Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Tarif numere scurte Romtelecom

- - - - -
  • Please log in to reply
3 replies to this topic

#1
danutz1

danutz1

    In zona

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,113
  • Înscris: 20.01.2007
Am gasit pe forum unele topicuri despre nemultumirea unor clienti care au apelat numere scurte Romtelecom de genul 021.0291 sau 1930.
Am cautat de curiozitate tarifele operatorilor catre aceste numere. Ce am gasit intrece orice orice imaginatie si arata cat de avari pot fi unii atunci cand vine vorba de banul clientului. Am sa incep cu detinatorul numerelor:

Romtelecom - abonamente voce mobila si voce fixa seara si week-end
Attached File  RTC.jpg   102.28K   156 downloads

Cosmote:
Attached File  cosmote.jpg   82.56K   140 downloads

Zapp:
Attached File  zapp.jpg   40.33K   77 downloads

Orange:
Attached File  orange.jpg   84.04K   123 downloads

Vodafone: nu am gasit dar din cate am vazut ar fi 45 de centi minutul. Rezultatele lor nu sunt concludente
Attached File  vodafone.jpg   112.71K   85 downloads

RCS-RDS:
Attached File  RDS.jpg   104.3K   99 downloads

Si acum cateva observatii:
1. Romtelecom isi taxeaza proprii clienti cu un apel in retea la 1930, 1931 cu 20 centi/apel si 25 centi/minut in timp ce alt operator ofera acces la numere RTC cu doar 2 centi/minut fara TVA. Are cineva o explicatie pertinenta in cazul acestui abuz grosolan?

2. Cosmote ofera clientilor acces la numerele scurte RTC 1951, 1958 detinute de aceeasi companie cu 55,7 centi in timp ce alt operator ofera aceleasi servicii catre aceleasi numere cu 31 centi/minut. Din nou nu gasesc o explicatie logica de ce Cosmote taxeaza mai mult apelurile catre numere proprii in timp ce altii pot cere un tarif mai mic.

3. Apelurile catre 1921, 1930 sunt taxate de Cosmote la tariful standard pentru alte apeluri nationale (desi pana la urma e un apel in aceeasi retea) care variaza intre 15 si 18 centi minutul in timp ce alt operator ofera acces catre numerele RTC cu 2 centi/minut fara TVA. Explicatia nu o vad nici aici.

4. Zapp, detinuta de aceiasi Cosmote si RTC taxeaza apelurile catre aceste numere cu tariful standard al unui apel catre reteaua fixa. Din nou fara explicatii.

5. Pana si Orange taxeaza apelurile catre aceste numere la tariful standard al unui apel in retea care este mai mic decat in cazul Cosmote sau RTC.

#2
alexa32

alexa32

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,292
  • Înscris: 12.08.2006
Cam scump sa intrebi cat e ceasul de pe Cosmote  :wallbash:

#3
edy_3dz

edy_3dz

    Rau sau bun

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,241
  • Înscris: 30.08.2008
Apelul catre 1930 in e gratuit de pe fix (RTC)....

#4
botelucian

botelucian

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,217
  • Înscris: 23.03.2007
eu am muscat-o cu apelul la 1930 ca nu mergea netu ... in mintea de dobitoc daca apelurile in retea romtelecom sunt gratis diin cosmote'u nici prin cap nu mi-a trecut ca nu "am minute" cu reprezentata rtc . urat , am spart vreo 40 de lei :) pe deranjamente

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate