Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD
 Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...
 Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?

Wc Geberit
 

oboseala, lipsa de energie, somnolenta, retin mai greu...

- - - - -
  • Please log in to reply
15 replies to this topic

#1
geta76

geta76

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 15.08.2011
Buna ziua!

Stiu ca problema mea este una comuna si ca multi "sufera" de stres, oboseala, lipsa de energie si probleme cu memoria.
Ma trezesc dimineata si ma simt ca si cum nu as fi dormit deloc. Iau o carte sa citesc sau sa invat si pur si simplu parca citesc prin carte, am citit o pagina de 5 ori si daca ma intrebai ce am citit nu stiam sa-ti spun ce anume scria in pagina aia  :angry:   eu care altfel retin fff repede.... am luat ceva lecitina dar nici un rezultat (am luat vreo 2-3 luni asa) poate lecitina trebuie luata in combinatie cu alta vitamina pt un rezultat mai bun?

Problema este ca imediat incep scoala (in oct) si am nevoie de putere de concetrare si retinere si ceva energie ca sa fac fata unui nou an scolar.
Daca sunt persoane care si-au revenit din starea descrisa mai sus poate ma pot ajuta si pe mine sa ies din starea in care am aflu.

Ma gandesc ca trebuie sa existe o "reteta" pt a ameliora macar starea asta.
Ceva combinatii de ceaiuri, vitamine?


Multumesc anticipat!

#2
gniros

gniros

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,173
  • Înscris: 11.03.2009
2 saptamani vacanta la mare si la munte !

sau chiar  ... 2 luni .... ca mai e pana in octombrie

#3
costyn26

costyn26

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 154
  • Înscris: 08.01.2007

 geta76, on 15th August 2011, 21:28, said:

Buna ziua!

Stiu ca problema mea este una comuna si ca multi "sufera" de stres, oboseala, lipsa de energie si probleme cu memoria.
Ma trezesc dimineata si ma simt ca si cum nu as fi dormit deloc. Iau o carte sa citesc sau sa invat si pur si simplu parca citesc prin carte, am citit o pagina de 5 ori si daca ma intrebai ce am citit nu stiam sa-ti spun ce anume scria in pagina aia  :angry:   eu care altfel retin fff repede.... am luat ceva lecitina dar nici un rezultat (am luat vreo 2-3 luni asa) poate lecitina trebuie luata in combinatie cu alta vitamina pt un rezultat mai bun?

Problema este ca imediat incep scoala (in oct) si am nevoie de putere de concetrare si retinere si ceva energie ca sa fac fata unui nou an scolar.
Daca sunt persoane care si-au revenit din starea descrisa mai sus poate ma pot ajuta si pe mine sa ies din starea in care am aflu.

Ma gandesc ca trebuie sa existe o "reteta" pt a ameliora macar starea asta.
Ceva combinatii de ceaiuri, vitamine?


Multumesc anticipat!

Si eu am aceleasi simptome...si banuiesc ca multi altii sunt in aceeasi situatie...daca ne luam dupa teoriile conspirationiste..astia ne baga ceva in mancare si noi nu stim...incetul cu incetul nu o sa mai stim ce-am facut ieri....

#4
bogdan_boss

bogdan_boss

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,456
  • Înscris: 08.02.2010
e stresul acesta pt sesiunea de restante..

altfel nu te apucai sa povestesti asta din moment ce e... vacanta :D.
eu am 3 refaceri de materii, la politehnica, daca asta v-ar incalzi putin :)), nu stiu daca o sa dau toate restantele, dar nici nu dorm prost din cauza asta.. :-j.

#5
errai

errai

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 3,154
  • Înscris: 08.05.2010
Se numeste lene si plictiseala.
Nu mai lua lecitina, e o prostie.
Reteta nu ti-o spune nimeni, e in capul tau, degeaba bagi in tine vitamine si rahaturi daca gandesti cu curul.

Edited by errai, 15 August 2011 - 21:07.


#6
xkos

xkos

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,627
  • Înscris: 23.07.2007
Am 37 de ani,2 copii de 12 si 6 ani......................
Acest mesaj a fost modificat de geta76: Acum 52 minute

Ceva nu se leaga. Esti pustoaica sau adulta in adevaratul sens al cuvantului? Daca esti la munca prin afara nu prea poti sa mai ceri pretentii de la memorie, ia o pauza de 1-2 luni si iti revii.

#7
netics

netics

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 24.07.2010
Spune-mi și voi uita, arată-mi și poate îmi voi aduce aminte, implică-mă și voi înțelege! - Confucius



Cred ca nu dai doi lei pe ce ar vrea altii sa tii minte, aici e problema :D

#8
gniros

gniros

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,173
  • Înscris: 11.03.2009

 xkos, on 15th August 2011, 22:06, said:

Am 37 de ani,2 copii de 12 si 6 ani......................
Acest mesaj a fost modificat de geta76: Acum 52 minute

Ceva nu se leaga. Esti pustoaica sau adulta in adevaratul sens al cuvantului? Daca esti la munca prin afara nu prea poti sa mai ceri pretentii de la memorie, ia o pauza de 1-2 luni si iti revii.

Esti culmea Xkos ! :))!

Edited by gniros, 15 August 2011 - 21:23.


#9
drsim

drsim

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 191
  • Înscris: 05.07.2011
nu te mai indopa cu tot felul de vitamine, iti vei deregla total metabolismul, incearca sa ai parte in fiecare zi si de momente de relaxare (nu cititul cartilor,uitatul la televizor sau statul in fata calculatorului)  :)

#10
figo1988

figo1988

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,874
  • Înscris: 10.10.2003
Bai, cand o sa terminati prostiile cu vitaminele si dereglatul metabolismului? Pe acelasi principiu eu zic sa nu mai mancati nici o fructa, nici o leguma, ci direct fast-food. Daca, Doamne fereste, asimilati vitaminele si va dereglati metabolismul?  :rolleyes: Evident, exagerez, dar e o ilustrare perfecta asupra 'logicii' ca vitaminele te imbolnavesc.

Solutia e o combinatie din tot ce s-a spus mai sus. Stiu pentru ca si eu am trecut prin asa ceva si totul tine de 'tuningul' vietii personale. Plecand de la alimentatie, odihna (f importanta) si sport si pana la atitutinea generala asupra vietii (optimism, a nu te stresa etc). Stiu, e nasol pentru cineva care acum are multe kg in plus, se simte ca naiba si nu a mai facut sport din scoala generala sa faca o schimbare asa de brusca. Dar se poate daca o iei cu rabdare si fiecare aspect pe rand.

Punctual, cred ca acum cel mai bine ar fi sa incepi sa faci ceva miscare (macar o data la 2 zile) si preferabil sa mergi pe jos cat de mult poti. Nu neaparat pt valoarea 'sportiva' cat pt momentele de relaxare pe care le ai. Fara telefoane, fara sa te bata cineva la cap. Odihna sa fie destula. Preferabil sa nu fie nevoie sa te trezesti cu ceas. Alimentatia e o chestie de bun simt si nu cred ca mai e nevoie sa enumere nimeni principiile: fara mult alcool, mai putine dulciuri, sucuri etc.

In partea de suplimente, cred ca cel mai bine ar fi sa cauti un complex de vitamine si multiminerale (preferabil nu chestiile uzuale care se gasesc prin farmacii).

Bafta!

#11
drsim

drsim

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 191
  • Înscris: 05.07.2011

 figo1988, on 16th August 2011, 08:18, said:

Bai, cand o sa terminati prostiile cu vitaminele si dereglatul metabolismului? Pe acelasi principiu eu zic sa nu mai mancati nici o fructa, nici o leguma, ci direct fast-food. Daca, Doamne fereste, asimilati vitaminele si va dereglati metabolismul?  :rolleyes: Evident, exagerez, dar e o ilustrare perfecta asupra 'logicii' ca vitaminele te imbolnavesc.

Solutia e o combinatie din tot ce s-a spus mai sus. Stiu pentru ca si eu am trecut prin asa ceva si totul tine de 'tuningul' vietii personale. Plecand de la alimentatie, odihna (f importanta) si sport si pana la atitutinea generala asupra vietii (optimism, a nu te stresa etc). Stiu, e nasol pentru cineva care acum are multe kg in plus, se simte ca naiba si nu a mai facut sport din scoala generala sa faca o schimbare asa de brusca. Dar se poate daca o iei cu rabdare si fiecare aspect pe rand.

Punctual, cred ca acum cel mai bine ar fi sa incepi sa faci ceva miscare (macar o data la 2 zile) si preferabil sa mergi pe jos cat de mult poti. Nu neaparat pt valoarea 'sportiva' cat pt momentele de relaxare pe care le ai. Fara telefoane, fara sa te bata cineva la cap. Odihna sa fie destula. Preferabil sa nu fie nevoie sa te trezesti cu ceas. Alimentatia e o chestie de bun simt si nu cred ca mai e nevoie sa enumere nimeni principiile: fara mult alcool, mai putine dulciuri, sucuri etc.

In partea de suplimente, cred ca cel mai bine ar fi sa cauti un complex de vitamine si multiminerale (preferabil nu chestiile uzuale care se gasesc prin farmacii).

Bafta!

Ai ramas in urma cu informatiile despre vitaminele sintetice,mai studiaza  :naughty:

#12
adadoi

adadoi

    scorpie bătrână

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,603
  • Înscris: 25.10.2006

 geta76, on 15th August 2011, 21:28, said:

Buna ziua!

Stiu ca problema mea este una comuna si ca multi "sufera" de stres, oboseala, lipsa de energie si probleme cu memoria.
Ma trezesc dimineata si ma simt ca si cum nu as fi dormit deloc. Iau o carte sa citesc sau sa invat si pur si simplu parca citesc prin carte, am citit o pagina de 5 ori si daca ma intrebai ce am citit nu stiam sa-ti spun ce anume scria in pagina aia  :angry:   eu care altfel retin fff repede.... am luat ceva lecitina dar nici un rezultat (am luat vreo 2-3 luni asa) poate lecitina trebuie luata in combinatie cu alta vitamina pt un rezultat mai bun?

Problema este ca imediat incep scoala (in oct) si am nevoie de putere de concetrare si retinere si ceva energie ca sa fac fata unui nou an scolar.
Daca sunt persoane care si-au revenit din starea descrisa mai sus poate ma pot ajuta si pe mine sa ies din starea in care am aflu.

Ma gandesc ca trebuie sa existe o "reteta" pt a ameliora macar starea asta.
Ceva combinatii de ceaiuri, vitamine?


Multumesc anticipat!

Mănânci? Dormi? Ieși la aer? Faci mișcare?

Mie mi se pare un fel de depresie. Dacă nu mă înșel, nu ești în România și nu știi limba țării în care ești, deci nu poți merge la medic, dar încearcă totuși să vorbești cu cineva. Există tablete cu sunătoare (St. John' Worth, Hipericum perforatum - ca să știi ce să ceri :D ) care au efect antidepresiv, poți lua și niște magneziu cu B6, dar cel mai important e să-ți cauți ceva de făcut. Cam orice fel de activitate, atâta vreme cât te implici.

#13
geta76

geta76

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 15.08.2011
Pustoaica nu sunt, dar nu numai pustoaicele merg la scoli inalte  :OK:  , asa ca o paranteza vreau : sa schimb profilul de activitate, de la un tip de inginerie la altul, scoala o sa fie online dar cu termene stranse si nu-i in limba tarii in care ma aflu ci intr-o limba pe care o cunosc . Deci trebuie sa fiu capabila sa invat si sa sustin examenele.
Este adevarat ca de cateva luni bune ma aflu departe de casa si de munca cu care ma delectam zilnic si poate asa cum a zis cineva trec printr-o depresie. Nu stau toata ziua in casa, am 2 copii deci activitatile in aer liber sunt la ordinea zilei, ca nu am timpul meu de activitati sportive (singura fara copii) asta este alta poveste, sotul ajunge foarte tarziu acasa si sa ies in miez de noapte singura sa alerg parca nu-mi vine... Cu copiii merg la piscina cam de 2 ori pe saptamana, mergem sa jucam tenis cam de 2 ori pe saptamana, mergem in pacuri cu bicicletele, jucam fotbal... Dar tot fata energie ma simt..

Am mai cautat pe internet info despre vitamine sau plante, sunt o gramada de chestii si practic pt fiecare leguma si fruct scrie ca este bun pt concentrare, energie si alte cele, eu zic ca mananc sanatos, salata zilnic, nu mancam prajit doar gratar si la cuptor, la fast food-uri nu mergem. Ma gandesc ca este totusi o faza si ca schimbare brusca (plecat din tara chiar daca am fost fericita cand am aflat vestea) m-a afectat intr-un fel fara sa-mi dau seama. Mentionez ca nu beau si nu fumez, noptile le dorm.

O sa incerc cu sunatoarea, o sa caut sa vad ce au pe aici.

Va multumesc tuturor pentru raspunsuri!
O saptamana plina de zambete va doresc !

#14
figo1988

figo1988

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,874
  • Înscris: 10.10.2003

 drsim, on 16th August 2011, 08:49, said:

Ai ramas in urma cu informatiile despre vitaminele sintetice,mai studiaza  :naughty:

Pai da te rog mai multe detalii. Cred ca toti ar aprecia. Eu sincer nu stiu nimic despre astfel de efecte adverse.

#15
EmaRuncea

EmaRuncea

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 17.10.2017
Lipsa de energie, oboseala, epuizarea pot fi combatute cu ajutorul ozonoterapiei. Este o terapie destul de noua la noi in tara, dar care are rezultate foarte bune in multe afectiuni. Dar strict in ceea ce priveste acesta oboseala cronica, s-a dovedit ca determina cresterea cu 500% a energiei. Atat in cazul meu, cat si a prietenelor si catorva membrii din familie, ozonoterapia a avut rezultate uimitoare. In fiecare toamna ma confruntam cu o stari de lesin, epuizare, oboseala, lipsa de concetrare. Pentru o luna, doua eram nevoita sa functionez cu doze foarte mici de energie ceea ce ma frustra enorm. Ozonoterapia m-a ajutat insa acum sa depasesc toate aceste stari pentru prima data in viata mea si sunt inca uimita, bucuroasa si euforica. La fizio estetix am beneficiat de acesta terapie dupa ce am luat o oferta in vara, cu o reducere destul de mare. Am observat ca au pachete foarte bune si de aceea ii si recomand pentru ca si costurile reprezinta un criteriu important atunci cand alegem sa mergem la anumite clinici. Pentru mine a meritat tot efortul financiar si voi continua si in primavara cu ozonoterapia. Sanatate multa!

#16
KLMN

KLMN

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,916
  • Înscris: 21.09.2003
Aceleasi simptome le-am avut si eu. Am fost la ORL, neurologie si pneumologie. In cele din urma diagnosticul a fost de apnee in somn.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate