Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...
 

Baterii 12V

- - - - -
  • Please log in to reply
13 replies to this topic

#1
florian09ful

florian09ful

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 88
  • Înscris: 05.04.2011
Salut. Poate este o idee stupida, dar am nevoie de un acumulator de 12V 2-6Ah, dar vreau sa fie mic si usor. Se gaseste asa ceva? Vreau sa il folosesc la BMX pt. ca mi-am luat un mic neon cu 12 LED-uri si are 27cm. Faza e ca eu vreau sa il pun sub cadru la BMX dar am nevoie de o sursa de alimentare puternuca dar compacta. Am gasit pe la magazine si pe internet baterii de 12V dar erau grele 1,5-3 Kg, iar BMX trebuie sa fie relativ usor. Va rog sa ma ajutati cu sfaturi si linkuri eventual. :(

#2
rasistu

rasistu

    Troll

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,715
  • Înscris: 20.03.2011
desfaci neonul cu leduri (  :roflmaofast:   ) si legi ledurile in paralel astfel incat sa le alimentezi de la 3v.

#3
aeon

aeon

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,487
  • Înscris: 05.08.2002
si ce a rezolvat? puterea consumata este aceeasi
acumulatori usori sunt cei li-ion sau li-polimer din telefoane
fa rost de 3 bucati, o modalitate de conectare a lor in serie si ai cam rezolvat

#4
rasistu

rasistu

    Troll

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,715
  • Înscris: 20.03.2011
un acumulator de 3v sa zicem de 1500 mA ii ajunge sa se dea cu bicla si sa faca cateva fente.

#5
bizzu-TM

bizzu-TM

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,630
  • Înscris: 17.02.2008

 florian09ful, on 18th July 2011, 16:41, said:

Am gasit pe la magazine si pe internet baterii de 12V dar erau grele 1,5-3 Kg, iar BMX trebuie sa fie relativ usor.
http://www.mediafun....Ultracell-15016

#6
florian09ful

florian09ful

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 88
  • Înscris: 05.04.2011

 rasistu, on 18th July 2011, 17:11, said:

un acumulator de 3v sa zicem de 1500 mA ii ajunge sa se dea cu bicla si sa faca cateva fente.

La 3V nici macar nu se aprinde, am incercat cu acumulatoru de la telefonu meu. Am un adaptor si l-am setat la 7,5V abea lumineaza.

#7
steby

steby

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 95
  • Înscris: 11.04.2011
Acumulatori asa cum vrei gasesti numai pe Alibaba.com ,dar nu stiu cum ii cumperi de acolo.http://www.alibaba.com/showroom/li--ion-battery-pack-12v-6ah.html

#8
mbogdanandrei

mbogdanandrei

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 328
  • Înscris: 31.08.2009

 florian09ful, on 18th July 2011, 17:38, said:

La 3V nici macar nu se aprinde, am incercat cu acumulatoru de la telefonu meu. Am un adaptor si l-am setat la 7,5V abea lumineaza.

da. pentru ca ei sunt legati in serie. dar daca o sa-i pui in paralel...

#9
LaurX

LaurX

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 414
  • Înscris: 30.07.2007
Acumulator Lipo  
155g  11.1V
Gasesti si in RO dar mai scump

Edited by LaurX, 18 July 2011 - 18:41.


#10
florian09ful

florian09ful

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 88
  • Înscris: 05.04.2011
1. Dar bateriie de la surubelnitele electrice nu sunt bune? Ca vad ca sunt care au 12V 2-3Ah cam cat mi-ar trebui mie.
2. Daca, sa zicem ca ar merge m-ar tine minim 3 ore? Ca eu cam asa vreu (3-5 ore).

#11
chilly willy

chilly willy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,594
  • Înscris: 23.10.2006
probabil ca "neonul" consuma cam 60 mA si in situatia asta se pot folosi 2 acumulatori NiMH tip R22 inseriati si un stabilizator 7812 sau chiar o simpla rezistenta de100 ohm inseriata si ar trebui sa asigure 3-4h. Ar trebui masurat consumul cand e alimentat la 12V pentru a stabili mai clar ce capacitate trebuie sa aiba acumulatorul. Daca e nevoie de mai mult se pot inseria 10 acumulatori AAA sau AA si pachetul va iesi oricum mai mic decat acumulatorul ala cu Pb (dar si mai scump)

#12
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,831
  • Înscris: 01.11.2005
Gasesti in acumulatoarele de la laptop. In general sunt 6 celule, legate cate 2 in paralel. Daca folosesti doar 3 celule inseriate vei obtine ceea ce vrei tu, iar greutatea nu depasteste 200 de gr

#13
florian09ful

florian09ful

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 88
  • Înscris: 05.04.2011
La 9V se aprinde dar e o idee mai palid, insa nu ma deranjeaza. Ar merge un circuit simplu? Baterie 9V, intrerupator, si neon? Neonul are 4 segmente a cate 3 LED-uri fiecare, iar fiecare segment are o rezistenta. Am calculat ce valoare au rezistentele, iar aceasta este de 10MOhmi, fiecare. Cat m-ar tine o baterie de 9V?

#14
chilly willy

chilly willy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,594
  • Înscris: 23.10.2006
calculul tau are niste greseli  :D  , nu poate fi vorba de 10Mohm , mai incearca o data. 9V e prea putin daca sunt legate cate 3 in serie. Foloseste 2 acumulatori de 9V (de fapt au 8.4V) in serie si o rezistenta de 270-330 ohm inseriata cu "neonul".

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate