Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?
 A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...
 Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...
 

Pompa batuta manual

- - - - -
  • Please log in to reply
259 replies to this topic

#1
mirongabriel

mirongabriel

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 14.05.2011
Buna ziua tuturor.
  am nevoie de ajutor si cateva sugestii referitor la pomna batuta in panant.La bunicul meu la tara avem de mai bine de 30 de ani o astfel de pompa care se udilizeaza des in imprejurimi.este o teava batuta la o adancime de 9 metri cu primii 2 metri perforati ,sa intre apa, si el de atunci scoate apa incontinuu fara sa se intrerupa.
problema mea care este am batut si eu o astfel de teava in italia unde locuesc momentan am ajuns la 6 metri si am dat de apa...acum sunt la 8 metri si m-am oprit deoarece cei de aici spun ca este suficient deoarece apa mi-a urcat pe teava pana la 60 de cm sub nivelul pamantui...acum am atasat un motor cu pompa insa nu imi trage deloc...ce as putea sa fac????

Chiar nu stie nimeni si apoi este foarte utilizat si economic acest sistem :confuzzled:

#2
sandy76

sandy76

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,058
  • Înscris: 20.10.2008

 mirongabriel, on 14th May 2011, 17:08, said:

...acum am atasat un motor cu pompa insa nu imi trage deloc...ce as putea sa fac????


   -Daca nu ai bagat sare grunjoasa in portiunea sorbului (portiunea de 2 metri perforata) cam greu s-o desfunzi cu un motor, de regula prima data se da la pompa manuala pana iese nisipul mare apoi se poate atasa un motor.

#3
mirongabriel

mirongabriel

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 14.05.2011

 sandy76, on 14th May 2011, 16:19, said:

-Daca nu ai bagat sare grunjoasa in portiunea sorbului (portiunea de 2 metri perforata) cam greu s-o desfunzi cu un motor, de regula prima data se da la pompa manuala pana iese nisipul mare apoi se poate atasa un motor.
atunci cum iti explici ca apa s-a ridicat pana la 7 metri pe teava deci gaurile nu sunt astupateca frecvent bagam un tub de plastic de jumatate de tol sa curata pamantul intrat

Edited by mirongabriel, 14 May 2011 - 16:23.


#4
sandy76

sandy76

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,058
  • Înscris: 20.10.2008

 mirongabriel, on 14th May 2011, 17:20, said:

atunci cum iti explici ca apa s-a ridicat pana la 7 metri pe teava
  Apa isi face loc, ai bagat sau nu sare? daca era sare se topea si gata , dar oricum trageai nisipul tot manual -Cu motorul nu se desfunda din prima, incearca manual sa pompezi, cand ajunge sa se limpezeasca la mana cat de cat atunci poti sa pui un motor.  -Ca operatiunea de limpezire sa fie cat mai rapida in timp ce motorul trage dai si cateva pompe smucite sa poti rupe malul de nisip( banui ca asa este solul cu piatra si nisip in zona acvifera).

#5
mirongabriel

mirongabriel

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 14.05.2011
deci trebuie sa pun un cap de pompa si sa trag apa ,astfel isi creeaza bazinul de acumulare jos???

 sandy76, on 14th May 2011, 16:30, said:

Apa isi face loc, ai bagat sau nu sare? daca era sare se topea si gata , dar oricum trageai nisipul tot manual -Cu motorul nu se desfunda din prima, incearca manual sa pompezi, cand ajunge sa se limpezeasca la mana cat de cat atunci poti sa pui un motor.  -Ca operatiunea de limpezire sa fie cat mai rapida in timp ce motorul trage dai si cateva pompe smucite sa poti rupe malul de nisip( banui ca asa este solul cu piatra si nisip in zona acvifera).
sare nu am pus deoarece se intamplase la unii sa se intareasca

#6
sandy76

sandy76

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,058
  • Înscris: 20.10.2008

 mirongabriel, on 14th May 2011, 17:20, said:

atunci cum iti explici ca apa s-a ridicat pana la 7 metri pe teava deci gaurile nu sunt astupateca frecvent bagam un tub de plastic de jumatate de tol sa curata pamantul intrat


  -Aici trebuia sa intrebi inainte de a te apuca de lucrare, daca nu poti sa scoti apa nici manual scoti teava o speli o lasi sa se usuce apoi bagi sare grunjoasa cel putin pana se astupa sorbul si dai iar bataie.  :thumbup:

#7
mirongabriel

mirongabriel

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 14.05.2011

 mirongabriel, on 14th May 2011, 16:36, said:

deci trebuie sa pun un cap de pompa si sa trag apa ,astfel isi creeaza bazinul de acumulare jos???


sare nu am pus deoarece se intamplase la unii sa se intareasca
de totul ce trebuie sa fac este sa gasesc pompa acesta

#8
sandy76

sandy76

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,058
  • Înscris: 20.10.2008

 mirongabriel, on 14th May 2011, 17:36, said:

deci trebuie sa pun un cap de pompa si sa trag apa ,astfel isi creeaza bazinul de acumulare jos???




sare nu am pus deoarece se intamplase la unii sa se intareasca
  -Da,  se creaza un loc in care va fi mai ales apa nisip mare si piatra, pentru ca pe ala fin si extrafin il vei scoate tu, in acest fel apa va curge limpede.


  -Nu am auzit asa ceva pana acum.

 mirongabriel, on 14th May 2011, 17:37, said:

de totul ce trebuie sa fac este sa gasesc pompa acesta

  -Cum adica, nu ai pompa manuala?

Edited by sandy76, 14 May 2011 - 16:46.


#9
mirongabriel

mirongabriel

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 14.05.2011
[quote name='sandy76' post='9882972' date='14th May 2011, 16:36']-Aici trebuia sa intrebi inainte de a te apuca de lucrare, daca nu poti sa scoti apa nici manual scoti teava o speli o lasi sa se usuce apoi bagi sare grunjoasa cel putin pana se astupa sorbul si dai iar bataie.  :thumbup:[/quote]
dar cum iti explica de intro seara am batut aproape 2 metri si dimineata ajunsese inapoi la nivel apa...apoi ti-am spus ca periodic bagam un furtun de guma de humatate de tol si curatam pana imi iesea apa curata....si ieseau bucati de panant

[quote name='sandy76' date='14th May 2011, 16:40' post='9882981']
-Nu am auzit asa ceva pana acum.



  -Cum adica, nu ai pompa manuala?
[/q
mi-a trimis mama una facuta de cineva dar pistonul nu este bun...imagineazati o saiba groasa 2 cmm toata gaurita fara nici o garnitura

pai bagam furtunul si cu presiunea de la robinet venea sus toate impuritatile ceerau jos

#10
sandy76

sandy76

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,058
  • Înscris: 20.10.2008
-Se poate sa fi trecut de primul strat acvifer daca spui ca apa ajunge pana la 60 cm de nivelul solului.

#11
mirongabriel

mirongabriel

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 14.05.2011

 sandy76, on 14th May 2011, 16:55, said:

-Se poate sa fi trecut de primul strat acvifer daca spui ca apa ajunge pana la 60 cm de nivelul solului.
adica , nu inteleg ...

 mirongabriel, on 14th May 2011, 16:58, said:

adica , nu inteleg ...
un strat bun de apa ...am inteles

#12
sandy76

sandy76

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,058
  • Înscris: 20.10.2008

 mirongabriel, on 14th May 2011, 17:58, said:

adica , nu inteleg ...
   -Straturile acvifere (zona pe adancimi de apa difera) primul strat la mine se afla la 7 metri al 2-lea la 17 m al 3-lea la 34 m samd, apa dintr-un strat poate sa fie de 3-4 metri sau mai mult, intre ele se afla pamant, piatra, nisip , depinde de zona.   Acum intreb.

  -Vecini tai Italienii au spus ca este de ajuns cat ai bagat in pamant, dar ai controlat la vreunu cea ce spune?

Edited by sandy76, 14 May 2011 - 17:15.


#13
mirongabriel

mirongabriel

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 14.05.2011

 sandy76, on 14th May 2011, 17:06, said:

-Straturile acvifere (zona pe adancimi de apa difera) primul strat la mine se afla la 7 metri al 2-lea la 17 m al 3-lea la 34 m samd, apa dintr-un strat poate sa fie de 2-3 metri sau mai mult, intre ele se afla pamant, piatra, nisip , depinde de zona.   Acum intreb.

  -Vecini tai Italienii au spus ca este de ajuns cat ai bagat in pamant, dar ai controlat la vreunu cea ce spune?
deci,  chiar langa mine avea pana acum cativa ani tot in acelasi sistem numai ca teava era de 1 tol si mergea perfect da teava fiind de fier sa macerat si nu a mai mers(cica 20 de a a mers),apoi un alt vecin are la 8 metri si de 30 de ani nu seaca...dar stii este mai bine sa va cer voua sprijin decat lor...ca se uita urat cum de un roman poate sa faca asa ca ei

#14
bogdan2036

bogdan2036

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 376
  • Înscris: 10.05.2011
Daca nu poti incerca sa tragi cu gura (sa sugi)

#15
grifonul_alb

grifonul_alb

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 976
  • Înscris: 27.07.2007
Ai spu ca tia trimis mama ta o pompa manuala din tara cu o saiba groasa de 2 cm gaurita? Atunci ia aminte ca aeea este o supapa unisens dar nu completa. Peste acea saiba, in sensul de tragere a apei , pui un disc de cauciuc sau din camera de tractor sau camion. Acel disc trebuie sa fie cu 1-2 mm mai mare decat interiorul pompei.
Uite ca am gasit si o imagine .
Cauta pe net despre DIY Manual pump uite si un link http://www.instructa...;20-by-convert/

Attached Files


Edited by grifonul_alb, 14 May 2011 - 18:17.


#16
dorin_bv

dorin_bv

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 236
  • Înscris: 28.12.2008
...dar stii este mai bine sa va cer voua sprijin decat lor...


Incearca sa bagi un furtun legat la un compresor si cand sufla aer sa-ti arunce afara nisipul si pamantul din jurul tevi. Si sa se formeze ca o punga la baza tevi (adica un loc fara nisip de sa zicem 1m diametru care sa acumuleze apa ), foloseste un compresor de debit mare si tinel vreo 8-10 ore si ar trebui sa mearga . Asta am auzit-o de la unu intamplator care se ocupa de puturi. Sper sa mearga .Astept sa aud cum a mers .
Succes !

Edited by dorin_bv, 25 May 2011 - 09:33.


#17
florin71_skoda

florin71_skoda

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 18,070
  • Înscris: 02.01.2008
La metoda cu compresorul se folosesc 2 "furtune", unul subtire si altul mai gros. "Instalatia" este ca in poza urmatoare:
Attached File  denisipare_jpg.JPG   18.64K   488 downloads

Sa mai dicutat pe tema asta pe topicul de Foraje Fantani, Puturi pe la pagina 54 si 55. clik aici

#18
dorin_bv

dorin_bv

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 236
  • Înscris: 28.12.2008
Cu scuzele de rigoare , am uitat sa spun ca respectivul zicea de furtunul de aer la o teava batuta in pamant de 1 1/4'' si fara a mai avea alta teava suplimentara.
Sugestia lui Florin mi se pare foarte buna :thumbup:

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate