Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Rename SQL column

Achiziționare tuner TV !

Din ce este facuta terasa asta?

Cum accesez site-ul CNAS ?
 Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...
 Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 

sevrajul dupa lasarea de fumat

- - - - -
  • Please log in to reply
16 replies to this topic

#1
adrian1861201

adrian1861201

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 28
  • Înscris: 13.07.2011
Salutare tuturor. Nu am mai pus tigara in gura de 4 zile si jumatate . Dupa aceasta perioada continui sa am stari de sevraj. Cam cat dureaza pana iti trece complet gandul de a aprinde o tigara?? Ma bate gandul sa renunt daca aceasta stare continua si in zilele urmatoare :confuzzled:

Edited by adrian1861201, 14 July 2011 - 15:35.


#2
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004
nu prea poti sa primesti vreun sfat pentru ca la fiecare persoana e diferit. eu n-am nici un sevraj, tu ai reusit 4 zile, altii nu pot o ora. o chestie pe care poti s-o faci este sa-ti gasesti o ocupatie. interesanta. vezi daca te-ajuta asta

#3
adrian1861201

adrian1861201

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 28
  • Înscris: 13.07.2011

 Mosotti, on 14th July 2011, 16:39, said:

nu prea poti sa primesti vreun sfat pentru ca la fiecare persoana e diferit. eu n-am nici un sevraj, tu ai reusit 4 zile, altii nu pot o ora. o chestie pe care poti s-o faci este sa-ti gasesti o ocupatie. interesanta. vezi daca te-ajuta asta
N-ai avut nici-un sevraj?! Interesant. Inseamna ca ai avut o voiinta puternica :thumbup: ..... sau ai citit si inteles cartea lui Allen Caar. Cartea asta e un fel de biblie a lasarii de fumat  :coolspeak: . Eu nu m-am lasat cand am terminat-o de citit, dar am mai citit din ea anumite capitole cand aveam stari naspa de sevraj si mi-a folosit.

#4
vimann

vimann

    Feed on Tragedy

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,696
  • Înscris: 06.07.2005
Daca te bate gandul sa renunti de pe acum n-o sa te tina mult, am avut si eu prieteni care au rezistat chiar si 2 saptamani...si atat. Stiu, e greu. Pentru multi a fost greu. Spre exemplu, la mine a fost mult mai greu sa renunt la dulciuri decat la tigari(mancam cantitati industriale). Stiu ce e ala sevraj. Important e cat de mult iti doresti sa te lasi. Prietenii mei aveau scuze penibile gen "ma plictisesc si trebuie sa fumez/imi amorteste mana". Totul se rezuma la "vrei sau nu vrei?"

#5
RaulDuke

RaulDuke

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 67
  • Înscris: 19.03.2011
cel mai adevarat, totul se rezuma la "vrei sau nu vrei". io nu mai fumez abia de 2 zile si n-am nici pe dracu. daca ma mai si joc pe calculator, uit complet, nici nu-mi amintesc macar ca ash putea sa fumez. desigur, nu-mi amintesc nici macar ca mi-ar fi foame, ca n-am mai baut apa de zile sau ca incep sa miros de mor si plantele din apartament... dar asta e partea a doua :D
despre tine care deja in nici o saptamana vrei sa te lasi de 2 lucruri, intai de fumat si apoi de a te lasa de fumat... ai girja, nobody likes a quitter :D iar tu risti sa fii de 2 ori asta, intr-o perioada scurta :D multa bafta !

#6
dinmarius

dinmarius

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,528
  • Înscris: 27.06.2011

 adrian1861201, on 14th July 2011, 16:34, said:

Salutare tuturor. Nu am mai pus tigara in gura de 4 zile si jumatate . Dupa aceasta perioada continui sa am stari de sevraj. Cam cat dureaza pana iti trece complet gandul de a aprinde o tigara?? Ma bate gandul sa renunt daca aceasta stare continua si in zilele urmatoare :confuzzled:
Eu m-am lasat de 4 ori , mai mult de 6 luni si de fiecare am avut sevraj, este ingrozitor de nasol.
Acum de 3 luni am trecut pe tigara electronica, modelul cel mai scump, cu 1100 mAh, este mult mai bine. Deja nu mai suport sa fumeze cineva pe langa mine,......., o sa trec treptat la nicotina low si apoi renunt definitiv.  :notangel:

#7
bfg2008

bfg2008

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,053
  • Înscris: 15.08.2008
Eu ce-as mai putea face ca sunt dependent de nicotina dpdv fizic mai mult, adica bag 1-2 pachete pe zi de vreo 4-5 ani si prima tigara a fost la 16 ani deci in total de 10 ani de zile sunt fumator, orice tentativa de lasat de fumat nu ma tine mai mult de 4-5 zile, pur si simplu fara tigari transpir mult (mai ales vara acuma vai vai vai de mine ;d )nu pot sa adorm, am pofta de mancare in exces, simt nevoie sa beau lichide multe mai ales bere si cafea - astea 2 sunt al doilea viciu la mine ... plus multe.
Observ ca dupa vreo 2 zile de abstinenta incep sa ma simt mai plin de energie fizica, dar pshihic sunt plictisit rau de tot.
Daca mai este cineva in cazul meu si s-a lasat il rog pertinent sa imi impartaseasca si mie o solutie .. if you please:>

#8
dinmarius

dinmarius

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,528
  • Înscris: 27.06.2011

 bfg2008, on 14th July 2011, 23:25, said:

Eu ce-as mai putea face ca sunt dependent de nicotina dpdv fizic mai mult, adica bag 1-2 pachete pe zi de vreo 4-5 ani si prima tigara a fost la 16 ani deci in total de 10 ani de zile sunt fumator, orice tentativa de lasat de fumat nu ma tine mai mult de 4-5 zile, pur si simplu fara tigari transpir mult (mai ales vara acuma vai vai vai de mine ;d )nu pot sa adorm, am pofta de mancare in exces, simt nevoie sa beau lichide multe mai ales bere si cafea - astea 2 sunt al doilea viciu la mine ... plus multe.
Observ ca dupa vreo 2 zile de abstinenta incep sa ma simt mai plin de energie fizica, dar pshihic sunt plictisit rau de tot.
Daca mai este cineva in cazul meu si s-a lasat il rog pertinent sa imi impartaseasca si mie o solutie .. if you please:>
Incearca tigara electronica, eu am deja 3 luni si merge brici. Dar am prieteni care au trecut de la 3 Marlboro rosu/zi la cea electronica si sunt fericiti+ o economie substantiala, intr-un an, ti-a scos concediul in Thassos. Nu fi lacom si cumpara tigara el. cea mai scumpa de pe piata+ ac. de 1100mAh si nu o sa regreti. Nu mai este arderea, adica oxidare, gudreon (asfalt)+ o gramada de compusi cancerigeni. :console:

#9
bfg2008

bfg2008

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,053
  • Înscris: 15.08.2008
imi pare rau dar nu cred ca ma ajuta la ceva tigara electronica, nu mai sunt la 20-21 de ani ca sa fumez ca, copiii astia de 15-18 ani : fumatul la ei : tras 2-3 maxim fumuri din tigara restul stauuuu cu tigara in mana ...
Deci eu chiar ma consider depdendent fizic de nicotina si de fum, mai ales lucky strike si rothmans ...

#10
Frankie

Frankie

    Bad Motherfucker

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,577
  • Înscris: 13.04.2004
Incearca sa stai "izolat" cateva saptamani. Adica sa eviti iesirile cu prietenii la baute/discoteci/terase etc... (refuza orice-ar fi)
Eu zic ca in maxim 2 luni daca nu mai tragi nici macar un fum, iti piere tot cheful de fumat.

Edited by Frankie, 15 July 2011 - 00:00.


#11
bfg2008

bfg2008

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,053
  • Înscris: 15.08.2008
te-ai gasit, nu prea sunt sociabil ... culmea cand ies in oras nu prea fumez deloc, pt ca ma motiveaza traitul clipei si/sau discutiile, dar cand sunt in asteptare pt un anume lucru,sau sunt singur, baaaaaaaaaag de ma sparg..
si, absolut, dupa timpul asta de non-fumat cateva ore, bag tigari dupa ca sa recompensez de ma sparg cum am precizat mai sus, deci tot fizica este dependenta ...
SUNT DISPERAT!

Edited by bfg2008, 15 July 2011 - 00:07.


#12
longbou

longbou

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 341
  • Înscris: 20.05.2010

 Frankie, on 15th July 2011, 00:58, said:

Eu zic ca in maxim 2 luni daca nu mai tragi nici macar un fum, iti piere tot cheful de fumat.

m-am lasat de fumat pe 26 ian 2010
si in ziua de azi am mai avut pofta de tigare, dar in schimb pot sa spun ca de Craciun a venit un cumnat la mine care fumeaza tot kent 8 (ce fumam si eu) si am luat de la el o tigare sa ma rasfat si eu (asa ca de Craciun), si am tras 2-3 fumuri din ea si nu a mai intrat. am stins-o la jumatate, cred ca daca fumam mai departe ma lua ameteala
sincer asta a fost un test pentru mine, ca de multe ori dupa masa as aprinde una, mai ales ca sotia fumeaza

#13
grecul68

grecul68

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 989
  • Înscris: 13.08.2007
Trebuie sa rezisti,e pacat sa nu lupti putin.O sa-ti treaca. Si eu am avut sevraj post tabagic si palpitatii vreo luna, dupa care iti revii,incet incet. Depinde de la fumator la fumator, eu am inceput sa ma simt mai bine dupa vreo 2 luni.
PS Am fumat 25 de ani iar pana sa ma las, nu mai reusisem niciodata. M-am lasat deja de vreo 5 ani, am mai tras vreo 2- 3 tigari de atunci dar pot sa spun sa m-am lasat. DEFINITIV !

#14
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,655
  • Înscris: 15.12.2009
Eu nu cred in "vointa slaba" ... in schimb cred in "vreau"  sau "nu vreau" cu adevarat sa ma las de fumat. Atat.
Eu m-am lasat de fumat intr-o dimineata :). Nu imi propusesem, nu ma pregatisem. Dar m-am rezit intr-o dimineata de marti si mi-am zis ... "de azi nu mai fumez, nu are nici un sens!" ... si nu am mai fumat deloc de atunci. Dimineata cu pricina a fost acum 6 ani, dupa 11 ani de fumat cca 30 de tigari pe zi :| .
De asta spun ca nu cred in asa zisele pregatiri si in sloganuri ... totul e de vointa. Vrei sau nu (cu adevarat).

Sunt convins ca ceea ce am scris mai sus nu e 100% aplicabil la toata lumea, dar la mine a mers si asta e dovada ca solutia e viabila.

Bafta maxima celor care VOR sa se lase de viciul asta.

#15
roua

roua

    Purtam marea in buzunarul de la piept.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,901
  • Înscris: 05.11.2006
http://www.sfatulmed...-cand-apare_528

Cititi-l. Are informatii relevante.

#16
romulusvb

romulusvb

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 142
  • Înscris: 26.05.2011
Cu toate inventiile si minunile lumii, in spatele tehnicilor de tot felul, in privinta dependentelor ramane esentiala o doza de vointa, dar si echilibrul emotional. Mai pe romaneste, liniste - liniste interioara daca vreti - si un tonus pozitiv in directia scopului propus.

Edited by romulusvb, 15 July 2011 - 22:14.


#17
adrian1861201

adrian1861201

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 28
  • Înscris: 13.07.2011
Intre timp am devenit fumator de tigara electronica :coolspeak: . Am gasit un site, te20.ro am comandat d-acolo o tigara electronica. Am aproape 10 luni de cand nu mai fumez tigara clasica. Va recomand si voua sa incercati aceata tigara. :naughty:

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate