Prophet

Lost_Prophet

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 514
  • Înscris: 18.10.2009
Am un stick pe care cineva a pus sambata niste date ca back-up in vederea instalarii unui Windows pe un PC. Astazi am incercat stick-ul in calculatorul persoanei respective, dar stick-ul nu aparea nicaieri, calculatorul nu facea niciun zgomot cum ca l-ar recunoaste, absolut nimic. Am incercat acum sa-l bag in PC-ul meu, aceeasi treaba.

Nu e vorba ca s-a stricat stick-ul, asta se poate inlocui, sunt ieftine. Problema e ca datele erau destul de importante si trebuie intr-un fel sau altul, recuperate. Din moment ce stick-ul nu este vazut in calculator, nici in Device Manager, nicaieri, mai e vreo sansa sa pot recupera datele?

#2
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,886
  • Înscris: 01.01.2010
Nu. Stick-ul s-a stricat si gata. Asta daca l-ai incercat si pe alte PC-uri.

#3
BlueSoon

BlueSoon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,526
  • Înscris: 10.06.2006
incearca si in alt port usb sau pe alt pc..se mai intampla din diverse motive ca unele sa nu fie recunoscute din prima. ori din cauza windows ului ori a cablului (daca ai unul de prelungire) ori ori ori...mai incearca...nu crapa el asa din senin..sau poate ai tras de el prea tare si sa dezlipit conectorul stick ului..atunci e nasol.

#4
xXx69Asu

xXx69Asu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 617
  • Înscris: 15.08.2007
Încearcă să-l bagi într-un port usb din spate, cele din față fură curent.

#5
catalinmacovei88

catalinmacovei88

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 903
  • Înscris: 30.07.2011
poate ai tras de el prea tare si sa dezlipit conectorul stick ului..atunci e nasol.
Buna observatie, poti sa desfaci carcasa stickului, si daca ai ochi buni, sau cu o lupa te uiti sa nu fie dezlipiti conectorii de la USB. Daca e unu dezlipit, si ai indemanare + ceva de lipit poti incerca, daca nu la orice service GSM unde au echipament pt. o suma ti-l fac ei (dai un ciubuc de 10 lei si se rezolva).

#6
Lost_Prophet

Lost_Prophet

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 514
  • Înscris: 18.10.2009
Sper sa fie o astfel de problema, sa fie ceva dezlipit in interior, cel putin asta se mai poate rezolva. xXx69Asu, am incercat si in toate porturile din spate, fara rezultat.

#7
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006
Daca sunt cu adevarat importante datele de pe el, mai bine apelezi la un service specializat.
http://lmgtfy.com/?q=recuperare+date+memory+stick

#8
pgreed

pgreed

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 528
  • Înscris: 21.05.2008
sunt programe specializate de recuperare a datelor chiar si de pe sickuri "terminate". Asta in caz ca se mai poate. Daca e "invizibil" si nu din cauze mecanice e fff greu sa mai faci ceva.

#9
Lost_Prophet

Lost_Prophet

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 514
  • Înscris: 18.10.2009

View Postpgreed, on 7th September 2011, 16:17, said:

sunt programe specializate de recuperare a datelor chiar si de pe sickuri "terminate". Asta in caz ca se mai poate. Daca e "invizibil" si nu din cauze mecanice e fff greu sa mai faci ceva.
Am desfacut carcasa lui si pinii de la mufa nu sunt dezlipiti sau afectati in vreun fel, altceva mecanic nu stiu ce ar putea fi, vreo piesa arsa... Mi-ai putea da un astfel de exemplu de program?

#10
Cap-shoot

Cap-shoot

    Un fel de doua feluri

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,328
  • Înscris: 21.05.2006
Nu ai ce sa ii mai faci, am patit si eu acum 2-3 ani un un stick kingstone 2gb, l-am bagat in dvd cu niste clipuri, lasat acolo 2-3 zile, cand l-am scos si l-am bagat in PC nu a mai mers. Singura solutie este un service specializat (dar probail ca o sa te usuce de bani).

#11
pgreed

pgreed

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 528
  • Înscris: 21.05.2008
cauta pe goagle dupa flash data rescue

#12
deckard22

deckard22

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 820
  • Înscris: 27.04.2009
In cazul tau softurile nu te ajuta cu nimic. Un stick este impartit in 3 module: 1 sursa de alimentare, 2 controlerul usb si 3 memoria flash. In 70% din cazuri sunt probleme pe partea de alimentare, poate sa fie si o banala siguranta, dar daca nu aai experienta nu are rost sa incerci sa il repari. Daca tii la date cauta o firma specializata care poate sa il repare sau sa iti recupereze datele din memoria flash.

#13
starpom

starpom

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,953
  • Înscris: 06.09.2006

View Postdeckard22, on 8th September 2011, 18:08, said:

In cazul tau softurile nu te ajuta cu nimic. Un stick este impartit in 3 module: 1 sursa de alimentare, 2 controlerul usb si 3 memoria flash. In 70% din cazuri sunt probleme pe partea de alimentare, poate sa fie si o banala siguranta, dar daca nu aai experienta nu are rost sa incerci sa il repari. Daca tii la date cauta o firma specializata care poate sa il repare sau sa iti recupereze datele din memoria flash.

in usb flash disk drive nu sunt sigurante din cazul ca standartul nu recomanda.

#14
nonyhaha

nonyhaha

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 387
  • Înscris: 03.01.2004
Si nu sunt nici rezistente de 0 ohmi cu referinta la masa?

#15
catalinmacovei88

catalinmacovei88

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 903
  • Înscris: 30.07.2011
Stickurile au un controller si memoria flash propriu-zisa. USB da 5V stabilizat cum trebuie, stickul n-are nevoie de altele.

#16
adolfhauer

adolfhauer

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 56
  • Înscris: 13.11.2013
Eu am alta problema.Am cumparat un memory stick nou dintr-un magazin de tip mall ( R***) pe a carui ambalaj era marcat TOSHIBA.Fiind o factura cu diverse marfuri nu am mai primit( si nici nu am cerut ) certificat de garantie.Am aruncat ambalajul si am folosit stick-ul pentru transfer de date ( intre doua laptopuri), respectiv am copiat 3-4 fisiere word.A functionat.Cand am incercat sa incarc memoria cu mai multe fisiere, am constatat ca unele nu se mai deschid, ca altele nu se copiaza, ca unele desi s-au copiat nu pot fi vazute pe celalalt laptop etc...Atunci am trecut la formatarea stick-ului ( ambele modalitati, adica quick si lent ), dar nu am avut nici un rezultat.Am formatat inclusiv in NTFS ocazie cu care am constatat ca se putea formata decat 1/2 ( 4 Gb din 8 Gb ), Am reusit sa formatez integral, in cele din urma, dar rezultatele au fost nule ( O ).Am cautat apoi pe net diverse freeware pentru memory stick repairs, folosind circa 12 programe, insa tot degeaba.Studiind stick-ul, am constatat ca nicaieri nu este marcat producatorul, capacitatea ori tara de origine, adica nimic...Este de culoare alba cu margini rosii.Ma indoiesc sa fie din China, pentru ca aia inca fac lucruri care functioneaza...O fi turcesc, bangladesh, malaiezyan etc..
Are cineva vreo alta idee ( exceptand-o pe aceea legata de cos)?

#17
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006
Daca mai ai factura poti sa incerci sa te duci doar cu aceasta la garantie.
In schimb la cat costa un stick in ziua de azi nici nu merita sa bati 2 drumuri pana la magazin pt. garantie.

#18
adolfhauer

adolfhauer

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 56
  • Înscris: 13.11.2013
Stie cineva un programel de raparat stick-uri nu de salvat date?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate