Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas

Amenda in Lipsa ?
 Acoperire gol extrior intre termo...

Intreprindere individuala fara ac...

Marci Biciclete - recomandari

Lipsa Tensiune pe o Faza, bransam...
 Recomandare bicicleta copil 5 ani.

Recomandare kit automat acces usa

[email][nvidia] Your GeForce NOW ...

Site nesigur
 Baghetele ornamentale intre foile...

O recomandare pentru o camera ful...

Pareri magazin online quickmobile?

Unde gasesc banane albastre?
 

Originea românilor

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
32344 replies to this topic

#19135
Cyber-sapiens

Cyber-sapiens

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,912
  • Înscris: 04.10.2007

 benedettofane, on Sep 14 2008, 19:30, said:

Cultura Koman

Albanezii folosesc cultura Koman ca sa demonstreze
continuitatea iliro-albaneza. PE aceeasi schema boscoroditorii daco-romani
folosesc cultura Dridu ca sa demonstreze continuitatea daco-romana la
nord de Dunare.

Ceea ce ignora toti continuatistii este ca natiunile moderne n-au
fost batute in tarus, ca ele nu se afla pe aceleasi teritorii de mii de
ani in mod neintrerupt. Sa nu uitam ca la 1920 Rom^nia era un teritoriu
in care majoritatea, 70%, erau rom^ni. Dar teritoriul Rom^niei era
pestrit, Ardealul era impartit in zone sasesti, unguresti, rom^nesti,
secuiesti si zone mixte. Moldova si Valahia au fost intotdeauna mixte,
cu zone tataresti, bulgaresti, rutene, germane, unguresti/ceangai
sarbesti mixate printre cele rom^nesti.

Mai jos un posting dintr-un articol despre cultura Komani din care
reiese foarte clar caracterul rom^nesc al acestei culturi care
dovedeste continuitatea elementului roman (latinofon) la sud de
Dunare, in zona unde astazi se afla sudul Serbiei, Muntenegru,
sudul Bosniei, Albania, FYROM, vestul BUlgariei:

Apart from the Slavs, the population that spoke the Romance languages also lived on this territory. The archaeological findings until the 7th century inclusive give information about the Romanic people or Byzantines living in the hinterland.[38] The Romanic people, known in the written sources, stayed longer in the Littoral - in the towns such as Durazzo, Dubrovnik or Zadar. The town of Svac, about 10 km far from the Coast and Ulcinj, is very significant.[39] The crypts in which the dead were buried in the Christian tradition were discovered in this town. Byzantine jewellery, dishes, and other objects known in the Byzantine regions extending from Crimea, across Sicily, to Istria were found lying by the skeletons. The objects of the Slav origin, such as pots made on a slow wheel and decorated with a comb, were also found. Similar graveyards were also discovered in Durazzo.[40]

These Byzantine graveyards are particularly important for establishing the origin of the Koman-Kruje culture. This culture appeared at the end of the 7th century and disappeared in the 9th. Albanian scientists are trying to use this culture in order to prove the continuity between the old Romanized population and the Albanians of today.[41]


Da, corespunde cu modul de repliere al romanicilor din fata slavo-bulgarilor, dupa 612-680, pana in sec 9 !

-ceea ce nu imi pare clar este arealul acestei culturi.

Da-mi un link, spre niste harti cu aceasta cultura Komana-Kruje, ca nu am gasit inca nimic concludent.

Attached Files


Edited by Cyber-sapiens, 14 September 2008 - 19:08.


#19136
ego_zenovius

ego_zenovius

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,399
  • Înscris: 24.11.2006

 Cyber-sapiens, on Sep 14 2008, 18:46, said:

Tatal meu, a avut un unchi, mot, din Morlaca, care se lauda ca are sange makedon (vis -a-vis de Maurovlahi / Morlaci).

Cand turcii avanseaza in Balcani, ei vor lovi populatia makedona, puternic, deoarece era bogata si putea fi pradata (1200-1400).
daca respectivul unchi stia ca are sange de machedon, inseamna ca un stramos de-al lui nu prea indepartat venise incoace de la sud de dunare. spun "nu prea indepartat" pentru ca, in general, in familiile taranesti nu se pastreaza amintiri mai vechi de 3-4 generatii. stiu asta de la proprii mei bunici, care nu stiau sa-mi spuna nimic despre nimeni dincolo de strabunicii lor, pe care ii cunoscusera direct sau ii stiau din povestile bunicilor.
fiind vorba de ceva atat de recent, nu cred ca povestea unchiului e relevanta in contextul unei discutii despre originea romanilor.

#19137
OvidiuD

OvidiuD

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 780
  • Înscris: 12.08.2007

 tihomir, on Sep 13 2008, 02:55, said:

Nu va fi inchis pentru ca este unul foarte popular, asta inseamna ca intretine un trafic constant pentru softpedia, cu alte cuvinte e prea profitabil ca sa fie inchis :).
Pai eu daca as fi manager la Softpedia as angaja ceva oameni care sa intretina controversele  ;)

Punct nevralgic in psihologia romanilor: originea, domle ... :lol:


Putem sa aflam mai multe despre romanii de la anii 800-1200 studiind istoria si arheologia din zona Banat, Voivodina, dar si incluzind Ungaria de astazi.

Arhitectura maghiara timpurie este puternic influentata, daca nu chiar definita, de arhitectura bizantina. De fapt pina la iesirea germanilor si a slavilor din barbarism, doar romanicii erau popor cit de cit civilizat in zona.

Care "bizantini"? Astia numai romanici puteau sa fie - greciii erau mai la sud si slavii, asa cum discutam acum citeva zile, erau in mare majoritate agricultori (pasnici  :rolleyes: ). In schimb romanii sud-dunareni au fost tot timpul cunoscuti ca si zidari, folclorul lor e bogat in variante locale ale baladei Mesterului Manole, variante mult mai numeroase si variate decit cele de la nord.

Amanunte despre influentele "bizantine" in arhitectura maghiara timpurie le putem gasi aici:

"The Arhitecture of Hystoric Hungary"

http://books.google....0...3&ct=result

Puteti da un search "bizantin" si vedeti cite rezultate gasiti. La "romanic" insa nu gasiti nici un rezultat  ;)

Acele elemente arhitectonice pot fi gasite si in unele biserici vechi din vestul Romaniei, in principal in Banat dar chiar si in Crisana pina sus spre Beius. In linkul de mai jos, pe la sfirsitul textului, gasiti argumente de ce acele lacasuri ar fi fost initial ortodoxe:

http://www.istoriatr...o/vol1/v1c3.pdf

#19138
tihomir

tihomir

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,229
  • Înscris: 29.09.2006

Quote

Punct nevralgic in psihologia romanilor: originea, domle

Numai a romanilor? Sa vezi ce isterie e in vest, printre amatorii de istorie, cu celtii si vikingii, tracomanii de la noi sunt mici copii pe langa aia...

Quote

Putem sa aflam mai multe despre romanii de la anii 800-1200 studiind istoria si arheologia din zona Banat, Voivodina, dar si incluzind Ungaria de astazi.

Vrei sa spui sudul ungariei de azi, totusi e o zona prea mica, deja la 1200 existau brodnicii, romani din Ucraina de azi, niciodata aria locuita de romani nu s-a redus la banat-voivodina.

#19139
OvidiuD

OvidiuD

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 780
  • Înscris: 12.08.2007

 tihomir, on Sep 14 2008, 13:25, said:

Vrei sa spui sudul ungariei de azi, totusi e o zona prea mica, deja la 1200 existau brodnicii, romani din Ucraina de azi, niciodata aria locuita de romani nu s-a redus la banat-voivodina.
Nu mai fi copil speriat de teorii conspirationiste, nu am vorbit despre unde au trait romanii, ci de ce au facut pe unde au trait.

Stra-romanii si romanii au trait asa cum ziceam din nordul Greciei pina in Tatra, pe toate vaile montane prielnice pentru modul lor de viata.
Unii dintre acei stra-romani insa au facut niste lucruri interesante, ignorate de obsesia demonstrarii continuitatii pe teritoriul de astazi al Romaniei.

#19140
benedettofane

benedettofane

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,062
  • Înscris: 10.05.2008

 tihomir, on Sep 14 2008, 22:25, said:

deja la 1200 existau brodnicii, romani din Ucraina de azi
istoriografia serioasa nu ii considera pe brodnici rom^ni.

Exista mai multe teorii despre brodnici, una ar fi ca erau evrei slavi.

#19141
Sylvestru

Sylvestru

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,068
  • Înscris: 20.02.2008

 ego_zenovius, on Sep 14 2008, 21:29, said:

fiind vorba de ceva atat de recent, nu cred ca povestea unchiului e relevanta in contextul unei discutii despre originea romanilor.

Cum domle, tocmai ni s-a demonstrat recent despre miscarile de populatie care i-au adus pe romani din sudul in nordul Dunarii pe modelul miscarii sarbilor din secolul al XVII-lea! Vezi, nu esti serios? Cum nu conteaza? Toate conteaza! [ http://i195.photobucket.com/albums/z312/sylvestru/sarcasm_meter.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#19142
ego_zenovius

ego_zenovius

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,399
  • Înscris: 24.11.2006

 Sylvestru, on Sep 15 2008, 02:16, said:

Cum domle, tocmai ni s-a demonstrat recent despre miscarile de populatie care i-au adus pe romani din sudul in nordul Dunarii pe modelul miscarii sarbilor din secolul al XVII-lea! Vezi, nu esti serios? Cum nu conteaza? Toate conteaza! [ http://i195.photobucket.com/albums/z312/sylvestru/sarcasm_meter.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
desigur! si pasaportul unui sarb vizat alaltaieri la intrarea in romania reprezinta mult-cerutul si mult-cautatul si mult-negasitul document care atesta migratii masive de la sud la nord.

#19143
benedettofane

benedettofane

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,062
  • Înscris: 10.05.2008
Continuatistii vin cu argumentul ca o migratie a populatie latinofone
de la sud de Dunare la nord de Dunare trebuia sa fie consemnata
de cancelaria imperiului bizantin.

Am mai raspuns la tampenia acestui argument facandu-l praf
in nenumerate randuri.

Il mai fac odata praf, cu un contraargument.

Din moment ce migratia rom^nilor ar fi trebuit sa fie consemnata
(continuatistii zicand ca din moment ce nu a fost consemnata n-a existat)
pe aceeasi logica intreb: de ce cancelariile imperiului bizantin,
ale bulgarilor, ale francilor nu consemneaza existenta unui popor
latinofon (daco-roman) la nord de DUnare?


Pe aceeasi logica continuatista, lipsa consemnarii latinofonilor (daco-romani)
la nord de DUnare invalideaza insasi teza continuitatii.

#19144
benedettofane

benedettofane

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,062
  • Înscris: 10.05.2008

 OvidiuD, on Sep 14 2008, 23:02, said:

Stra-romanii si romanii au trait asa cum ziceam din nordul Greciei pina in Tatra,
pe toate vaile montane prielnice pentru modul lor de viata.
uite ce spune Mircea Rusu pe care-l citezi:

Obstile pastorale autohtone aveau satele amplasate cu precadere
in zonele submontane, [...]
dar crescatorii de ovi-caprime practicau transhumanta pendulatorie
in sensul ca din primavara pana toamna tarziu se deplasau cu turmele
de oi pe pasunile montane, unde isi aveau stanile izolate sai grupate
cate 2-3 la un loc, obicei pastrat pana in zilele noastre


Sper ca sa ajungi intr-o zi sa faci deosebirea intre submontan si montan
(intre zonele subcarpatine si cele carpatine/alpine).

#19145
Pierde_verile

Pierde_verile

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,870
  • Înscris: 10.07.2008

 ego_zenovius, on Sep 15 2008, 07:07, said:

desigur! si pasaportul unui sarb vizat alaltaieri la intrarea in romania reprezinta mult-cerutul si mult-cautatul si mult-negasitul document care atesta migratii masive de la sud la nord.
"Ego", după atâta spam menit să ne obosească ochii, fă și tu un efort de om serios și spune din ce izvoare istorice putem afla de strămutarea înspre Nord peste Dunăre a "adrianopolitanilor" din "Macedonia", de pe vremea hanului prabulgar Krum.

Demult te întrebam cum explici tu clivajul lingivistic româneasc din Ardeal. Încă nu ai terminat de redactat?

Edited by Pierde_verile, 15 September 2008 - 09:07.


#19146
florincroitoru

florincroitoru

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,809
  • Înscris: 05.02.2008

 Sylvestru, on Sep 15 2008, 01:16, said:

Cum domle, tocmai ni s-a demonstrat recent despre miscarile de populatie care i-au adus pe romani din sudul in nordul Dunarii pe modelul miscarii sarbilor din secolul al XVII-lea! Vezi, nu esti serios? Cum nu conteaza? Toate conteaza! [ http://i195.photobucket.com/albums/z312/sylvestru/sarcasm_meter.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
S-au demonstrat  deplasări de populație  în ambele direcții (sud-nord) pe Dunăre. Imigrarea românilor pe teritoriul de azi al României e doar o ipoteză a unor amatori care nu se susține prin dovezi.Continuatoniștii au numeroase dovezi,imigraționiștii,nu.
În avatarul meu este imaginea inelului de la Apahida (datat sec 3,cred).Literele ,cu excepția uneia, se văd f bine.Oameni răuvoitori susțin că sînt latinești și văd ei acolo un nume germanic.Asta ca să construiască o legendă prezentată ca adevăr.Nu trebuie nici o lupă ca să vezi că acolo nu e litera R ci un K foarte clar. Ce scrie acolo eu nu știu,dar ce spun ei este o minciună sfruntată care îi discreditează.

#19147
Sylvestru

Sylvestru

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,068
  • Înscris: 20.02.2008

 florincroitoru, on Sep 15 2008, 12:28, said:

S-au demonstrat  deplasări de populație  în ambele direcții (sud-nord) pe Dunăre. Imigrarea românilor pe teritoriul de azi al României e doar o ipoteză a unor amatori care nu se susține prin dovezi.Continuatoniștii au numeroase dovezi,imigraționiștii,nu.
În avatarul meu este imaginea inelului de la Apahida (datat sec 3,cred).Literele ,cu excepția uneia, se văd f bine.Oameni răuvoitori susțin că sînt latinești și văd ei acolo un nume germanic.Asta ca să construiască o legendă prezentată ca adevăr.Nu trebuie nici o lupă ca să vezi că acolo nu e litera R ci un K foarte clar. Ce scrie acolo eu nu știu,dar ce spun ei este o minciună sfruntată care îi discreditează.

Este R si pentru o gaina cu orbul gainilor...

Scrie clar OMAHARUS.

Te rog nu-mi raspunde. S-a intors inelul ala pe toate fetele. Nimic nu mai poate fi adaugat. daca insisti, o sa-ti fac un desen, totusi, despre cum arata un R sapat in argint [?] pe care il iei la polizor.

#19148
vlachus

vlachus

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 676
  • Înscris: 19.08.2008
in mai multe randuri cand citeam despre cuvinte tracice vedeam ca au corespondent aproape identic in limbile baltice.
asa ca am decis sa investighez.

am aflat ca in sudul lituaniei locuiesc dzukian-i care fac parte din ramura yotvingiana a balticilor si care se autoconsidera daci veniti de la dunare. (In the beginning of XIIIth century Yotvingians were Geton, Grand Duke Vytautas was still calling them like that, Dzukians, decendants of Yotvingians, unbelievably southern tribe, dropped to the North by the history, missing their Danube, their teacher Zalmoksl and their name of the most spiritual barbarians. Getons were coqueting not only with Rome, they were considered sharp even by the snobby Greeks. Dzukians/Dacians – the name, reminding the way, which was passed by Getons to the North, were given to us (Lithuanians) both like ours and alien, dying, lethally tired, educated barbarian tribe.
Getons of Slabadele are tremendous. People are still singing lamentation songs during the funerals here. They still know everything.
<...> I don't understand anything – Dzukians don't expect anything after death. They know there's God, but they do not need anything after death – usual for Getons. They want to rest, they have been wanting the rest for over two thousand of years. We [Lithuanians] have the honour to exterminate them. Lithuanian spiritual climate would be different without the infiltration of the Dzukian.

Gintaras Beresnevièius)

apoi am cautat un pic printre cuvintele lor si ce iata ce ma gasit:

daka - graur  (sudovian -yotvingian)
geitis, geitika - paine (sudovian -yotvingian)
gaidis -grau (sudovian -yotvingian)
trakai - zona dezgolita de padure (sudovian -yotvingian)

probabil dacii de munte erau numiti grauri, iar cei de camp granari, painari.

zardis - gard, intaritura (sudovian -yotvingian)
maista - oras, cetate (old prussian)

Zardis Maista Getusa- Sarmistegestusa- Sarmisegetusa- Cetatea Intarita a Getilor.

iar in legatura cu dacii.... vad ca sunt considerati un popor stabil, bine format.
dar daca si in perioada antica migratiile si cuceririle se succedau ca in evul mediu timpuriu?
Daca dacii erau doar o elita militara de cuceritori? iar bastinasii cine stie? poate chiar filo-slavi? asa s-ar explica toponimele slave... (o idee interesanta http://www.lituanus...._2/92_2_02.htm)
oricum romanii nu au de a face cu neamurile acestea.
daca protoromanii ar fi fost urmasi ai dacilor si ar fi avut o limba apropiata de slava, cum sunt limbile baltice,  azi vorbeam cu siguranta rusa si nu o limba profund latina.

#19149
Cyber-sapiens

Cyber-sapiens

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,912
  • Înscris: 04.10.2007

 benedettofane, on Sep 15 2008, 07:58, said:

Continuatistii vin cu argumentul ca o migratie a populatie latinofone
de la sud de Dunare la nord de Dunare trebuia sa fie consemnata
de cancelaria imperiului bizantin.

Care Bizant, caci in perioada 612 / 717, bizantinii mai posedau doar Anatolia; ce sa mai consemneze ?!

In schimb istoricii bizantini, amintesc de perioada de dupa 612, aratand cum vlahii, vor ocupa in sec. 7, zona Tesaliei, speculand un anumit vid de putere temporar.

Bizantinii, nu aveau ce sa mai aminteasca despre balcani, deoarece populatia grecofona a fost mutata in Anatolia, iar romanicii, au ramas de capul lor sa se descurce, in nordul balcanic.  ;)

#19150
clara_spiele

clara_spiele

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,523
  • Înscris: 04.02.2008
Poftim, care erau hotarele Imperiului Bizantin in sec. VII?
Ia informeaza-ne si pe noi, cand a atins Imperiul Roman de Rasarit punctul culminant, dpdv militar, politic, cultural, spiritual?
Ce s-a intamplat timp de un secol de la moartea lui Iustinian?

Edited by clara_spiele, 15 September 2008 - 15:44.


#19151
tihomir

tihomir

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,229
  • Înscris: 29.09.2006

Quote

Poftim, care erau hotarele Imperiului Bizantin in sec. VII?

Dupa aparitia califatului arab imperiul bizantin cuprindea Anatolia, jumatatea sudica a balcanilor, sudul Italiei si Crimeea dar ramane un stat puternic.

La anul 700 arata cam asa:

[ http://i6.photobucket.com/albums/y226/mindaugas/Maps/700b.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#19152
vlachus

vlachus

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 676
  • Înscris: 19.08.2008
revin

frigienii ii numeau pe daci daoi adica lupi. poate din cauza steagului cu cap de lup.
in sudoviana lup= vilkas (a se vedea la noi valcea, vulcan (localitatea)).
slavii ne numeau vlahi. un interesant studiu propune o etimologie pentru cuvantul vlah (volcae) bazata pe denumirea de lup in limbile germanice sau slave. (http://www.sarmis.or...senciuc0711.htm).


cred ca de la vilkas este un pas pana la vlk si vlaka.
e posibil ca numele de dac sa fi supravetuit in numele de vlah?
poate ca slavii in miscarea lor au antrenat ramasitele  de daci si i-au slavizat cu usurinta. iar cand au ajuns la sud de dunare au dat tot de daci-vlaki dar romanizati.
(aromanii si azi poarta cu sfintenie toiage cu capete de lup si la prima atestare a vlahilor, a lui Kekaumenos lanseaza ideea ca acestia ar fi urmasii dacilor).

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate