Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Jocuri Android Multiplayer online...

Diferenta consum smart meter - Co...

Recomandare demontare+instalare ...

CAIET SERVICE PREDEAL II
 Internare spital psihiatrie

CM de snooker 2024

Scot penele dupa montajul tamplar...

Masina de spalat vase si grasimea
 Noua lege de acces in paduri

Sunt ouale proaspete?

Aplicatie invatare limba Germana

Presbiopia - la 43 ani ?
 Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...

Ditra 25
 

grosime minima sapa terasa

- - - - -
  • Please log in to reply
16 replies to this topic

#1
cameliavig

cameliavig

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 403
  • Înscris: 02.01.2011
Vreau sa fac o sapa pe terasa la etaj dar sunt conditionata de usi.nu pot sa fac o sapa prea inalta pentru ca nu mai auu loc usile.Care este grosimea minima a unei sape din ciment si beton armata cu plasa de 4 peste care vine gresie? Multumesc anticipat!

#2
virtualx

virtualx

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,600
  • Înscris: 30.05.2005
cat ingroapa plasa

#3
septimiu80

septimiu80

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,315
  • Înscris: 27.01.2008
plasa se pun la partea de jos, dar daca e foarte subtire mai bine te orientezi spre plasa pentru sapa carea are grosimea de 2mm, 4mm toata, la tine are 8mm toata + acoperirea se fac minim 3 cm.
daca e vorba sa pui sapa mai mica de atat ( de 3cm) mai bine pui direct cu adeziv pentru ca nu poti fii sigura ca va tine sapa respectiva.
dar eu zic sa incerci sa pui sapa de 3cm in loc de adeziv 3cm

Edited by septimiu80, 20 May 2011 - 21:10.


#4
mafteicristinel

mafteicristinel

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 01.11.2010
din cate am mai lucrat si eu prin tari straine...de la 3 cm se poate face sapa traditionala.....dar obligat plasa
in cazul tau oricum vroiai sa o pui deci merge...parerea mea

#5
cameliavig

cameliavig

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 403
  • Înscris: 02.01.2011
va multumesc mult pentru raspunsuri.O sa incerc cu o grosime de 3 cm si cu plasa subtire.Apropo unde gasesc  plasa subtire? Si inca ceva :)) reteta pentru sapa de ciment si nisip,una buna ce imi recomandati?

Edited by cameliavig, 21 May 2011 - 09:45.


#6
septimiu80

septimiu80

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,315
  • Înscris: 27.01.2008
plasa subtire gasesti in retele brico dar daca ai suprafata mare eu iti recomand sa te uiti dupa plasa de gard cu ochiuri rectangulare din sarma zincata  , tot pe acolo sau pe la magazine de profil, este mult mai iefnita la mp fiind fix acelasi material doar ca se vinde la sul si are 20m la 1.5-2m inaltime
plasa bucati are 1x2m si costa in jur de 10 lei.

#7
Meister

Meister

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,515
  • Înscris: 25.01.2007
Care este motivul pentru care pe terasa se toarna sapa? Are vreun rol protector acea sapa sau e doar de nivel?

Intreb pentru ca am metrii patrati de terasa fara numar in viitorul proiect si daca tre sa torn sapa de 5-7cm pe toata terasa m-a rupt.

Cum pot rezolva diferenta de nivel intre sufragerie si terasa avand in vedere ca sint turnate la acelasi nivel iar polistirenul/incalzirea+sapa in sufragerie au 10cm? Ca sa nu mai torn sapa pe terasa, pot sa o fac direct cu 5-6cm mai ridicata decat sufrageria?

#8
dacis2

dacis2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,497
  • Înscris: 03.01.2007

View Postseptimiu80, on 21st May 2011, 14:52, said:

daca ai suprafata mare eu iti recomand sa te uiti dupa plasa de gard cu ochiuri rectangulare din sarma zincata  , tot pe acolo sau pe la magazine de profil, este mult mai iefnita la mp fiind fix acelasi material doar ca se vinde la sul si are 20m la 1.5-2m inaltime

plasa bucati are 1x2m si costa in jur de 10 lei.
In sfarsit cineva sa ma lamureasca si pe mine cat de cat care-i treaba cu aceasta plasa de sapa. Sa inteleg ca te referi la plasa rectangulara sudata, pe care eu am vazut-o in cateva magazine. Mi se pare insa cam subtire, ca peste tot avea grosimea de 1,8 mm. Nu e prea subtire? Si, in alta ordine de idei, plasa impletita cu grosimea de 2,5 mm ori chiar 3 mm nu ar merge mai bine? Multumesc.

Edited by dacis2, 22 May 2011 - 14:23.


#9
cameliavig

cameliavig

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 403
  • Înscris: 02.01.2011
Problema cu aceasta sapa magica este ca eu am izolat tereasa cu extrudat de 5. Si toata lumea mi-a spus ca nu se poate lipi gresie direct peste polistiren pentru ca nu ar tine.asa ca trebuie sa torn o sapa.Eu as turna si de 10 cm nu este problema dar ideea e ca si cu 3 cm turnati, deja eu sunt peste nivelul camerelor si oricum o sa dau cu capul in tocul usii de la dormitor cand o sa intru sau ies de pe terasa,de aceea vreau sa o torn cat mai subtire,de 2 cm daca se poate. O reteta imi puteti recomanda pentru sapa una mai sanatoasa ca sa tina la grosimi mici de 2-3 cm ?!

#10
petre69

petre69

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,784
  • Înscris: 27.01.2009

View Postcameliavig, on 22nd May 2011, 23:15, said:

una mai sanatoasa ca sa tina la grosimi mici de 2-3 cm ?!
incearca o sapa autonivelanta
verifica intai rezistenta la compresiune pe sac

#11
cameliavig

cameliavig

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 403
  • Înscris: 02.01.2011
si daca torn o spa autonivelanta de 2-3 cm peste care vin cu gresie nu o sa crape daca nu este armata?

#12
petre69

petre69

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,784
  • Înscris: 27.01.2009

View Postcameliavig, on 23rd May 2011, 21:48, said:

si daca torn o spa autonivelanta de 2-3 cm peste care vin cu gresie nu o sa crape daca nu este armata?
nu

#13
dacis2

dacis2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,497
  • Înscris: 03.01.2007
Revin cu intrebarea pe care am mai pus-o si mai sus: daca in loc de plasa rectangulara sudata, la care grosimea este de 1,8 mm (care mi se pare cam subtire) pun plasa de gard  impletita, cu grosimea de 2,5 mm ori chiar 3 mm e OK?  Multumesc.

#14
muteki

muteki

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,679
  • Înscris: 14.12.2010
Sapa de obicei nu se armeaza. Ea se toarna in ideea de nivelare si nu are rol de rezistenta. Evident, fiind un mortar de ciment are comportare foarte buna la compresiune. In principiu daca nu ai de gand sa pui mobila foarte grea sau un pian pe terasa respectiva nu ai motive de ingrijorare. Oricum sapa de 3 centimetri pusa peste polistiren extrudat crapa daca depasesti o incarcare decenta.

Pentru trafic uman si eventual o masa si niste scaune puse pe terasa nu ai motive de ingrijorare. Toarna sapa pentru nivelare fara nicio armatura si pune gresia deasupra si o sa fie OK.

3 centimetri + gresia este o grosime optima.

P.S. Pentru agramatii forumului: metru - metri (valabil pentru toate sub si supra unitatile)

Edited by muteki, 11 June 2011 - 09:39.


#15
bagerajungle

bagerajungle

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,180
  • Înscris: 25.03.2011

View Postcameliavig, on 23rd May 2011, 21:48, said:

si daca torn o spa autonivelanta de 2-3 cm peste care vin cu gresie nu o sa crape daca nu este armata?
Deci la 2,5- 3 cm sapa,se armeaza cu plasa STM de fi3 sau fi4 ,ochiul de 12cm sau 15 cm(15/15 cm= ochi),compozitia sapei este f importanta:ciment structo rezistenta 42,5 R,o parte(1/3-1/4 din cantitatea de sapa preparata),nisip granulatie 0-3 mm, 2/3-3/4,la care se mai adauga puzzolana daca aveti bani,se pune cam 2-3 cancioace la 30 kg de material,importanta este sa fie suportul cit mai tare,dar nu sa crape dupa ce se usuca.Adezivul pt gresie sa fie unul flexibil,chitul pt exterior,cam asta este.Rabdare,aveti grija ce oameni/meseriasi aduceti,nu oricine stie sa scoata problema la capat.Eu sint ing civ/ind/agr,nu mai profesez,actualmente execut termoseminee(semineu tip centrala)cu instal de incalzire,am 18 ani de santier.Va recomand firmele care monteaza glafuri,mozaicuri,marmura si granit,acolo sint adevaratii meseriasi,cam scumpi dar f buni,astia lipesc orice pe orice,au materiale exceptionale calitativ.Bafta ,rabdare,sanatate,Razvan

#16
septimiu80

septimiu80

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,315
  • Înscris: 27.01.2008

View Postdacis2, on 11th June 2011, 10:23, said:

Revin cu intrebarea pe care am mai pus-o si mai sus: daca in loc de plasa rectangulara sudata, la care grosimea este de 1,8 mm (care mi se pare cam subtire) pun plasa de gard  impletita, cu grosimea de 2,5 mm ori chiar 3 mm e OK?  Multumesc.
este mai bine dar exista dezavanatjul de spatialitate, adica plasa aia are cam 1cm grosime fiind intinsa.
insa e mai ieftina pe mp si eu o recomand la troatuare sau sape de genul celor de care se vb aici insa camelia spunea ceva de 2cm de sapa asa ca plasa de gard ar fi cam la limita.

Edited by septimiu80, 17 June 2011 - 21:35.


#17
dacis2

dacis2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,497
  • Înscris: 03.01.2007
Dar nu are nimic, nici o instalatie (termica, electrica etc.) ingropata in sapa, ca sa o faca ceva mai groasa? Ca ma gandesc eu ca la o sapa obisnuita (4-7 cm) ar iesi o treaba mai buna si nu mult mai scumpa.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate