Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu
 Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...
 Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare
 

Constructii din Fier Forjat

- - - - -
  • Please log in to reply
63 replies to this topic

#1
dilimach3

dilimach3

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 142
  • Înscris: 07.06.2008
Notiunea de "Fier Forjat" ce reprezinta...majoritatea constructorilor folosesc diverse elemente decorative,turnate sau forjate, imbinate prin sudura, cosmetizate si vandute sub celebra denumire "FIER FORJAT".
De aici vine si diferenta enorma de pret, constructia este identica, marketingul nu...

#2
euribiontuL

euribiontuL

    dibaci

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,275
  • Înscris: 15.07.2006
am rămas...[ http://yelims3.free.fr/Hein/Hein26.gif - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
impresionat de felul în care era acordată atenție intrărilor în incinte. nici o ușă nu semăna cu alta. toate zdravene, imense. în ordine fierul, inoxul și sticla erau la mare preț. am ajuns să cred că există un cult în privința asta.
la garduri ce delimitau proprietăți, lucrătura țeapănă, fier masiv, modele deosebite, finasaj e x c e p ț i o n a l.
se întâmpla în Spania.

Attached Files



#3
dilimach3

dilimach3

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 142
  • Înscris: 07.06.2008

 euribiontuL, on 28th February 2011, 12:04, said:

am rămas...[ http://yelims3.free.fr/Hein/Hein26.gif - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
impresionat de felul în care era acordată atenție intrărilor în incinte. nici o ușă nu semăna cu alta. toate zdravene, imense. în ordine fierul, inoxul și sticla erau la mare preț. am ajuns să cred că există un cult în privința asta.
la garduri ce delimitau proprietăți, lucrătura țeapănă, fier masiv, modele deosebite, finasaj e x c e p ț i o n a l.
se întâmpla în Spania.
Am fost anul trecut in vacanta, sunt printre putinile dati cand am spus UAAAAAUUUU!!!
Este un peisaj mirific...cel putin unde am fost eu :)
O sa postez poze, indata ce imi rezolv problema cu internetul.
Nu stiu daca am denumit corect topicul, o sa incerc sa contribui cat pot de mult la informarea asupra pretului, modele, materiale, finisaje, sfaturi achizitie...

#4
dilimach3

dilimach3

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 142
  • Înscris: 07.06.2008
Sincer sa fiu imi pare a fi printre cele mai bune optiuni pentru porti si garduri, pentru ca le poti imbunatati in timp, daca nu iti mai place, 70% poti refolosi, moda fier forjat nu moare.
Daca iti permite spatiul, poti monta o poarta culisanta, rezista mai mult, daca nu ai decat optiunea de a face batanta (normala) max 2m pe foaie de poarta, ATENTIE MARE LA BALAMALE si la sistemele de inchidere.
Daca doriti sa aflati mai multe despre preturi, modele, sistem constructie, postati si o sa raspund in cel mai scurt timp posibil.

#5
septimiu80

septimiu80

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,315
  • Înscris: 27.01.2008
se vede ca nu esti utilizator de porti batante si culisante, majoritatea celor cu poarta culisanta au avut probleme si au trecut la cele culisante suspendate ( o solutie mai scumpa cu accesorii foarte scumpe).
In timp portile batante nu prea se mai strica, daca sunt bune de la inceput nu se mai strica in timp, ceea ce nu pot spune si despre cele culisante.

Edited by septimiu80, 06 March 2011 - 13:47.


#6
belogerer

belogerer

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,560
  • Înscris: 14.03.2008
daca sunt bine construite si din materiale calitative nu exista absolut nici o diferenta intre durata de viata a unei porti culisante vs batante...nu mai aberati..ba chiar alea batante se strica mai des din cauza balamalelor de proasta calitate sau a constructiei/montajului defectuos...

La mine la firma e o poarta aerosilent (autoportanta) care este frecata zilnic de zeci de ori si merge impecabil dar tot ce inseamna rola/mecanism este de la petitti iar motorul e din seria profesionala de la proteco ;)

ontopic la noi orice firma care cumpara 3 elemente din fier forjat si le sudeaza pe o confectie din fier gata face fier forjat. e si normal din cauza pretului absolut prohibitiv la care ar ajunge o poarta realizata integral din fier forjat. ce se vede prin pozele puse de initiatorul topicului ar costa la noi cam cat o masina bunicica..

Edited by belogerer, 06 March 2011 - 16:43.


#7
septimiu80

septimiu80

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,315
  • Înscris: 27.01.2008
belogerer, unde anume ai vazut tu portanta aia culisanta normala de care sa fie lumea multumita. Exemplul tau era in ideea a ceea ce spuneam si eu ca una culisanta buna este suspendata, autoportanta cum ai spus tu, si ii trebuie accesorii profi. Aici vb de lucuri pe care ti le poti permite, ca daca iti permiti lucruri de foarta buna calitate nu prea mai are sens sa argumentam pro si contra, adica tu vb de calitatea balamalelor si dai contraexplu unei porti facuta exclusiv cu materiale si accesorii profi.
Intelegi ca e o problema de abordare?

Edited by septimiu80, 06 March 2011 - 23:01.


#8
belogerer

belogerer

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,560
  • Înscris: 14.03.2008
Tot la mine la firma si la ~ 1000 de clienti care au achizitionat accesoriile de la noi ;)

In acelasi stil pot sa iti dau o alta firma concurenta oarecum care iar aduce accesorii de calitate...ei sunt pe accesorii pt porti si chiar si noi mai cumparam de la ei din cand in cand...

Si vb de porti culisante NORMALE...

Dar romanu stii ce face? Cumpara role cat de cat ok dar pune in loc de sina o teava sau un fier..Nu greseaza cu anii rolele..pana nu cade sau se arde automatizarea nici nu se uita la poarta...normal ca exista plangeri...

Am vazut porti de 2 tone pe care le misca un copil dar erau facute cu cap si cu accesoriile potrivite si porti de 200 kg pe care ne chinuiam 2 oameni sa le deschidem...

Ideea e ca nu tb accesorii profi sau hai sa nu asociem profi cu scump...o poarta necesita rolele potrivite si calea de rulare potrivita...atat ....care costa destul de putin si te scutesc de neplaceri ulterioare. De fapt problema vine de la renumitul spirit romanesc de economie/stiu eu mai bine/de ce sa dau bani si pe aia/las ca stiu eu/etc...

Edited by belogerer, 07 March 2011 - 17:37.


#9
septimiu80

septimiu80

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,315
  • Înscris: 27.01.2008
OK. Deci pentru cititorii softpedia, incercati sa cumparati sisteme integrale nu luati rolele din vitan si sina de la obor, este normal sa cumparati accesoriile de la accesorii pentru porti culisante nu de la "dezmembrari".

#10
euribiontuL

euribiontuL

    dibaci

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,275
  • Înscris: 15.07.2006
Un detaliu asumat in Autorizația de construire se referă la refacerea împrejmuirilor. pt asta am montat gard și o poartă glisantă.
gardul+poarta sunt făcute din profile rectangulare cu elemente de fier firjat. sistemul de glisare pe role+șină din cornier. manipularea se făcea fără dificultate.
numai că, vara trecută, pt debarasat am chemat o volă. manevrele ce le-a făcut cu lama mi-au agățat șina, îndoind-o.
am încercat s-o îndrept cu ranga, cu ciocane... fapt este că s-a ales cu un dâmb. de câte ori rola porții trece prin acea porțiune închiderea/deschiderea este dificilă.
variante ar fi:
-să tai acel segment de cornier vătămat, și să inserez altul drept prin sudură,
-să schimb toată calea de rulare (vecinul are țeavă drept cale de rulare).

ce-i cu calea asta de rulare? e vreuna tip?

Menționez că poarta are vreun an. este doar grunduită, așteaptă s-o finisez și s-o vopsesc. N-are nici automatizare, dar urmează.

Edited by euribiontuL, 08 March 2011 - 00:22.


#11
anaki

anaki

    IES-CONSULTANTA DE SPECIALITATE

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,244
  • Înscris: 17.03.2009

 dilimach3, on 28th February 2011, 10:42, said:

Notiunea de "Fier Forjat" ce reprezinta...majoritatea constructorilor folosesc diverse elemente decorative,turnate sau forjate, imbinate prin sudura, cosmetizate si vandute sub celebra denumire "FIER FORJAT".
De aici vine si diferenta enorma de pret, constructia este identica, marketingul nu...
Uite cateva minunatii vazute intr-un magazin de profil.Si sunt mult mai multe ..Uite ceva cumparat de mine

Attached Files


Edited by anaki, 08 March 2011 - 00:26.


#12
belogerer

belogerer

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,560
  • Înscris: 14.03.2008

 euribiontuL, on 8th March 2011, 12:44, said:

Un detaliu asumat in Autorizația de construire se referă la refacerea împrejmuirilor. pt asta am montat gard și o poartă glisantă.
gardul+poarta sunt făcute din profile rectangulare cu elemente de fier firjat. sistemul de glisare pe role+șină din cornier. manipularea se făcea fără dificultate.
numai că, vara trecută, pt debarasat am chemat o volă. manevrele ce le-a făcut cu lama mi-au agățat șina, îndoind-o.
am încercat s-o îndrept cu ranga, cu ciocane... fapt este că s-a ales cu un dâmb. de câte ori rola porții trece prin acea porțiune închiderea/deschiderea este dificilă.
variante ar fi:
-să tai acel segment de cornier vătămat, și să inserez altul drept prin sudură,
-să schimb toată calea de rulare (vecinul are țeavă drept cale de rulare).

ce-i cu calea asta de rulare? e vreuna tip?

Menționez că poarta are vreun an. este doar grunduită, așteaptă s-o finisez și s-o vopsesc. N-are nici automatizare, dar urmează.

Exact ce spuneam mai sus...in timp si aici nu vb de ani de zile rolele tale si ale vecinului vor prezenta o uzura specifica pronuntata deoarece nu "calca" bine pe cornier/teava. Poarta se va deschide din ce in ce mai greu si vei distruge role care ar tb sa tina minim 10 ani in 2 ani...

Calea de rulare este o sina special adaptata fiecarui tip de rola mai exact profilului rolei care poate fi in V sau in U. Am atasat o poza cu 2 modele de sina pt rola in U stanga este ingropata si dreapta aplicata.

Cu sina si automatizarea te pot ajuta la un pret bun daca doresti - astept un pm pt oferta...


 septimiu80, on 8th March 2011, 11:57, said:

OK. Deci pentru cititorii softpedia, incercati sa cumparati sisteme integrale nu luati rolele din vitan si sina de la obor, este normal sa cumparati accesoriile de la accesorii pentru porti culisante nu de la "dezmembrari".

Si as adauga din experienta ca rolele de la firme serioase care spun ca tin 800kg max de fapt  rezista si la aproape dublul incarcarii specificate fara nici o problema :D

Inca ceva...va rog eu frumos sa nu va faceti porti culisante cu role excentrice....rolele tb sa fie intotdeauna pozitionate in asa fel incat greutatea portii adica centrul de greutate sa pice fix pe rola nu la 10 cm de ele...orice abureala v-ar servi mesterul care face poarta evitati cu orice pret respectiva solutie constructiva.

 anaki, on 8th March 2011, 12:51, said:

Uite cateva minunatii vazute intr-un magazin de profil.Si sunt mult mai multe ..Uite ceva cumparat de mine

Sincer nu arata rau dar nici nu pare a fi fier forjat...alea nu sunt lucrate de mana si par mai mult piese turnate la matrita cu totul..

Attached Files


Edited by belogerer, 08 March 2011 - 02:50.


#13
anaki

anaki

    IES-CONSULTANTA DE SPECIALITATE

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,244
  • Înscris: 17.03.2009

 belogerer, on 8th March 2011, 02:59, said:

Sincer nu arata rau dar nici nu pare a fi fier forjat...alea nu sunt lucrate de mana si par mai mult piese turnate la matrita cu totul..
Ai dreptate, majoritatea celor postate de mine sunt turnate,pe astea mi le-au trimis pe mail.Ca si decoratiuni se ,,asorteaza" cu fierul forjat.Perechea de clopotei(unul este in foto) am luat-o cu gandul sa incadrez cu ei o poarta mica de fier forjat.
In acel magazin (nu este in Romania)avea de la garduri ,porti din fier forjat pana la cuiere.

#14
euribiontuL

euribiontuL

    dibaci

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,275
  • Înscris: 15.07.2006
poarta cu deformația șinei.
Attached File  glisanta.jpg   1.16MB   309 downloads
belogerer, am vt întocmai și la timp cele 2 modele de șină postate de tine. și chiar în cursul zilei, prin drumurile mele, am dat cu ochii de o glisantă a cărei șina era pusă peste un rectangular, iar acesta încastrat în ciment. manipularea ff ușor de făcut.

la mine, șina-cornier vine fix peste beton. ca să pot incastra un rectangular e imposibil.
și mă rog, cât poate să coste o automatizare pt o asemenea poartă?  :huh:

#15
belogerer

belogerer

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,560
  • Înscris: 14.03.2008

 euribiontuL, on 9th March 2011, 13:27, said:

poarta cu deformația șinei.
glisanta.jpg
belogerer, am vt întocmai și la timp cele 2 modele de șină postate de tine. și chiar în cursul zilei, prin drumurile mele, am dat cu ochii de o glisantă a cărei șina era pusă peste un rectangular, iar acesta încastrat în ciment. manipularea ff ușor de făcut.

la mine, șina-cornier vine fix peste beton. ca să pot incastra un rectangular e imposibil.
și mă rog, cât poate să coste o automatizare pt o asemenea poartă?  :huh:



Poti pune o sina aparenta...poti scoate cornierul, tai betonul la flex si incastrezi sina in loc...solutii sunt crede-ma ;) Ce ai tu acolo nu se mai indreapta in veci si oricine vine sa iti monteze automatizarea o sa iti spuna ca nu iti acorda garantie pt asa ceva - poarta nu are o miscare liniara si cand trece o roata prin zona aia ori sare pinionul motorului din cremaliera ori forteaza si sare poarta din sina si in timp ceva va ceda - de regula poarta ca e mai greu sa rupi cremaliera sau motorul.

Un kit complet de automatizare pentru porti pana in 800 kg include motoreductor, panou de comanda cu receptor radio inclus (~50m raza de actiune), lumina avertizare, contactor cu cheie, fotocelule, telecomenzi (2 buc), cremaliera 4 metri. Pretul pentru un kit complet este de 315 euro plus tva. La cerere si evident contracost se poate suplimenta cu o antena pt o receptie radio mai buna (peste 120 m), telecomenzi, metraj cremaliera, etc... Asiguram si montaj la cerere desi este f simplu de instalat daca nu cumva ai 2 maini stangi :D

Precizez ca ce aducem noi e gama de varf cu angrenajele din bronz si pinion plus cremaliera metalice imbracate in echivalent teflon. La brico/praktiker/hornbach/etc o sa gasesti numai gamele de jos de la producatori in care mai "scapa" si ceva angrenaje din plastic si cremaliera/pinionul sunt metalice simple fara strat de teflon desi preturile sunt sensibil egale cu cele de la importatori directi ca noi. In plus nu iti doresc sa ajungi la ei cu o problema legata de garantie :D

Edited by belogerer, 09 March 2011 - 07:30.


#16
novigelu

novigelu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 452
  • Înscris: 20.11.2010

 belogerer, on 9th March 2011, 08:22, said:

Un kit complet de automatizare pentru porti pana in 800 kg include motoreductor, panou de comanda cu receptor radio inclus (~50m raza de actiune), lumina avertizare, contactor cu cheie, fotocelule, telecomenzi (2 buc), cremaliera 4 metri. Pretul pentru un kit complet este de 315 euro plus tva. La cerere si evident contracost se poate suplimenta cu o antena pt o receptie radio mai buna (peste 120 m), telecomenzi, metraj cremaliera, etc... Asiguram si montaj la cerere desi este f simplu de instalat daca nu cumva ai 2 maini stangi :D

Dacama interseaza acest kit un de-l gasesc? Ai vreo adresa de unde putem achizitiona? poarta separat!!

Edited by euribiontuL, 22 March 2011 - 19:49.


#17
trestie-de-balta

trestie-de-balta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,505
  • Înscris: 24.01.2007
In Romanika nu cred sa mai fie cineva care sa lucreze fierul forjat, ca forje sigur nu mai sunt.
Fierarii care au lucrat gardurile si portile caselor interbelice sant oale si ulcele de mult timp, iar ucenicii lor la fel, doar ca cei din urma nu au mai avut unde sa presteze ca a nationalizat statul tot. Asa ca ei n-au mai avut ucenici carora se le impartaseasca cunostintele.

Ce se gaseste pe piata sun forme turnate sau modelate de prese si alte masinarii.

#18
belogerer

belogerer

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,560
  • Înscris: 14.03.2008

 trestie-de-balta, on 9th March 2011, 22:53, said:

In Romanika nu cred sa mai fie cineva care sa lucreze fierul forjat, ca forje sigur nu mai sunt.
Fierarii care au lucrat gardurile si portile caselor interbelice sant oale si ulcele de mult timp, iar ucenicii lor la fel, doar ca cei din urma nu au mai avut unde sa presteze ca a nationalizat statul tot. Asa ca ei n-au mai avut ucenici carora se le impartaseasca cunostintele.

Ce se gaseste pe piata sun forme turnate sau modelate de prese si alte masinarii.


Se mai gasesc si au si forje - eu cel putin stiu 2 (dar ca sa fiu cinstit unul singur e meserias si se ocupa numai cu asa ceva iar celalalt e mai mult ceva gen potcovar care lucreaza si elemente decorativ naive din fier) care fac numai elemente autentice dar comanda dureaza destul de mult si costurile sunt exorbitante...

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate