Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Cazane Lemne cu gazeificare (Seria 2, 2011-.2013..)

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
6325 replies to this topic

#55
florin71_skoda

florin71_skoda

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 18,070
  • Înscris: 02.01.2008
Astra, intradevar se face in Lituania.

Pompa radiatoarelor se poate lega in centrala, unde are locul ei de legare si va fi comandata de un termostat de 60grd, care se afla in "cutiuta" centralei. Termostatul respectiv citeste mult mai bine temperatura din cazan, ca sa comande pompa, fata de un alt termostat montat pe tur. Aveam cindva si schema electrica, da nu mai stiu pe unde am pus-o si trebuie sa o caut.
Cele 2 termostate, sunt cu imersie sau tip bratara?

Edited by florin71_skoda, 05 March 2011 - 12:04.


#56
ggelu

ggelu

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 7,316
  • Înscris: 21.01.2009
Am gasit eu ceva.

Attached Files



#57
florin71_skoda

florin71_skoda

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 18,070
  • Înscris: 02.01.2008
Am gasit si eu ceva intre timp, da nu chiar ce vroiam. Aveam pe undeva un manual tehnic original da nu-l mai gasesc.
Ramine de vazut exact ce model are prietenul lui @sisifjunior, pentru ca sut 3 modele, din care 2 sunt cu termostate mecanice. Pentru ca a zis ca este de 23 kw, banuiesc ca este fie G25, fie G25M. A treia varianta ar fi G25ME, care are automatizare electronica.
Ce a postat @ggelu, este G25. Am sa postez si eu G25M si pentru ca nu se stie la cine-i va fi de folos cindva am sa postez si varianta ME (adica cu automatizare electronica).

Varianta Astra G xx M
Attached File  Astra_G_25_31.5_50.M.pdf   422.46K   157 downloads

Varianta Astra G xx ME
Attached File  Astra_G_25_31ME.pdf   430.49K   112 downloads

#58
sisifjunior

sisifjunior

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,215
  • Înscris: 30.10.2007
sal

pe cazan scrie ASTRA G 18 M 23 KW,
m-am uitat si pe site-ul firmei si am gasit ca este numai o varianta mecanica pt G18
dar nu dau nici un manual.

oricum, eu cred ca se potrivesc datele cu cele de la 25M.

termostatele din circuit sunt cu imersie, au o teava care se infileteaza intr-un teu/teaca.

multam

:peacefingers:

#59
sandy76

sandy76

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,058
  • Înscris: 20.10.2008
-Are cineva acest tip de cazan gazeificare cu combustibil bricheti ? -Da rezultate pe bricheti?
   -Cazane bricheti lemn si lemn cu gazeificare Atmos DC24R ? 26kw

DATE TEHNICE
DC 14 R
DC 24 RS
DC 30 RS

RANDAMENTUL CAZANULUI
kW
14,9
26
32

TIRAJUL RECOMANDAT AL COªULUI (Pa)
18
22
24

GREUTATEA CAZANULUI (kg)
294
331
365

CAPACITATEA GURII DE ALIMENTARE (dm3)
65
93
93

COMBUSTIBIL RECOMANDAT
butuci de lemn
brichete de lemn
brichete de lemn

COMBUSTIBIL ALTERNATIV
brichete de lemn
butuci de lemn
butuci de lemn

LUNGIMEA MAX. PENTRU LEMN (mm)
330
330
330

VOLUMUL DE APÃ (l)
45
58
65

TEMEPRATURA MINIMÃ A APEI DE RETUR: 65 °C

EFICIENÞÃ: 82,1 /86,6 /90,7 %

CO * (lemn, brichete de [...]

Edited by scheleton, 07 March 2011 - 23:10.


#60
crestin_in_devenire

crestin_in_devenire

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 38
  • Înscris: 24.11.2007
Stie cineva de la ce tip de centrala sunt duzele astea? Eu le-am primit in pachet la 2 centrale 35 respectiv 40Kw Junkers Supraclass SW.
Am atasat poze cu duza pe care am gasit-o in pachet,poate isi da seama cineva de la ce tip de centrala este si poate am norocul sa gasesc pe cineva la care sa se potriveasca sa la vand.
Dimensiunile duzei de la centrala de 40Kw:
lungimea:31.8 cm
latimea:10 cm
inaltimea: 7.8 cm
latimea fantei: 2.4 cm

Attached Files



#61
ggelu

ggelu

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 7,316
  • Înscris: 21.01.2009
Nu sunt ( nu se potrivesc ) de la cazanele pe care le-ai cumparat ?
Seamana cu cea pe care am primit-o ca piesa de schimb la Buderus S 151 care e cam acelasi lucru cu Junkers Supraclass SW.

#62
crestin_in_devenire

crestin_in_devenire

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 38
  • Înscris: 24.11.2007
Fiind produs tot sub licenta Bosch si piesele de schimb sunt aproape la fel.
Banuiesc ca ceva s-a intamplat cand au impachetat cazanele si mi-au trimis duzele astea.Dupa cartea de service de la Buderus S 151 am vazut ca piesele sunt la fel(ca si format) dar in plus duza la Buderus este din 2 componente.

#63
ggelu

ggelu

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 7,316
  • Înscris: 21.01.2009
Din doua componente e duza pentru puteri mari. La 40 kw e dintr-o bucata.
Cele doua cazane sunt identice in partea mecanica; difera in schimb calculatorul si culoarea.
Au fost multe reclamatii pentru duza respectiva si se pare ca preventiv se livreaza una de schimb - si eu am primit una in plus. Mai bine le pastrezi - parerea mea.

#64
crestin_in_devenire

crestin_in_devenire

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 38
  • Înscris: 24.11.2007
Se poate sa ma fi exprimat gresit.
Duza originala pentru Supraclass SW este total diferita de acesta,este dintr-o singura bucata cu cate 5 gauri pe fiecare parte.Cand am vrut sa schimb duza(sambata) am observat ca duza originala are o parte coborata care are aceeasi lungime si latime cu duza de rezerva,daca eram atent observam ca gaurile pentru aer nu sunt la fel.Dupa ce am scos duza originala(am spart-o bineinteles stiind ca am alta de schimb) m-am luat de cap.Duza originala este turnata dintr-o singura bucata iar ceea ce credeam eu ca sa poate scoate si inlocui(partea din mijloc mai coborata) care are aceleasi dimensiuni cu duza de rezerva este de fapt facuta din turnare.
In concluzie I'm in deep shit
Am montat la loc bucatile sparte si pana se gandesc domnii de pe la reprezentantele Bosch sa imi trimita o oferta de pret pentru duza,caramizi si deflectoare o sa mearga asa.
Singura firma care mi-a trimis oferta pana la ora asta este o firma din Timisoara---pret duza 700 Ron
Daca stie cineva vreo firma care se ocupa cu producerea de astfel de duze si caramizi raman recunoscator

#65
ggelu

ggelu

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 7,316
  • Înscris: 21.01.2009
Sincer, am inteles altceva.
La un moment dat a fost un topic deschis cu cineva care si-a reconditionat un ATMOS si printre altele a lipit duza .
Nu am regasit topicul , a fost deschis iarna asta . Poate ai mai multa rabdare si il gasesti si afli ce adeziv a folosit omul pentru lipire.
Tot cu duza : danlucyan aici vorbeste despre duze - fie despre lipire fie despre unele metalice.
Poate iti sunt de ajutor.

#66
crestin_in_devenire

crestin_in_devenire

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 38
  • Înscris: 24.11.2007
Mersi
Am citit si eu topicul respectiv.
Oricum nu  inteleg cum de am ajuns sa nu putem gasi macar o firma care sa produca la noi in tara caramizi si duze refractare pentru centrale.Ma refer la faptul ca nu produc pentru persoane fizice

#67
sob

sob

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 15.05.2006
Ce parere aveti de Viessmann Vitoligno 100-S 40kw ? Are cineva ? Astept pareri. Ms mult.

#68
scheleton

scheleton

    Walhalla

  • Grup: Banned
  • Posts: 10,910
  • Înscris: 19.05.2006
incearca un Search

#69
spanu110976

spanu110976

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,087
  • Înscris: 20.01.2011
Buna seara.
Stie careva unde gasesc un manual de utilizare il limba romana al unui cazan cu gazeificare orlan eco-vimar 40kw?
Multumesc mult.

#70
ggelu

ggelu

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 7,316
  • Înscris: 21.01.2009
Vezi attach. Din cate stiu e acelasi cazan.

Attached Files



#71
vicogeo

vicogeo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 75
  • Înscris: 13.03.2007

 crestin_in_devenire, on 8th March 2011, 12:41, said:

Mersi
Am citit si eu topicul respectiv.
Oricum nu  inteleg cum de am ajuns sa nu putem gasi macar o firma care sa produca la noi in tara caramizi si duze refractare pentru centrale.Ma refer la faptul ca nu produc pentru persoane fizice

incearca sa iei legatura cu  spavian    
el a facut o duza din caramida de samota. poate te ajuta cu informatii de unde a cumparat caramida si cum a gaurit-o.

#72
sandy76

sandy76

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,058
  • Înscris: 20.10.2008

 sandy76, on 7th March 2011, 22:58, said:

-Are cineva acest tip de cazan gazeificare cu combustibil bricheti ? -Da rezultate pe bricheti?
   -Cazane bricheti lemn si lemn cu gazeificare Atmos DC24RS - 26kw

DATE TEHNICE

DC 24 RS


RANDAMENTUL CAZANULUI -26 kw

-Poate, totusi cineva stie ceva despre cazanul asta?

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate