Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Free streaming SkyShowtime

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine
 The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...
 Resoftare camera supraveghere

Laptop Gaming

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...
 Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024
 

Despre banci si carduri

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
1171 replies to this topic

#1
mrburns

mrburns

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 25.10.2004
Salut!
Voi ce banci preferati pentru a incasa salariul pe card?
Ce comisoane ati platit la deschiderea contului?

#2
reclamagiu

reclamagiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,222
  • Înscris: 09.09.2004
eu Raiffeisen ptr sning sa platesc una-alta de pe mobil si sa am controlul lui

later: sunt mult mai rapizi in transferul banilor. aveam la BP inainte si primeam banii la 1-2 zile mai tarziu decat colegii ce aveau la RFZ

Edited by reclamagiu, 05 September 2005 - 21:30.


#3
TIC

TIC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,699
  • Înscris: 05.03.2003
Raiffeisen este si alegerea mea. pt. cardul pe care primesti salariul exista si optiunea de overdraft!

#4
shiva

shiva

    Nameless hero. Professional bug slayer mom.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,861
  • Înscris: 06.10.2003
Overdraft????
Dar de ING ce ziceti? Se da dobanda de 7,35/luna dc ai peste 7 milioane pe card, dar e calculata pe zi, iar la contul curent se poate atasa si un cont de debit. Mai mult, SelfBank e deschis de la 7-23 in fiecare zi, unde poti depune sau retrage numerar si-ti poti plati facuta de tel( fix sau mobil ) si, in curand si curentul...

#5
zuppy

zuppy

    elbonian

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,247
  • Înscris: 12.10.2002

mrburns, on Sep 5 2005, 21:45, said:

Salut!
Voi ce banci preferati pentru a incasa salariul pe card?
Ce comisoane ati platit la deschiderea contului?

<{POST_SNAPBACK}>

iti recomand* sa faci la banca la care are si firma ta contul, asa o sa ajunga cel mai repede.

* se exclude banc post, bcr

#6
shiva

shiva

    Nameless hero. Professional bug slayer mom.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,861
  • Înscris: 06.10.2003
Daca sunt si PFA si salariat, pot sa am un singur cont si card, sau trebuie 2 conturi distincte?

#7
Johnnywal

Johnnywal

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 479
  • Înscris: 20.05.2004

zuppy, on Sep 18 2005, 21:46, said:

iti recomand* (...)
* se exclude banc post, bcr

<{POST_SNAPBACK}>

de ce se exclud mai sus mentionatele?
am intrebat doar, nu am dat cu parul...  :peacefingers:

#8
TIC

TIC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,699
  • Înscris: 05.03.2003

Johnnywal, on Sep 22 2005, 22:18, said:

de ce se exclud mai sus mentionatele?
am intrebat doar, nu am dat cu parul...  :peacefingers:

<{POST_SNAPBACK}>


din cauza modului in care esti tratat cand ai unele intrebari si a timpului pana ti se raspunde! ... si a programului cu clientii si a birocratiei in raport cu celelalte banci..

Edited by TIC, 22 September 2005 - 22:26.


#9
sandossu

sandossu

    Alex Dumitru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,155
  • Înscris: 01.07.2005
transilvania e foarte buna. mie raifeissen mi s-a parut f proasta. mi-au fost trimisi niste bani din strainatate, au ajuns in 35 de zile. prieteni de-ai mei cu conturi la transilvania ii primesc in 2-5 zile   :confuzzled:

#10
TIC

TIC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,699
  • Înscris: 05.03.2003

shiva, on Sep 18 2005, 21:44, said:

Overdraft????

Overdraft reprezinta o caracteristica prin care poti obtine de 1 la 3 salarii credit, pe cardul pe care primesti salariul. Spun de la 1 la 3 pt. ca treaba asta e negociabila. Functionarul, daca prezinti o urma de neincredere sau ai un salariul destul de mic (dpdv al functionarului) atunci iti va spune ca poti sa iei numai un salariu, dar daca firma de unde primesti salariul are conturi la banca respectiva, sau mai ai un credit maricel la ei, cu care esti la zi cu ratele, ai sanse sa primesti de 3 ori. O alta facilitate, da' aici depinde de banca, este ca daca umbli la creditul acordat prin overdraft, banca poate sa nu iti perceapa dobanda daca returnezi creditul in 60 de zile, dar, repet, depinde de banca!

#11
TIC

TIC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,699
  • Înscris: 05.03.2003

vand`branza, on Sep 22 2005, 22:28, said:

transilvania e foarte buna. mie raifeissen mi s-a parut f proasta. mi-au fost trimisi niste bani din strainatate, au ajuns in 35 de zile. prieteni de-ai mei cu conturi la transilvania ii primesc in 2-5 zile   :confuzzled:

<{POST_SNAPBACK}>


nu depine numai de banca din .ro, ci si de partenerii externi!

#12
radumiki

radumiki

    funny content creator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 23,688
  • Înscris: 13.10.2003
Eu am la Tiriac si sunt multumit , de fapt acolo au toti angajatii firmei . Am mai facut unul la ING pentru avantajele prezentate mai sus de shiva.

#13
Courage

Courage

    Founder

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,661
  • Înscris: 26.11.2001
Cardurile ING desi au la baza o idee buna cu acele automate, totusi mi-au dat multe dureri de cap adesea fiind refuzate de POS-uri.

O alta prb este ca in zi de salariu e omor la francizele ING.

Am renuntat chiar vineri complet la ei, dar si la cardul BCR (lichidat conturi) si am trecut la HVB pt ca imi ofera un ff. bun sistem de online banking bazat pe token, nu pe certificat digital.

Nu mai ajung in 3 colturi ale Bucurestiului pt. a plati N facturi, asa ca plata online e salvarea mea.
Pot accesa contul bancat din orice colt al lumii si de pe orice calculator.

Referitor la banci, avand in vedere ca pt mine conteaza mai mult serviciile si customer support-ul decat nr de filiale si bancomate, eu am cateva obiectii:

- BCR - esti tratat ca un gunoi; banca comunista...
- BRD - francezii i-au dat imaginea de stabilitate, insa birocratia te omoara, cozile sunt imense, comisioanele mari si cursurile de schimb execrabile (se ia comision valutar)
- BancPost - mai comunista decat BCR, este de fapt o banca de stat. Sa vedeti formularul lor de deschidere cont... iti cere atatea data, incat crezi ca sunt KGB (ex: esti ministru, secretar de stat, ai rude in guvern etc)
- Raiffeisen - baieti buni per ansamblu insa pt ca au prea multi clienti, este un calvar la ghiseu (atat ca persoana fizica, cat si ca persoana juridica)
- Tiriac - intotdeaunu mi-a dat impresia de banca de buzunar (no offence)
- RoBank (actuala OTP Bank) - o banca ce a fost cumparata de cel mai mare trust ungar bancar si este in plina expansiune. Va deveni o banca populara.
- Finansbank - cunoscuta prin cardurile Avantaj si prin faptul ca bancomatele lor nu suporta Mastercard !
- Transilvania - am un card la ei facut de catre Astral (maxishop) acum ~ 2 ani. Innebunesti la cele 3 ghiseuni unde unul incaseaza facturi Romtelecom, unul rate si unul operatiuni...
Bineinteles ca la ultimul este o coada imensa, iar la celelalte nu e nimeni.
Logistica poasta. Alimentezi cardul dimineata si poate pana seara ii ai in cont.
La Raiffeisen ii ai aproape instantaneu.

#14
Courage

Courage

    Founder

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,661
  • Înscris: 26.11.2001
Adesea oamenii se arunca la primul ghiseu bancar si isi deschid un cont, apoi incep problemele: carduri, comisioane, helpdesk inexistent etc.

Vreau sa va propun un mic ghid pentru alegerea bancii, pentru ca cu timpul bancile vor incepe sa isi trateze clientii cu respect, iar vechimea va conta.

Cu cat banca are mai multe date despre tine si veniturile tale, cu atat vei putea obtine mai usor un imprumut.
Nu e o idee buna sa ai N conturi la N banci pt ca sunt ff. greu de organizat.

Desigur, exista cateva criterii care ne ajuta sa ne orientam in alegerea unei banci, iar importanta fiecaruia dintre ele depinde de la caz la caz.
Fiecare criteriu va fi explicat.

1. numarul de sedii
2. reteaua de bancomate
3. comisioane
4. dobanzi
5. servicii bancare diverse
6. tipuri de carduri
7. birocratia
8. suportul dat clientilor
9. accesarea la distanta a conturilor (internet banking, suport telefonic, SMS etc)

1. Numarul de sedii
- multi aleg banci populare pt ca dau sentimentul de stabilitate si numarul mare de agentii face mult mai usoara accesarea personala a conturilor.
Totusi, cu cat o banca e mai populara, cu atat calitatea serviciilor scade !

2. Reteaua de Bancomate
Este stiut ca romanii urasc cardurile de salarii pt ca li se ia comision la extragerea numerarului. Daca bancomatul nu este al bancii emitente a cardului, atunci comisionul va fi aproape dublu, de aceea daca va pasa ff. mult de comisoane, atunci alegeti banci cu retea de bancomate dezvoltate sau platiti la ATM de cate ori aveti ocazia.

3. Comisioane
Ati fi uimiti sa vedeti cat ciuguleste banca din conturile voastre pt fiecare operatiune !
Unele banci au comisioane nesimtite + diverse taxe !

4. Dobanzi
Toti cautam dobanzi mari la depozite si mici la credite, insa lumea noastra e departe de a fi ideala :)
Feriti-va de bancile ce ofera dobanzi prea bune ! Ceva e putred...
Piata noastra nu are un potential atat de mare de dezvoltare.

5. Servicii bancare diverse
Daca ati stat la coada pe la ghisee e imposibil sa nu fi citit niste pliante cu servicii, insa cel mai adesea acele servicii mi s-au parut.. jignitoare pt inteligenta, si adesea m-am intrebat daca sunt idioti sau nepriceputi.
Cu timpul bancile vor invata sa ofere tot felul de servicii clientilor fideli si dobanzi personalizate.

6. Tipuri de carduri
Sunt N tipuri de carduri, cu N clasificari
- debit/credit
- VISA/Mastercard (cu subdiviziuni)
- embosate/Neembosate
- Internet Only
- Electronic use Only (neembosate)

Cele mai multe carduri in Romania sunt de debit, cele de credit incepand sa apara timid, dar sustinut.
VISA este un card care va merge in orice bancomat, in timp ce Mastercard nu este sustinut de toate bancile.
Cel mai ieftin si mai versatil tip de card este VISA Electron (card neembosat)/Maestro, insa nu permite uzul pe internet; totusi au cele mai mici comisioane !

Cardurile embosate sunt (In Romania doar)  aproape exclusiv apanajul cardurilor de credit si e nevoie de un depozit mini intangibil intre 50-1000 euro (depinde de banca).

7. Birocratia - ucide multi neuroni in ambele tabere, insa din experienta, bancile cele mai "dragute" au biroctatia la minim, iar cele populare te ingroapa in hartii. (unde le depoziteaza 10 ani ?)

8. Suportul oferit clientilor
- e o chestie foarte generala si variata.
De la fata zambitoare/sictirita de la ghiseu, pana la numarul telverde si suport 24/24.

9. Accesarea la distanta a conturilor
- Acesta este de fapt un subiect pe care doresc sa il dezvolt pt ca suntem pe un forum de IT.
Adesea nu mai ajung sa platesc noianul de facturi si de aici inevitabile neplaceri...
Unele banci ofera facilitati de plata prin comenzi sms, iar altii prin telefon.
De curand la noi au inceput sa apara si serviciile de internet banking, care ofera acces 24/24 la cont.

Stai pe scaun si poti face ce vrei cu banii tai:
- plati la furnizori
- alimentari card
- plati externe
- deschidere/lichidare de depozite
- etc

In plus comisioanele sunt la jumatate pentru orice operatiune !

Exista doua tipuri de acees internet banking
- prin browser.
- cu ajutorul unui program dedicat.

Eu folosesc ambele modele si pot spune ca cel bazat pe un program dedicat e o porcarie (ex: Multicache de la Raiffeisen) + ca adesea costa cat nu face :(
Managementul prin browser este la randul sau impartit in functie de metoda de autentificare:

- certificate digitale (prb este ca trebuie sa accesezi de pe copmputerul pe care ai instalat certificatul, deci libertatea de miscare e oarecum ingradita)
- token (un dispozitiv electronic ce genereaza un cod valabil 30 de sec) folosit la autentificare de pe orice computer din lume.

Adesea internet bankingul prin browser are nevoie de suport complet pentru ActiveX sau Java Virtual Machine (in fct de sistem).

Eu prefer sistemul cu token , care momentan e folosit in Romania doar de HVB (sunt client nou) - demo aici si Volksbank - demo aici

Sistemul cu certificate digitale este folosit de:

- Bancpost - demo aici
- BCR - demo aici (eu nu am reusit sa il fac sa mearga)
- Alpha Bank
- Transilvania - demo aici

#15
Astor

Astor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,044
  • Înscris: 17.01.2003
Bancpost, cel putin, tot prin token (+ SSL) e.

#16
rex

rex

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,619
  • Înscris: 16.06.2004

View PostTIC, on Sep 22 2005, 22:35, said:

Overdraft reprezinta o caracteristica prin care poti obtine de 1 la 3 salarii credit, pe cardul pe care primesti salariul. Spun de la 1 la 3 pt. ca treaba asta e negociabila. Functionarul, daca prezinti o urma de neincredere sau ai un salariul destul de mic (dpdv al functionarului) atunci iti va spune ca poti sa iei numai un salariu, dar daca firma de unde primesti salariul are conturi la banca respectiva, sau mai ai un credit maricel la ei, cu care esti la zi cu ratele, ai sanse sa primesti de 3 ori. O alta facilitate, da' aici depinde de banca, este ca daca umbli la creditul acordat prin overdraft, banca poate sa nu iti perceapa dobanda daca returnezi creditul in 60 de zile, dar, repet, depinde de banca!

nu va atingeti de overdraft, are dobanzi nesimtite de 25-30% pe an. toti colegii care au apelat la overdraft stateau cu creditul mai mult sub zero, iar atunci cand venea salariul doar acoperea datoria. respectivii au facut eforturi sa aiba soldul si peste zero si aun inchis overdraft-ul si si-au facut carduri de credit unde ai diverse perioade in care nu platesti dobanda. si le comvine mai mult asa, ca sunt cheltuitori mari si s-au obisnuit cu un stil de viata.

#17
angajatul

angajatul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 605
  • Înscris: 09.10.2005
Draga Courage foarte interesante informatiile....DAR....lucrand direct cu reteaua romaneasca de carduri m-a frapat un lucru...la numarul 6.."VISA este un card care va merge in orice bancomat, in timp ce Mastercard nu este sustinut de toate bancile"...pai de unde ai scos tu chestia asta? pt ca VISA si MASTERCARD sunt cele mai intalnite, ca sa nu mai vorbim ca NU EXISTA BANCOMAT IN ROMANIA care sa nu accepte Mastercard.Poate te gandeai la Cirrus,Plus sau American Express dar mastercard nu numai ca e acceptat de toate bancomatele dar e standardul de card in lei acceptat si la orice bancomat din occident unde posesorul roman retrage suma in moneda tarii respective avand referinta cursul international.
Apoi, chestia cu embosatul nu tine de "card de credit" sau nu, tine de standardul cardului.Adica nu o sa vezi un Visa Electron sau un Maestro embosat pt ca nu este parte a "serviciilor" lor.ORICE Mastercard din romania,sau de altundeva  este embosat.

#18
angajatul

angajatul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 605
  • Înscris: 09.10.2005
"- BRD - francezii i-au dat imaginea de stabilitate, insa birocratia te omoara, cozile sunt imense, comisioanele mari si cursurile de schimb execrabile (se ia comision valutar)"

ERONAT la partea cu comisionul


"La Raiffeisen ii ai aproape instantaneu." da...dar stai la niste cozi mai ceva ca la BancPost si BCR.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate