Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

Pareri despre calitatea furajelor / concentratelor produse de diferite firme

- - - - -
  • Please log in to reply
159 replies to this topic

#1
hunor66

hunor66

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,413
  • Înscris: 23.11.2006
Sa ne dam cu parerea aici, despre calitatea furajelor (nu conteaza pentru ce - porc, pasare, rumegator - dar sa si specificati ce-ati cumparat), si sa dam note producatorului. Ori un 3, ori un 10, ori... cine stie - 7, 8...5 ?

Dar numai dupa ce am cumparat de la respectivul si am folosit.

Si obligatoriu cu detalii - ce v-a nemultumit sau ce v-a placut la produsul / producatorul respectiv.

Bineinteles, puteti critica / lauda nu numai produsul, ci si serviciile, promptitudinea, tratamentul aplicat clientilor etc.

#2
alinutzik

alinutzik

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 592
  • Înscris: 10.04.2008
Eu pentru pui folosesc Viva Bio de la Agroland si mi se pare destul de bun.Partea mai putin buna ar fi ca e cam scump(29 lei/10 kg).Am incercat anul trecut si Purina,dar nici nu se compara,poate doar la pret.Am luat puii pe 10.05 si i-am tinut 4 sapt. doar pe furaj concentrat,apoi in amestec 1/1 cu cereale si au acum intre 1.8 si 2,2 kg.Cei de la incubator desi au aceeasi varsta si au mancat acelasi furaj nu depasesc 0,5 kg.

Edited by alinutzik, 27 June 2011 - 17:06.


#3
ddcmn

ddcmn

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 30.03.2011
Intrebare pentru Initiator/Moderator: vorbim doar despre furajele cumparate, sau si despre asa numitele "furaje gospodaresti"? Mutumesc.

#4
hunor66

hunor66

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,413
  • Înscris: 23.11.2006
Vorbim despre furajele sau concentratele (CPVM, sau nucleele vitamino-minerale) cumparate. Doar asa putem trage de urechi sau bate pe umar, producatorul. Nu ?

#5
alinutzik

alinutzik

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 592
  • Înscris: 10.04.2008
Desi cam toti avem oratanii pe langa casa nimeni nu zice nimic despre furaj.Ce e asa mare secret?Ori le cresteti dupa vechea metoda :apa,paie si bataie? Stiti ceva de FNC Sabaru?Mai functioneaza?

#6
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,990
  • Înscris: 17.03.2005
Eu cred ca e greu sa iti dai cu parerea despre calitatea furajului din postura unuia care creste cateva zeci de pasari pt consum prospriu... Asta pentru ca e greu sa compari pe acelasi lot de pasari, nu face nimeni experimente cap la cap in acelasi timp cu pasari de acelasi potential... in serii diferite pot exista variatii ale altor factori (temperatura, vreo posibila boala samd...)
Cei care pot spune cu adevarat ceva despre calitate sunt cei care lucreaza in producite serioasa si/sau buletinele de analiza...
Asadar, din pielea unui amator care are prin curte vreo 300 de oaratanii, si care a incercat 2-3 branduri de furaje (cel mai serios viva si balotesti) pot spune ca din punctul meu de vedere diferentele nu sunt semnificative...adica eu nu am avut cum compara serios. Cert e ca nu sunt nemultumit de nici una din cele 2... doar "crevedia" mi s-au parut mai slabe decat cele 2, asta pot  spune pt ca a fost mult prea vizibil.
Viva bio "par" ceva mai de calitate insa si pretul la care pot eu achizitiona furajul (100=150 de kg saptamanal) e semnificativ mai mare decat cel de IBNA(balotesti) si din punctul meu de vedere nu merita diferenta...nu ca poate nu ar face banii, daor ca in cazul meu sunt inca multe lucruri de pus la punct dpdv al conditiilor optime (regm gospodaresc, inca invat din greseli si inca mai apar diverse sincope la unele serii...) si in plus nici nu am pasari de crescut intensiv (broileri)...cresc pasari de rasa impreuna cu metisi pt placerea mea, ce e de calitate o sa ramana pt reproducite din cele de rasa, metisii pt consum, impreuna cu pasarile de rasa care au defecte...
Deci in asemenea conditii, desi nu pto spune ca fac mari erori in ce priveste conditiile oferite , prudenta sanitar veterinara, etc... si am serii destule de pui la activ (anul asta vreo 5-6-7) mie imi e greu sa constat diferente vizibile de calitate si cum multe pasari nu se sacrifica oricum rapid ci ajung si la 6-8 luni sau mai mult ouatoarele si cele de reproductie, o calitate putin mai buna nu ma avantajeaza neaparat, pretul insa poate fi o problema, diferenta de la 2 la 2.7-3 lei fiind una destul de importanta cand ai inca 2-300 de zburatoare prin ograda...

  deci nu e vorba ca oamenii nu spun, poate ca nulti dintre noi nu au ce spune pe acst subiect... sa ne dam cu parerea putem, dar decat sa vorbim prostii mai bine ne abtinem si ascultam la cei care chiar au argumente pt propriile opinii.. Parerea mea e ca pentru gospodarul ce produce pt sine, calitatea e ok cel putin in ce priveste viva si IBNA, cu un plus pt viva(si cu avantajul ca furajul granulat e mai bun in opinia mea pur subiectiva)  dar si cu un mare plus pt IBNA care vine la un pret mai accesibi pt cei care au si un numar ceva mai mare de pasari...daca as tine 20-30 de pasari as lua numai viva fara discutie, avand de 10 ori numarul asta diferenta de bani deja nu se mai justifica asa usor ...DEocamdata eu prefer inca si volumul /nr de pasari in detrimentul calitatii...inca imi fac selectie pe pasari ...cand voi avea mai putine dar foarte bune, imi voi permite sa nu fac rabat...

#7
alinutzik

alinutzik

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 592
  • Înscris: 10.04.2008
Deci pana mai apar si alte opinii putem pune pe locul 1- Viva si pe 2- IBNA Balotesti ?De la Balotesti luam acum multi ani furaje pt.porci si era destul de complicat,trebuia programare,spaga,comanda,se impunea o cantitate minima.Acum au furajul gata preparat si poti lua ce cantitate vrei ?La FNC Sabaru era si mai rau,trebuia si repartitie de la ministerul agriculturii.

#8
doru_constantiniu

doru_constantiniu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 71
  • Înscris: 06.06.2007
Ce marca e furajul de la Crevedia?

Cat priveste Viva Bio, degeaba e bun daca nu gasesc ce vreau. De exemplu, exista un furaj concentrat pentru finisare pasari (ce nu contine coccidiostatic). L-as lua, dar distribuitorul din zona mea nu-l aduce. De ce? Pentru ca zice ca merge si cu furajul starter. Ca la romani. Si-atunci, chiar daca fabrica face asa ceva, e degeaba.

La fel am patit si cu un furaj pt. palmipede, care desi exista in portofoliul Purina, nu se gaseste.

Ar trebui ca importatorul sau producatorul sa le impuna distribuitorilor sa aiba tot timpul pe stoc toate produsele existente in portofoliu. Daca au ”privilegiul” de a distribui o anumita marca, ar trebui sa aiba si niste obligatii, nu?
Dar la noi, nu conteaza chestiile astea, sa vina banu.

#9
aditugui

aditugui

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 358
  • Înscris: 15.09.2011
Eu folosesc "furaje de gornet" si sunt foarte multumit. Au un raport calitate-pret foarte bun. Nu vreau sa se considere reclama.
Am cumparat acum cativa ani un sac si de atunci numai de la ei cumpar. Furaje folosite de mine cu succes: pentru purcei, iepuri, curcani si pui.

#10
Akomar

Akomar

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,101
  • Înscris: 09.09.2008

 aditugui, on 9th April 2012, 14:45, said:

Eu folosesc "furaje de gornet" si sunt foarte multumit. Au un raport calitate-pret foarte bun. Nu vreau sa se considere reclama.
Am cumparat acum cativa ani un sac si de atunci numai de la ei cumpar. Furaje folosite de mine cu succes: pentru purcei, iepuri, curcani si pui.


Daca puteti, atasati va rog si niste etichete, prospecte de furaj/premix. Asa ii putem evalua calitatea si prin continut nu numai prin performanta.

Ca pana la urma performanta poate fi influentata decisiv de managementul de ferma incat e irelevant daca tu ai avut un rezultat bun. Daca vecinul foloseste acelasi furaj dar sistemul de crestere este diferit, el poate sa nu performeze deloc, dar asta nu face acel tip de furaj mai bun sau mai prost.

#11
aditugui

aditugui

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 358
  • Înscris: 15.09.2011

 Akomar, on 9th April 2012, 17:03, said:

Daca puteti, atasati va rog si niste etichete, prospecte de furaj/premix. Asa ii putem evalua calitatea si prin continut nu numai prin performanta.

Ca pana la urma performanta poate fi influentata decisiv de managementul de ferma incat e irelevant daca tu ai avut un rezultat bun. Daca vecinul foloseste acelasi furaj dar sistemul de crestere este diferit, el poate sa nu performeze deloc, dar asta nu face acel tip de furaj mai bun sau mai prost.
As atasa cu cea mai mare placere dar pentru mine calculatorul are cam multe butoane si nu stiu sa le folosesc. Daca tastati pe "GOOGLE"  "furaje de gornet" o sa gasiti acolo informatiile pe care le doriti.

#12
IDC

IDC

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 301
  • Înscris: 27.04.2008
Am si eu o intrebare, cum poate IBNA sa fie recomandat ca si producator serios de furaje cand ei nici macar NU granuleaza. Ok, vorbesc de pui de carne in special unde e esentiala granularea. Poate e bun furajul lor pentru 50 de pui prin curte dar nicidecum nu te poti astepta la rezultate bune intr-un sistem semiintensiv ca sa nu mai zic de intensiv. A facut cineva vreun calcul de spor, consum specific (probabil sare binisor de 2 nefiind granulate), greutati comparativ cu ghidul?
Despre restul nu stiu, cu exceptia celor de la Gornet despre care am auzit ce au rezultate bune si pretul e echilibrat cu ce scrie pe eticheta, singura problema e ca nu stiu ce retea de distributie au, in Prahova e plin dar in rest nu prea i-am vazut.

#13
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,990
  • Înscris: 17.03.2005

 IDC, on 5th June 2012, 21:09, said:

Am si eu o intrebare, cum poate IBNA sa fie recomandat ca si producator serios de furaje cand ei nici macar NU granuleaza. Ok, vorbesc de pui de carne in special unde e esentiala granularea. Poate e bun furajul lor pentru 50 de pui prin curte dar nicidecum nu te poti astepta la rezultate bune intr-un sistem semiintensiv ca sa nu mai zic de intensiv. A facut cineva vreun calcul de spor, consum specific (probabil sare binisor de 2 nefiind granulate), greutati comparativ cu ghidul?
Despre restul nu stiu, cu exceptia celor de la Gornet despre care am auzit ce au rezultate bune si pretul e echilibrat cu ce scrie pe eticheta, singura problema e ca nu stiu ce retea de distributie au, in Prahova e plin dar in rest nu prea i-am vazut.

Eu am "recomandat" si am dat si o explicatie...

Quote

Eu cred ca e greu sa iti dai cu parerea despre calitatea furajului din postura unuia care creste cateva zeci de pasari pt consum prospriu... Asta pentru ca e greu sa compari pe acelasi lot de pasari, nu face nimeni experimente cap la cap in acelasi timp cu pasari de acelasi potential... in serii diferite pot exista variatii ale altor factori (temperatura, vreo posibila boala samd...)
Cei care pot spune cu adevarat ceva despre calitate sunt cei care lucreaza in producite serioasa si/sau buletinele de analiza...
Asadar, din pielea unui amator care are prin curte vreo 300 de oaratanii, si care a incercat 2-3 branduri de furaje

   Cat despre granulate ...am doar doua observatii.. prima ar fi ca am folosit furaje granulate mult mai proaste decat cele negranulate de la IBNA...spuneam de Crevedia, e un exemplu. Nu vad cu ce ar fi mai serios un producator care granuleaza dar iese un produs mediocru fata de unul care nu granuleaza dar al carui produs e decent.
A doua treaba, stiu cel putin o ferma destul de mare care foloseste negranulate si nu par sa dea faliment. LA fel, sunt ferme care isi produc furajul folosind premixuri, nu cred ca toti au statie de granulare.
  Una peste alta nu recomanda nimeni nimic, eu cel putin nu-mi permit asta pentru motivele din citatul de mai sus, pot sa spun insa ca in mare parte pana ma conving de ceva mai bun si la fel de convenabil asta e alegerea mea.

#14
Bonzorv

Bonzorv

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 208
  • Înscris: 15.12.2008
Am cumparat 3 curci de la penes din Codlea la varsta de 60 zile. Mi-au dat un furaj (nu stiu marca nici producatorul) despre care mi-au spus ca nu se gaseste de cumparat ci doar ei il cumpara pt uz industrial, cca 10 kg si treptat le-am trecut pe porumb. Mi s-a terminat furajul si am ramas numai pe porumb. M-am gandit sa le dau uruiala (ceea ce am si facut ) din porumb si grau. Atat am avut posibilitatea aici in zona brasovului. Mi-au facut diaree. Le-am dat din nou porumb si si-au revenit. Cresc mai incet un pic si atunci am decis si am luat de la singurul dealer din Bv care a putut sa-mi ofere furaj de curci, adica de lka Farmavet, furaj de curca la 16 lei sacul de 5 kg. Vreau sa va spun ca il devoreaza pur si simplu. Parca-s nebune cand il pun in troaca. Dar mai este o reactiew care am observat-o : cat mananca porum beau apa normal ca orice pasarfe. In schimb dupa ce mananca din acest furaj beau la apa de zici ca-s camile. Asta este ce-am observat pe parcursul a 7 zile. Sper sa fie de folos.
Incerc sa fac si o poza cu preodusul si s-o pun pe net doar sper sa nu se considere reclama asa ca rog adminul sa ma cenzureze daca e vreo problema
Respect


Pozele

Attached Files

  • Attached File  c1.jpg   315.2K   103 downloads
  • Attached File  c2.jpg   320.32K   121 downloads
  • Attached File  c3.jpg   192.32K   138 downloads
  • Attached File  c4.jpg   193.9K   134 downloads

Edited by Bonzorv, 10 June 2012 - 13:10.


#15
hunor66

hunor66

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,413
  • Înscris: 23.11.2006

 Bonzorv, on 10th June 2012, 14:15, said:

Incerc sa fac si o poza cu preodusul si s-o pun pe net doar sper sa nu se considere reclama asa ca rog adminul sa ma cenzureze daca e vreo problema

Nu se considera reclama, ca altminteri n-am mai putea discuta despre respectivele furaje...

Da' pune si matale niste poze cu parametrii tehnici si compozitia, ingredientele, sa vedem si noi ce si cum. Vezi ca's pe partea cealalta a sacului.

#16
Bonzorv

Bonzorv

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 208
  • Înscris: 15.12.2008

 horia66, on 11th June 2012, 23:38, said:

Nu se considera reclama, ca altminteri n-am mai putea discuta despre respectivele furaje...

Da' pune si matale niste poze cu parametrii tehnici si compozitia, ingredientele, sa vedem si noi ce si cum. Vezi ca's pe partea cealalta a sacului.

Si pe partea cealalta e la fel dar avea cusut un bonulet . Am sa va scriu ce scrie pe el:
- analiza garantata               proteina bruta 26,5 %
                                          grasime bruta 4.6%
                                          celuloza lenta 5%
                                          cenusa brut    7%
                                          umiditate max 12%
                                          madonina      0,6%
- Vitamine                          Vitamina A   5640 Ul/kg
                                          Vitamina D3   nu disting
                                          Vitamina E (alfa tocoferi)   67 mg/kg
- Minerale                       E4   Cupru 9 cupru II sulfat ppentahidrat)
- Antioxidanti  E324       BHA
                     E224    Ethox....
- Aditivi coccidios....    .......  6 fitazas E.C......3.26)                 50 Ftu/kg
                                   E....            ...benidina                     33mg/kg

Produsul nu contine....... de origine animala


Din pacate sunt portiuni pe care nu pot identifica ce scrie datorira faptului ca a fost sfoara cusuta peste el .
Pun si-o poza cu buletinul respectiv

Attached Files

  • Attached File  b1.jpg   368.74K   153 downloads
  • Attached File  b2.jpg   324.56K   154 downloads


#17
hunor66

hunor66

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,413
  • Înscris: 23.11.2006
E mai interesanta poza. Srot soia (OMG), ulei de soia (OMG)... :naughty:

Cat ziceai ca e halatu' ?

Edited by horia66, 12 June 2012 - 11:51.


#18
Bonzorv

Bonzorv

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 208
  • Înscris: 15.12.2008

 horia66, on 12th June 2012, 12:51, said:

E mai interesanta poza. Srot soia (OMG), ulei de soia (OMG)... :naughty:

Cat ziceai ca e halatu' ?

Sa-nteleg ca e nasol si scump in acelasi timp ?

Deci sa nu mai iau ? :unsure:

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate