Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Oprire Hemoragie

- - - - -
  • Please log in to reply
9 replies to this topic

#1
Y0samiteSam

Y0samiteSam

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,214
  • Înscris: 22.04.2005
In urma unui detartraj am observat ca nu se mai opreste sangerarea unei gingii din zina interioara (in spatele la masea) Ce pot sa fac? au trecut 3 ore, am incercat sa clatesc cu sare, cu apa oxigenata dar degeaba.

#2
pelikanu

pelikanu

    tread carefully

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,089
  • Înscris: 19.08.2005
Faci un control pentru diabet ..

#3
hot_tequila

hot_tequila

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 239
  • Înscris: 11.01.2010

 pelikanu, on 2nd May 2011, 21:20, said:

Faci un control pentru diabet ..

Moaaama ce sfat grozav  :bigwhitegrin: pai si pana atunci, ce face?! tu ce ai face, nene, sa auzi asa raspuns?

@moroianu cel mai bine il suni pe medicul tau stomatolog (nah, e o urgenta) sau mergi (trimiti pe cineva) la farmacie si ceri sfatul farmacistei,  exista din cate stiu niste batoane care se aplica si pot opri o hemoragie. Sanatate! :)

#4
Y0samiteSam

Y0samiteSam

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,214
  • Înscris: 22.04.2005
In urma cu 5 zile am facut toate analizele, nu se pune problema diabetului (de doua ori la clinici diferite...deh asa cere angajatorul) Batonul acela este pt. unghii sau ceva de genul, stiu la ce te referi, nu pot sa il folosesc aici. Am fost la farmacie si mi-a spus sa clatesc cu apa oxigenanta. Nu am nr. de tel. al medicului. O sa astept pana maine, sper sa nu mor :)  nu ma ingrijoaresa hemoragia (pana la urma cat poa'sa curga de la o gingie ma gandesc sa nu imi faca rau ca inghit sangele)

#5
Ana_Karr

Ana_Karr

    Ana

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,500
  • Înscris: 06.04.2005
Se va opri sangerarea. Care este anormala.  Pt a opri sangerarea mai repede, poti sa iei o vitamina K, si sa-ti cumperi comprese sterile de la farmacie, si sa strangi o compresa intre dinti, acolo unde sangereaza. O ora.

Edited by Ana_Karr, 02 May 2011 - 20:48.


#6
Y0samiteSam

Y0samiteSam

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,214
  • Înscris: 22.04.2005
Nu stiu cat de anormala este...cand am plecat din cabinet eram ok, m-am uitat de 3-4 ori in oglinda sa admir lucrarea si nu curgea picatura. Eu am fost prost ca am ajuns acasa si am mancat o banana si o ciocolata twix dar chiar asa in halu asta sa ma ranesc, nu am simtit nimic in timp ce luam gustarea dar se pare ca mi-a facut rau.

#7
MISIONARUL

MISIONARUL

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 83
  • Înscris: 05.01.2007

 moroianu, on 2nd May 2011, 20:54, said:

Nu stiu cat de anormala este...cand am plecat din cabinet eram ok, m-am uitat de 3-4 ori in oglinda sa admir lucrarea si nu curgea picatura. Eu am fost prost ca am ajuns acasa si am mancat o banana si o ciocolata twix dar chiar asa in halu asta sa ma ranesc, nu am simtit nimic in timp ce luam gustarea dar se pare ca mi-a facut rau.
cred ca deja a trecut sangerarea, daca nu sau orivum asteptam un raspuns.
Referitor la batoane..la acelea cu caramel si ciocolata, sunt ink o dovada ca numai rau fac :) la fel si cola si toare restul chimicalelor.
Se intampla ca limita dintre dinte si gingie sa sangereze dupa detartraj in functie de cat de brutal se lucra si cine e brutarul :)

#8
misu183

misu183

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,954
  • Înscris: 21.12.2008
Sa nu fie o gingivita....
Ai vb cu stomatologul?

#9
Y0samiteSam

Y0samiteSam

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,214
  • Înscris: 22.04.2005
Nu am mai dat importanta si m-am pus la masa fara sa tin cont, deja erau cateva ore bune de cand asteptam si numai rezistam fara mancare. Culmea...dupa ce am terminat s-a oprit si sangerarea. Nu pot sa imi dau seama ce s-a intamplat dar tind sa cred ca m-am intepat in gingie cu biscuite de la twix si dupa aceea eu am incercat sa curat locul cu o scobitoare si ata dentara dar se pare ca mai mi-am facut. Asta e...sa imi fie invatare de minte data viitoare sa numai umblu cu scobitoarea acolo, nu am stiu ca gingia este mai sensibila dupa detartraj si am facut abuz. Data viitoare o sa astept cateva ore dupa tratament. Multumesc mult pt. sfaturi.

#10
MISIONARUL

MISIONARUL

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 83
  • Înscris: 05.01.2007
nu a ti respectat indicatiile post.. E ok atunci :)

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate