Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

Dosar Penal / Judecata

- - - - -
  • Please log in to reply
28 replies to this topic

#1
CristiCronik

CristiCronik

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 238
  • Înscris: 08.11.2008
Buna seara.1 mai , in jurul orei 01:30 , am fost prins la volan baut , cu o imbibatie de 0.65 mg/l.Nu bausem foarte mult dar deobicei nu prea beau iar acum s-a nimerit sa mai si conduc.Astept rezultatele din sange , ma astept undeva la 1.2 mg/l ... Din diferite cazuri am inteles ca voi primi o amenda penala de circa 1000 lei , permisul imi va fi luat pe o perioada de 4-5 luni ( daca-l vrei peste 3 luni ,trebuie sa dai ceva examen de incepatori ) si ca mi se intocmi dosar penal.Atat.Voi fi cercetat penal in stare de libertate si dupa ce procurorul va da sentinta finala , imi va expira si dosarul penal. ( deci cateva luni)
intrebare : E posibil ca sa fiu dat in judecata de Politia Romana , sa lungeasca procesul , sa se amane .. ajungand intr-un final la 1-2 ani , dupa care sa-mi adauge sentinta probabila de 1 an fara permis ?In ce circumstante ?
Care ar mai fi consecintele ? nu ca n-ar fi destule si pana acum
ps: Pedeapsa cu inchisoarea executata este valabila pentru mine in momentul de fata ? Nu am antecedente

Edited by CristiCronik, 01 May 2011 - 20:52.


#2
robyzz

robyzz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 891
  • Înscris: 06.07.2008

Quote

Art. 87.
(1) Conducerea pe drumurile publice a unui autovehicul sau tramvai de catre o persoana care are o Imbibatie alcoolica de peste 0,80 g/l alcool pur In sange se pedepseste cu Inchisoare de la unu la 5 ani.

Din noul cod rutier.

Edited by robyzz, 01 May 2011 - 21:00.


#3
CristiCronik

CristiCronik

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 238
  • Înscris: 08.11.2008
1 la 5 ani cu suspendare :) schimba totul chestia asta. Vreau un raspuns complex, daca mi-l poate spune cineva ii multumesc mult,atat si celorlalti care vor incerca

#4
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,980
  • Înscris: 24.02.2006
daca ti se intocmeste dosar penal, ti se anuleaza si permisul. si timp de 6 luni de zile dupa ce termini de executat pedeapsa (sau 12 luni, daca primesti cu suspendare) nu mai poti da examenul pentru permis.

#5
CristiCronik

CristiCronik

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 238
  • Înscris: 08.11.2008

 _Smiley_, on 1st May 2011, 22:14, said:

daca ti se intocmeste dosar penal, ti se anuleaza si permisul. si timp de 6 luni de zile dupa ce termini de executat pedeapsa (sau 12 luni, daca primesti cu suspendare) nu mai poti da examenul pentru permis.

Chiar daca sunt la prima abatere , imi anuleaza permisul ? In ce conditii primesc 6 sau 12 luni ?
mersi pentru raspuns

#6
rumegus

rumegus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,349
  • Înscris: 03.04.2011
cred ca ti s-a explicat destul de clar. daca in sange ai sub 0,8 la mie, e contraventie, ti se suspenda doar permisul 3 luni, platesti amenda. daca ai peste 0,8, se considera infractiune, e caz penal, ti se anuleaza permisul, adica e ca si cum n-ai fi avut permis niciodata. ajungi la tribunal, unde judecatorul  te va condamna, probabil, cu suspendare, probabil la minim, daca n-ai facut accident, esti la prima abatere etc. la un an dupa "ispasirea" pedepsei cu suspendare, (daca nu mai faci si alte tampenii pe parcurs), poti da din nou examen pt permis.
acum, rezultatul etilotestului, e relativ, depinde cu cat timp inainte de testare ai consumat alcool, de aia te duce si la sange. adica, daca ai consumat cu cateva minute inainte de testare, posibil ca-n sange sa iasa sub 0,8 la mie.

#7
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,980
  • Înscris: 24.02.2006

 CristiCronik, on 1st May 2011, 22:18, said:

Chiar daca sunt la prima abatere , imi anuleaza permisul ? In ce conditii primesc 6 sau 12 luni ?
mersi pentru raspuns


da, permisul se anuleaza indiferent a cata abatere e
daca pedeapsa e cu executare, 6 luni dupa ce iesi din puscarie(indiferent cat stai acolo) nu poti da de permis
daca pedeapsa e cu suspendare, 12 luni din momentul pronuntarii nu poti da de permis

#8
CristiCronik

CristiCronik

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 238
  • Înscris: 08.11.2008

 rumegus, on 1st May 2011, 22:51, said:

cred ca ti s-a explicat destul de clar. daca in sange ai sub 0,8 la mie, e contraventie, ti se suspenda doar permisul 3 luni, platesti amenda. daca ai peste 0,8, se considera infractiune, e caz penal, ti se anuleaza permisul, adica e ca si cum n-ai fi avut permis niciodata. ajungi la tribunal, unde judecatorul  te va condamna, probabil, cu suspendare, probabil la minim, daca n-ai facut accident, esti la prima abatere etc. la un an dupa "ispasirea" pedepsei cu suspendare, (daca nu mai faci si alte tampenii pe parcurs), poti da din nou examen pt permis.
acum, rezultatul etilotestului, e relativ, depinde cu cat timp inainte de testare ai consumat alcool, de aia te duce si la sange. adica, daca ai consumat cu cateva minute inainte de testare, posibil ca-n sange sa iasa sub 0,8 la mie.

Dupa vorbele tale asta e protocolul .. ciudat ca nu toti sunt judecati astfel.Multumesc pentru raspuns

#9
rumegus

rumegus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,349
  • Înscris: 03.04.2011
banuiesc ca faci aluzie la cazul judecatoarei. acolo, e altceva. a dat niste telefoane, probele de sange au fost prelevate INTENTIONAT gresit, ca sa poata fi combatute ulterior in instanta. la stiri, vezi zilnic, infractori care sunt eliberati din motiv de "viciu de procedura", de parca procurorii ar fi tampiti si nu-s in stare sa-si faca treaba ca lumea. :) ba sunt instare, dar gresesc intentionat, sa poata fi eliberat cel ce-a cotizat...

#10
Alin1921

Alin1921

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 88
  • Înscris: 13.02.2008
In mod normal,vei primi 8 luni cu suspendare,art 81 CP-daca la primul termen recunosti in intregime cuprinsul rechizitoriului si te prevalezi de dispozitiile art.320 CPP.
Atentie pe viitor,sa nu comiti vreo infractiune cu intentie,altfel ti se va revoca suspendarea.

#11
Neagoe_Andrei_vasile

Neagoe_Andrei_vasile

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 06.07.2011
Buna am o intrebare pe data de 22.12.2010 am fost prins din prostia mea la volan cu o alcoolemie de 0,44 mg/l aerul respirat am fost dus la sange,,,,,,si asa mai departe pana in prezent nu mi sa solutionat nimik,.... ce sa fac...e prima abatere ...nu stiu cat mi`a esit in sange .... si nu mi se da nici un raspun..... imi tot zic de la parchet sa astept ca e in curs de solutionare si ca este dosar cu NUP { neinceperea urmarii penale } ce pot face si care vor fi urmarile .?

#12
copjob2000

copjob2000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,813
  • Înscris: 26.11.2006

 Neagoe_Andrei_vasile, on 6th July 2011, 13:47, said:

Buna am o intrebare pe data de 22.12.2010 am fost prins din prostia mea la volan cu o alcoolemie de 0,44 mg/l aerul respirat am fost dus la sange,,,,,,si asa mai departe pana in prezent nu mi sa solutionat nimik,.... ce sa fac...e prima abatere ...nu stiu cat mi`a esit in sange .... si nu mi se da nici un raspun..... imi tot zic de la parchet sa astept ca e in curs de solutionare si ca este dosar cu NUP { neinceperea urmarii penale } ce pot face si care vor fi urmarile .?



Cât ți-a ieșit alcoolemia în sânge?
Limita minimă pentru existența infracțiunii de conducere în stare de ebrietate este de 0,40 grame de alcool pur la mie în aerul expirat, sau de 0,80 grame de alcool pur la mie în sânge.
Personal, cred că ai avut o alcoolemie de cel puțin 0,88 la mie, pentru că valoarea în sânge se dublează față de alcoolemia din aer.
Așa că, dosarul se va soluționa, în cel mai fericit caz la parchet cu o amendă administrativă.
Dacă dosarul a plecat la instanță, riști o condamnare la înschisoare cu suspendare, iar permisul de conducere ți se va anula....
Așa că, ori aștepți, ori îți trimiți avocatul să întrebe ce și cum... :naughty:

 CristiCronik, on 1st May 2011, 22:18, said:

Chiar daca sunt la prima abatere , imi anuleaza permisul ?




Permisul ți se va anula ca o pedeapsă suplimentară, pentru că să nu recidivezi.
Dacă totuși, îți va mai arde să te mai urci beat la volan, data viitoare, în afară că permisul ți se va anula, vei primi o pedeapsă cu închisoarea, subtanțială, cu executare la zdup!!!  :thumbup:

Edited by copjob2000, 12 July 2011 - 19:11.


#13
CristiCronik

CristiCronik

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 238
  • Înscris: 08.11.2008
Am ajuns la concluzia ca legea nu e facuta pentru oameni! :) cred ca mai bine ne dam cu presupusul la unele subiecte...daca nu esti patit nu poti sa fii sigur pe tine.

#14
Adriannicolae23

Adriannicolae23

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 11.01.2016
Salut!!! Am și eu câteva întrebări... Am fost prins băut la volan (mai exact stationar), prietena mea a scăpat cu mașina în șanț la mine la poarta, și eu m-am urcat la volan sa încerc sa o scot!!! Am avut 0,79 în aerul expirat, la sange încă nu mi-au venit rezultatele(mi s-a luat doar o proba), in dosar este  doar declarația mea în care scrie ca ea a scos mașina din curte și a scăpat în șanț, mai este încă un martor care a văzut tot ce s-a întâmplat , dosarul este la procuratura...politia nu are niciun martor ce se va întâmpla?  Îmi face dosar sau se clasează dosarul?

Salut!!! Am și eu câteva întrebări... Am fost prins băut la volan (mai exact stationar), prietena mea a scăpat cu mașina în șanț la mine la poarta, și eu m-am urcat la volan sa încerc sa o scot!!! Am avut 0,79 în aerul expirat, la sange încă nu mi-au venit rezultatele(mi s-a luat doar o proba), in dosar este  doar declarația mea în care scrie ca ea a scos mașina din curte și a scăpat în șanț, mai este încă un martor care a văzut tot ce s-a întâmplat , dosarul este la procuratura...politia nu are niciun martor ce se va întâmpla?  Îmi face dosar sau se clasează dosarul?

#15
caiuscorneliu

caiuscorneliu

    Lazy Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,288
  • Înscris: 06.02.2008
Agentul te-a gasit pe tine la volan si cam asta e.
Dosarul penal deja exista, mai ales ca a ajuns la procuror.
Daca ai incercat sa scoti masina fiind pe un drum public avand alcoolemia aia si ai declarat asta la politie nu-ti este de niciun ajutor.

Edited by caiuscorneliu, 13 January 2016 - 11:31.


#16
Adriannicolae23

Adriannicolae23

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 11.01.2016
Înțeleg, dar majoritatea celor cu care am mai vorbit, spun ca dosarul se clasează!!! Ce șanse am? Sau se poate scăpa cu  o amenda administrativa? Este declarația mea, și presupun ca o sa citeze și martorii pe care i-am trecut în declarație,  nu?

#17
Osiris1981

Osiris1981

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 52
  • Înscris: 07.12.2015

 Adriannicolae23, on 13 ianuarie 2016 - 13:45, said:

Înțeleg, dar majoritatea celor cu care am mai vorbit, spun ca dosarul se clasează!!! Ce șanse am? Sau se poate scăpa cu  o amenda administrativa? Este declarația mea, și presupun ca o sa citeze și martorii pe care i-am trecut în declarație,  nu?

In sange vei avea dublu !
Dosar penal ai deja, nu ca urmeaza sa ti se faca.

Pentru ce sa se claseze dosarul?

Isi urmeaza cursul, vei fi trimis in judecata, si daca acolo dai peste un judecator mai de treaba, scapi cu administrativa. Daca nu, condamnare cu suspendare, sau executare.

Ah, si permis anulat si 1-2-3 ani nu ai voie sa mai dai de permis.

#18
caiuscorneliu

caiuscorneliu

    Lazy Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,288
  • Înscris: 06.02.2008
Nu vrea nimeni sa te sperie. Pune-ti un avocat competent pe astfel de spete in primul rand. Cu experienta lui si cu varianta ta sunt sanse sa scapi cu amenda penala desi sansele mai mari sunt sa iei cu suspendare daca nu ai antecedente . Colaboreaza cu anchetatorii, recunoaste fapta, nu fi tafnos si spera ca vei scapa doar cu amenda. E tot ce mai poti face acum.

Edited by caiuscorneliu, 15 January 2016 - 00:34.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate