Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Rename SQL column

Achiziționare tuner TV !

Din ce este facuta terasa asta?

Cum accesez site-ul CNAS ?
 Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...
 Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 

deviatie de sept | secretii curg gat | sinuzita

- - - - -
  • Please log in to reply
8 replies to this topic

#1
whateverrr

whateverrr

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 128
  • Înscris: 17.02.2010
Buna ziua. E prima data cand postez aici.
De doua saptamani nu vrea sa imi treaca o "raceala"
1 saptamana axetine+genta m-am simtit mai bine dar a revenit ceva si mai rau
1 saptamana ciprinol + augmentin m-am simtit foarte bine 2-3 zile dar a revenit : curs nas, senzatie de plenitudine la fata
.
Febra nu am facut deloc.

Medicul ORL-ist imi spune ca trebuie operatie de deviatie de sept, si sa curete acolo, plus sa reduca in cornet ingrosat sa-mi ofere o respiratie buna ca altfel secretiile albe ce mi se scurg in gat il mentin rosu.

Nu stiu ce sa spun despre asta.

De exemplu alt medic, foarte renumit vreau sa precizez, a "zambit" cand a auzit la mine de operatie de deviatie de sept si ca mai mult ma chinui.

Am facut exudat faringian, ce sa vedeti, au pierdut asistentele eprubeta, no comment.

Am avut foarte multe raceli rosu in gat la viata mea dar toate treceau cu antibiotic.

Sfaturi? Pareri?

#2
antigen

antigen

    Djilawurr

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,599
  • Înscris: 10.08.2006
Sigur nu ești alergic (eventual cu infecție suprapusă)? Încearcă și un antihistaminic de genul Aerius sau Claritine, câteva zile, plus un spray cu cortico de genul Nasonex sau Avamys!

#3
Courage

Courage

    Founder

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,657
  • Înscris: 26.11.2001
1. Mergi la alergolo, primul pas.
2. Eu eram exact ca tine, iar dupa operatia de deviatie de sept in sfarsit am revenit la aproape normal, alta viata.

P.S. Deviatia de sept nu era mare (vizual), dar efectul ei + arderea si taierea cornetelor nazale au imbunatatit situatia.

#4
whateverrr

whateverrr

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 128
  • Înscris: 17.02.2010

 Courage, on 12th April 2011, 17:29, said:

1. Mergi la alergolo, primul pas.
2. Eu eram exact ca tine, iar dupa operatia de deviatie de sept in sfarsit am revenit la aproape normal, alta viata.

P.S. Deviatia de sept nu era mare (vizual), dar efectul ei + arderea si taierea cornetelor nazale au imbunatatit situatia.

In ce sens exact ca mine Courage? Eu am aceste secretii , un gat permanent mai rosu daca nu e vara ajuns sub denumirea de "gatul meu" , unele arsuri , si acum plenitudine la fata.

#5
cristiany

cristiany

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,840
  • Înscris: 16.04.2007
Ce fel de sinuzita ai ? Frontala sau maxilara ?
Eu am maxilara cu deviatie de sept. Doctorul mi-a spus ca trebuie neaparat operata aceasta deviatie ( asta se intampla acum un an si jumatate ). Nu am facut operatia si cred ca bine am facut.
Cunosc persoane ( inclusiv mama mea ) care au facut operatia si nu i-au ajutat cu nimic. Dar stii cum se spune: sunt cazuri si cazuri.

Medicamente am luat si eu ( augmentin, ciprinol ), dar nu pot sa spun ca am observat o imbunatatire.

Hai sa-ti spun ce m-a ajutat pe mine: inhalatii cu sare de mare neiodata ( se gaseste in farmacii ). Adica pe romaneste, tragi aceasta apa cu sare pe fiecare nara in parte.
Este un tratament natural, nu cred ca exista contraindicatii.
Singurul aspect important al acestui " tratament " este ca apa cu sare pe care o inhalezi, sa fie la temperatura corpului.

Daca ai nelamuriri, da-mi te rog un PM.

P.S. Fa neaparat si un control alergo, sa nu fie cumva o alergie. Si eu am crezut initial ca am alergie, dar s-a dovedit a fi sinuzita.

Edited by cristiany, 12 April 2011 - 17:29.


#6
whateverrr

whateverrr

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 128
  • Înscris: 17.02.2010

 cristiany, on 12th April 2011, 18:28, said:

Ce fel de sinuzita ai ? Frontala sau maxilara ?
Eu am maxilara cu deviatie de sept. Doctorul mi-a spus ca trebuie neaparat operata aceasta deviatie ( asta se intampla acum un an si jumatate ). Nu am facut operatia si cred ca bine am facut.
Cunosc persoane ( inclusiv mama mea ) care au facut operatia si nu i-au ajutat cu nimic. Dar stii cum se spune: sunt cazuri si cazuri.

Medicamente am luat si eu ( augmentin, ciprinol ), dar nu pot sa spun ca am observat o imbunatatire.

Hai sa-ti spun ce m-a ajutat pe mine: inhalatii cu sare de mare neiodata ( se gaseste in farmacii ). Adica pe romaneste, tragi aceasta apa cu sare pe fiecare nara in parte.
Este un tratament natural, nu cred ca exista contraindicatii.
Singurul aspect important al acestui " tratament " este ca apa cu sare pe care o inhalezi, sa fie la temperatura corpului.

Daca ai nelamuriri, da-mi te rog un PM.

P.S. Fa neaparat si un control alergo, sa nu fie cumva o alergie. Si eu am crezut initial ca am alergie, dar s-a dovedit a fi sinuzita.

Nu pot sa iti dau detalii maxilara sau frontala, da-mi tu mai multe despre tine.... tu de ce nu ai facut interventia? si ce solutii ai gasit alternative? tu ce simptome ai?

#7
roxana_florea200

roxana_florea200

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 30.03.2011
nu te inteleg...cum adica nu poti da detalii daca frontala sau maxilara,daca ai fost la orl tre sa stii nu?medicul respectiv nu cred ca a zis asa dupa ochi k ai u sinuzita si ca tre sa te cioparteasca....sfatul meu e sa te duci sa faci un control serios nu doar sa pui intrebari ici,colo....fa o radiografie,un examen de specialitate...nu te lua dupa unu si altu

#8
whateverrr

whateverrr

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 128
  • Înscris: 17.02.2010

 roxana_florea200, on 14th April 2011, 09:08, said:

nu te inteleg...cum adica nu poti da detalii daca frontala sau maxilara,daca ai fost la orl tre sa stii nu?medicul respectiv nu cred ca a zis asa dupa ochi k ai u sinuzita si ca tre sa te cioparteasca....sfatul meu e sa te duci sa faci un control serios nu doar sa pui intrebari ici,colo....fa o radiografie,un examen de specialitate...nu te lua dupa unu si altu

am radiografie CT si RMN la sinusuri, nu a specificat maxilara sau frontala si cu asta basta

vreau sa vad cum au procedat altii care s-au confruntat cu problema si ce rezultate au avut

nu caut medici pe forum.

Edited by whateverrr, 14 April 2011 - 10:53.


#9
90210

90210

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 549
  • Înscris: 10.10.2010

 whateverrr, on 14th April 2011, 11:52, said:

am radiografie CT si RMN la sinusuri, nu a specificat maxilara sau frontala si cu asta basta

vreau sa vad cum au procedat altii care s-au confruntat cu problema si ce rezultate au avut

nu caut medici pe forum.
ce au facu altii? simplu: s-au dus cu ct sau rmn la dr, s-au operat. si, daca nu mai scrie nici unul din ei pe aici inseamna ca nu mai sunt printre noi.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate