Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu
 Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...
 Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare
 

Canon EOS 600d vs. Nikon d90

- - - - -
  • Please log in to reply
45 replies to this topic

#1
pilcarter

pilcarter

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 12.02.2011
Salutare! Am si eu o problema , nu ma pot decide intre Canon EOS 600d si Nikon d90. Puteti sa da-ti niste sfaturi,va rog? Bugetul meu este de pana la 1200$ max ,daca aveti si alte idei care intra in banii astia sunt deschis la sugestii.O sa cumpar aparatul din SUA. Vreau un aparat care sa si arate bine,ex Canon EOS 600d, si sa fie si bun .
Multumesc mult!

#2
Raiden

Raiden

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,483
  • Înscris: 03.08.2006
Parerea mea e ca ti s-ar potrivi mai bine Canon 600D.

#3
jonnie94

jonnie94

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 244
  • Înscris: 03.10.2009
Si eu as merge tot pe 600D

#4
nicolaie

nicolaie

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 6,158
  • Înscris: 07.03.2006
D90 este un aparat dintr-o gama superioara entry-level, nu se pune la acelasi nivel cu 600D. Ca si unealta fotografica, as prefera oricand D90. Totusi, generatiile se schimba si concurenta lui 600D este noul D5100, cu un senzor superior, un AF complex, un ecran interesant, si asa mai departe.

Alegerea unei camere foto este un proces subiectiv si daca lasam deoparte specificatiile, poate ca 600D este camera de cumparat in cazul asta.

#5
scimitarkrieg

scimitarkrieg

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 145
  • Înscris: 09.09.2005
sau un 50D,60D,   7D... :))
sau un 550D si de restul obiective...

#6
shmu

shmu

    Clickahoolic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,460
  • Înscris: 09.01.2008
mergi la un magazin, joaca-te 5 minute cu ambele si care iti place mai mult, aia o iei.
daca vrei mai mult poze pe auto si filmare, mergi pe canon.
daca vrei sa inveti sa faci foto cu setari semiautomate sau manuale, sa-ti iasa poza cum vrei tu si nu cum vrea aparatul, atunci ia D90.

#7
DSops

DSops

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,516
  • Înscris: 10.05.2007

 shmu, on 28th April 2011, 23:43, said:

mergi la un magazin, joaca-te 5 minute cu ambele si care iti place mai mult, aia o iei.
daca vrei mai mult poze pe auto si filmare, mergi pe canon.
daca vrei sa inveti sa faci foto cu setari semiautomate sau manuale, sa-ti iasa poza cum vrei tu si nu cum vrea aparatul, atunci ia D90.


Nice sfat: te joci cinci minute si iei o decizie care te afecteaza mult timp... De ce sa nu se joace 6 minute, sau sa se documenteze serios cateva zile, sa caute cunostinte care au camerele respective si sa obtina opinii nemijlocite.

Iar la chestia cu invatatul si setarile manuale, nu stiam ca 600D este point and shot :blink:

Si ca sa fiu pozitiv, nu cred ca vei simti diferente majore intre cele doua variante, oricare o iei vei fi dupa un timp nemultumit :D . Parerea mea este sa iti fixezi tinta si sa alegi sistemul (obiective, blituri, accesorii): daca te-ai hotarat pentru o scula extensibila, o vei extinde, indiferent de ceaa ce crezi acum. Eu as opta pentru Canon, dar nici cealalta varianta nu este de ignorat.

Edited by DSops, 29 April 2011 - 08:30.


#8
Cumulus

Cumulus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,780
  • Înscris: 08.01.2010

 DSops, on 29th April 2011, 09:21, said:

Iar la chestia cu invatatul si setarile manuale, nu stiam ca 600D este point and shot :blink:
Vezi ca intelepciunea forumului iti eludeaza cunostintele :-)
Ambele sunt bune pentru un incepator, dar nu m-as mai uita la d90 ci la ceva mai nou de la acelasi producator. Strict dintre astea doua as merge pe Canonz

#9
shmu

shmu

    Clickahoolic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,460
  • Înscris: 09.01.2008

 DSops, on 29th April 2011, 09:21, said:

Nice sfat: te joci cinci minute si iei o decizie care te afecteaza mult timp... De ce sa nu se joace 6 minute, sau sa se documenteze serios cateva zile, sa caute cunostinte care au camerele respective si sa obtina opinii nemijlocite.
el a zis ca vrea sa arate bine si sa fie si bun. ambele sunt bune, iar la partea cu aratat bine numai el poate decide
Iar la chestia cu invatatul si setarile manuale, nu stiam ca 600D este point and shot :blink:
D90 are mai multe butoane pentru acces imediat la setari, asa ca e mai rapid de folosit dupa ce mai inveti cate ceva
Si ca sa fiu pozitiv, nu cred ca vei simti diferente majore intre cele doua variante, oricare o iei vei fi dupa un timp nemultumit :D . Parerea mea este sa iti fixezi tinta si sa alegi sistemul (obiective, blituri, accesorii): daca te-ai hotarat pentru o scula extensibila, o vei extinde, indiferent de ceaa ce crezi acum. Eu as opta pentru Canon, dar nici cealalta varianta nu este de ignorat.
iar la cei 18 mpxli de la canon, din ce am inteles din diverse citiri de pe net, i-ar trebui si niste obiective ceva mai bune decat ob kit.

#10
pilcarter

pilcarter

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 12.02.2011

 shmu, on 29th April 2011, 11:28, said:

iar la cei 18 mpxli de la canon, din ce am inteles din diverse citiri de pe net, i-ar trebui si niste obiective ceva mai bune decat ob kit.
As vrea sa il cumpar cu un obiectiv de 18-135mm :D

#11
mihai770

mihai770

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 370
  • Înscris: 17.02.2004
Personal mi se pare mai simplu de butonat Canonul respectiv decat D90-ul...chiar poti umbla doar cu o mana pe 600, fata de D90 la care trebuie sa invarti si de rotite.
In acelasi timp am obs. ca D90-ul focalizeaza mai repede si este mai sensibil la lumina mica.

Este adevarat ca Nikonul are mai mult zgomot de lumina, fata de Canon care are mai mult zgomot de culoare(rosu)? Aici ma refer la aparatele aps-c.

#12
pilcarter

pilcarter

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 12.02.2011
okey.. 600d e mai bun decat d90 ..dar 600d vs. d5100?

#13
glumetu

glumetu

    Jedi sora-mea!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,958
  • Înscris: 27.04.2005

 mihai770, on 29th April 2011, 12:27, said:

chiar poti umbla doar cu o mana pe 600, fata de D90 la care trebuie sa invarti si de rotite.
:thumbup:  mi se pare genial!

cu cealalta mana chiar poti presta diverse activitati nefotografice. Ura pentru ergonomie avansata!    :coolspeak:

#14
DSops

DSops

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,516
  • Înscris: 10.05.2007

 shmu, on 29th April 2011, 10:28, said:

iar la cei 18 mpxli de la canon, din ce am inteles din diverse citiri de pe net, i-ar trebui si niste obiective ceva mai bune decat ob kit.


Da, daca vrei sa privesti imaginile 1:1, sa comentezi pe forumuri sau sa faci pixel peeping. Acelasi obiectiv nu poate scoate iq mai slab pe rezolutie mai mica la acelasi resize.

#15
Raiden

Raiden

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,483
  • Înscris: 03.08.2006

 mihai770, on 29th April 2011, 12:27, said:

Personal mi se pare mai simplu de butonat Canonul respectiv decat D90-ul...chiar poti umbla doar cu o mana pe 600, fata de D90 la care trebuie sa invarti si de rotite.

Tare de tot chestia cu rotitele, merge la fun area.  :coolspeak:

#16
sandy76

sandy76

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,058
  • Înscris: 20.10.2008

 glumetu, on 29th April 2011, 12:47, said:

:thumbup:  mi se pare genial!

Ura pentru ergonomie avansata!    :coolspeak:

  -E chiar interesant, mai ales ca pe lumea asta mai sunt si oameni care mai pot folosi doar o mana!

#17
nicolaie

nicolaie

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 6,158
  • Înscris: 07.03.2006
Pai in cazul asta dragilor, voua va trebuie un bridge din ala cu zoom 36x, eventual si cu functie de upload direct pe youtube si flickr.

#18
realdexter

realdexter

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,213
  • Înscris: 05.12.2006
Pentru un amator care nu vrea sa aiba prea mult treaba cu tehnica fotografica 600D e cu siguranta o alegere mai buna. E mult mai mic si usor, are ecran mobil, un sistem de masurare a expunerii mai ,,retinut,, :), filmare full HD etc. Pentru cine vrea se se ,,murdareasca,, D90 e o scula mai buna datorita marimii, ergonomiei mai bune si posibilitatilor de configurare si setare rapida.

Edited by realdexter, 29 April 2011 - 20:41.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate