Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata
 Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool
 Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?

Wc Geberit

Routere detinute in trecut si in ...
 Teii din fața casei

E-Mail in serie prin Excel si Out...

Modul alimentare rulou/jaluzea ex...

Recuperare fișiere dupa form...
 

alcoolemie de 0,82 in aerul expirat

- - - - -
  • Please log in to reply
61 replies to this topic

#1
apascaloaie

apascaloaie

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 02.10.2010
Va rog sa ma ajutati si pe mine! Am fost prins baut la volan cu o alcoolemie de 0,82 in aerul expirat. Mi s-au preluat si probe biologice si stiu sigur ca rezultatul este mai mic de 1, 60 la mie in sange. Ce ar trebui sa fac in continuare? Sa merg sa fac o cerere de recalculare, la ce pedeapsa sa ma astept? Va multumesc!

#2
lawrence38

lawrence38

    GAME......OVER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,009
  • Înscris: 05.02.2008
Te-a prins, te-a prins, ce recalculare :huh: , asumeaza-ti greseala prosteasca, stai fara permis cat oi sta si gata, viata merge mai departe, deocamdata, noi restul ar trebui sa fim bucurosi ca nu mai e un inconstient pe sosele, cel putin o perioada ;)

#3
apascaloaie

apascaloaie

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 02.10.2010
mda.. totusi am nevoie de un sfat concret, nu vreau sa mai comentez pe langa, greseala mi-o asum dar as vrea sa diminuez pedeapsa, atata tot, ms!

#4
keff fatma

keff fatma

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 133
  • Înscris: 28.08.2007

 apascaloaie, on 20th February 2011, 10:27, said:

Va rog sa ma ajutati si pe mine! Am fost prins baut la volan cu o alcoolemie de 0,82 in aerul expirat. Mi s-au preluat si probe biologice si stiu sigur ca rezultatul este mai mic de 1, 60 la mie in sange. Ce ar trebui sa fac in continuare? Sa merg sa fac o cerere de recalculare, la ce pedeapsa sa ma astept? Va multumesc!


Aşa ceva n-are cum să existe :nonobad:

Şi care e taina cu 1,60 ?

#5
AndyM

AndyM

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,995
  • Înscris: 01.08.2005

 apascaloaie, on 20th February 2011, 10:27, said:

Va rog sa ma ajutati si pe mine! Am fost prins baut la volan cu o alcoolemie de 0,82 in aerul expirat. Mi s-au preluat si probe biologice si stiu sigur ca rezultatul este mai mic de 1, 60 la mie in sange. Ce ar trebui sa fac in continuare? Sa merg sa fac o cerere de recalculare, la ce pedeapsa sa ma astept? Va multumesc!
Doamne-ajuta.  :coolspeak:

Quote

Art.87. - (1) Conducerea pe drumurile publice a unui autovehicul sau tramvai de catre o persoana care are o îmbibatie alcoolica de peste 0,80 g/l alcool pur în sânge se pedepseste cu închisoare de la unu la 5 ani.

Din cauza ta putea murii un om.

#6
apascaloaie

apascaloaie

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 02.10.2010
intre proba cu alcooltestu si preluarea sangelui a existat o pauza de vreo doua ore in care am baut vreo doua cafele si am fumat si zic eu k mi-a mai sarit alcoolul.. de aceea a iesit mai mic de 1,6 in sange..

#7
Cnox

Cnox

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 361
  • Înscris: 31.01.2009

Quote

OUG 195/2002
Art. 79. - (1) Conducerea pe drumurile publice a unui autovehicul sau tramvai de catre o persoana care are o Imbibatie alcoolica de peste 0,80 g/l alcool pur In sange ori o concentratie ce depaseste 0,40 mg/l alcool pur In aerul expirat sau care se afla sub influenta unor substante ori produse stupefiante sau medicamente cu efecte similare acestora se pedepseste cu Inchisoare de la 1 la 5 ani.

Iti vor deschide dosar penal, iti vor anula permisul de conducere si cel mai probabil vei primi pedeapsa cu suspendare. Asta e cazul cel mai fericit.
Dupa 1 an de la ramanerea definitiva si irevocabila a sentintei vei putea face din nou scoala de soferi ca sa dai pentru permis.

#8
apascaloaie

apascaloaie

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 02.10.2010
oameni nu erau pe unde mergeam io, sa nu mai comentam pe langa.. eram pe un deal intr-o localitate la ora 23 incerac am sa ajung akasa de la o petrecere, NU OBISNUIAM SA MERG BAUT LA VOLAN!.. multumesc pt dojeneli!

#9
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,979
  • Înscris: 24.02.2006
daca n-ai facut nici un accident si nu mai ai antecedente, cel mai probabil o sa capeti ce spune Cnox. e indicat sa-ti cauti un avocat, conteaza destul de mult prezenta lui si poate duce la reducerea pedepsei.

#10
vladut_v

vladut_v

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,708
  • Înscris: 11.01.2005

 apascaloaie, on 20th February 2011, 10:47, said:

...eram pe un deal...
Daca nu era un drum public, atunci datele problemei se schimba. In schimb daca era public, de orice categorie, nu e de bine. Ar fi indicat un avocat.

#11
tchoara

tchoara

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,465
  • Înscris: 05.02.2007
La 0,82 in aer aveai 1,5 in sange mai mult ca sigur. Dupa 2 ore nu ti-a scazut la jumatate decat daca ti-ai facut transfuzie de sange. Cafeaua si tigarile, desi iti sporesc atentia (te "trezesc"), nu iti diminueaza alcoolemia. Nici daca dormeai alea 2 ore nu-ti scadea la jumatate.

#12
apascaloaie

apascaloaie

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 02.10.2010
deci nu am nicio sansa sa scap cu retinerea permisului pe trei luni si o maenda mazima .. :(

#13
dan210

dan210

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,146
  • Înscris: 24.06.2006

 apascaloaie, on 20th February 2011, 08:27, said:

Va rog sa ma ajutati si pe mine! Am fost prins baut la volan cu o alcoolemie de 0,82 in aerul expirat.
pe langa faptul ca esti lipsit de constiinta si urci baut la volan mai ai tupeul sa ceri si ajutor
ce ajutor? crezi ca esti in situatia de a fi ajutat? daca ar fi fost o inscenare inteleg, dar asa?

#14
AndyM

AndyM

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,995
  • Înscris: 01.08.2005

 dan210, on 20th February 2011, 11:25, said:

pe langa faptul ca esti lipsit de constiinta si urci baut la volan mai ai tupeul sa ceri si ajutor
ce ajutor? crezi ca esti in situatia de a fi ajutat? daca ar fi fost o inscenare inteleg, dar asa?
Stii replica aia: Nu mi se poate intampla tocmai mie.  :rolleyes:

#15
apascaloaie

apascaloaie

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 02.10.2010

 dan210, on 20th February 2011, 11:25, said:

pe langa faptul ca esti lipsit de constiinta si urci baut la volan mai ai tupeul sa ceri si ajutor
ce ajutor? crezi ca esti in situatia de a fi ajutat? daca ar fi fost o inscenare inteleg, dar asa?
mai dan capitan de plai de unde esti u mai nazistule de ai asemenea tupeu sa-mi ceri mie socoteala?.. da criminalii din tara care omoara si fura de la saraci aia cum mai sunt?!.. vezi-ti de treburile reduse pe care esti capabil sa le intelegi si nu te mai baga in altele.. iarta-ma dar esti ingust la minte!!..

#16
blackcat

blackcat

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,217
  • Înscris: 29.11.2001
apascaloaie cu un avocat bun, cu bani suficienti poti sa scapi curat si sa ajungi chiar presedintele tarii. Avem un exemplu stralucit la conducerea tarii. Daca se aplica legea ai cam pus-o. Stii ce trebuia sa bei daca erai cu masina? Apa minerala. Dar trebuie sa fii barbat ca sa bei apa minerala. Alcool poate bea orice putoi.

#17
dan210

dan210

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,146
  • Înscris: 24.06.2006

 AndyM, on 20th February 2011, 09:32, said:

Stii replica aia: Nu mi se poate intampla tocmai mie.  :rolleyes:
daca-ti omora pe cineva drag intr-un accident si-ti venea cu nesimtirea fara margini de care da dovada as fi fost curios daca ai mai bate in tastatura asa

Edited by dan210, 20 February 2011 - 12:08.


#18
apascaloaie

apascaloaie

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 02.10.2010

 blackcat, on 20th February 2011, 11:58, said:

apascaloaie cu un avocat bun, cu bani suficienti poti sa scapi curat si sa ajungi chiar presedintele tarii. Avem un exemplu stralucit la conducerea tarii. Daca se aplica legea ai cam pus-o. Stii ce trebuia sa bei daca erai cu masina? Apa minerala. Dar trebuie sa fii barbat ca sa bei apa minerala. Alcool poate bea orice putoi.
alt viteaz!

 dan210, on 20th February 2011, 11:58, said:

daca-ti omora pe cineva drag intr-un accident si-ti venea cu nesimtirea fara margini de care da dovada as fi fost curios daca ai mai bate in tastatura asa
nu e nesimtire, e realitate.. cred ca nu vezi ce se intampla in jur si nici nu ma cunosti ca sa judeci.. o sa-mi iau totusi un avocat si o sa ies ca doar n-o sa fac pe prostu si trag ce-i mai rau k nu ar fi dreptate fatza de ceilalti compatriotzi ;)

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate