Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...
 

Încălzire în Pardoseala cu agent termic-IPAT, Seria 2 (2011-...)

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
6625 replies to this topic

#6103
raduk

raduk

    Instalatorul de Iași

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,330
  • Înscris: 30.09.2007

View Postpredoiu, on 13 martie 2013 - 13:07, said:

Pentru un apartament intr-un bloc nou fara gaze: LK Systems sau Uponor........sau ce altceva.....daca nu deranjez cu intrebarea? Multumesc.
Cel cu preţul cel mai mic dintre cele două enumerate. Posted Image



P.S.

View Postjemy, on 15 martie 2013 - 11:13, said:

[...] sfaturi pertinente, dar de bun simt. [...]
Între un sfat doar pertinent şi unul doar de bun-simţ, îl prefer pe cel doar pertinent. Asta doar aşa... pentru că eu consider că un sfat pertinent nu are cum să nu fie şi de bun-simţ. Posted Image

Edited by raduk, 15 March 2013 - 11:37.


#6104
predoiu

predoiu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 254
  • Înscris: 16.07.2007

View Postgelunechifor, on 15 martie 2013 - 11:31, said:

Pai pina la urma vrei sa stii in primul rind ce fel de sursa sa achizitionezi, sa inteleg?
Dupa aceea te vei hotari la sistemul de incalzire al casei?
Da si tu mai multe amanunte despre ce vrei sa faci ca sa nu raspundem(daca avem ce) pe ghicite!!

Sint 2 apartamente vecine intr-un bloc nou bransat la radet care furnizeaza deja caldura prin calorifere. Apartamentele sint "la gri" deocamdata, cu sape turnate si gled pe pereti. Acum este cel mai bun moment sa decid daca schimb sistemul de incalzire, inainte de a ma apuca de finisaje. Sint 99% hotarit sa ma debransez de la radet si in aceeasi masura hotarit sa sparg sapele si sa instalez IPAT. Gaze nu sint deocamdata, exista un plan de investitii la congaz insa va dura probabil 2-3 ani pina sa il am in casa. In aceasta perioada sint dispus sa incalzesc cu centrala electrica, blocul este foarte bine izolat.

Am doua mari nelamuriri:

1. Ce sursa de caldura sa instalez?
2. Ce furnizor sa aleg pentru IPAT?

Dupa cum am spus anterior sint dispus sa fac o investite initiala mai mare in ideea de a reduce pe cit posibil costurile de exploatare (facturile lunare) ulterioare - bineinteles in limitele rentabilitatii per ansamblu.

Multumesc anticipat.

#6105
Daco_Get

Daco_Get

    Green Members

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,308
  • Înscris: 30.01.2008
Ai un raspuns si aici:
http://forum.softped...6#entry12866602

Pentru IPAT nu conteaza sursa. Sa poata asigura un minim de 30 de grade .
Fiind la Bloc nu prea te vad cu PDC-ul in bucatarie Posted Image
Ramine varianta cu CT electrica, pe care sa o schimbi cu una pe gaz imediat ce ai gaz.

#6106
mazy

mazy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 20.11.2011
Buna seara.
Care este diferenta intre incalzirea in pardoseala sistem umed si cel uscat?

Edited by mazy, 15 March 2013 - 20:12.


#6107
spanu110976

spanu110976

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,087
  • Înscris: 20.01.2011

View Postmazy, on 15 martie 2013 - 20:11, said:

Buna seara.
Care este diferenta intre incalzirea in pardoseala sistem umed si cel uscat?

Care sunt diferentele care te intereseaza?
De cost? Consum? Confort? Montaj?

#6108
molbro

molbro

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,922
  • Înscris: 22.03.2012
sistemul umed presupune inglobarea tevilor in sapa. sistemul uscat, nu.
in sistemul uscat tevile se monteaza intr-un suport (polistiren, pal, osb, etc) cu santuri frezate la dimensiunea tevii. in santurile alea, in prealabil montezi si niste "heat-spreadere"  din tabla de aluminiu ambutisata. peste ansamblul asta vii cu materialul de finisaj al pardoselii, de regula, parchet.

#6109
mazy

mazy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 20.11.2011
@spanu110976
Vreau sa fac sistemul intr-un apartament cu 2 camere, si da, caut varianta cea mai buna. Aici include cele zise de tine: cost, consum, confort, montaj, etc.

@malbro
Mi-ar surade mai mult sistemul uscat atunci, as avea acces la el mai repede in cazul unor situatii.

Va cer ajutorul si parerile in a ma decide care este ce-a mai buna varianta pentru mine.
Weekend placut!

#6110
toteu12

toteu12

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 338
  • Înscris: 09.03.2012
Irlanda:
http://www.thenbs.co...59&DocID=286143


Franta: (aici se dau si date tehnice despre dilatari,durata de viata,etc,etc.cine stie franceza ne poate lumina un pic)
http://www.comptoir-...es=0&messages=0


Belgia:(iarasi cei care stiu franceza ne pot lumina despre ceea ce scrie acolo.Ca si volum de date al testelor mi se pare ca sunt un pic mai multe.Astia spun pe sait ca vand produsele lor explicit)
http://www.begetube....fustop_vvFR.pdf


Danemarca:
http://www.etadanmar...irm.asp?cid=799#


Astia produc acelasi lucru cu tehnologie cumparata de la ei(mai gasisem vreo 2-3 dar nu le-am dat importanta).Se pare ca baietii produc utilajele necesare fabricarii produsului respectiv!
http://www.lowatec-o...-heizrohre.html


Motivul pt care se pare ca nu se gasesc rapoartele de la teste,este faptul ca laboratorul respectiv nu le face publice:
http://www.ima-dresd...5c75df84f8c1966


...Si de final o poza de pe saitul KWD....Mai trebuie domnilor si altceva?
...Da astia oare ie toti prosti de le trec produsul la teste si le aproba pe pietele lor?...Laboratoarele alea sunt acreditate si afiliate la sistemul(sper ca m-am exprimat corect pt ca nu sunt in tema cu asta,dar cine vrea intelege si gaseste ce vreau sa spun)UE!
O zi buna sa aveti!

Attached Files


Edited by toteu12, 17 March 2013 - 14:16.


#6111
ggelu

ggelu

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 7,316
  • Înscris: 21.01.2009
Hai sa fac o paralela cu un alt domeniu  - componente electrice - care dpdv comercial seamana  cu cel discutat si poate se va intelege unde ne aflam.
In primii ani ai democratiei postdecembriste au aparut pe piata si alti producatori decat cei interni ( Telemacanique, Merlin Gerin , Moelller  in principal ,  nume mari in domeniu ) .  Din cauza pietii mici care nu prezenta interes comercial pentru ei  toata treaba era facuta prin distribuitori ; de aici preturile  mari  si termene de livrare .....serioase. Dupa 7-8 ani , dupa ce piata /  cursul de schimb  s-a stabilizat au aparut si reprezentantele care au adus stocuri  mai mari  si preturi comparabile cu cele din Europa .   Intai au patruns pe piata doua firme medii ( peste medie in domeniu dar medii raportate la gigantii cu activitate si in alte domenii  / cele spuse mai sus ) apoi , pas cu pas , si celelalate ( nu detaliez, nu e cazul aici )  mai mari sau mai mici . Dar  pentru cei care se asteptau la scaderea preturilor   au aparut surprize. Preturile  au ramas  cele  cu care piata s-a obisnuit  si apoi au variat cu raporul euro / leu si inflatia  anuala. In domeniul teava PEX-a-c ne aflam in  pragul deschiderii reprezentantelor  firmelor mari in Romania ( daca nu s-au deschis deja , cu scuze )  dar  , ce este mai sensibil pentru noi de pe aria de instalatii , preturile  vor scade foarte putin. Deja piata  este matura ,  dar mica . Daca vreti o comparatie , un distribuitor mediu din Germania sau Franta poate inghiti piata romaneasca fara sughituri . Se vor impune anumite  preturi , acestea se vor nivela , iar chilipirurile  vor apare  doar la  volume mari ( interesante pentru furnizor ) si pentru lichidari de stocuri .  Sunt sigur ca v-ati lovit de "cartelul" distribuitorilor  locali dar pentru ei o lucrare la o casa unde se consuma 1000 ml liniari de PEX  e doar un " ciubuc " . Daca doriti o reducere semnificativa  incercati sa negociati  un pachet mare ( CT + incalzire  +  canalizare +...) cu un instalator care are oricum preturi furnizor mai bune decat ar obtine orice client final ,  si care instalator va  fi dispus sa faca o reducere din cota lui.   Altfel situatiile sunt doua posibile ( parerea mea !) :
1) Te pricepi la tehnica si cumperi  componetele instalatiei de unde le gasesti mai ieftin . Pierzi doar timp ( mult , dar nu se contorizeaza ) sa supraveghezi  executantul. In final e posibil sa iesi mai ieftin ( nu prea cerd , dar hai sa spun 3-4%) decat  cu executia cu o firma serioasa. Daca ai probleme cu instalatia vei afla ce inseamna garantia de la mai multi contractori.
2) Nu te pricepi dar stii sa negociezi .  Ajungi sa faci instalatiile cu " rachiu si tigari ( vorba unui coleg ) "  , instalatiile vor functiona la final pentru ca contractorul va lua banii la predare . Dupa aceea.....nu doresc nimanui sa fie in pielea ta la orice interventie .   Orice problema aparuta va fi taxata dublu de instalator ( odata iti demonstraza ca nu e viona lui, ca fitungul / teava / robinetul....e de vina , a doua oara pentru inlocuire ; daca faci cu altcineva  iti spune ca "adio garantie " ) . Dar depinde si  de cat de strans ai negociat .

Edited by ggelu, 17 March 2013 - 17:55.


#6112
Daco_Get

Daco_Get

    Green Members

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,308
  • Înscris: 30.01.2008

View Posttoteu12, on 17 martie 2013 - 14:14, said:

...Da astia oare ie toti prosti de le trec produsul la teste si le aproba pe pietele lor?...
Ai auzit de italpex?? Tot asa ..cind a intrat a spart piata cu pretul.....
Dar de rompipes?..tot asa..
Mai am exemple tot inainte.....
Nu ie dom-le nici unu prosti...toti ie destepti!!! Ba uniii sunt chiar foarte destepti!!

View Posttoteu12, on 17 martie 2013 - 14:14, said:

..Mai trebuie domnilor si altceva?


Da domnule mai trebuie si altceva. E adevarat ca nu pentru toata lumea. Pentru unii e suficient atita timp cit li se spune ce vor sa auda.

#6113
toteu12

toteu12

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 338
  • Înscris: 09.03.2012

View Postgelunechifor, on 17 martie 2013 - 18:11, said:

Ai auzit de italpex?? Tot asa ..cind a intrat a spart piata cu pretul.....
Dar de rompipes?..tot asa..
Mai am exemple tot inainte.....
Nu ie dom-le nici unu prosti...toti ie destepti!!! Ba uniii sunt chiar foarte destepti!!
Posted Image ....Doar atat??!!....Unde sunt replicile pe argumente tehnice?...Ca la asta ma asteptam,dar...na pana si eu ma mai insel!Posted Image

View Postgelunechifor, on 17 martie 2013 - 18:11, said:

Da domnule mai trebuie si altceva. E adevarat ca nu pentru toata lumea. Pentru unii e suficient atita timp cit li se spune ce vor sa auda.
....Idem...Posted Image E trist ca nu se poate mai mult!

#6114
Costi_68

Costi_68

    Membru de o r o a r e

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,332
  • Înscris: 03.11.2009

View Posttoteu12, on 17 martie 2013 - 23:15, said:

E trist ca nu se poate mai mult!
Salve coane,

...s-apoi, dupa ce ai arat netul sa gasesti niste informatii valoroase pentru tine, pe urma ai fost baiat galant si le-ai pus pe forum pentru tot poporul (interesul si efortul este apreciat...), vrei ca cineva sa-ti "darame" cu argumente stiintifice tot ansamblul tau personal care abia inceput sa se ridice?

Daca tot ai gasit ca Uponorul a fabricat si probabil vandut in 2011  kilometri de teava (au iesit pe locul 1, conform statisticii afisate de tine)... inseamna ca e buna teava, da?

De ce nu-ti cumperi 1000 metri sa-ti faci IPAT-ul cu Uponor?

Sa fim obiectivi, 1000 metri la vreo 3 RON/metru inseamna 3000 RON pentru o teava care stii ca este de calitate, este recunoscuta! Faci investitia o singura data, ce rost are sa mergi pe o teava de 2 RON/metru dar care este de provenienta dubioasa.

Cateodata incerc sa-i inteleg pe unii care se "zgarcesc" la 500 sau 1000 RON la investitia in casa pe termen lung, dar nu reusesc.

Parca ar baga banii in casa altuia frate

#6115
Daco_Get

Daco_Get

    Green Members

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,308
  • Înscris: 30.01.2008

View Posttoteu12, on 17 martie 2013 - 23:15, said:

Posted Image ....Doar atat??!!....Unde sunt replicile pe argumente tehnice?...Ca la asta ma asteptam,dar...na pana si eu ma mai insel!Posted Image


Argumente tehnice la ce ??
Tu nu te mai asteptai la nimic
.Ptr tine e suficient ce ai gasit :

View Posttoteu12, on 17 martie 2013 - 14:14, said:

...Mai trebuie domnilor si altceva?



#6116
sandy76

sandy76

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,058
  • Înscris: 20.10.2008

View Postcosticucu, on 18 martie 2013 - 04:57, said:




De ce nu-ti cumperi 1000 metri sa-ti faci IPAT-ul cu Uponor?

Sa fim obiectivi, 1000 metri la vreo 3 RON/metru inseamna 3000 RON pentru o teava care stii ca este de calitate, este recunoscuta! Faci investitia o singura data, ce rost are sa mergi pe o teava de 2 RON/metru dar care este de provenienta dubioasa.

Cateodata incerc sa-i inteleg pe unii care se "zgarcesc" la 500 sau 1000 RON la investitia in casa pe termen lung, dar nu reusesc.

Parca ar baga banii in casa altuia frate
  -Arata-mi unde ai gasit pretul asta la teava asta din ponor!  Posted Image

#6117
Costi_68

Costi_68

    Membru de o r o a r e

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,332
  • Înscris: 03.11.2009

View Postsandy76, on 18 martie 2013 - 08:26, said:

  -Arata-mi unde ai gasit pretul asta la teava asta din ponor!  Posted Image
Sandy, imi pare rau, am dat doar un exemplu, sincer... n-am nici cea mai vaga idee despre preturile actuale.

As putea sa ma uit -ca idee- la cat am dat acum 3 ani cand am cumparat/instalat, desi nu cred ca ar mai avea o relevanta pentru actualitate...

#6118
sandy76

sandy76

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,058
  • Înscris: 20.10.2008

View Postcosticucu, on 18 martie 2013 - 08:30, said:

Sandy, imi pare rau, am dat doar un exemplu, sincer... n-am nici cea mai vaga idee despre preturile actuale.

As putea sa ma uit -ca idee- la cat am dat acum 3 ani cand am cumparat/instalat, desi nu cred ca ar mai avea o relevanta pentru actualitate...

  -Pai bre costicucu, numai face de-astea ca ma gandeam cum de nu am vazut asa pret la teava din ponor, ca la romst este 10 lei/m.  Posted Image

#6119
Daco_Get

Daco_Get

    Green Members

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,308
  • Înscris: 30.01.2008

View Postsandy76, on 18 martie 2013 - 09:35, said:

  -Pai bre costicucu, numai face de-astea ca ma gandeam cum de nu am vazut asa pret la teava din ponor, ca la romst este 10 lei/m.  Posted Image
Sunt convins ca se gaseste la maxim jumatate din pretul asta si Rehau si Uponor si Pexgol si LK
Romstalul....e romstal....

#6120
sandy76

sandy76

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,058
  • Înscris: 20.10.2008

View Postgelunechifor, on 18 martie 2013 - 09:54, said:

Sunt convins ca se gaseste la maxim jumatate din pretul asta si Rehau si Uponor si Pexgol si LK
Romstalul....e romstal....

-O fi bre Gelule, atunci inseamna ca eu numai stiu sa gugalesc.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate